Nie tylko piramidy – wywiad z prof. Karolem Myśliwcem
Prof. Karol Myśliwiec, który od około 50 lat prowadzi badania archeologiczne w Egipcie opowiada nam o swojej fascynacji tym egzotycznym krajem. Zapraszamy!
Filtry
Popularne
Wyżywienie
Liczba dni
Typ wyjazdu
Cena
Standard hotelu
Ocena klientów
Udogodnienia w hotelu
Rodzaj hotelu
Odległość hotelu od lotniska
Tematyka
Sezon
Dokumenty
Oferty
Znaleziono 38 ofert
Marsa Alam znajduje się niecałe 300 km na południe od Hurghady. To stosunkowo nowy kurort, znacznie spokojniejszy niż Hurghada czy Sharm el Sheikh. Hotele są zlokalizowane w znacznej odległości od siebie, wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego, więc jest to idealne miejsce dla osób ceniących podczas wakacji ciszę i prawdziwy relaks. Marsa Alam słynie ze swojego bogatego życia morskiego – występują tu krowy morskie, delfiny, żółwie morskie i wiele innych stworzeń oraz piękna rafa koralowa. Kolejną zaletą kurortu jest możliwość wybrania się na wycieczkę do Luksoru oraz Asuanu i Abu Simbel. Podczas wczasów All inclusive w Marsa Alam wypoczniesz w najpiękniejszych hotelach zlokalizowanych na terenie kurortu, z dostępem do najpiękniejszych plaż w okolicy. Czekają tu na ciebie słynni ze swojej gościnności mieszkańcy, a do tego wszystkiego piękna słoneczna pogoda w okresie, gdy w Europie jest zimno i pada!
Marsa Alam leży w strefie ciepłego klimatu pustynnego (tzw. pustyń subtropikalnych) charakteryzującego się wysoką temperaturą, dużą ilością godzin słonecznych i znikomą sumą opadów przez cały rok. Najniższe temperatury notuje się w styczniu i lutym – średnia w tych miesiącach to 23-24°C w dzień i 13-14°C w nocy, najgoręcej jest zaś lipcu i sierpniu (35°C, w dzień i 25-26°C w nocy). Woda najcieplejsza jest w lipcu – jej temperatura wynosi 29°C, najchłodniejsza natomiast w lutym i marcu – 22°C. W Marsa Alam praktycznie nigdy nie pada deszcz, roczna suma opadów to zaledwie 10 mm. Niebo jest bezchmurne prawie przez cały rok – średnio rocznie notuje się tu aż 3960 godzin słonecznych (10,8 dziennie)! Więcej na temat pogody w Marsa Alam przeczytasz na naszym blogu.
Najlepszym okresem na plażowanie w Marsa Alam jest kwiecień, maj, początek czerwca oraz miesiące od połowy października do połowy listopada – jest wówczas bardzo ciepło w ciągu dnia, noc jednak przynosi przyjemne orzeźwienie. Zima jest natomiast idealną porą na wycieczki objazdowe i aktywny wypoczynek.
Abu Dabbab – zatoka, w której znajduje się najpiękniejsza plaża Marsa Alam, znana również jako Plaża Żółwi, ze względu na dużą ilość występujących tu tych gadów. Jest to również znakomite miejsce do snurkowania i nurkowania – rafa koralowa jest tu wyjątkowo piękna, woda przejrzysta, a fauna morska bardzo urozmaicona.
W okolicy Marsa Alam czekają także następujące atrakcje:
Satayh i Samadai – dwa miejsca w pobliżu wybrzeża Marsa Alam, gdzie regularnie można spotkać delfiny oraz podziwiać wspaniałą rafę koralową.
Wyspy Qulaan – archipelag wysepek wchodzący w skład Parku Narodowego Hamata zwany egipskimi Malediwami.
Wadi el Gemal – park narodowy na terenie którego żyją gazele, koziorożec nubijski, i osły afrykańskie. Można tu też zobaczyć prehistoryczne malunki naskalne.
Luksor – niegdyś największe miasto świata ze Świątynią Luksorską i położonym nieopodal kompleksem w Karnaku (obydwa zabytki są połączone długą na 3 km Aleją Sfinksów). O tym co warto tu zobaczyć przeczytasz w artykule: Zabytki i atrakcje Luksoru, które musisz zobaczyć na naszym blogu.
Dolina Królów – miejsce pochówku egipskich faraonów w okresie od XVIII do XX dynastii położone na lewym brzegu Nilu.
El Quseir – miasto o wielowiekowej historii, gdzie możemy zobaczyć m.in. meczet i kościół koptyjski.
Warto również skorzystać z szerokiej oferty wycieczek fakultatywnych w okolicach Marsa Alam, na przykład całodniowej wycieczki autokarowej do Luksoru i Karnaku czy ekscytującej wyprawy autami terenowymi po bezdrożach pustyni zwieńczonej wizytą w beduińskiej wiosce.
Podczas wizyty w Marsa Alam koniecznie trzeba spróbować następujących tradycyjnych egipskich dań:
Produkty spożywcze – słodycze (baklava, kunafa, basbusa), daktyle, przyprawy (szafran, kolendra, kurkuma), suszone kwiaty hibiskusa, dżem figowy.
Produkty użytkowe – szale z egipskiej bawełny, perfumy, kosmetyki (np. krem z mleka wielbłąda), produkty ze skóry (buty, torebki, paski, portfele), biżuteria (np. zawieszki z ręką Fatimy).
Produkty dekoracyjne – papirus, wyroby z alabastru (wazy, skarabeusze, figurki), wyroby z mosiądzu i metalu (tace, lampy, dzbany), tradycyjna odzież (dżalabija dla mężczyzn, abaja dla kobiet), wyroby ze szkła, szisza (fajka wodna), dywany.