Plan wycieczki
Podróż do Bułgarii: Złote Piaski i Warna
Zbiórka przy stanowiskach odpraw Rainbow na 2 godziny przed wylotem samolotu na poszczególnych lotniskach. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na r.pl/rozklady. Wylot do Bułgarii. Po przylocie transfer do hotelu w okolicach Warny lub Złotych Piasków. Czas wolny. Kolacja (fakultatywnie - przy późnym przelocie w formie suchego pakietu) i nocleg.
Bukareszt: "mały Paryż" wschodniej Europy
Po wczesnym śniadaniu przejazd w stronę Bukaresztu, stolicy Rumunii. Zwiedzanie metropolii nazywanej niegdyś „Paryżem Bałkanów” lub „Małym Paryżem” z racji podobieństwa eklektycznej zabudowy oraz wielkomiejskich, szerokich bulwarów. W programie między innymi: Pałac Parlamentu „*” (przykład megalomanii Nicolae Ceausescu, według Księgi Rekordów Guinnessa najcięższy i najdroższy budynek administracyjny świata), Plac Uniwersytecki, stare miasto z ruinami XIV-wiecznego dworu łączonego z postacią hospodara Wlada Palownika, cerkiew grecka i pompatyczna dzielnica bankowa. Uwaga! Ze względu na wprowadzenie przez władze Bukaresztu zakazu poruszania się autokarów po centrum stolicy, miasto będzie zwiedzane środkami komunikacji miejskiej oraz pieszo. Nocleg i kolacja (fakultatywnie) w hotelu w Bukareszcie lub okolicy. (Trasa ok. 300 km)
W świecie legend rumuńskich: "Zamek Drakuli"
Po śniadaniu przejazd do położonego na przełęczy białego zamku Bran „*”, lepiej znanego jako „Zamek Drakuli” (wg legend to tu mieszkał niegdyś „książę ciemności”), choć faktycznie nie mający nic wspólnego z Wladem Palownikiem. Dzień zakończymy w Braszowie, gdzie zwiedzimy saskie stare miasto, między innymi Plac Sfatului z miejskim ratuszem oraz okolice gotyckiego „Czarnego Kościoła” i budynku starej szkoły z pomnikiem reformatora Johannesa Honterusa. W drodze do bramy Schei zobaczymy najwęższą uliczkę, która za czasów Ceausescu była zamknięta z powodu lęku wodza przed schronieniem się w niej jego przeciwników. U stóp wzgórza znajdują się dawne umocnienia miasta. Wieczorem dla chętnych wyjazd na tradycyjną kolację rumuńską (dodatkowo płatne, cena ok. 65 EUR/os.). (Trasa ok. 280 km) Uwaga: w tym dniu nie ma kolacji w hotelu dla tych, którzy dopłacili do tego świadczenia.
Sighisoara i Salina Turda: fascynujące rumuńskie skarby
Po śniadaniu w drodze do Sighisoary przejedziemy przez jedną z saskich wiosek, aby zobaczyć ich typową zabudowę oraz kościół warowny. Przejazd do Sighisoary, wspaniałego średniowiecznego miasta, w którym według legendy urodził się Wlad Palownik. Spacer po centrum (wpisanym na listę UNESCO), w którym doskonale zachowała się średniowieczna zabudowa. W czasie wolnym warto w nim przede wszystkim zobaczyć Wieżę Zegarową z ciekawym muzeum historii, Muzeum Tortur, Muzeum Broni Palnej wraz z niewielką ekspozycją poświęconą Drakuli, dom w którym w 1431r przyszedł na świat Wlad – Drakula lub zadaszone schody wiodące do gotyckiego Bergkirche. Po południu udamy się do jednej z największych i najstarszych kopalni w Europie - Salina Turda „*”. Sól wydobywano tu już w czasach rzymskich, a eksploatację zakończono w XX w. Kompleks składa się z trzech szybów: Terezia (z najgłębszym punktem – 120 m), Anton (108 m) i Rudolf (42 m). Ze specjalnie oświetlonych drewniano-metalowych konstrukcji będziemy podziwiać skomplikowane formacje skalne. Nocleg i kolacja (fakultatywnie) w hotelu w Alba Iulia lub okolicy. (Trasa ok. 360 km)
Alba Julia i Sybin: Historia Transylwanii
Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Alba Julia, jednej ze stolic Siedmiogrodu (Transylwanii), słynącej z doskonałych win. Zwiedzanie potężnej cytadeli Alba Carolina oraz katedry, w której pochowany jest Jan Hunyady, siedmiogrodzki książę, który walczył po stronie polskiego króla Władysława III w bitwie z Turkami pod Warną. W centrum założenia miasta znajduje się cerkiew katedralna Świętej Trójcy. Przejazd na zwiedzanie zamku Hunedoara (węg. Vajdahunyadi), jednego z „7 cudów Rumunii”. To późnośredniowieczna twierdza stworzona przez Jana Hunyadego, bohatera Europy spod Belgradu. Następnie udamy się w kierunku Sybinu zwanego miastem artystów, spacer po zabytkowym centrum, w skład którego wchodzą trzy place, gdzie znajdują się charakterystyczne dla tego miasta budynki z „oczami” oraz XVI-wieczny ratusz, kościół Jezuitów, żelazny Most Kłamców (według tradycji jeśli ktoś skłamie na moście ten ma się zawalić), a także słynne Muzeum Brukhentala. Sybin pełnił rolę Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej w 2019 roku. Przejazd na nocleg i kolację (fakultatywnie) w hotelu w Sybinie lub okolicach. (Trasa ok. 220 km)
Przez Szosę Transfogaraską do Bukaresztu
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Curtea de Arges „*”, letniej siedziby hospodarów wołoskich, gdzie zobaczymy przyklasztorny sobór Mistrza Manole, będący niezwykłą kompilacją architektury włoskiego renesansu z elementami bizantyjskimi i ormiańskimi. Kolejnym punktem dnia będzie jedna z największych atrakcji Rumunii - przejazd słynną Szosą Transfogaraską, która przecina z północy na południe Góry Fogaraskie stanowiące najwyższe pasmo górskie rumuńskich Karpat. Szosa, wędrując pomiędzy dwoma najwyższymi szczytami, Moldovenau i Negoiu, łączy miasta Sybin w Siedmiogrodzie i Pitesti na Wołoszczyźnie. Główną jej atrakcją jest malownicza strona północna, którą udamy się nad znajdujące się na wysokości 2034 m n.p.m. jezioro polodowcowe Balea. Powierzchnia zbiornika wynosi 4,65 ha, a głębokość ok. 11 m. Szosa Transfogaraska została zbudowana w latach 1970-74 za czasów rządów Nicolae Ceausescu, jako jedno z licznych zabezpieczeń militarnych wodza i symbol możliwości technicznych Rumunii. Uwaga: ze względów bezpieczeństwa droga może być sezonowo zamknięta. Następnie udamy się na zwiedzanie Bukaresztu. Nasza droga będzie prowadzić na jedyne zachowane wzgórze miasta - Wzgórze Patriarchalne (jeśli czas pozwoli), gdzie znajduje się główna świątynia Patriarchatu Rumuńskiego, a także przepiękny budynek architekturą nawiązujący do paryskich pałaców pełniący niegdyś funkcje parlamentu rumuńskiego. Na naszej trasie znajdą się również: reprezentacyjny szpital Coltea, rosyjska cerkiew studencka oraz monumentalna świątynia Sfantul Gheorghe Nou, którą ufundowała Domnica Maria - wdowa po wybitnym mężu stanu i ekscentrycznym miłośniku sztuk - hospodarze Konstantynie Brancoveanu (zwiedzane środkami komunikacji miejskiej oraz pieszo). Wieczorem dla chętnych wyjazd na zwiedzanie Bukaresztu nocą (dodatkowo płatne ok 40 EUR/os.) Uwaga: w tym dniu nie ma kolacji w hotelu dla tych którzy dopłacili do tego świadczenia. Nocleg w okolicy Bukaresztu. (Trasa ok. 400 km)
Śladami historii: Jeździec z Madary i Warna
Po śniadaniu przejazd w kierunku granicy z Bułgarią. Po przekroczeniu granicy przejedziemy do Warny zatrzymując się po drodze przy tzw. Jeźdźcu Madarskim. Jest to naskalny relief z VIII w. ukazujący chana Terwela przeszywającego włócznią lwa. Jako jedyny tego rodzaju zabytek w Europie został wpisany na Listę UNESCO i jest symbolem Bułgarii. Dalej droga poprowadzi nas do samego centrum największego miasta portowego na wybrzeżu morza Czarnego - Warny. Zobaczymy tam m. in. Sobór Zaśnięcia Matki Bożej – katedrę metropolii warneńskiej, Teatr Dramatyczny i Operę Państwowa oraz główny deptak przy Parku Nadmorskim. Późnym popołudniem przejazd na nocleg i kolacja (fakultatywnie) w hotelu w Warnie lub okolicy.
Koniec przygody i powrót do domu
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu (do godz. 10.00). Następnie transfery:
- dla klientów pozostających na dodatkowy wypoczynek w Złotych Piaskach (4 lub 7 dni) - przejazd do wybranego hotelu w Złotych Piaskach i pobyt w dniach 8-11 (12 dnia wylot do Polski) lub 8-14 (15 dnia wylot do Polski)
- dla klientów powracających do Polski - transfer na lotnisko i powrót do Polski.
Uwagi do programu
-Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
-Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.
-Obiekty oznaczone "*" zwiedzane są wewnątrz.
Dodatkowe informacje
Zakwaterowanie
Hotele *** klasy turystycznej - położone zwykle poza centrami miast (7 rozpoczętych dob hotelowych).Świadczenia
Cena obejmuje: opłaty lotniskowe, przelot samolotem czarterowym do Bułgarii, zakwaterowanie (7 rozpoczętych dób hotelowych podczas objazdu lub za dopłatą 11 lub 14 rozpoczętych dób hotelowych: objazd + pobyt w Złotych Piaskach), wszystkie transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, wyżywienie: podczas części objazdowej (7 śniadań, za dopłatą 5 obiadokolacji lub lunchy wg programu), a podczas części pobytowej – jak w opisie hoteli, opiekę pilota i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).
Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów opłat rezerwacyjnych, usług przewodnickich, napiwków i Tour Guide System (kwota ok. 230 EUR/os płatna pilotowi imprezy); obiadokolacji; zakupu wycieczek fakultatywnych: tradycyjna kolacja w rumuńska ok. 65 EUR; Bukareszt nocą ok 40 EUR; dodatkowych posiłków (10-15 EUR za 1 posiłek) oraz innych wydatków osobistych.
4.6/6 (26 opinii)
Objazd + wypoczynek
Potwierdzony
W cenie
W cenie
Cena obejmuje: opłaty lotniskowe, przelot samolotem czarterowym do Bułgarii, zakwaterowanie (7 rozpoczętych dób hotelowych podczas objazdu lub za dopłatą 11 lub 14 rozpoczętych dób hotelowych: objazd + pobyt w Złotych Piaskach), wszystkie transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, wyżywienie: podczas części objazdowej (7 śniadań, za dopłatą 5 obiadokolacji lub lunchy wg programu), a podczas części pobytowej – jak w opisie hoteli, opiekę pilota i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).
Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów opłat rezerwacyjnych, usług przewodnickich, napiwków i Tour Guide System (kwota ok. 230 EUR/os płatna pilotowi imprezy); obiadokolacji; zakupu wycieczek fakultatywnych: tradycyjna kolacja w rumuńska ok. 65 EUR; Bukareszt nocą ok 40 EUR; dodatkowych posiłków (10-15 EUR za 1 posiłek) oraz innych wydatków osobistych.
Plan wycieczki
Dodatkowe informacje
Szczegóły lotu
Bagaż
rejestrowany i podręczny
Opieka
polskojęzycznego pilota
Ubezpieczenie
podstawowe
6.0/6
Ewa, Kielce 29.10.2023
Termin pobytu: sierpień 2023
6.0/6
Dariusz, Rumia 09.08.2024
Termin pobytu: lipiec 2024
Inne wycieczki dostępne w tym samym regionie