Nie tylko piramidy – wywiad z prof. Karolem Myśliwcem
Prof. Karol Myśliwiec, który od około 50 lat prowadzi badania archeologiczne w Egipcie opowiada nam o swojej fascynacji tym egzotycznym krajem. Zapraszamy!
Filtry
Popularne
Wyżywienie
Liczba dni
Typ wyjazdu
Cena
Standard hotelu
Ocena klientów
Udogodnienia w hotelu
Rodzaj pokoju
Udogodnienia w pokoju
Rodzaj hotelu
Odległość hotelu od lotniska
Tematyka
Sezon
Dokumenty
Oferty
Egipt
Region: Marsa Alam
Waluta: EGP
Powierzchnia: 0 km 2
Marsa Alam znajduje się niecałe 300 km na południe od Hurghady. To stosunkowo nowy kurort, znacznie spokojniejszy niż Hurghada czy Sharm el Sheikh. Hotele są zlokalizowane w znacznej odległości od siebie, wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego, więc jest to idealne miejsce dla osób ceniących podczas wakacji ciszę i prawdziwy relaks. Marsa Alam słynie ze swojego bogatego życia morskiego – występują tu krowy morskie, delfiny, żółwie morskie i wiele innych stworzeń oraz piękna rafa koralowa. Kolejną zaletą kurortu jest możliwość wybrania się na wycieczkę do Luksoru oraz Asuanu i Abu Simbel. Podczas wczasów All inclusive w Marsa Alam wypoczniesz w najpiękniejszych hotelach zlokalizowanych na terenie kurortu, z dostępem do najpiękniejszych plaż w okolicy. Czekają tu na ciebie słynni ze swojej gościnności mieszkańcy, a do tego wszystkiego piękna słoneczna pogoda w okresie, gdy w Europie jest zimno i pada!
Marsa Alam leży w strefie ciepłego klimatu pustynnego (tzw. pustyń subtropikalnych) charakteryzującego się wysoką temperaturą, dużą ilością godzin słonecznych i znikomą sumą opadów przez cały rok. Najniższe temperatury notuje się w styczniu i lutym – średnia w tych miesiącach to 23-24°C w dzień i 13-14°C w nocy, najgoręcej jest zaś lipcu i sierpniu (35°C, w dzień i 25-26°C w nocy). Woda najcieplejsza jest w lipcu – jej temperatura wynosi 29°C, najchłodniejsza natomiast w lutym i marcu – 22°C. W Marsa Alam praktycznie nigdy nie pada deszcz, roczna suma opadów to zaledwie 10 mm. Niebo jest bezchmurne prawie przez cały rok – średnio rocznie notuje się tu aż 3960 godzin słonecznych (10,8 dziennie)! Więcej na temat pogody w Marsa Alam przeczytasz na naszym blogu.
Najlepszym okresem na plażowanie w Marsa Alam jest kwiecień, maj, początek czerwca oraz miesiące od połowy października do połowy listopada – jest wówczas bardzo ciepło w ciągu dnia, noc jednak przynosi przyjemne orzeźwienie. Zima jest natomiast idealną porą na wycieczki objazdowe i aktywny wypoczynek.
Abu Dabbab – zatoka, w której znajduje się najpiękniejsza plaża Marsa Alam, znana również jako Plaża Żółwi, ze względu na dużą ilość występujących tu tych gadów. Jest to również znakomite miejsce do snurkowania i nurkowania – rafa koralowa jest tu wyjątkowo piękna, woda przejrzysta, a fauna morska bardzo urozmaicona.
W okolicy Marsa Alam czekają także następujące atrakcje:
Satayh i Samadai – dwa miejsca w pobliżu wybrzeża Marsa Alam, gdzie regularnie można spotkać delfiny oraz podziwiać wspaniałą rafę koralową.
Wyspy Qulaan – archipelag wysepek wchodzący w skład Parku Narodowego Hamata zwany egipskimi Malediwami.
Wadi el Gemal – park narodowy na terenie którego żyją gazele, koziorożec nubijski, i osły afrykańskie. Można tu też zobaczyć prehistoryczne malunki naskalne.
Luksor – niegdyś największe miasto świata ze Świątynią Luksorską i położonym nieopodal kompleksem w Karnaku (obydwa zabytki są połączone długą na 3 km Aleją Sfinksów). O tym co warto tu zobaczyć przeczytasz w artykule: Zabytki i atrakcje Luksoru, które musisz zobaczyć na naszym blogu.
Dolina Królów – miejsce pochówku egipskich faraonów w okresie od XVIII do XX dynastii położone na lewym brzegu Nilu.
El Quseir – miasto o wielowiekowej historii, gdzie możemy zobaczyć m.in. meczet i kościół koptyjski.
Warto również skorzystać z szerokiej oferty wycieczek fakultatywnych w okolicach Marsa Alam, na przykład całodniowej wycieczki autokarowej do Luksoru i Karnaku czy ekscytującej wyprawy autami terenowymi po bezdrożach pustyni zwieńczonej wizytą w beduińskiej wiosce.
Podczas wizyty w Marsa Alam koniecznie trzeba spróbować następujących tradycyjnych egipskich dań:
Produkty spożywcze – słodycze (baklava, kunafa, basbusa), daktyle, przyprawy (szafran, kolendra, kurkuma), suszone kwiaty hibiskusa, dżem figowy.
Produkty użytkowe – szale z egipskiej bawełny, perfumy, kosmetyki (np. krem z mleka wielbłąda), produkty ze skóry (buty, torebki, paski, portfele), biżuteria (np. zawieszki z ręką Fatimy).
Produkty dekoracyjne – papirus, wyroby z alabastru (wazy, skarabeusze, figurki), wyroby z mosiądzu i metalu (tace, lampy, dzbany), tradycyjna odzież (dżalabija dla mężczyzn, abaja dla kobiet), wyroby ze szkła, szisza (fajka wodna), dywany.