Plan wycieczki
Podróż do Teheranu: wstęp do przygody.
Zbiórka na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie przy stanowisku odpraw Rainbow, najpóźniej na 2 godziny przed wylotem. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na R.pl/rozklady. Przelot do Teheranu (możliwe przesiadki). Po przylocie odprawa celno-paszportowa i transfer na nocleg do hotelu w Teheranie lub okolicy (w tym dniu nie ma kolacji w hotelu; dotyczy klientów którzy dopłacili do tej opcji).
Teheran: od starożytności do współczesności.
Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu udamy się na zwiedzanie Teheranu - jednego z największych miast świata położonego u stóp gór Elburs. W kompleksie pałacowym Golestan zwiedzimy pełen przepychu Pałac Główny oraz finezyjnie zdobiony Pałac Wież Wiatrów. W Muzeum Narodowym zapoznamy się z historią starożytną Iranu od czasów cywilizacji mezopotamskiej przez epokę znanej z wojen greckich dynastii Achemenidów, aż po ostatnie wieki przed najazdem arabskim. W zaskakującym urodą parku Wody i Ognia, jednym z kultowych miejsc Teheranu, będzie okazja spojrzeć z ogromnego, wielopoziomowego Mostu Natury na bogate, północne dzielnice miasta rozciągające się u podnóża gór. Przejedziemy następnie do Muzeum Dywanów, gdzie obejrzymy jedną z najbogatszych na świecie kolekcji dzieł irańskich tkaczy. Dzień zakończymy fotografując symbol Teheranu - Wieżę Wolności, skąd udamy się na lotnisko Mehrabad i polecimy do Ahwazu lub okolic. Nocleg w Ahwazie lub okolicy. (w tym dniu nie ma obiadu lub kolacji; dotyczy klientów którzy dopłacili do tej opcji). (Trasa około 40 km i przelot wewnętrzny).
Starożytna Suza i fenomenalna Szusztar: skarby Iranu.
Po śniadaniu wybierzemy się do Suzy - liczącej ok. 6000 lat stolicy starożytnego Elamu, później jednej ze stolic Imperium Perskiego. Suza wraz z innymi ośrodkami Mezopotamii, dzięki wynalezieniu pisma i skodyfikowaniu zasad handlu, uważana jest za kolebkę współczesnej cywilizacji. Zobaczymy pozostałości miasta, dominujący nad nim potężny zamek oraz mauzoleum biblijnego proroka Daniela. Następnie przejedziemy do majestatycznego zigguratu Czogha Zanbil (UNESCO), jedynego tak doskonale zachowanego tego typu obiektu w świecie. Olbrzymia budowla przypominająca kształtem piramidę, była elamicką świątynią zbudowaną w XIII w. przed Chrystusem. Kolejnym punktem programu będzie Szusztar – przykład geniuszu starożytnej inżynierii hydrologicznej (UNESCO). Obejrzymy unikatowy na skalę światową system wodospadów, zapór, młynów i kanałów sprzed prawie 2000 lat. Powrót do hotelu w Ahwazie lub okolicy. Obiad podczas przerwy w zwiedzaniu Susztaru lub kolacja w hotelu (opcjonalnie) i nocleg. (Trasa ok. 300 km).
Śladami Perskiej Drogi Królewskiej: od Biszapuru do Szirazu.
Po śniadaniu i wykwaterowaniu, wyruszymy w stronę Gór Zagros. Podziwiając wysokogórskie krajobrazy pokonamy różnicę wysokości ponad 1500 m. Przejedziemy trasą, którą podążała część armii Aleksandra Wielkiego w stronę serca Persji. Po drodze zwiedzimy pozostałości potężnego miasta Biszapur, zbudowanego przez sasanidzkiego władcę Szapura I, pogromcę trzech cesarzy rzymskich. W Biszapurze zobaczymy ruiny zabudowań miejskich, świątyni Anahity i pałaców. Wszystko w pięknej, górskiej scenerii. Następnie obejrzymy monumentalne płaskorzeźby przedstawiające zwycięstwa władców z dynastii Sasanidów. Podziwiając zapierające dech górskie krajobrazy pokonamy malownicze przełęcze Zagrosu. Dojazd do hotelu w Szirazie lub okolicy, obiad lub obiadokolacja (opcjonalnie) i nocleg. (Trasa ok. 530 km).
Sziraz: miasto poetów i perskich ogrodów.
Po śniadaniu wyjedziemy na zwiedzanie Szirazu. Odwiedzimy Narandżestan – położoną w klasycznym perskim ogrodzie rezydencję magnacką. Zwiedzimy także meczet Nasir ol-Molk, słynący z doskonałego połączenia wytwornej architektury i gry światła. Po zwiedzeniu, typowego dla okresu dynastii Zand, meczetu Wakil oraz oryginalnych siedemnastowiecznych łaźni Wakila, pospacerujemy i zrobimy zakupy na prawdziwym orientalnym bazarze (czas wolny). Zwiedzimy efektownie zdobione szyickie mauzoleum Ali ebne Hamze oraz kultowe mauzoleum Hafeza - ukochanego przez Irańczyków poety. Następnie przejdziemy obok mieszkalnej twierdzy Karim Chana Zanda i udamy się do jednego z ulubionych przez mieszkańców Szirazu miejsc wypoczynku – sięgającego pamięcią jedenastego wieku ogrodu botanicznego Eram, wpisanego razem z innymi ośmioma ogrodami w kraju na listę UNESCO. Powrót do hotelu w okolicy Szirazu na nocleg. W tym dniu nie ma opcjonalnego obiadu ani kolacji (dotyczy klientów którzy dopłacili do tej opcji). (Trasa ok. 25 km).
Starożytne skarby Iranu: Persepolis i Naksz-e Rostam.
Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu wyruszymy w stronę jednego z najwspanialszych zabytków starożytności – Persepolis. Obejrzymy imponujące realizmem i kunsztem artystów słynne, liczące sobie ponad 2500 lat płaskorzeźby, pozostałości pałaców i monumentalnej Apadany. Chętni w będą mogli wejść na grobowiec Artakserksesa II. Zwiedzimy następnie Naghsze Rostam – miejsce noszące ślady trzech epok: elamickiej, achemenidzkiej i sasanidzkiej. Zobaczymy tam między innymi grobowiec Dariusza I Wielkiego oraz dynamiczne i pełne realizmu i dynamiki płaskorzeźby z czasów dynastii Sasanidów. Po drodze do Jazdu, w Abarkuh, zobaczymy liczący sobie ponad 4000 lat cyprys będący nie tylko pomnikiem przyrody, ale również miejscem spotkań wyznawców zoroastryzmu. Obiad lub kolacja (opcjonalnie). Nocleg w hotelu w Jazdzie lub okolicy. (Trasa około 460 km).
Kulturowa podróż po Jazdzie: od Atiszkade do Doulat Abad.
Po śniadaniu pojedziemy na obrzeża Jazdu, gdzie wejdziemy na górującą nad okolicą Dachme czyli „wieżę milczenia” – zoroastryjskie miejsce chowania zmarłych, po czym przejedziemy do Ateszkade- czynnej zoroastryjskiej świątyni z ołtarzem ognia i muzeum. Zwiedzając Jazd zrelaksujemy się w Doulatabad - jednym z klasycznych perskich ogrodów. Spacerując w labiryncie wąskich ulic zabytkowej tkanki starego Jazdu miniemy pamietający czasy mongolskich Ilchanidów budynek tzw. Więzienia Aleksandra oraz jeden z najstarszych zabytków tego miasta Mauzoleum Dwunastu Imamów. Zwiedzimy również meczet piątkowy- jeden z najciekawszych zabytków epoki Timurydów oraz pełen gwaru plac Amir Czachmag z szyickim miejscem kultu Imam Hosejna (w czasie wolnym będzie możliwość zakupu jazdeńskich słodyczy). Dzień zakończymy pokazem tradycyjnych ćwiczeń siłaczy w Zurchanie – „Domu Siły” zlokalizowanym w ogromnym zbiorniku na wodę. Powrót do hotelu w Jazdzie lub okolicy. Obiad lub kolacja (opcjonalnie) i nocleg. (Trasa ok. 50 km).
Podróż przez Wielką Pustynię Słoną: od Charanaku do Isfahanu.
Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu wyruszymy w głąb Wielkiej Pustyni Słonej do miejscowości Charanak, założonej jako przystanek dla karawan na szlaku chorasańskim. Zbudowana z suszonej gliny osada-forteca mieści m.in. Meczet Piątkowy z chwiejącym się minaretem oraz ciekawe architektonicznie pozostałości domostw. Następnie odwiedzimy Mejbod, gdzie zobaczymy monumentalną twierdzę Narin, karawanseraj z przylegającą do niego cysterną na wodę, jak również miejską „lodownię” – potężną budowlę służącą do produkcji i przechowywania lodu. Wejdziemy też do zaskakującej pomysłowością wieży gołębiej - kolejnego przykładu tradycyjnej irańskiej infrastruktury. Po zwiedzaniu wyruszymy w stronę Isfahanu. Obiad lub kolacja (opcjonalnie). (Trasa około 380 km)
Isfahan: perła Persji.
Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Isfahanu. Zwiedzimy Meczet Piątkowy – prawdziwy „podręcznik” historii architektury islamu, w którym znajdziemy między innymi niezwykle finezyjne przykłady sztuki z czasu panowania Mongołów. Pobliski, odbudowany z ruin Plac Imama Alego wraz z jednym z najwyższych minaretów w Iranie- minaretem meczetu Imama Alego stał się wzorcem dla powstałego w czasach Abbasa Wielkiego Placu Naksz-e Dżahan. Przejedziemy następnie do dzielnicy Nowa Dżolfa, w której zobaczymy bogato zdobioną ormiańską katedrę Wank. Przespacerujemy się również jednym z uroczych isfahańskich mostów, podglądając styl życia mieszkańców miasta. Po południu czas wolny na zakupy i spacery. Powrót do hotelu. Obiad lub kolacja (opcjonalnie) i nocleg. (Trasa ok. 10 km).
Isfahan: między tradycją a współczesnością.
Po śniadaniu udamy się po raz kolejny na zwiedzanie Isfahanu, które rozpoczniemy od placu Imama (jednego z największych na świecie), zwanego do niedawna Naksz-e Dżahan, czyli "Obraz Świata", co ma odzwierciedlać rangę i piękno zgromadzonych przy nim zabytków. Zobaczymy dominującą nad okolicą bryłę meczetu Imama, zwiedzimy uchodzący za najpiękniejszy w Iranie meczet Lotfollaha, słynący z subtelnych dekoracji i gry światła oraz pałac Ali Kapu – reprezentacyjną część kompleksu królewskiego. Spojrzymy na "Obraz Świata" z pałacowego tarasu. Odwiedzimy także otoczony wspaniałym ogrodem, służący rozrywkom i wytwornym przyjęciom, pałacyk Czehel Sotun. Nocleg w Isfahanie lub okolicy. Obiad lub kolacja (opcjonalnie). (Trasa ok.10 km).
Powrót do Polski.
Bardzo wcześnie rano wykwaterowanie z hotelu (w tym dniu nie ma śniadania w hotelu) i transfer na lotnisko w Isfahanie. Odprawa celno-paszportowa i wylot do Polski (możliwe przesiadki).
Uwagi do programu
Dodatkowe informacje
Zakwaterowanie
Hotele o standardzie odpowiadającym *** w ocenie organizatora - (razem 10 rozpoczętych dób hotelowych).
Na terenie hotelu restauracja, bar, recepcja
Pokoje: 2-os, wyposażone są w łazienki z wc (w niektórych hotelach możliwe tradycyjne toalety irańskie), często klimatyzację i TV.
Wyżywienie: Śniadania oraz za dopłatą obiadokolacje (we wskazanych dniach, zazwyczaj w restauracjach hotelowych); napoje do kolacji dodatkowo płatne.
Wizy
Paszport powinien być ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki.
Informacje dotyczące wizy dostępne w systemie rezerwacyjnym R.pl. Oferujemy możliwość wizowania za pośrednictwem Rainbow. O szczegóły zapytaj swojego opiekuna wycieczki lub agenta, u którego dokonywałeś rezerwacji.
Obowiązkowa opłata za wizę wg cennika.
Jednocześnie Rainbow zastrzega, że nie gwarantuje udzielenia wizy irańskiej przez miejscowe MSZ.
Klienci posiadający stempel izraelski w paszporcie nie mogą uczestniczyć w wycieczce.
Świadczenia
Cena obejmuje: przelot samolotem rejsowym (możliwe przesiadki) do/z Iranu, opłaty lotniskowe, transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, zakwaterowanie w hotelach wg programu (10 rozpoczętych dób hotelowych), wyżywienie: śniadania, obsługę polskiego przedstawiciela podczas odprawy na lotnisku w Warszawie, opiekę polskojęzycznego pilota lub polskojęzycznego przedstawiciela lokalnego kontrahenta podczas objazdu, program turystyczny j.w. oraz ubezpieczenie TU Europa - wariant podstawowy (NNW, KL, Assistance oraz bagaż).
Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu, opłat rezerwacyjnych, obsługi lokalnych przewodników, napiwków dla obsługi oraz Tour Guide System (kwota ok. 325 EUR/os. płatna pilotowi imprezy), dodatkowo zakupu wycieczek fakultatywnych podanych w programie, napojów do obiadokolacji i innych wydatków osobistych.
Możliwość opcjonalnej dopłaty do obiadokolacji (7) w systemie rezerwacyjnym (napoje dodatkowo płatne).
5.6/6 (49 opinii)
Objazd
W cenie
W cenie
Cena obejmuje: przelot samolotem rejsowym (możliwe przesiadki) do/z Iranu, opłaty lotniskowe, transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, zakwaterowanie w hotelach wg programu (10 rozpoczętych dób hotelowych), wyżywienie: śniadania, obsługę polskiego przedstawiciela podczas odprawy na lotnisku w Warszawie, opiekę polskojęzycznego pilota lub polskojęzycznego przedstawiciela lokalnego kontrahenta podczas objazdu, program turystyczny j.w. oraz ubezpieczenie TU Europa - wariant podstawowy (NNW, KL, Assistance oraz bagaż).
Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu, opłat rezerwacyjnych, obsługi lokalnych przewodników, napiwków dla obsługi oraz Tour Guide System (kwota ok. 325 EUR/os. płatna pilotowi imprezy), dodatkowo zakupu wycieczek fakultatywnych podanych w programie, napojów do obiadokolacji i innych wydatków osobistych.
Możliwość opcjonalnej dopłaty do obiadokolacji (7) w systemie rezerwacyjnym (napoje dodatkowo płatne).
Plan wycieczki
Dodatkowe informacje
Szczegóły lotu
Bagaż
rejestrowany i podręczny
Opieka
polskojęzycznego pilota
Ubezpieczenie
podstawowe
6.0/6
Michał, Warszawa 19.10.2022
Termin pobytu: wrzesień 2022
6.0/6
Dorota Ewa, --- 03.06.2022