wypoczynek

Wczasy w Mołdawii - co musisz wiedzieć?

  • O Mołdawii
  • Opinie
  • Pogoda
Flaga Mołdawii

Mołdawia

Stolica:
Kiszyniów
Waluta:
MDL
Powierzchnia:
33 843 km2
Liczba ludności:
3 555 200

Wczasy w Mołdawii

Wakacje w Mołdawii – odkryj piękno Besarabii

Będąca zawsze nieco w cieniu Rumunii, Bułgarii czy Ukrainy, Mołdawia to niezwykle piękny Bałkański kraj, oferujący swoim gościom wszystko co najlepsze na spokojne wakacje – zdumiewające krajobrazy, gościnność, sielską atmosferę i pyszne lokalne wino! Mołdawia słynie bowiem z produkcji win, które uznawane są jedne z najlepszych w Europie Wschodniej. Mało kto wie jednak, że stąd pochodzi takze jedno z najlepszych piw w Europie. „Bere Chisnau” to marka, która zdobyła złoty medal podczas międzynarodowego konkursu w Norymberdze w 2007 roku, zostawiając w tyle piwa niemieckie czy czeskie. Mołdawia jest krajem niezwykle zielonym. Pełno tu lasów, skrywających malownicze jeziorka czy stawy. W miastach natomiast jest bardzo dużo parków i skwerów. Stolica Mołdawii, Kiszyniów, to najbardziej zielona stolica Europy! W Mołdawii znajdują się również słynne Mickiewiczowskie „Stepy Akermańskie”. Odkryj uroki tego magicznego kraju w trakcie wakacji w Mołdawii.

Wczasy w Mołdawii – wyśmienita kuchnia

Będąca połączeniem swojskości i egzotyki, kuchnia mołdawska jest naprawdę wyjątkowa. I to nie tylko ze względu na wino! Tradycyjna kuchnia mołdawska znana jest ze swojej różnorodności, łącząc w sobie wpływy greckie, rzymskie, tureckie, ukraińskie, zachodnioeuropejskie i rosyjskie. Odważne połączenia wszystkich tych elementów powodują, że kuchnia mołdawska jest jedną z najciekawszych na świecie. Podczas wakacji w Mołdawii będziecie mieli okazję skosztować Plăcinty, wyjątkowego ciasta podawanego na słodko lub na słono, Sarmali – rodzaju gołąbków z ryżem i mięsem, które zawija się tu w liście winogron lub kapusty, a także spróbować prawdziwej mamałygi, która pochodzi właśnie stąd! Mołdawia to także kraj o dużym spożyciu ryb, szczególnie na terenach położonych nad rzekami czy jeziorami.

Wakacje w Mołdawii – unikalne zabytki

Mołdawia słynie z bogatej historii, na której piętna na szczęście nie odcisnął zbytnio związek radziecki. Dlatego też znajdziemy tu zachowane w świetnym stanie łuki tryumfalne, kościoły, a przede wszystkim monastyry. Najsłynniejsze z nich mieszczą się w Căpriana, Hincu, Kickanach i Hirjeuca. Klasztor Căpriana, położony ok. 40 kilometrów od stolicy. Powstały w 1429 roku obiekt jest najcenniejszym obecnie zabytkiem sakralnym Mołdawii.

 

Opinie o Mołdawii

Mołdawii
3.5 /6

Mołdawskie wina

W Mołdawii nie było zbyt wiele rewelacji turystycznych, poza tym było tam zbyt mało czasu na zwiedzanie. Ale wizyta w Milestii Mici i na kolacji mołdawskiej nadrobiły wszelkie braki turystyczne w tym kraju. Mołdawia to kraj mało atrakcyjny krajobrazowo, tylko pola z kukurydzą i słonecznikiem, oraz mnóstwo winnic. W Milestii Mici powitały nas fontanny z lejącym się winem, ale prawdziwa atrakcja spotkała nas dopiero we wnętrzach chłodnych piwnic, mnóstwo leżakujący butelek pokrytych kurzem czasu, a potem degustacja win, uczta i zakupy
Dodał(a):
Grzegorz, Duszniki Wielkopolskie, 04.12.2019
4.5 /6

Ma potencjał

Unikatem są piwnice winne pod Kiszyniowem, ale i samo miasto może poszczycić się pięknymi parkami. Zieleń króluje
Dodał(a):
Rafał, 10.10.2019
4.0 /6

państwa na styku kultur

Rumunia - ma potencjał i warto odwiedzić,

Węgry - ciekawe ale - czy wybrałbym się ponownie ....

Mołdawia - mało odkryta , przy atrakcyjnym programie może być ciekawie

Dodał(a):
Ryszard, Dolnyśląsk , 14.06.2019
4.9/6 Ocena ogólna Mołdawii

Pogoda w Mołdawii

Umiarkowany klimat w Mołdawii charakteryzuje się dość łagodnymi zimami i długimi, ciepłymi latami, podczas których nierzadko występują upały. Zimą temperatura nie spada zwykle poniżej -5°C, a latem słupek rtęci wskazuje średnio 20°C. W sercu Mołdawii panuje zwykle znacznie lepsza pogoda i latem termometry pokazują tutaj minimum 30°C, choć zdarzają się dni, w których temperatura sięga nawet 40°C.