Plan wycieczki

Dzień 1

Podróż do Kenii: przylot do Mombasy

Zbiórka na poszczególnych lotniskach przy stanowisku odpraw Rainbow na 2 godz. przed wylotem samolotu. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na R.pl/rozklady. Międzylądowanie techniczne (na Cyprze lub w Egipcie, ok. 45 min., bez wysiadania z samolotu). Wieczorem przylot na lotnisko Moi w Mombasie. Po odprawie paszportowo-wizowej powitanie przez rezydentów na lotnisku i transfer do hotelu *** (Bamburi Beach lub podobny hotel). Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2
Dzień 2

Czas wolny

Śniadanie i czas wolny na odpoczynek po podróży, kąpiele morskie i słoneczne. Lunch, obiadokolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 3
Dzień 3

Pierwsze kroki na afrykańskiej sawannie: Park Narodowy Tsavo East

Po wczesnym śniadaniu (możliwe w postaci pakietów) wykwaterowanie z hotelu i przejazd minibusem w kierunku Parku Narodowego Tsavo East (ok. 315 km – ok. 4,5 godz.). Przyjazd do lodgy na lunch i krótki odpoczynek po podróży. Popołudniu rozpoczniemy pierwsze safari w jednym z największych Parków Narodowych Afryki: ponad 13 tys. km2 sawanny i niesamowitych lasów akacjowych, ponadto duża ilość dzikich zwierząt: słonie, lwy, bawoły, antylopy kudu i żyrafy. Obiadokolacja i nocleg w lodgy w ok. Tsavo East. (Trasa ok. 350 km).

Dzień 4
Dzień 4

W krainie słoni: Park Narodowy Amboseli

Po wczesnym śniadaniu transfer minibusem do Parku Narodowego Amboseli (ok. 335 km – ok. 5,5 godz.), z którego rozciąga się piękny widok na majestatyczny “dach Afryki” – Kilimandżaro. Sam szczyt można zobaczyć najczęściej tylko wcześnie rano i przed zachodem słońca, przez pozostałą cześć dnia jest on zwykle przysłonięty chmurami. Przyjazd do lodgy na lunch i krótki odpoczynek po podróży. Wyjazd na popołudniowe wypatrywanie zwierząt w parku, znanym przede wszystkim jako „kraina słoni”, ale często można tu spotkać także inne zwierzęta m.in.: lwy, hieny, antylopy, bawoły, żyrafy i mnóstwo ptaków różnego gatunku. Obiadokolacja i nocleg w lodgy w ok. Amboseli. (Trasa ok. 360 km).

Dzień 5
Dzień 5

Safari w parku Amboseli i dla chętnych wizyta w wiosce Masajów

Wcześnie rano safari w parku Amboseli. Powrót na śniadanie i czas wolny. Po południu kolejne safari (możliwe jedno długie safari w zależności od położenia lodgy) oraz dla chętnych wizyta w wiosce Masajów (ok. 25 USD/os.), w programie zwiedzanie domków pasterzy, masajskie tańce i zwyczaje, możliwość zakupu rękodzieła Masajów. Lunch, obiadokolacja i nocleg w lodgy w ok. Amboseli. (Trasa ok. 120 km).

Dzień 6
Dzień 6

Od Nairobi do jeziora Naivasha: w takt afrykańskiej przygody

Po wczesnym śniadaniu transfer minibusem do Nairobi (ok. 220 km – ok. 4 godz.). Przejazd obwodnicą Nairobi, która prowadzi wzdłuż granicy Parku Narodowego Nairobi. Po drodze mijamy jeden z największych slamsów na świecie „Kibera”, który stanowi niezwykły kontrast do pobliskiej najbogatszej dzielnicy miasta i okazałych rezydencji Karen, do której jedziemy by zobaczyć muzeum Karen Blixen - domu, w którym mieszkała pisarka, znanego z filmu „Pożegnanie z Afryką”. W muzeum zobaczymy pamiątki z życia pisarki oraz rekwizyty z filmu. Lunch w postaci pakietów. Następnie przejazd do Lake Naivasha (ok. 160 km – ok. 3 godz.). Dla chętnych rejs łódkami po jeziorze Naivasha – możliwość obserwacji hipopotamów, niezliczonej ilości ptactwa wodnego, jest to również miejsce, gdzie kręcone były sceny z filmu „Pożegnanie z Afryką” (czas rejsu ok. 1 godz., koszt ok. 25 USD/os.). Obiadokolacja i nocleg w lodgy nad jeziorem Naivasha. (Trasa ok. 430 km.).

Dzień 7
Dzień 7

Jeziora Elementaita i uroki Parku Narodowego Lake Nakuru

Po śniadaniu przejazd do lodgy w ok. Jeziora Elementaita (kolejnego jeziora tworzącego system wodny w regionie Wielkiego Rowu Afrykańskiego), czas wolny. Następnie przejazd do Parku Narodowego Lake Nakuru (ok. 90 km – ok. 2 godz.), położonego w ogromnej geologicznej niecce zwanej Wielkim Rowem Afrykańskim, który ciągnie się od doliny rzeki Jordan na Bliskim Wschodzie przez Kenię, Tanzanię, aż do Mozambiku. Po drodze safari podczas którego mamy szanse zobaczyć m.in.: nosorożce białe, żyrafy Rothschilda, zebry, bawoły, gazele i antylopy Koba. Lunch, kolacja i nocleg w lodgy w ok. Jeziora Elementaita (Trasa ok. 135 km).

Dzień 8
Dzień 8

Na safari w rezerwacie Masai Mara

Po wczesnym śniadaniu przejazd (ok. 320 km – ok. 5,5 godz.) do położonego na płaskowyżu (ok. 1600 m n.p.m.) Masai Mara, najsłynniejszego rezerwatu dzikich zwierząt w Afryce, który wraz z przyległym Serengeti (w Tanzanii) uważany jest za najpiękniejszy park na świecie. Masai Mara to głównie płaska sawanna z rzadkimi drzewami i stadami antylop, gazeli, zebr, słoni, żyraf oraz polującymi na nie drapieżnikami, takimi jak lwy, lamparty, gepardy, hieny czy szakale. Wczesnym popołudniem przyjazd do lodgy i lunch. Popołudniowe safari w parku. Wieczorem obiadokolacja i nocleg w lodgy w ok. Masai Mara. (Trasa ok. 345 km).

Dzień 9
Dzień 9

Na safari w rezerwacie Masai Mara

Wcześnie rano safari w Masai Mara. Powrót do lodgy na śniadanie, lunch i czas wolny. Po południu kolejne safari w rezerwacie. Możliwe jedno długie safari (w zależności od położenia lodgy) – wyjazd po śniadaniu, lunch możliwy w formie pakietów, po południu czas na relaks w lodgy. Dla chętnych lot balonem koszt ok. 450 USD. Obiadokolacja i nocleg w lodgy w ok. Masai Mara. (Trasa ok. 70 km).

Dzień 10
Dzień 10

Od Nairobi do Mombasy

Po wczesnym śniadaniu transfer do Nairobi (ok. 280 km – ok. 5 godz.). Lunch w Nairobi (w postaci pakietów), wizyta w Centrum Edukacji Przyrodniczej Langata – zajmującego się ochroną rzadkich gatunków zwierząt, którego główną atrakcją jest możliwość karmienia żyraf Rotschilda. Transfer na lotnisko, przelot do Mombasy, a następnie transfer do wybranego hotelu na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego. (Trasa ok. 335 km).

Dzień 11-14

Relaks na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego w Mombasie

Pobyt w wybranym hotelu na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego. Czas wolny na wypoczynek, kąpiele morskie i słoneczne. Możliwość skorzystania z wycieczek lokalnych np. Mombasa City Tour (koszt ok. 45 USD/os.).

Dzień 15

Podróż powrotna do Polski

Po śniadaniu wykwaterowanie z pokoi i czas wolny, możliwość korzystania z ogólnodostępnej infrastruktury hotelu. Po południu transfer na lotnisko w Mombasie i wylot samolotem czarterowym do Polski.

Dzień 16

Powrót do domu

Międzylądowanie techniczne w Egipcie lub na Cyprze (ok. 45 min., bez wysiadania z samolotu). Przylot do Polski.

Uwagi do programu

Trasa ogółem ok. 2145 km.
Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.

Wycieczki fakultatywne podczas objazdu

Wycieczki lokalne

Mombasa City Tour

Rozpoczniemy od zwiedzania Fortu Jezus, zabytku wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, którego historia nierozerwalnie wiąże się z historią całego miasta. Potem udajemy się na spacer ulicami starego miasta, podczas którego możemy podziwiać budynki z czasów kolonialnych nawiązujące do architektury arabskiej z pięknie rzeźbionymi drewnianymi drzwiami. Podczas spaceru mamy okazję zobaczyć plac Rządowy, znajdujący się tuż obok starego portu oraz jeden z najstarszych meczetów w Mombasie. Następnie pojedziemy na Aleję Baobabów, gdzie możemy zrobić sobie zdjęcie z jednym z największych baobabów na wyspie. Udamy się również pod kły - symbol Mombasy, a na koniec do manufaktury plemienia Akamba, które od pokoleń zajmuje się rzeźbieniem figur z drewna egzotycznego, gdzie będzie możliwość zakupów ich produktów. Cena ok. 45 USD/os.

Dodatkowe informacje

Zakwaterowanie

Mombasa- 2 rozpoczęte doby hotelowe w hotelu *** (Bamburi Beach lub podobny hotel). Wygodny hotel położony przy plaży. Pokoje: 2-osobowe (możliwość dostawki) z łazienką, klimatyzacją, balkonem/tarasem. Do dyspozycji gości: restauracja, bar i basen. Wyżywienie: śniadanie, lunch i kolacja, napoje do posiłków dodatkowo płatne.

Safari - 7 rozpoczętych dób hotelowych w tzw. lodge – wygodne, często budowane w lokalnym stylu hotele kategorii ***. Położone bezpośrednio na terenach parków narodowych lub w ich pobliżu, bardzo często z możliwością obserwacji zwierząt z hotelowego tarasu czy pokoju. Lodge często budowane są przy wodopojach, gdzie zwłaszcza wieczorami gromadzą się zwierzęta. Możliwe lodge namiotowe. Pokoje: skromnie wyposażone pokoje z łazienkami (bez klimatyzacji, TV i telefonu), możliwość dostawki. Wyżywienie: śniadania, lunche i obiadokolacje najczęściej w formie bufetu, choć w niektórych lodgach czasami posiłki podawane są do stolika (możliwe śniadania i/lub lunche w postaci pakietów podróżnych). Do dyspozycji gości: recepcja, restauracja, bar oraz często ogród, basen i sklepik z pamiątkami. W niektórych lodgach prąd i ciepła woda dostępna jest tylko w określonych godzinach. Przy płatności kartą w lodgach doliczane jest 5% do wartości rachunku. W Masai Mara możliwe 2 osobne safari, lub 1 długie (w zależności od lokalizacji lodgy).

Mombasa- 5 rozpoczętych dób hotelowych, zakwaterowanie w hotelu wybranym z oferty „Kenia - Wczasy w Mombasie”.

Wizy

Wymagane dokumenty przy wyjeździe do Kenii:

1. Paszport

Do przekroczenia granicy kenijskiej przez obywateli Polski konieczny jest paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z Kenii.

2. Elektroniczne zezwolenie na podróż - eTA

Przed wylotem do Kenii należy wykupić zezwolenie drogą elektroniczną na stronie https://www.etakenya.go.ke/en
Wszyscy odwiedzający, w tym niemowlęta i dzieci do 18 roku życia, którzy zamierzają podróżować do  Kenii, muszą posiadać zatwierdzone elektroniczne zezwolenie na podróż (eTA) przed rozpoczęciem podróży. Wniosek za dzieci poniżej 18 roku życia wypełnia opiekun/rodzic. Standardowy czas przetwarzania wynosi około 3 dni robocze, dlatego wniosek należy uzupełnić odpowiednio wcześniej. Koszt eTA to około 30 USD/osoba.
Dokument należy mieć przy sobie na lotnisku. Nie ma możliwości zakupu wizy po przylocie na lotnisku w Mombasie. Osoby, które wykupią zezwolenia drogą elektroniczną i nie otrzymają dokumentu, nie zostaną wpuszczone na pokład samolotu w Polsce. eTA jest ważna tylko na jedną podróż (pojedynczy wjazd) i musi zostać ponownie wystawiona na każdą kolejną podróż. Traci ona ważność po opuszczeniu kraju. O szczegółową instrukcję wizowania prosimy pytać opiekunów rezerwacji.

Powyższe warunki obowiązują obywateli Polski (osoby posiadające inne obywatelstwo niż polskie mogą podlegać innym warunkom wjazdowym).

Świadczenia

Cena obejmuje: przelot samolotem czarterowym z międzylądowaniem, przelot wewnętrzny Nairobi-Mombasa (limit bagażu 20 kg + 5 kg), opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (14 rozpoczętych dób hotelowych) w hotelach i lodgach ***, przejazdy minibusami, transfery lotnisko-hotel-lotnisko (transfery możliwe bez polskojęzycznej opieki), wyżywienie jak w programie i opisach hoteli, opiekę polskiego rezydenta w Mombasie, opiekę polskiego pilota podczas safari (1 osoba na grupę, przesiada się pomiędzy busami) oraz miejscowego kierowcy – specjalisty podczas safari (1 osoba na busa, j. angielski), program turystyczny j.w., ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).

Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do parków narodowych, opłaty za napiwki dla kierowców i przewodników lokalnych - Kwota ok. 820 USD/os. płatna gotówką w walucie pilotowi imprezy. Ponadto cena nie obejmuje: napiwków dla bagażowych i kelnerów, dodatkowych posiłków i napoi, wydatków osobistych, wycieczek lokalnych, elektronicznego pozwolenia na podróż (ok. 30 USD/os.) wykupionej drogą elektroniczną na stronie: https://www.etakenya.go.ke/enNależy zabrać tylko dolary wydane po 2009 r.

Wycieczki lokalne: wioska masajska (ok. 25 USD/os.), rejs po jeziorze Naivasha (ok. 25 USD/os.).

Uwaga! Powyższe kwoty w programie podane zostały na dzień 20.02.2024 r. i mogą ulec zmianie.

Inne

Porady ogólne:

Na safari należy zabrać elastyczną torbę (pojemność ok. 60 litrów), a nie sztywną walizkę. Po przylocie istnieje możliwość przepakowania bagaży i pozostawienia części bagażu w hotelu w Mombasie. Pozostawione bagaże są odbierane przez Klientów po powrocie z safari lub rozwożone do hoteli pobytowych przez rezydentów (należy to zgłosić pilotowi przed safari). Sugerujemy zabranie ze sobą chust, które będą chroniły twarz przed kurzem i wiatrem. Przyda się także kapelusz przeciwsłoneczny i krem z wysokim filtrem. Jeśli chodzi o ubiór, to temperatura w ciągu dnia jest zmienna (rano i wieczorem chłodno, a w ciągu dnia gorąco). Dlatego sugerujemy zabranie ze sobą odpowiednich ubrań, które również stanowić będą dodatkową ochronę przed insektami. W dniu safari sugerujemy nie używać perfum oraz nie zakładać ubrań w kolorze granatowym, co może przyciągnąć insekty. Radzimy zabranie lornetek do wypatrywania zwierząt, latarek (niektóre alejki w lodgach są słabo oświetlone) oraz repelentów na komary. Na terenach parków telefony komórkowe często nie mają zasięgu, warto zabrać adaptery do gniazdek brytyjskich. W recepcji do dyspozycji telefon, płatny (zwykle drogi) jednak często zdarzają się także awarie telefonów stacjonarnych. Dobrze mieć ze sobą wymienioną niewielką ilość pieniędzy na szylingi kenijskie potrzebnych do drobnych zakupów/kawy, herbaty na postojach - stacjach benzynowych/lokalnych sklepikach. W lodgach i w sklepach z pamiątkami możliwość płacenia dolarami. Należy zabrać tylko dolary wydane po 2009 r.

Hakuna Matata!
Hakuna Matata!
Hakuna Matata!
Hakuna Matata!
Hakuna Matata!
Hakuna Matata!
Hakuna Matata!
Hakuna Matata!
Hakuna Matata!
1 / 9

5.7/6 (24 opinie)

Hakuna Matata!

Kenya Bay
trwa wczytywanie
Zdjęcie mapy

Cena obejmuje: przelot samolotem czarterowym z międzylądowaniem, przelot wewnętrzny Nairobi-Mombasa (limit bagażu 20 kg + 5 kg), opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (14 rozpoczętych dób hotelowych) w hotelach i lodgach ***, przejazdy minibusami, transfery lotnisko-hotel-lotnisko (transfery możliwe bez polskojęzycznej opieki), wyżywienie jak w programie i opisach hoteli, opiekę polskiego rezydenta w Mombasie, opiekę polskiego pilota podczas safari (1 osoba na grupę, przesiada się pomiędzy busami) oraz miejscowego kierowcy – specjalisty podczas safari (1 osoba na busa, j. angielski), program turystyczny j.w., ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).

Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do parków narodowych, opłaty za napiwki dla kierowców i przewodników lokalnych - Kwota ok. 820 USD/os. płatna gotówką w walucie pilotowi imprezy. Ponadto cena nie obejmuje: napiwków dla bagażowych i kelnerów, dodatkowych posiłków i napoi, wydatków osobistych, wycieczek lokalnych, elektronicznego pozwolenia na podróż (ok. 30 USD/os.) wykupionej drogą elektroniczną na stronie: https://www.etakenya.go.ke/enNależy zabrać tylko dolary wydane po 2009 r.

Wycieczki lokalne: wioska masajska (ok. 25 USD/os.), rejs po jeziorze Naivasha (ok. 25 USD/os.).

Uwaga! Powyższe kwoty w programie podane zostały na dzień 20.02.2024 r. i mogą ulec zmianie.

Atuty oferty

Symbole afrykańskiej sawanny - słonie, żyrafy, zebry, antylopy i lwy • Dach Afryki – majestatyczne Kilimandżaro • rezerwat Masai Mara • Jeziora w regionie Wielkiego Rowu Afrykańskiego • stolica Kenii – Nairobi i historia Karen Blixen i karmienie żyraf • plaże nad Oceanem Indyjskim • przelot Nairobi - Mombasa w cenie
Lot

Bezpośredni

Rodzaj wyjazdu

Objazd + wypoczynek

Transfer

W cenie

Bagaż

W cenie

Plan wycieczki

Wycieczki fakultatywne podczas objazdu

Wycieczki fakultatywne podczas wypoczynku na przedłużeniu pobytu

Dodatkowe informacje

Szczegóły lotu

Przedłuż wakacje o wypoczynek w hotelu.

Twój hotel wybrany na przedłużenie pobytu o 5 dni.
Zdjęcie Hotelu
5.1/6 (30 opinii)
Kenya Bay
Kenia
Zdjęcie Hotelu
5.3/6 (5 opinii)
Leopard Beach Resort & SPA
Kenia: Mombasa Południowa
Zdjęcie Hotelu
5.8/6 (2 opinie)
Kaskazi Beach
Kenia
Zdjęcie Hotelu
Mombasa Continental Resort
Kenia: Mombasa Północna

Opinie

Opinie o Hakuna Matata!

5.7 / 624 opinie
Intensywność programu
5.3
Pilot
5.6
Program wycieczki
5.8
Transport
5.3
Wyżywienie
5.6
Zakwaterowanie
5.5
Opinie pochodzą od naszych Klientów, którzy odwiedzili dany hotel lub uczestniczyli w wycieczce objazdowej.

Osoba dodająca opinię musi podać dane osobowe, takie jak imię i nazwisko oraz dane dotyczące wyjazdu, czyli datę i kierunek wyjazdu lub numer rezerwacji. Dzięki tym informacjom sprawdzamy, czy autor opinii faktycznie podróżował z nami. Jeżeli dane się nie zgadzają, wówczas nie publikujemy opinii.

6.0/6

Tomasz, Łódź 31.12.2023
Termin pobytu: grudzień 2023

Przygoda życia (póki co)

Na wycieczce byliśmy od 5 do 20go grudnia czyli zaraz na początku pory suchej. Dla mnie i żony była to póki co podróż życia (ale wszystko przed nami). Ta bliskość natury, zwierząt które wcześniej widzieliśmy tylko w zoo czy filmach daje odczucia zachwytu całkowicie inne niż te towarzyszące nam przy zwiedzaniu miast czy oglądaniu "ładnych widoków". Pod koniec każdego dnia safari byliśmy zmęczeni od emocji. Sam program, choć intensywny, był doskonale zrównoważony, a standard noclegów i jedzenia przewyższył nasze oczekiwania. Jako że w wielu pozostałych opiniach obszernie opisano poszczególne parki i elementy programu, nie chcę ich dublować. Postaram się jednak dokładniej opisać dwie kwestie, których nie znalazłem w opiniach przed naszym wyjazdem czyli wycieczki dodatkowo płatne i kwestię szczepień. Pochwalę się jedynie, że udało nam się zobaczyć całą wielką piątkę, a wiem że to nie często się zdarza bo lampart jest bardzo trudny do uchwycenia. Mięliśmy też szczęście widzieć 19 ze 100 nosorożców w parku Nakuru co ponoć było rekordem dla naszego kierowcy z 30 letnim stażem. Zdecydowanie warto wybrać się na rejs po jeziorze Nakuru. Nie wiem czy to stały element programu ale nasz sternik kiedy dostrzegał orła rzucał mu rybę do wody tak żebyśmy mogli zobaczyć orle "polowanie". Rejs pozwala też zobaczyć wiele ptaków i hipopotamy z bliskiej odległości. Nie polecamy za to wioski Masajów. Pytaliśmy się przed podjęciem decyzji o wybraniu tej wycieczki naszego przewodnika Marka czy na pewno jest to prawdziwa wioska, a nie swego rodzaju "skansen" dla turystów z Masajami którzy dojeżdżają tam na teatrzyk dla turystów. Zostaliśmy zapewnieni że warto, a to prawdziwi Masajowie którzy tam mieszkają. Cała miejscówka okazała się bardzo komercyjnym przedsięwzięciem, na nasze oko sama wioska jako taka była prawdziwa, ale po prostu opuszczona i pozostawiona dla turystów. Mijaliśmy wcześniej wiele wiosek masajskich, były znacznie większe, wszędzie byli ludzie, zwierzęta, a na krzakach porozkładane były ubrania, które suszyły się po praniu. W tej wiosce nie było śladu takich rzeczy. Wyszło po nas 20 Masajów, odtańczyli taniec, podczas którego i nas zaangażowano. Oczywiście nie było problemu z uwiecznieniem tych chwil, ponoć wódz wioski przejął od mojej żony telefon, nie dość że zrobił idealnie ostre zdjęcia to jeszcze sam sobie przełączył na tryb filmowania i nagrał film. No Masaj jak się patrzy który żyje w chacie bez prądu i wody :P Potem był pokaz rozpalania ognia i gałązek które używają do leczenia, a syn wodza pokazał nam w środku dom który podobno należał do niego. Całość zajęła 15 min, potem jeszcze przez 15 minut próbowano nam sprzedać pamiątki, utrzymywano że są robione przez poszczególne rodziny na miejscu i że warto tam kupić bo w ten sposób wspomagamy konkretne osoby. Problem w tym, że u każdej rodziny te pamiątki wyglądały tak samo, a później wielokrotnie widzieliśmy takie same pamiątki w sklepach z pamiątkami. Cena, którą podali na końcu była z kosmosu, a targowanie było bardzo trudne (w porównaniu z targowaniem np w Turcji czy Egipcie). Generalnie nie mam nic przeciwko tego typu miejscu, i faktowi że ci konkretni Masajowie po prostu się dorobili na turystach dzięki temu teraz mogą już żyć inaczej, mieć smartfon itd., ale niech będzie to jasno powiedziane że to pokazowa wioska Masajów, swego rodzaju skansen, a Masajowie niech wyjaśnią ze oni tak kiedyś mieszkali, tak by wyglądał ich dom. I niech zrobią zwykły sklep z pamiątkami bez ściemy że ta konkretna Masajka zrobiła ten naszyjnik skoro 10 innych obok sprzedaje identyczny. Jeśli chodzi o szczepienia - my zrobiliśmy wszystkie zalecane szczepienia prócz wścieklizny. Dodatkowo przyjmowaliśmy leki przeciwmalaryczne. Teraz po powrocie wydaje się że było to trochę nad wyraz. Ze względu na porę w której byliśmy w Kenii, komarów było niewiele (znacznie mniej niż podczas typowego polskiego lata wieczorem), a standard noclegów i posiłków bardzo wysoki. Zatem osobiście leków na malarię bym nie brał (oczywiście stosując dobre repelenty), prawdopodobnie ilość szczepionek też bym zredukował do minimum. Po objazdówce zostaliśmy na 4 dni pobytu w hotelu Baobab który bardzo polecamy, jedzenie było przepyszne, sam obiekt bardzo duży i klimatyczny, obsługa też bardzo się starała na każdym kroku. Nie było też żadnych problemów z dalszego korzystania z restauracji, barów i basenów po wymeldowaniu (lot powrotny mięliśmy o 22), a takie problemy mieli goście np w hotelu Neptune Paradise. Jeszcze na koniec taka rada praktyczna jeśli chodzi o zakupy; targowanie w Kenii o inny level niż np w krajach arabskich. Sprzedawcy bardzo powoli schodzą z ceny, wolą sprzedać co jakiś czas z parku krotną przebitką komuś komu nie chce się targować niż sprzedać parę produktów z małym zyskiem. Ogólnie trzeba być twardym, znać wartość produktów przed zakupem bo sprzedawcy bardzo powoli schodzą z ceny, i być przygotowanym na to że wiele razy po zastosowaniu metody "albo tyle albo wychodzę" sprzedawca nie będzie nas gonić jeśli wyjdziemy. Ogólnie najniższe ceny pamiątek były w ... sklepach z pamiątkami! Polecam te przy Giraffe Center, muzeum Karen Blixen czy po prostu Carrefour w Mombasie - ceny są podane, zero targowana. Oczywiście nie dostaniemy tam bardziej wymyślnych figurek z drewna dostępnych w curio shopach, ale na pewno można przekonać się o faktycznej wartości sprzedawanych pamiątek i użyć tej wiedzy jako oręż podczas targowania :)
Pokaż więcej opinii (23)

Lecąc na wakacje z Rainbow masz zawsze w cenie:

Bagaż

rejestrowany i podręczny

Opieka

polskojęzycznego pilota

Ubezpieczenie

podstawowe

Uśmiechnięty pan na banerze
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem