Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon

Dokumenty

Oferty

Niemcy
Niemcy

Niemcy

Stolica: Berlin

Waluta: EUR

Powierzchnia: 357 376 km 2

Liczba ludności: ‍80 722 792

Dlaczego warto pojechać na wakacje do Niemiec?

Tym, co wyróżnia Niemcy na mapie Europy, jest bogata historia, ciekawa kultura, imponujące zabytki, piękne krajobrazy, znakomite muzea i oczywiście miłość mieszkańców do piwa. Jest to raj dla miłośników zwiedzania - wspaniałe wiekowe katedry, imponujące pałace i malownicze starówki można tu spotkać niemal na każdym kroku. Fani przyrody również znajdą coś dla siebie – przepiękne doliny rzek, urokliwe jeziora i wspaniałe góry. Turystów przyciągają tu dodatkowo świetne butiki, bogate życie nocne, sycąca kuchnia i ciekawe regionalne festiwale. Wszystko to sprawia, że wizyta u naszego zachodniego sąsiada, na pewno nie rozczaruje nikogo!

Co warto wiedzieć przed urlopem w Niemczech?

  • Niemcy to państwo federacyjne składające się z 16 krajów związkowych, zwanych landami. Jego powierzchnia wynosi ponad 357 tys. km² i mieszkają tu 83 mln osób. Stolicą kraju jest położony w jego północno-wschodniej części Berlin.
  • Największym krajem związkowym jest Bawaria (70.550 km²), a najmniejszym Brema (420 km²). Landy mają własny parlament, konstytucję, władzę sądowniczą i wykonawczą.
  • W północnej części kraju dominują niziny a w centralnej i południowej góry (najwyższy szczyt Zugspitze, mierzący 2962 m n.p.m., znajduje się w Alpach Bawarskich).
  • Językiem urzędowym kraju jest niemiecki, natomiast nie ma problemu z porozumieniem się podczas wakacji w Niemczech po angielsku.
  • Na przełomie września i października w Monachium odbywa się największe święto piwa na świecie – Oktoberfest. Spożywa się wówczas średnio 5 mln litrów piwa!
  • W Niemczech można znaleźć 500 różnych rodzajów piwa, 300 rodzajów chleba i 1.000 rodzajów kiełbas.
  • Niemcy należą do Unii Europejskiej i są w Strefie Schengen. Do wjazdu wystarczy dowód osobisty. Warto zabrać ze sobą kartę EKUZ.

Szczepienia

Przed urlopem w Niemczech nie są wymagane szczepienia.

Pogoda w Niemczech

Klimat i pogoda w Niemczech jest zbliżona do tego, co mamy w Polsce. Ze względu na wpływ Morza Północnego i wstępujący tam Golfsztrom, zimy są ciut mniej mroźne niż w Polsce, a latem rzadko kiedy zdarzają się tam upały. Nieco chłodniejszy klimat, zwłaszcza zimą, jest na południu Niemiec, gdzie wpływ na temperatury ma mroźne alpejskie powietrze.

Waluta w Niemczech

Walutą Niemiec jest euro. Bardzo popularne są płatności kartami, a bankomaty znajdują się dosłownie na każdym kroku.

1 EUR = 4,58 PLN

1 PLN = 0,22 EUR

Co zobaczyć na wczasach w Niemczech?

  • Berlin – stolica Niemiec, gdzie można zobaczyć pozostałości Muru Berlińskiego, Alexanderplatz, Rotes Rathaus, Wieżę Telewizyjną, Wyspę Muzeów, Uniwersytet Humboldta, główną aleją Berlina – Unter den Linden, Reichstag – siedzibę parlamentu, Bramę Brandenburską i Plac Poczdamski.
  • Neuschwanstein – niesamowity zamek zbudowany na zlecenie króla Bawarii – Ludwika II Wittelsbacha, wykorzystany później przez Disneya jako pierwowzór zamku Śpiącej Królewny.
  • Monachium – stolica Bawarii słynąca z Parku Olimpijskiego, fabryki BMW i pięknej starówki, gdzie można podziwiać Stary Ratusz, Kościół Mariacki oraz Rezydencję Wittelsbachów (królewskiego rodu Bawarii).
  • Hamburg – położone nad kanałami portowe miasto w północnych Niemczech, gdzie na uwagę zasługują: park miniatur, ratusz i kościół św. Michała.
  • Drezno – stolica Saksonii z niesamowitą zabudową w barokowym stylu, w której wyróżnia się Pałac Zwinger, kościół NMP, opera i pałac królewski.
  • Norymberga – malownicze bawarskie miasto ze średniowiecznymi uliczkami, wzdłuż których znajdują się rzemieślnicze kamienice i gotyckimi kościołami – św. Sebalda i NMP.
  • Jezioro Bodeńskie – urokliwe jezioro o powierzchni 538 km² leżące na granicy Niemiec, Austrii i Szwajcarii, u podnóża Alp.
  • Kolonia – miasto w Nadrenii Północnej-Westfalii słynące z monumentalnej, budowanej przez ponad 600 lat gotyckiej Katedry Św. Piotra i Najświętszej Marii Panny.
  • Akwizgran (Aachen) – miasto w Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie można zobaczyć monumentalną katedrę, stanowiącą jeden z nielicznych zachowanych zabytków sztuki karolińskiej oraz XIV-wieczny ratusz, zbudowany na ruinach pałacu Karola Wielkiego. Miasto było miejscem koronacji władców Świętego Cesarstwa Rzymskiego.
  • Ratyzbona – przepiękne miasto z urokliwą starówką, kamiennym mostem (Steinerne Brucke), gotycką katedrą i Haidplatz – placem z wieloma pięknymi kamienicami mieszczan, m.in. Haus zum Goldenen Kreuz.
  • Dolina Środkowego Renu – dolina pomiędzy Bingen i Rüdesheim a Bonn, w której znajdują się liczne zabytki średniowiecznej architektury świeckiej i sakralnej oraz winnice porastające stoki gór sąsiadujących z rzeką.
  • Bamberg – miasto w Bawarii, gdzie można zobaczyć Kleine Venedig – malownicze rybackie domki nad rzeką Regnitz, piękny Stary Ratusz, Plac Katedralny, Cesarską Katedrę, pałac arcybiskupi – Alte Hofhaltung, Neue Residenz – pałac barokowy zbudowany pod koniec XVII w. jako siedziba książąt niemieckich oraz piękny kościół na wzgórzu Stephansberg.
  • Europa Park – największy park rozrywki w kraju, znajdujący się w Rust, w południowo-zachodniej części Niemiec i podzielony na 15 stref reprezentujących europejskie państwa.
  • Dolina Mozeli – uchodząca za najpiękniejszą przyrodniczo część kraju, gdzie do dziś uprawia się winorośle.

Loty do Niemiec

Niemcy mają jedną z najlepszych sieci lotniskowych w Europie – porty lotnicze znajdują się praktycznie w każdym dużym mieście. Największymi lotniskami w Niemczech są: Berlin (stolica Niemiec ma aż trzy porty lotnicze – Berlin Brandenburg Willy Brandt (BER), Berlin-Tempelhof (THF) oraz Berlin-Schönefeld (SXF)), Frankfurt FRA, Monachium (MUC), Hamburg (HAM) i Dortmund (DTM). Z większości dużych miast w Polsce można się tam dostać bezpośrednimi lotami. Lot trwa 1,5-2 godziny.

Większość wycieczek turystycznych z Polski do Niemiec posługuje się jednak autokarami, z granicy do większości miejscowości w Niemczech można dojechać maksymalnie w 8 godzin.

Krótka historia Niemiec

W czasach starożytnych i średniowieczu tereny dzisiejszych Niemiec były zamieszkane przez rozmaite plemiona germańskie, celtyckie i słowiańskie, które zostały zjednoczone w VI w. przez Franków. Po śmierci Karola Wielkiego, państwo Franków zostało podzielone – jego wschodnia część przypadła Ludwikowi z dynastii Karolingów, zachodnia zaś podzieliła się na wiele księstw plemiennych, niszczonych przez Normanów, a później Węgrów.

Kraj został skonsolidowany na nowo przez Henryka I i Ottona I z dynastii Ludolfingów, ten ostatni zajął północną Italię i koronował się na cesarza (dopiero w 1806 r. władcy zrezygnowali z godności cesarzy rzymskich narodu niemieckiego). Obszar I Rzeszy był stopniowo powiększany – w XIII w. zaczęto kolonizować Pomorze, części Śląska, Prusy i Inflanty. W kolejnych dekadach o prymat i wpływ na losy kraju rywalizowały 3 wielkie rody – Luksemburgów, Wittelsbachów i Habsburgów, (w poł. XV w. godność cesarza przeszła w ręce tych ostatnich), a później również Hohenzollernowie i Wettinowie.

W XVI w. zapoczątkowany przez Marcina Lutra ruch reformacyjny doprowadził do przyjęcia protestantyzmu na północy kraju, północ pozostała katolicka, doszło również do rozdrobnienia Niemiec na wiele niezależnych państewek. W drugiej połowie XIX w. hegemonię w kraju uzyskały Prusy, cesarzem II Rzeszy (federacji 22 państw, 3 wolnych miast i Alzacji-Lotaryngii) został Wilhelm I, a kanclerzem Otto von Bismarck. Potęga wojskowa Niemiec stopniowo się powiększała, udało im się też założyć kolonie w Afryce i Oceanii. Pod koniec XIX w. wraz z Austro-Węgrami i Włochami utworzono trójprzymierze.

Pierwsza wojna światowa skończyła się wielką porażką imperium niemieckiego, które straciło część swoich terenów i kolonie. 9 XI 1918 r. proklamowano republikę, sytuacja gospodarcza Niemiec była jednak bardzo trudna. Na fali niezadowolenia społecznego do władzy doszła partia NSDAP, a jej przywódca Adolf Hitler został najpierw kanclerzem, a później zwierzchnikiem kraju (Führer). W Niemczech zaczęła się polityka terroru, mordy opozycji i prześladowania ludności żydowskiej. W 1938 do kraju przyłączono Austrię, następnie zajęto tereny Czech.

1 IX 1939 r. Rzesza zaatakowały Polskę, rozpoczynając tym samym drugą wojnę światową. 8 V 1945 r. Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, a kraj został podzielony na 4 strefy okupacyjne (podzielono tak również Berlin), a niedługo potem utworzono 2 państwa – zachodnią Republikę Federalną Niemiec, kontrolowaną przez państwa zachodnie i wschodnią Niemiecką Republikę Demokratyczną, kontrolowaną przez ZSRR. W 1961 r. w Berlinie powstał mur. Rozpad ZSRR i całego bloku wschodniego pozwolił ponownie zjednoczyć kraj, nastąpiło to w 1990 r.

Niemieckie przepisy celne

Niemcy należą do Unii Europejskiej, więc obowiązują tu takie same przepisy celne jak w przypadku innych krajów UE (można wwieźć 800 sztuk papierosów, 10 litrów wyrobów spirytusowych, 90 litrów wina stołowego lub 110 litrów piwa oraz perfumy i leki na własny użytek).

Co zjeść w Niemczech?

Gulaschsuppe – zupa gulaszowa.

Leberknödelsuppe – bulion z knedlem wątróbkowym.

Bratkartoffeln – ugotowane i pokrojone ziemniaki podsmażane smażone na patelni z cebulą (i czasami kiełbasą), jedzone z kwaśnym mlekiem lub jogurtem.

Wiener Schnitzel – sznycel po wiedeńsku, czyli duży i cienki schabowy (najlepiej z cielęciny) serwowany z ziemniakami i surówką.

Eintopf – potrawa jednogarnkowa, rodzaj gulaszu lub gęstej zupy na bazie mięsa, warzyw i szeregu innych dodatków.

Kartoffelsalat – sałatka z ugotowanych i pokrojonych w kostkę ziemniaków i posiekanej cebuli, doprawiana majonezem (lub olejem i octem) oraz solą i pieprzem.

Dampfnudel – kluski na parze.

Blutwurst – rodzaj tutejszej kaszanki, której cechą charakterystyczną jest krojona w kostkę słonina.

Lebkuchen – piernik w kształcie serca.

Sauerkraut – kiszona kapusta (w Niemczech popularny jest też sok z kiszonej kapusty).

Apfelstrudel – ciasto drożdżowe w kształcie rolady z rodzynkami i smażonymi jabłkami.

Weissbier – piwo pszeniczne.

Eierliköer – likier jajeczny, rodzaj ajerkoniaku.

Ceny w Niemczech

W sklepach: cola 1,25 l – 1,19 EUR, serek Philadelphia 1,49 EUR, jogurt 0,30 EUR, masło 1,60 EUR, czekolada Milka 1,15 EUR, wino od 4 EUR, chipsy 1,50 EUR, kawa 6 EUR, chleb 1,30 EUR, mleko 0,75 EUR, woda 1,5 l 0,19 EUR, karton soku 0,85 EUR, piwo od 0,29 EUR, szampon 1 EUR, pasta do zębów 0,60 EUR, masło 2 EUR, papierosy 7 EUR.

W restauracjach: espresso 1,50 EUR, cappuccino 2,50 EUR, cola 2 EUR, fast food 6-8 EUR, lunch w restauracji 10 EUR, lunch w barze mlecznym 5-6 EUR, Lebkuchen 2-4 EUR, currywurst 2-3 EUR, kebab 3-5EUR, piwo 3-4 EUR.

Bilet komunikacji miejskiej kosztuje 2-3 EUR, taksówka 3,50 EUR opłaty początkowej i 2 EUR za kilometr, litr benzyny 1,40 EUR, wynajem samochodu od 70 EUR dziennie.

Co zabrać na wakacje do Niemiec?

Dowód osobisty i kartę EKUZ.

Jeśli planujemy odwiedzanie kościołów – strój zakrywający kolana i ramiona.

Podstawowy zestaw leków (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe).

Jakie pamiątki przywieźć z Niemiec?

Produkty spożywcze: wyroby czekoladowe (Milka, Trumpf Schokolade, Ritter Sport, Kinder Schokolade), blutwurst, speck (dojrzewający boczek), szynki westfalskie i kiełbaski brunszwickie, knedel (knedle), pierniki lebkuchen, sauerkraut, piwa typu weissbier, eierlikör.

Produkty użytkowe: stroje lokalne (np. bawarskie: lederhosen to nic innego jak męskie skórzane krótkie spodenki, dirndl – żeńska, jedwabna sukienka), haftowane obrusy, serwetki i pościel, kufle na piwo, markowe ubrania sportowe (Puma, Adidas), koszulki i gadżety klubów piłkarskich, płyty z muzyką ludową.

Produkty dekoracyjne: zegary z kukułką, makatki i inne ozdoby z motywami ludowymi (np. bawarskimi), ozdobne wyroby z ceramiki, szkła i porcelany (figurki ludzi i zwierząt), ozdoby świąteczne.

Najlepsze artykuły o Niemczech:

Europejskie kraje, w których napijesz się najlepszego piwa – wywiad z Wojciechem Kantorem, piwoznawcą.

Europejskie kraje, w których napijesz się najlepszego piwa – wywiad z Wojciechem Kantorem, piwoznawcą.

Wojciech Kantor – ukończył historię na Uniwersytecie Śląskim. Certyfikowany piwoznawca, degustator i piwny entuzjasta. Od wielu lat zajmuje się historią piwowarstwa i propagowaniem kultury piwnej. Jest także licencjonowanym przewodnikiem po Pradze, pilotem wycieczek, tłumaczem, autorem przewodników po Pradze oraz artykułów i felietonów o browarach i znanych piwiarniach Europy.

Zamek Neuschwanstein – fascynująca historia i ciekawostki

Zamek Neuschwanstein – fascynująca historia i ciekawostki

Czy wiecie, że pierwowzór zamku znanego z czołówki bajek Disneya naprawdę istnieje? Znajduje się na terenie Niemiec. Choć prezentuje się na wskroś imponująco i majestatycznie, z historycznego punktu widzenia jest dość młodą budowlą i ma niewiele, a w zasadzie nic wspólnego z twierdzą o znaczeniu obronnym.

telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem