ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Pogoda i temperatury w Marsa Alam w Egipcie

Egipskie Marsa Alam znajduje się niecałe 300 km na południe od Hurghady. To stosunkowo nowy kurort, znacznie spokojniejszy niż Hurghada czy Sharm el Sheikh. Hotele są zlokalizowane w znacznej odległości od siebie, wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego, więc jest to idealne miejsce dla osób ceniących podczas wakacji ciszę i prawdziwy relaks. Marsa Alam słynie ze swojego bogatego życia morskiego – występują tu krowy morskie, delfiny, żółwie morskie i wiele innych stworzeń oraz piękna rafa koralowa. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wczasów w Marsa Alam w poszczególnych miesiącach roku i kiedy najlepiej wybrać się tam na wakacje.

Niewątpliwą zaletą kurortu Marsa Alam jest możliwość wybrania się na zwiedzanie zabytków i atrakcji Luksoru oraz Asuanu i Abu Simbel. Wycieczki fakultatywne po Egipcie to świetna propozycja dla osób, które chcą poznać tajemnice kraju Faraonów. Duża oferta wycieczek jednodniowych (a także dłuższych) to gwarancja, że podczas pobytu w typowym turystycznym kurorcie, jakim jest Marsa Alam, nikt nie będzie się nudził. Czekają tu na nas niskie ceny i słynni ze swojej gościnności mieszkańcy, a do tego wszystkiego piękna słoneczna pogoda w okresie, gdy w Europie jest zimno i pada!

Pogoda i temperatury w Marsa Alam w Egipcie

Marsa Alam słynie ze swojego bogatego życia morskiego – występują tu krowy morskie, delfiny, żółwie morskie i wiele innych stworzeń oraz piękna rafa koralowa. Kolejną zaletą kurortu jest możliwość wybrania się na wycieczkę do Luksoru oraz Asuanu i Abu Simbel. Czekają tu na nas niskie ceny i słynni ze swojej gościnności mieszkańcy, a do tego wszystkiego piękna słoneczna pogoda w okresie, gdy w Europie jest zimno i pada!Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się w Marsa Alam w poszczególnych miesiącach i kiedy najlepiej wybrać się tam na wakacje.

Klimat Marsa Alam

Według klasyfikacji Köppena Marsa Alam leży w strefie ciepłego klimatu pustynnego (tzw. pustyń subtropikalnych) charakteryzującego się wysoką temperaturą, dużą ilością godzin słonecznych i znikomą sumą opadów przez cały rok. Najniższe temperatury notuje się w styczniu i lutym – średnia w tych miesiącach to 18-19°C, najgoręcej jest zaś lipcu i sierpniu (30,5°C). W Marsa Alam praktycznie nigdy nie pada deszcz, roczna suma opadów to zaledwie 10 mm.

Niebo w Marsa Alam jest bezchmurne prawie przez cały rok – średnio rocznie notuje się tu aż 3960 godzin słonecznych (10,8 dziennie)! Od marca do maja może pojawić się chamsin – gorący i suchy wiatr znad Sahary. Nazwa wiatru pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego pięćdziesiąt – zdarzało się bowiem, że chamsin wiał przez 50 dni. Pojawianiu się chamsinu towarzyszą burze piaskowe – pustynny pył pędzi wówczas z prędkością do 140 km/h, wilgotność powietrza spada poniżej 5 proc, a temperatura wzrasta nawet do 45°C.

Pogoda w Marsa Alam w poszczególnych porach roku

Zimy w Marsa Alam są bardzo łagodne, a niebo jest zwykle bezchmurne. Czasem napływają na te tereny zimne masy powietrza, obniżające temperatury w nocy o ok. 5°C.

Początek wiosny charakteryzuje się przyjemną, ciepłą aurą, jednak już od kwietnia zaczyna się robić gorąco (pogoda przypomina wówczas śródziemnomorskie lato).

Lato, trwające od połowy maja do września, jest upalne – słońce świeci przez cały dzień, a temperatury są bardzo wysokie. Zdarza się, że słupki rtęci w tym okresie pokazują 40, a nawet 45°C.

Jesień w Marsa Alam charakteryzuje się dosyć przyjemną pogodą – październik i listopad są zwykle ciepłe i słoneczne. W październiku dni mogą być jeszcze upalne, ale potem stopniowo temperatury stają się bardziej znośne.

Pogoda w Marsa Alam w poszczególnych miesiącach

Styczeń to najzimniejszy miesiąc roku. Średnia temperatura: 18°C, min. 13°C, max. 23°C. Najcieplejszy dzień: 28°C, najzimniejsza noc: 10°C. Opady: 2 mm. Liczba godzin słonecznych: 280 (9 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 14 km/h. Średnia temperatura wody: 23°C.

Luty: Średnia temperatura: 19°C, min. 14°C, max. 24°C. Najcieplejszy dzień: 32°C, najzimniejsza noc: 8°C.  Opady: 1 mm. Liczba godzin słonecznych: 285 (9,5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 14 km/h. Średnia temperatura wody: 22°C.

Marzec: Średnia temperatura: 21,5°C, min. 16°C, max. 26°C. Najcieplejszy dzień: 33°C, najzimniejsza noc: 11°C.  Opady: 1 mm. Liczba godzin słonecznych: 310 (10 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 15 km/h. Średnia temperatura wody: 22°C.

Kwiecień: Średnia temperatura: 25°C, min. 19°C, max. 30°C. Najcieplejszy dzień: 35°C, najzimniejsza noc: 15°C.  Opady: 1 mm. Liczba godzin słonecznych: 330 (11 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 14 km/h. Średnia temperatura wody: 23°C.

Maj: Średnia temperatura: 27,5°C, min. 23°C, max. 32°C. Najcieplejszy dzień: 45°C, najzimniejsza noc: 16°C.  Opady: 1 mm. Liczba godzin słonecznych: 370 (12 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 13 km/h. Średnia temperatura wody: 26°C.

Czerwiec: Średnia temperatura: 30°C, min. 25°C, max. 35°C. Najcieplejszy dzień: 43°C, najzimniejsza noc: 16°C.  Opady: 1 mm. Liczba godzin słonecznych: 390 (13 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 14 km/h. Średnia temperatura wody: 27°C.

Lipiec: Średnia temperatura: 30,5°C, min. 25°C, max. 35°C. Najcieplejszy dzień: 42°C, najzimniejsza noc: 16°C.  Opady: 1 mm. Liczba godzin słonecznych: 405 (12,5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 11 km/h. Średnia temperatura wody: 28°C.

Sierpień to najcieplejszy miesiąc w roku. Średnia temperatura: 30,5°C, min. 26°C, max. 35°C. Najcieplejszy dzień: 41°C, najzimniejsza noc: 18°C.  Opady: 3 mm. Liczba godzin słonecznych: 370 (12 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 12 km/h. Średnia temperatura wody: 29°C.

Wrzesień: Średnia temperatura: 29,5°C, min. 25°C, max. 34°C. Najcieplejszy dzień: 39°C, najzimniejsza noc: 18°C.  Opady: 1 mm. Liczba godzin słonecznych: 330 (11 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 14 km/h. Średnia temperatura wody: 28°C.

Październik: Średnia temperatura: 27°C, min. 22°C, max. 32°C. Najcieplejszy dzień: 38°C, najzimniejsza noc: 18°C.  Opady: 1 mm. Liczba godzin słonecznych: 310 (10 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 13 km/h. Średnia temperatura wody: 27°C.

Listopad: Średnia temperatura: 22,5°C, min. 19°C, max. 28°C. Najcieplejszy dzień: 33°C, najzimniejsza noc: 12°C.  Opady: 1 mm. Liczba godzin słonecznych: 300 (9,5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 14 km/h. Średnia temperatura wody: 26°C.

Grudzień: Średnia temperatura: 20°C, min. 16°C, max. 24°C. Najcieplejszy dzień: 29°C, najzimniejsza noc: 11°C.  Opady: 2 mm. Liczba godzin słonecznych: 280 (9 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 14 km/h. Średnia temperatura wody: 24°C.

Kiedy pojechać do Marsa Alam

Najlepszym okresem na plażowanie w Marsa Alam jest kwiecień, maj, początek czerwca oraz miesiące od połowy października do połowy listopada – jest wówczas bardzo ciepło w ciągu dnia, noc jednak przynosi przyjemne orzeźwienie. Latem temperatury są na tyle wysokie, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu nie należy do przyjemnych i niesie za sobą ryzyko udarów cieplnych i poparzeń słonecznych. Zima jest natomiast idealną porą na wycieczki objazdowe po Egipcie i aktywny wypoczynek. Temperatury są zwykle odpowiednie również do plażowania, noce jednak bywają chłodne, jeśli więc ktoś planuje wizytę w Marsa Alam w tym okresie, warto pamiętać o zabraniu czegoś cieplejszego na wieczór.

Zobacz także: Egipt – co warto wiedzieć przed podróżą?

Data Publikacji: 29.11.2021

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Gdzie jechać na wakacje w lipcu 2023? Sprawdź propozycje najpopularniejszych kierunków!Gwarancja słonecznej pogody, ciepłe morze, świetnie przygotowane kurorty i mnogość atrakcji. To wszystko sprawia, że wakacje w lipcu to idealny moment na naładowanie akumulatorów i zażycie odpowiedniej dawki witaminy D. Zastanawiasz się jaki kierunek będzie odpowiedni? Sprawdź, gdzie jechać na wakacje w lipcu i zaplanuj swój urlop - należy Ci się wypoczynek!
krajobraz kierunku
Wakacyjny wyjazd dla par - prezentujemy najlepsze kierunki w 2023 roku na podróże we dwoje!Są takie miejsca na świecie, które jakby zostały stworzone z myślą o nowożeńcach i zakochanych parach z wieloletnim stażem. Miejsca, w których nie sposób się nie zakochać. Miejsca, które odwiedzane we dwoje nabierają szczególnego uroku i znaczenia. Jednym z czynników, który sprzyja budowaniu romantycznej atmosfery jest z pewnością bliskość oceanu lub morza. Jest po prostu coś niezaprzeczalnie uroczego w tych długich spacerach po piaszczystej plaży, ku zachodzącemu słońcu. Jest coś przyjemnie nieuchwytnego w trzymaniu się za ręce pośród cienistych palm lub wspinaniu na urwiste klify, by z wysoka obserwować odległy horyzont. Jeśli w tym roku planujecie wspaniałe wakacje tylko we dwoje, bez towarzyszących Wam przyjaciół czy dzieci, to macie do wyboru mnóstwo ciekawych miejsc dookoła świata. Są jednak dwa kierunki, które zasługują na szczególną uwagę, jeśli chcecie przeżyć niezapomniane chwile i cieszyć się sobą w otoczeniu spektakularnej przyrody: Dominikana i Bali.
krajobraz kierunku
6 najlepszych wycieczek dla singli w 2023 roku wg klientów r.pl Świat jest pełen fascynujących zakątków do odkrycia - tylko od Twojego nastawienia i otwartości zależy, jak spędzisz najbliższe wakacje. Poznaj 6 najchętniej wybieranych wycieczek dla singli, które omówiliśmy dla Ciebie w poniższym zestawieniu.
krajobraz kierunku
Jakie pamiątki warto przywieźć z Meksyku?Meksyk jest krajem niezwykle różnorodnym – każdy region ma swoją kulturę, tradycję, a co za tym idzie również inne jedzenie, rękodzieło i lokalne wyroby. Co można przywieźć z Meksyku i gdzie najlepiej kupić pamiątki? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje i porady.