wypoczynek

Wczasy w Laosie - co musisz wiedzieć?

  • O Laosie
  • Opinie
  • Pogoda
  • Artykuły
Flaga Laosu

Laos

Stolica:
Wientian
Waluta:
LAK
Powierzchnia:
236 800 km2
Liczba ludności:
6 514 432

Poczuj prawdziwą Azję – Wakacje w Laosie

Górzysty, leżący w dolinie Mekongu, Laos brzmi często tajemniczo dla turysty z Europy. Kraj ten pozostaje w cieniu swoich sąsiadów – Tajlandii, Wietnamu czy Kambodży, chętniej wybieranych na wakacje. Tymczasem to błąd, gdyż wczasy w Laosie mogą być niezapomnianą przygodą, podczas której odbędziemy podróż nie tylko w głąb Azji, ale też w głąb siebie. Laos uznawany jest bowiem za krainę zen, w której odnajdziemy spokój, harmonię i równowagę wewnętrzną. Mieszkańcy Laosu żyją swoim nieśpiesznym tempem. Niektórzy śmieją się, iż nawet nazwa państwa nawiązuje do spokoju, jako że pełna nazwa kraju brzmi Lao PDR (żartobliwie tłumaczone jako „Please don’t rush”).

Wczasy w Laosie – dziewicza przyroda
Stosunkowo słabo rozwinięty i zaludniony Laos charakteryzuje się nieskazitelnie czystą, piękną przyrodą. Stanowi ona największy atut kraju, przyciągając zarówno tych, którzy po prostu pragną odpocząć z dala od zgiełku, wyciszyć się i zrelaksować, jak i miłośników aktywnego wypoczynku, spacerów, spływów kajakowych czy górskiego trekkingu. Szczególnie górzysta północ kraju jest chętnie wybierana przez fanów górskich wycieczek. Południe zaś nazywane jest „kraina 4 tysięcy wysp”. Dodalibyśmy jeszcze do tego 4000 hamaków, które są tutaj niemal wszędzie, zachęcając do błogiego odpoczynku z ulubioną książką, przekąską i zimnym trunkiem. Panujący tu klimat Laosie klimat zwrotnikowy monsunowy oznacza dużą wilgotność i okresowe opady, ale także bardzo przyjemne temperatury, oscylujące w granicach 16 do 21 stopni Celsjusza zimą oraz 28 do 30 stopni latem. Co jeszcze robić podczas wakacji w Laosie?

Stolica z drewna sandałowego – wczasy w Laosie
Wientian, czyli stolica Laosu nazywana jest „miastem z drewna sandałowego”. Przewodnik Lonely Planet określa zaś ją mianem „najbardziej zrelaksowanej stolicy świata”. W mieście znajdziemy m.in. warto zobaczyć najpiękniejsze świątynie i stupy, np. Pha That Luang, będąca najważniejszym zabytkiem Laosu czy Czarną Stupę. Jeśli lubicie muzea, szczególnie imponujący jest Park Buddy, znajdujący się 24 km od Wientian. Miejsce to gromadzi setki posągów Buddy, Vishnu oraz Shivy. Warto zrobić sobie również wycieczkę na prowincję, np. do miasteczka Luang Prabang, nazywanego miastem świątyń, czy też Champasak, czyli „Laotańskiego Ankgoru”. Wczasy w Laosie to wspaniała azjatycka przygoda, pozostawiająca niezapomniane wspomnienia!

Opinie o Laosie

Laosie
6.0 /6

Laos - dopiero odkrywany przez podróżników kraj

To kraj jeszcze niezadeptany przez turystów a ma do zaoferowania kilka ciekawych miejsc a przede wszystkich piękno Luang Prabang oraz stolicy Wientian.
Dodał(a):
Adam, 07.12.2019
6.0/6 Ocena ogólna Laosie

Pogoda w Laosie

Pogoda w Laosie jest najprzyjemniejsza szczególnie pomiędzy październikiem, a majem. Jest wtedy ciepło, termometry wskazują wysokie temperatury, które jednak mogą nieco spadać wieczorem i nocą.
Bardzo przyjazny klimat Laosu sprawia, że kraj ten można odwiedzać niemal cały rok, ale należy pamiętać, że gdy u nas występuje lato, w Laosie trwa pora deszczowa. Pojawiają się wtedy bardzo obfite i ulewne deszcze, podczas których przyroda budzi się do życia.

Największe atrakcje Laosu – kiedy jechać i co warto zobaczyć na miejscu?

Przyznam, że kiedy przez kolejną godzinę pokonywałam zakurzone drogi Laosu, przez głowę nie raz przemknęła mi myśl, że być może niepotrzebnie wybrałam się na tę wyprawę. Gdy jednak wreszcie dotarłam do Luang Prabang, natychmiast pozbyłam się wszystkich wątpliwości...