< WSTECZ
R.pl > Blog > Atrakcje na świecie > Co warto zobaczyć na Teneryfie?

Co warto zobaczyć na Teneryfie?

Skrócony opis

Teneryfa jest największą i najbardziej zróżnicowaną z Wysp Kanaryjskich. Miliony turystów przyjeżdżają tam co roku, by podziwiać tropikalną roślinność, spektakularny wąwóz Masca, wulkaniczne krajobrazy, ale także liczne zabytki, w tym postkolonialne miasta, dzieła sztuki współczesnej, świątynie i ciekawe muzea. Popularne kurorty kuszą białymi, piaszczystymi plażami, wspaniałą kuchnią i klubami ze świetną muzyką, gdzie można tańczyć do rana. Rodziny z dziećmi z radością spędzą dzień czy dwa w tematycznych parkach rozrywki i w oceanariach, których na wyspie jest kilka. Miłośnicy adrenaliny mogą uprawiać przeróżne sporty wodne, wspinać się po wulkanach i uprawiać rafting. Teneryfa ma bardzo dużo do zaoferowania i odpowiada na zróżnicowane potrzeby różnych grup turystów. Możesz być pewien, że znajdziesz tam, to czego szukasz i wrócisz z urlopu wypoczęty i zachwycony. Poniżej przedstawiamy kilka spośród niezliczonych atrakcji wyspy, które warto mieć na uwadze podczas wakacji.

Sekcja 1

Park Narodowy Teide


Na pierwszym miejscu wśród rzeczy, które należy zobaczyć na Teneryfie jest bez wątpienia Park Narodowy Teide, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W parku znajduje się wiele pieszych szlaków, dających możliwość podziwiania wyjątkowego krajobrazu, który czasami wydaje się surowy i jałowy. Ciekawe formacje skalne nazywane są często „krajobrazem księżycowym”. Główną atrakcją jest przejażdżka kolejką linową, która prowadzi z głównego parkingu na wulkaniczny szczyt Pico del Teide – najwyższej góry w Hiszpanii. Teide jest ponadto pod względem wysokości trzecim na świecie wulkanem umiejscowionym na wyspie. Nazwa wulkanu pochodzi z języka Guanczów, pierwszych mieszkańców Wysp Kanaryjskich. Echeide w języku aborygeńskich Guanczów oznaczało piekielną górę, którą zamieszkiwały siły zła, zwłaszcza demon Guayota. Ze szczytu wulkanu roztacza się przepiękny widok na całą Teneryfę, więc zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu, by spojrzeć na wyspę z innej perspektywy.


Siam Park


Odwiedź magiczne królestwo Siam, największy w Europie park wodny, zlokalizowany na południu Teneryfy. Park nawiązuje stylistyką do architektury Tajlandii, a na powierzchni 185 000 m2 na turystów czekają niezliczone atrakcje, w tym tropikalne ogrody, fantastyczne zjeżdżalnie, restauracje i bary, basen z plażą i targ na wodzie. Jedne z najciekawszych zjeżdżalni to Dragon czy Mekong Rapids, ale przede wszystkim The Tower of Power. Na końcu długiej na 28 m zjeżdżalni przejeżdża się przeszklonym tunelem przez olbrzymie akwarium, w którym można obserwować rekiny i manty.


Wąwóz Masca


Do tej małej wioski położonej z dala od cywilizacji, na wysokości 600 m n.p.m. w masywie górskim Teno, prowadzi tylko jedna bardzo wąska droga. Miejscowość daje początek wąwozowi o tej samej nazwie, który biegnie aż do słynnej plaży Los Gigantes. W tej malowniczej okolicy mieszka zaledwie około 100 osób, a nieliczne zabudowania są pięknym przykładem architektury kanaryjskiej. Wybierz się na czterogodzinną pieszą wyprawę przez wąwóz, by z bliska podziwiać figowce, kanaryjskie palmy daktylowe, agawy i drzewa migdałowe. Wąwóz Masca, dzięki swemu położeniu, a także wyjątkowej faunie i florze, jest jednym z najczęściej odwiedzanych szlaków turystycznych na wyspie.
Klify Los Gigantes


Nadmorskie miasteczko Los Gigantes zawdzięcza swą nazwę pobliskim olbrzymim klifom (Los Alcantilados de Los Gigantes), które są drugimi co do wysokości klifami w Europie. Klify osiągają wysokość od 300 do 600 metrów i pną się prawie pionowo w górę. Aborygeńscy Guanczowie nazywali je złymi murami, ponieważ uniemożliwiałyby najeźdźcom dostęp do Teneryfy. Los Gigantes znajdują się w zachodniej części wyspy, około 11 km od miasta Santiago del Teide. Olbrzymie struktury skalne powstały w miejscu spływania lawy z jednej z ostatnich erupcji wulkanu. Najbardziej spektakularny widok na klify jest oczywiście od strony wody. W miasteczku znajduje się mały, ale urokliwy port, z którego można wybrać się statkiem na krótki rejs, by podziwiać klify, a także obserwować delfiny i wieloryby żyjące w okolicznych wodach. W kurorcie jest także mała plaża Los Guios, z czarnym, wulkanicznym piaskiem, a nadmorską promenadą można dojść do miasteczka Puerto Santiago.Taganana


Małe miasteczko Taganana znajduje się na najbardziej na północ wysuniętym krańcu Teneryfy, gdzie wysokie klify i niesamowity widok na ocean zapierają dech w piersiach. Surowy i dziki krajobraz równoważą piękne plaże i wznoszące się nad miastem zielone wzgórza. Na tym spektakularnym tle, pięknie prezentuje się zabytkowa architektura kanaryjska, czyniąc to miasto jednym z ciekawszych miejsc do odwiedzenia. Taganana została założona w 1501 roku i jest jednym z najstarszych miast na całej wyspie. Znajduje się tu jeden z pierwszych kościołów Teneryfy, który znany jest z cennego tryptyku w sali modlitewnej. Okolice miasteczka są wymarzonym miejscem do uprawiania turystyki pieszej. Liczne szlaki wiodące wśród zielonych gór Anaga, dają niepowtarzalną okazję do podziwiania oryginalnej przyrody i pozwalają na beztroskie oderwanie się od codzienności. Warto zajrzeć także na plażę San Benijo, gdzie wysokie klify wynurzają się z fal. Jest to jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w okolicy.


Garachico


Miasto Garachico wraz z portem zostało założone przez włoskich kupców po podbiciu Teneryfy pod koniec XV wieku i szybko stało się głównym portem oraz ośrodkiem gospodarczym wyspy. Jednakże w 1646 r. doszło do osunięcia się ziemi, w wyniku którego zginęło około 100 osób i zatonęło kilkadziesiąt statków, a kolejny wybuch wulkanu Trevejo w 1706 r., który całkowicie zniszczył port, zakończył złoty okres w historii miasta. Jedynymi budynkami, który przetrwały tę erupcję były kościół i klasztor, które są wraz z ruinami zabytkowego fortu Castillo de San Miguel dostępne dla zwiedzających. W miasteczku znajdziesz także pięknie odrestaurowane budynki i nowszą zabudowę, ale Garachico już nigdy nie odzyskało dawnego znaczenia. Centrum miasta jest strefą wolną od samochodów, a liczne parki, takie jak Rincón de los Poetas, zachęcają do odpoczynku. Przy nadmorskiej promenadzie znajduje się skupisko naturalnych basenów, znane jako El Caleton, które powstały z zastygłej lawy po ostatnim wybuchu wulkanu. To ciche i spokojne miasteczko zdecydowanie powinno znaleźć się na Twojej liście miejsc do odwiedzenia na Teneryfie.

Santa Cruz – stolica Teneryfy

Przy czarujących uliczkach mieszają się ze sobą przepiękne zabudowania oraz nowoczesne sklepy i butki sławnych projektantów. Będąc tutaj warto zobaczyć Plaza de España, na którym odbywa się barwny karnawał oraz zajść do jednego z najważniejszych portów w całej Hiszpanii. W pobliżu znajduje się również jedna z najładniejszych plaż na północy Teneryfy – Las Tersitas oraz pasmo górskie Anaga, skąd rozciąga się wspaniały widok na Atlantyk.
San Cristóbal de La Laguna – miasto wpisane na Listę UNESCO

San Cristóbal de La Laguna to niewielka miejscowość położona na północny zachód od Santa Cruz, która dzięki swojej renesansowej starówce trafiła na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przepiękna zabudowa, kolorowe fasady niskich budynków, wąskie uliczki oraz wysokie dzwonnice tworzą niesamowity klimat kolonialnego miasteczka, które zachwyca każdego odwiedzającego je turystę.La Orotava – miasteczko, które słynie z kwiatów

La Orotava to kolejne miasto, które warto zobaczyć na Teneryfie. Najpopularniejsze zabytki to kościół Iglesia de la Concepción z wybijającą się ponad panoramę miasteczka kopułą oraz XVII-wieczny dom Casa de los Balcones, którego nazwa pochodzi od balkonów zdobionych kwiatami. To właśnie kwiaty są symbolem tego miasta – w La Orotava znajduje się kilka przepięknych ogrodów, a podczas święta Fiestas del Corpus y San Isidro Labrador powstają olbrzymie dywany wykonane właśnie z kolorowych kwiatów
Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 4.50/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy