Plan wycieczki

Dzień 1
Dzień 1

Start przygody: przylot do Erywania

Zbiórka w Warszawie, na lotnisku Chopina, stanowisko odpraw Rainbow (w strefie "Biura Podróży", w łączniku pomiędzy strefą B a C lotniska) na 2 godz. przed wylotem samolotu. Wylot do Erywania (możliwy lot z przesiadką). Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na stronie: https://r.pl/rozklady. Przylot do Erywania (w zależności od rozkładu lotów może być we wczesnych godzinach porannych dnia następnego), po wylądowaniu i odprawie paszportowo celnej, przejazd do hotelu w okolicy Erywania, zakwaterowanie i czas na odpoczynek po podróży (w tym dniu nie ma kolacji w hotelu).

Dzień 2
Dzień 2

Erywań: spotkanie z historią i architekturą

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie stolicy Armenii, Erywania, szczycącego się odległą historią, widokami na majestatyczny Ararat, czy budowlami z różowego tufu wulkanicznego. Zaczniemy od pomnika poświęconego ofiarom ludobójstwa z 1915 r., a następnie przejedziemy do duchowej stolicy Armenii i siedziby jej patriarchów - katedry Eczmiadzyn. W dalszej części dnia wrócimy do centrum Erywania i podjedziemy pod słynną Kaskadę. Nowatorska forma architektoniczna miała oryginalnie upamiętniać 50-tą rocznicę włączenia Armenii do ZSRR. Została jednak ukończona dopiero na początku XXI w., kiedy to nadano jej formę parku - galerii rzeźby współczesnej na wolnym powietrzu. Stamtąd odbędziemy spacer reprezentatywnym Bulwarem Północnym schodząc na Plac Republiki. Czas wolny na zakupy i lunch. Odwiedzimy też jedną z fabryk ormiańskiego brandy. Przejazd do hotelu, kolacja i nocleg w okolicy Erywania. (Trasa ok. 150 km).

Dzień 3
Dzień 3

Skarby Armenii: klasztor Geghard i szmaragdowe jezioro Sevan

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do kompleksu klasztornego Geghard (lista UNESCO), gdzie przechowywano włócznię Longinusa, którą miał być przebity bok Chrystusa. Geghard jest zespołem klasztornym z VIII w. częściowo wykutym w skale. Następnie zwiedzimy Garni - świątynia boga Mitry usytuowana na terenie dawnej letniej rezydencji króla Tiridatesa I, skąd rozciąga się przepiękna panorama na dolinę rzeki Azat. Następnie przejazd do położonego wysoko w górach jeziora Sevan zwanego Szmaragdem Armenii. Jest to drugie co do wielkości słodkowodne jezioro górskie na świecie, położone na wysokości ok. 1900 m.n.p.m. Zwiedzanie klasztoru Sevanawank z VIII - IX w. Tak zwany „Czarny Klasztor” był wg przekazów miejscem banicji wysoko urodzonych, jak również grzesznych duchownych. Kobiety nie miały tu wstępu. Przy sprzyjającej pogodzie dla chętnych krótka wycieczka łodziami po jeziorze Sevan – dodatkowo płatna ok. 10 EUR/os. Dalej przejazd do granicy z Gruzją. Po odprawie celno-paszportowej malowniczą trasą dotrzemy do Tbilisi, zakwaterowanie, nocleg.

Dzień 4
Dzień 4

Poznaj Tbilisi: od starożytnej twierdzy do współczesnego centrum kultury

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Tbilisi, stolicy Gruzji, znanej ze wspaniałego położenia w kanionie rzeki Kury, olśniewających zabytków i legendarnie pysznej kuchni. Zaczniemy od Placu Europejskiego z górującą nad nim świątynią Metechi, pamiętającą najdawniejszych władców Gruzji. Stamtąd wjedziemy kolejką linową na Narikalę - starożytną twierdzę wznoszącą się nad Tbilisi z przepiękną panoramą miasta. W czasie dalszego spaceru zejdziemy pod misternie dekorowane mozaikami łaźnie Orbeliani, zajrzymy także na czarujący orientalną atmosferą Meidan Bazar. Czas wolny na zakupy i kawę. Mijając katedrę Sioni i teatr Gabriadze dojdziemy do lśniącego złotym pomnikiem patrona Gruzji, św. Jerzego Placu Wolności, będącego jednocześnie początkiem Aleji Rustawelego – najbardziej reprezentacyjnej ulicy miasta. Spacer aleją Rustawelego. Programowe zwiedzanie zakończymy przy znanym pchlim targu na Suchym Moście oraz zabytkowej ulicy Dawida Budowniczego. Powrót do hotelu okolicy Tblisi, kolacja i nocleg.

Dzień 5
Dzień 5

Czas wolny w stolicy Gruzji

Po śniadaniu dzień wolny na samodzielne zwiedzanie stolicy Gruzji lub wycieczka fakultatywna Gruzińską Drogą Wojenną (dodatkowo płatna ok. 65 EUR/os, min. 10 os.). W czasie wycieczki fakultatywnej przejazd do pobliskiego miasta Mccheta wpisanego na listę UNESCO, pierwszej stolicy oraz religijnego centrum Gruzji. Położona przy ważnym trakcie handlowym, łączącym brzeg Morza Czarnego z miastami na wybrzeżu kaspijskim, istniała już w głębokiej starożytności. Przez kilka wieków Mccheta była stolicą gruzińskiego królestwa Iberii. Zobaczymy katedrę Sweti Cchoweli, która w ciągu stuleci była miejscem koronacji i pochówku władców Gruzji oraz siedzibą najwyższych władz kościoła. Wg legendy złożono tu szatę Chrystusa. Podjedziemy również na punkt widokowy pod kościółkiem Dżwari skąd rozciąga się przepiękny widok na Mcchetę. Dalej wyruszymy w stronę Wysokiego Kaukazu krętą, górską drogą. Następnym przystankiem będzie punkt widokowy przy położonej nad Jeziorem Żynwalskim fortecy Ananuri. Następnie pokonując Przełęcz Krzyżową dotrzemy do Stepantsmindy (dawniej Kazbegi) - miejscowości położonej już przy granicy z Rosją. Przy dobrej pogodzie rozciągają się stąd wspaniałe widoki na szczyty Kaukazu: mamy szansę ujrzeć masyw Kazbek o wys. 5033m.n.p.m. Tu przesiądziemy się do samochodów terenowych i podjedziemy do kościółka Cminda Sameba. Fotografie tej XIV w. świątyni są ozdobą wszystkich albumów i przewodników po Gruzji. W trakcie wycieczki obiad. Następnie powrót do hotelu w okolicy Tbilisi na nocleg. Wieczorem, również dla chętnych kolacja z programem artystycznym w tradycyjnej gruzińskiej restauracji - dodatkowo płatna ok.45 EUR/os (w tym dniu nie ma kolacji hotelu). (Trasa ok. 320km).

Dzień 6

Transfer i powrót do domu

Wcześnie rano (w zależności od rozkładu lotów) transfer na lotnisko w Tbilisi i powrót do Polski.

Uwagi do programu

Uwagi do programu

- ww. program należy traktować ramowo i może on ulec zmianie z zachowaniem wszystkich pozycji zwiedzania.
- pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.
- w Gruzji, poza plażami Batumi, od turysty oczekiwany jest skromny ubiór: mężczyźni powinni mieć długie spodnie, kobiety sukienki /spódnice za kolana. Wszyscy (zarówno kobiety jak i mężczyźni) powinni mieć okryte ramiona, kobiety nie powinny nosić bluzek z głębokimi dekoltami. Bardzo prosimy stosować się do powyższych wytycznych - inaczej turyści mogą nie zostać wpuszczeni do niektórych zwiedzanych obiektów.
- uczestnicy objazdu, ze względu na pobyt w terenach wysokogórskich, proszeni są o zabranie ciepłych okryć oraz wygodnego obuwia bez względu na porę roku. Pamiętajmy, że na trasie pokonujemy odcinki, gdzie pogoda może znacznie różnić się od upalnych dolin. Przyda się cieplejsze okrycie chroniące również przed deszczem oraz krem z filtrem przeciwsłonecznym.
- dla pań przydatna będzie chusta; w Gruzji w wielu obiektach sakralnych od kobiet oczekuje się nakrycia głowy.
- w Gruzji będzie konieczność wymiany pieniędzy na lokalną walutę – gruzińskie lari (GEL).
- lokalne bankomaty i terminale płatnicze przyjmują karty banków zagranicznych. W mniej rozwiniętych rejonach należy jednak posługiwać się gotówką.
- w Gruzji działają telefony polskich operatorów GSM. 
- w Gruzji w dalszym ciągu najpopularniejszym językiem obcym jest rosyjski. Wbrew utartemu przekonaniu Gruzini nie mają nic przeciwko posługiwaniu się tym językiem.
- na wszystkie leki wwożone do Gruzji Klienci powinni mieć recepty/zaświadczenia lekarskie (wraz z tłumaczeniami na język gruziński lub angielski), a zestaw mieć w bagażu podręcznym. Inaczej mogą zostać rozpakowane główne bagaże a leki bez zaświadczeń mogą zostać zatrzymane. Zwracamy uwagę, że niektóre leki dostępne w Polsce bez recepty, w Gruzji mogą być kwalifikowane jako środki odurzające i substancje psychotropowe. Jednocześnie uczulamy, że gruzińskie służby graniczne działają w tym zakresie bardzo restrykcyjnie. Obowiązuje absolutny zakaz wwożenia do Gruzji leków zawierających kodeinę lub pseudoefedrynę. Informacje o lekach i substancjach, które wymagają okazania dodatkowej dokumentacji można znaleźć na stronie International Narcotics Control Board oraz do uzyskania w Ambasadzie Gruzji w Warszawie tel. 22 616 62 21/lub 22/lub 25.Więcej informacji o procedurze wwiezienia leków do Gruzji:www.rs.ge - BorderCrossing-en (zakładka "movement of drugs"). Każdy bagaż przed wyjściem z hali przylotów jest prześwietlany. Podobnie przy wylocie: tu kontrola obrazów, ikon, noży, pamiątek stylizowanych na antyki. Każdy taki przedmiot musi mieć oficjalny certyfikat zezwalający na jego wywóz z kraju. Niektóre sklepy wydają go od razu, ale nie zawsze i nie wszędzie.
-ze względu na odmienną florę bakteryjną zalecamy zaopatrzyć się w środki przeciw dolegliwościom żołądkowym typu Stoperan (leki te są dozwolone w Gruzji i nie ma konieczności posiadania na nie zaświadczenia lekarskiego).

Dodatkowe informacje

Do dyspozycji gości

w hotelu restauracja i bar

Wyżywienie

śniadania kontynentalne typu bufet oraz obiadokolacje wg. programu (bufet lub zestawy serwowane do stolików)

Zakwaterowanie

Hotele *** klasy turystycznej (5 rozpoczętych dób hotelowych) - położone zwykle poza centrami miast.

Pokoje: 2 - osobowe (z możliwością dostawki), wszystkie z łazienkami.

Wizy

Od obywateli polskich nie jest wymagana wiza przy wjeździe do Gruzji/Armenii. Do wjazdu na teren Armenii wymagany jest paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu.

UWAGA! Powyższe informacje odnoszą się do obywateli polskich. Obywateli pozostałych państw mogą obowiązywać odmienne przepisy paszportowe lub wizowe.

Świadczenia

Cena obejmuje: przelot samolotem rejsowym do Armenii – Erywań (możliwa przesiadka), opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (5 rozpoczętych dób hotelowych), przejazdy klimatyzowanym autokarem lub busem, wyżywienie: (4 śniadania i 3 obiady lub kolacje), opiekę pilota, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).

Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, usług przewodnickich, napiwków, Tour Guide System - kwota ok. 120 EUR/os płatne pilotowi imprezy; wycieczek fakultatywnych, dodatkowych posiłków we własnym zakresie (10-15 EUR za 1 posiłek), napoi do posiłków oraz innych wydatków osobistych.

Gruzja i Armenia - Kaukascy bracia

Udostępnij
Dodaj do ulubionych
Gruzja i Armenia - Kaukascy bracia
Podwójne korzyści w Bumerangu
Galeria (16)
Gruzja i Armenia - Kaukascy bracia
Gruzja i Armenia - Kaukascy bracia
Gruzja i Armenia - Kaukascy bracia
Zdjęcie mapy
Plan Wycieczki

Atuty oferty

Erywań – stolica Armenii – starsza niż Rzym • Geghard (UNESCO) – wykuty w skale • rejs po jeziorze Sevan (dodatkowo płatne) •„Czarny Klasztor” nad Szmaragdem Armenii • Eczmiadzyn - najstarsza katedra na świecie • degustacja ormiańskiego brandy • Tbilisi - kulturowy tygiel • Mccheta - religijna stolica Gruzji • Przejazd Gruzińską Drogą Wojenną (dodatkowo płatne) • Jezioro Żynwalskie forteca Ananuri
Lot

Bezpośredni

Rodzaj wyjazdu

Objazd

Transfer

W cenie

Bagaż

W cenie

Cena obejmuje: przelot samolotem rejsowym do Armenii – Erywań (możliwa przesiadka), opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (5 rozpoczętych dób hotelowych), przejazdy klimatyzowanym autokarem lub busem, wyżywienie: (4 śniadania i 3 obiady lub kolacje), opiekę pilota, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).

Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, usług przewodnickich, napiwków, Tour Guide System - kwota ok. 120 EUR/os płatne pilotowi imprezy; wycieczek fakultatywnych, dodatkowych posiłków we własnym zakresie (10-15 EUR za 1 posiłek), napoi do posiłków oraz innych wydatków osobistych.

Plan wycieczki

Dodatkowe informacje

Szczegóły lotu

Lecąc na wakacje z Rainbow masz zawsze w cenie:

Bagaż

rejestrowany i podręczny

Opieka

polskojęzycznego pilota

Ubezpieczenie

podstawowe

Uśmiechnięty pan na banerze
Za osobę3 768
Razem
7 535 zł
Zaliczka 25% 1 880 zł
rezerwujzablokuj bezpłatnie na 6 dni
trwa wczytywanie
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem