7 powodów, dla których warto wybrać Dominikanę

Dominikana jest jednym z najbardziej zróżnicowanych geograficznie krajów na Karaibach, ze wspaniałymi górskimi krajobrazami, pustynnymi obszarami porośniętymi buszem, przepiękną architekturą kolonialną i mnóstwem rajskich plaż. Położona na północnym krańcu Morza Karaibskiego Dominikana oferuje niezrównane wakacyjne doznania. Ta rajska wyspa z przyjaznymi i gościnnymi mieszkańcami, zdumiewającą przyrodą, intrygującą historią i bogatą kulturą ma wiele do zaoferowania turystom z różnych grup docelowych, od dziewiczych plaż w Puerto Plata po tętniące życiem Punta Cana. Dzięki luksusowym kurortom z ofertą wczasów w formule all-inclusive na Dominikanie, rozsianych wzdłuż całego wybrzeża, jest to świetne miejsce na rodzinne wakacje. Zarówno dorośli, jak i dzieci nie będą się tu nudzić nawet przez ułamek sekundy. Dominikana jest także idealnym miejscem na zorganizowanie ślubu w niezwykle romantycznej scenerii lub na wymarzony miesiąc miodowy. Jednym słowem, to idealne miejsce na wypoczynek dla każdego. Bez względu na to, czy lubisz spędzać urlop na wodnych szaleństwach i wylegiwaniu się na plaży, czy preferujesz aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Dominikana ma wszystko co potrzebne do tego, aby przeżyć wspaniałe wakacje.

Co sprawia, że wakacje na Dominikanie to prawdziwy wypoczynek?

Ta przepiękna wyspa ma fascynującą historię, której ślady są widoczne na każdym kroku, a bogatą kulturę kraju można poznawać dzięki licznym muzeom i festiwalom. Podczas wakacji warto też rozkoszować się lokalnymi specjałami, z których Dominikana słynie na całym świecie, czyli cygarami, rumem, czekoladą i kawą. Od Ciebie zależy, jak spędzisz swoje dominikańskie wakacje, możesz zdecydować się na całodzienny odpoczynek w zaciszu luksusowego kurortu, gdzie profesjonalna obsługa zaspokoi wszystkie Twoje zachcianki, ale możesz też wybrać się na trekking po dżungli lub spacer po uroczych, kolonialnych miasteczkach. A jeśli dalej będzie towarzyszył Ci głód wrażeń, możesz również skorzystać z oferty wycieczek fakultatywnych na Dominikanie, dzięki którym zobaczysz największe atrakcje turystyczne tej wyspy, poczujesz prawdziwy i niepowtarzalny klimat codziennego życia jej mieszkańców, a także najciekawsze i najpiękniejsze miasta i miasteczka. Krótko mówiąc, na Dominikanie możesz odpoczywać na wiele sposobów, robiąc dokładnie to, co uwielbiasz robić podczas wakacji. Poznaj 7 powodów, dla których warto odwiedzić ten kraj.

1. Przepiękne wybrzeże – główny, choć nie jedyny atut Dominikany

Dominikana to przede wszystkim kilkaset kilometrów malowniczej linii brzegowej, znajdziesz tam białe, piaszczyste plaże ocienione rzędami palm, skaliste klify majestatycznie piętrzące się nad falami, smagane przez wiatr wydmy oraz spokojne laguny z lasami namorzynowymi. Morze jest tutaj wspólnym mianownikiem krajobrazu, idealnym tłem dla maleńkich wiosek rybackich z łodziami zacumowanymi wzdłuż brzegów oraz dla tętniących życiem turystycznych kurortów. Niektóre laguny i zatoczki, po których wieki temu krążyły pirackie statki, są obecnie domem dla tysięcy migrujących humbaków i stanowią część rozległej sieci parków i rezerwatów chroniących naturalne dziedzictwo kraju. Jednakże warto pamiętać, że wyspa ma wiele atrakcji do zaoferowania także poza wybrzeżem.

2. Malownicze krajobrazy Dominikany – dżungla, wodospady i góry

Znaczna część Dominikany to obszary wiejskie: przejeżdżając przez rozległe, żyzne wnętrze kraju zobaczysz krowy i konie pasące się wzdłuż dróg, a także objuczone osły, którymi rolnicy dostarczają świeże, lokalne produkty do punktów skupu. Dalej w głąb lądu napotkasz widoki przypominające Alpy, siatkę rzek przecinającą bujną dżunglę i wspaniałe wodospady. Aż cztery z pięciu najwyższych szczytów na Karaibach wznoszą się nad żyznymi nizinami otaczającymi Santiago, a odległe pustynie rozciągają się na południowym zachodzie, dając Dominikanie fizyczną i kulturową złożoność, niespotykaną na innych karaibskich wyspach.

3. Ciekawa przeszłość Dominikany i architektoniczne pozostałości

Przeszłość kraju, skomplikowana i pełna ciekawych zwrotów akcji, jest nadal wyraźnie widoczna w architekturze miast i miasteczek. Zona Colonial w Santo Domingo dzięki pięknie odrestaurowanym klasztorom i brukowanym uliczkom, wzdłuż których niegdyś krążyli konkwistadorzy emanuje romantyzmem i nostalgią za minionymi czasami. Sama stolica Dominikany również ma wiele do zaoferowania. Jedną z atrakcji jest Dom Kolumba z bogatą kolekcją mebli i przedmiotów hiszpańskiego kultu religijnego, a także neoklasycystyczny Pałac Narodowy, który pełni funkcję siedziby rządu. Santo Domingo to także piękne plaże, których na Dominikanie nie brakuje.

Będące pozostałością po czasach prosperity budynki, które wyglądają jak bajkowe domki z piernika, zdobią uliczki w Puerto Plata i Santiago, a o dekadach zamętu i złych rządów przypominają przechodniom pomniki, wokół których mieszkańcy spotykają się przy okazji kolejnych rocznic, by świętować lub uczcić pamięć swych przodków. Nowe społeczności powstały zaledwie kilka kilometrów od ruin, po których niegdyś kroczył Krzysztof Kolumb, a gdzie rdzenni mieszkańcy Taíno pozostawili ślady swej obecności wyryte na skalnych ścianach. Z miast, które szczególnie warto wybrać na urlop, na wyróżnienie z pewnością zasługuje Puerto Plata, nie tylko z uwagi na bogatą architekturę, ale chociażby świetną lokalizację i przepiękne plaże, mniej oblegane niż te w Punta Cana. Wakacje w Puerto Plata pozwolą Ci poczuć smak autentycznych Karaibów, podziwiać dziką przyrodę i spacerować po rajskich, pustych plażach.

4. Kultura i mieszkańcy wyspy oddają prawdziwy klimat Dominikany

Tym, co spaja wszystkie elementy kultury dominikańskiej w wyjątkową całość jest niewątpliwie merengue, które rozbrzmiewa z colmados (są to narożne sklepy i bary w jednym). Ta tradycyjna wyspiarska muzyka jest odzwierciedleniem mieszanki etnicznej grup społecznych, które przez lata budowały tożsamość kulturową kraju. Charakterystyczne dźwięki merengue usłyszysz dosłownie wszędzie, od stołecznego Santo Domingo, do chylącego się ku upadkowi miasteczka San Pedro de Macoris i dalej aż do turystycznego Puerto Plata, gdzie fale rozbijają się romantycznie o nadmorską promenadę Malecón. Mieszkańcy Dominikany bardzo cenią sobie swój czas na odpoczynek i naprawdę wiedzą, jak się bawić, co widać podczas uroczystości karnawałowych organizowanych w całym kraju. Te wydarzenia pozwalają turystom przyjrzeć się z bliska lokalnej kulturze, więc skorzystaj z szansy i dołącz się do zabawy, by w pełni poczuć klimat wyspy.

5. Piękne plaże Dominikany – jedne z najpiękniejszych na świecie

Jeśli jesteś fanem piaszczystych, białych plaż i turkusowej, ciepłej wody, to Dominikana Cię zafascynuje od pierwszego spojrzenia. Jedną z najbardziej popularnych plaż jest Bavaro, gdzie tysiące ludzi przyjeżdża, by choć na chwilę zapomnieć o reszcie świata. Sceneria jest idealna, a woda ma odpowiednią temperaturę do kąpieli. Długie, leniwe godziny spędzone na piasku to kwintesencja wypoczynku. Równie piękne plaże czekają na Ciebie w okolicy Puerto Plata i Punta Cana, gdzie możesz odpoczywać na wydzielonych odcinkach należących do luksusowych kurortów lub poszukać miejsc bardziej odosobnionych. W odkrywaniu najpiękniejszych miejsc do plażowania pomoże Ci nasz artykuł o 8 najpiękniejszych plażach na Dominikanie. Warto się z nim zapoznać.

6. Malownicze wysepki usiane wokół Dominikany

Jeśli będziesz wybierzesz się na Dominikanę, postaraj się odwiedzić także mniejsze wyspy. Jest ich tam całkiem dużo i wszystkie wyglądają wspaniale. Jeśli chcesz, możesz wybrać się tam na jednodniową wycieczkę łodzią, co będzie świetną odskocznią od standardowego wypoczynku w kurorcie.

7. Wodospady Damajagua Cascades

Wielu spośród turystów przyjeżdża na Dominikanę nie z uwagi na jej plaże, ale niesamowite wodospady. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się Damajagua, czyli rów tektoniczny, w którym woda wyżłobiła 7-kilometrowy kanion z 27 wodospadami. Zapierające dech w piersiach widoki to jedno, ale czeka tu na Ciebie także możliwość skakania z kilkumetrowych skał do małych jeziorek i ześlizgiwania się z poszczególnych kaskad, niczym ze zjeżdżalni. To jest prawdopodobnie najlepszy na świecie park wodny utworzony przez Matkę Naturę. Oprócz plaż, niesamowitych wysp i bajkowych lagun, Dominikana jest pełna ciekawych zabytków, takich jak Alcazar de Colon, Panteon Narodowy i dominikański klasztor w Santo Domingo. To nie jedyne atrakcje i miejsca warte zobaczenia na wyspie. W naszym artykule Praktyczny przewodnik po najważniejszych atrakcjach Dominikany znajdziesz więcej wskazówek, co szczególnie warto zobaczyć podczas wczasów i jak zaplanować wakacje pełne wrażeń. Gwarantujemy, że z bogatej w cuda natury, zabytków i oszałamiających krajobrazów Dominikany wrócisz wypoczęty i naładowany pozytywną energią.

Przepiękne wybrzeże, to główny – choć nie jedyny – atut Dominikany

Dominikana to przede wszystkim kilkaset kilometrów malowniczej linii brzegowej, znajdziesz tam białe, piaszczyste plaże ocienione rzędami palm, skaliste klify majestatycznie piętrzące się nad falami, smagane przez wiatr wydmy oraz spokojne laguny z lasami namorzynowymi. Morze jest tutaj wspólnym mianownikiem krajobrazu, idealnym tłem dla maleńkich wiosek rybackich z łodziami zacumowanymi wzdłuż brzegów oraz dla tętniących życiem turystycznych kurortów. Niektóre laguny i zatoczki, po których wieki temu krążyły pirackie statki, są obecnie domem dla tysięcy migrujących humbaków i stanowią część rozległej sieci parków i rezerwatów chroniących naturalne dziedzictwo kraju. Jednakże warto pamiętać, że wyspa ma wiele atrakcji do zaoferowania także poza wybrzeżem.

Znaczna część Dominikany to obszary wiejskie: przejeżdżając przez rozległe, żyzne wnętrze kraju zobaczysz krowy i konie pasące się wzdłuż dróg, a także objuczone osły, którymi rolnicy dostarczają świeże, lokalne produkty do punktów skupu. Dalej w głąb lądu napotkasz widoki przypominające Alpy, siatkę rzek przecinającą bujną dżunglę i wspaniałe wodospady. Aż cztery z pięciu najwyższych szczytów na Karaibach wznoszą się nad żyznymi nizinami otaczającymi Santiago, a odległe pustynie rozciągają się na południowym zachodzie, dając Dominikanie fizyczną i kulturową złożoność, niespotykaną na innych karaibskich wyspach.

Przeszłość kraju, skomplikowana i pełna ciekawych zwrotów akcji, jest nadal wyraźnie widoczna w architekturze miast i miasteczek. Zona Colonial w Santo Domingo dzięki pięknie odrestaurowanym klasztorom i brukowanym uliczkom, wzdłuż których niegdyś krążyli konkwistadorzy emanuje romantyzmem i nostalgią za minionymi czasami. Będące pozostałością po czasach prosperity budynki, które wyglądają jak bajkowe domki z piernika, zdobią uliczki w Puerto Plata i Santiago, a o dekadach zamętu i złych rządów przypominają przechodniom pomniki, wokół których mieszkańcy spotykają się przy okazji kolejnych rocznic, by świętować lub uczcić pamięć swych przodków. Nowe społeczności powstały zaledwie kilka kilometrów od ruin, po których niegdyś kroczył Krzysztof Kolumb, a gdzie rdzenni mieszkańcy Taíno pozostawili ślady swej obecności wyryte na skalnych ścianach.

Tym, co spaja wszystkie elementy kultury dominikańskiej w wyjątkową całość jest niewątpliwie merengue, które rozbrzmiewa z colmados (są to narożne sklepy i bary w jednym). Ta tradycyjna wyspiarska muzyka jest odzwierciedleniem mieszanki etnicznej grup społecznych, które przez lata budowały tożsamość kulturową kraju. Charakterystyczne dźwięki merengue usłyszysz dosłownie wszędzie, od stołecznego Santo Domingo, do chylącego się ku upadkowi miasteczka San Pedro de Macoris i dalej aż do turystycznego Puerto Plata, gdzie fale rozbijają się romantycznie o nadmorską promenadę Malecón. Mieszkańcy Dominikany bardzo cenią sobie swój czas na odpoczynek i naprawdę wiedzą, jak się bawić, co widać podczas uroczystości karnawałowych organizowanych w całym kraju. Te wydarzenia pozwalają turystom przyjrzeć się z bliska lokalnej kulturze, więc skorzystaj z szansy i dołącz się do zabawy, by w pełni poczuć klimat wyspy.Na Dominikanie znajdziesz wszystko, czego możesz oczekiwać, by Twoje wakacje były idealne i wymarzone. Oto zaledwie kilka z rzeczy, które spodobają Ci się najbardziej:

Plaże

Jeśli jesteś fanem piaszczystych, białych plaż i turkusowej, ciepłej wody, to Dominikana Cię zafascynuje od pierwszego spojrzenia. Jedną z najbardziej popularnych plaż jest Bavaro, gdzie tysiące ludzi przyjeżdża, by choć na chwilę zapomnieć o reszcie świata. Sceneria jest idealna, a woda ma odpowiednią temperaturę do kąpieli. Długie, leniwe godziny spędzone na piasku to kwintesencja wypoczynku. Równie piękne plaże czekają na Ciebie w okolicy Puerto Plata i Punta Cana, gdzie możesz odpoczywać na wydzielonych odcinkach należących do luksusowych kurortów lub poszukać miejsc bardziej odosobnionych.


Wyspy

Jeśli będziesz wybierzesz się na Dominikanę, postaraj się odwiedzić także mniejsze wyspy. Jest ich tam całkiem dużo i wszystkie wyglądają wspaniale. Jeśli chcesz, możesz wybrać się tam na jednodniową wycieczkę łodzią, co będzie świetną odskocznią od standardowego wypoczynku w kurorcie.

Damajagua Cascades

Wielu spośród turystów przyjeżdża na Dominikanę nie z uwagi na jej plaże, ale niesamowite wodospady. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się Damajagua, czyli rów tektoniczny, w którym woda wyżłobiła 7-kilometrowy kanion z 27 wodospadami. Zapierające dech w piersiach widoki to jedno, ale czeka tu na Ciebie także możliwość skakania z kilkumetrowych skał do małych jeziorek i ześlizgiwania się z poszczególnych kaskad, niczym ze zjeżdżalni. To jest prawdopodobnie najlepszy na świecie park wodny utworzony przez Matkę Naturę.Oprócz plaż, niesamowitych wysp i bajkowych lagun, Dominikana jest pełna ciekawych zabytków, takich jak Alcazar de Colon, Panteon Narodowy i dominikański klasztor w Santo Domingo. Republika Dominikany, pełna cudów natury, zabytków i oszałamiających krajobrazów, zdecydowanie powinna znaleźć się na Twojej liście miejsc do odwiedzenia. Z pełnych wrażeń wakacji na tej rajskiej wyspie wrócisz wypoczęty i naładowany pozytywną energią.
Data Publikacji: 13.10.2018
Data Aktualizacji: 21.10.2022

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Djerba – najpiękniejsze plaże na wyspie flamingówDjerba (Dżerba), największa tunezyjska wyspa, to idealne miejsce do wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Bogata historia, interesująca kultura oraz doskonała kuchnia sprawiają, że każdego roku przyjeżdżają tu tysiące turystów z całego świata. Tym, co przyciąga wczasowiczów, są między innymi piaszczyste plaże, uważane za najlepsze w całym kraju, krystalicznie czysta woda oraz doskonała pogoda, którą można cieszyć się przez większość roku! Co ciekawe, zimą na wyspę licznie przybywają flamingi, które są jedną z największych lokalnych atrakcji. Djerba - jakie są najpiękniejsze plaże tej tunezyjskiej wyspy i co warto zobaczyć, gdy już tu zawitasz?
krajobraz kierunku
Islandia – wulkany i lodowce. Co warto zobaczyć?Islandia, niewielka wyspa położona w północnej części Europy, to prawdziwa perełka dla miłośników przyrody i bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Nie znajdziemy tu co prawda za wiele drzew (te wycięto w średniowieczu), ale poza tym, na spragnionych kontaktu z naturą czekają tu buchające parą gorące źródła, lodowe jaskinie, skały wulkaniczne, pozbawione roślinności piaszczyste pustynie, majestatyczne lodowce, porośnięte trawą górskie zbocza, urokliwe fiordy, rozliczne wodospady, krystalicznie czystą wodę i wzbudzające postrach wulkany. Na Islandii jest pełno niesamowitych miejsc, kolejne cuda natury znajdziemy praktycznie za każdym zakrętem. Zobacz nasz przewodnik po największych atrakcjach Islandii i już teraz zaplanuj swoją podróż na wyspę wraz ze zwiedzaniem jej najciekawszych miejsc!
krajobraz kierunku
Śladem wulkanów w Europie. Gdzie zobaczysz najbardziej znane wulkany na Starym Lądzie?Czy wiesz, że na świecie jest 800 czynnych wulkanów? Chociaż większość jest pod powierzchnią wód oceanicznych, a nie na stałym lądzie, to każdy robi duże wrażenie na zwiedzających. Na Starym Lądzie również trafisz na kilka z nich. Poznaj 7 najbardziej znanych wulkanów w Europie!
krajobraz kierunku
Najpiękniejsze plaże Hiszpanii, które warto zobaczyćHiszpania niewątpliwie kojarzy się z gorącym słońcem i złocistym paskiem. Z tego powodu przyciąga do siebie niczym magnes wielu turystów z całego świata. Linia brzegowa Hiszpanii skąpana jest w Morzu Śródziemnym, Oceanie Atlantyckim i Morzu Kantabryjskim. Liczy łącznie 7905 kilometrów. Jest to kraj niezwykle zróżnicowany pod względem plaż - Costa Brava oraz Andaluzja przykuwają uwagę, ale te równie piękne znajdziesz też w innych częściach Hiszpanii.