wypoczynek

Wczasy w Peru - co musisz wiedzieć?

  • O Peru
  • Opinie
  • Pogoda
  • Artykuły
Flaga Peru

Peru

Stolica:
Lima
Waluta:
PEN
Powierzchnia:
1 285 216 km2
Liczba ludności:
29 549 517

Wakacje w Peru

Wczasy w kraju Inków – Peru

Kojarzone z Machu Picchu, bogactwa naturalnymi, górami i prastarymi obyczajami, Peru to kraj coraz chętniej wybierany przez turystów, pragnących zarówno odpoczynku z dala od zgiełku, jak i odkrywania dawnych tajemnic. Tysiące lat temu rozwijała się tu bowiem cywilizacja Inków, która do dziś fascynuje wielu przybyszów. Nazywani „dziećmi słońca” pozostawili po sobie spore dziedzictwo, które z biegiem lat niszczało. Zachowane miejsca są z pewnością warte zobaczenia w trakcie wakacji w Peru. A co konkretnie warto odwiedzić?

Wakacje w Peru – główne atrakcje

Najważniejszym punktem wielu wycieczek do Peru jest Cuzco. I nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę piękno tego miejsca. Z jednej strony starożytne mury inkaskie, z drugiej chrześcijańskie katedry i kościoły. Religia była tu od dawna mocno obecna, dlatego też zobaczymy wiele unikalnych reliktów i pamiątek, jak choćby zabytkowy kościół Dominikanów, dawniej Świątynia Słońca, której ściany pokryte były 700 taflami szczerego złota, wysadzanymi drogimi kamieniami szlachetnymi. Do tego sklepiki z rękodzielnictwem i pyszna lokalna kuchnia. Cuzco to z pewnością magiczne miejsce, które należy odwiedzić podczas wczasów w Peru! Nie można nie wspomnieć także o słynnym Machu Picchu. Położone w górach zaginione miasto Inków robi kolosalne wrażenie na wszystkich przybyszach! Miasto zbudowano z białego granitu, z którego pochodzą także słynne na całym świecie schody, liczące 1200 stopni. Do dziś nie wiadomo do końca czym było miasto, do jakich celów miało służyć ani dlaczego je porzucono. Wiadomo natomiast z pewnością, że jest ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejnym miejscem, które trzeba zwiedzić w trakcie wakacji w Peru jest Lima. Stolica kraju położona jest nad Oceanem Spokojnym. Stanowi jednocześnie największy port kraju. Lima oferuje swoim gościom zabytkowe budowle znakomicie wkomponowane w otaczający krajobraz (ocean, ujście Amazonki oraz Andy). Możemy tu także liczyć na bogaty program wydarzeń kulturalnych oraz przepyszne jedzenie serwowane przez lokalne knajpki.

Wczasy w Peru – naturalne piękne krajobrazów

Dziewicze krajobrazy, które coraz rzadziej możemy zobaczyć na co dzień, są w Peru na porządku dziennym. I choć gospodarka kolonialna odcisnęła tu swoje piętno, wciąż znajdziemy w kraju wiele puszczy, skrywających rzeki i jeziora czy porośnięte drzewami zbocza gór. Na szczególną uwagę zasługują jednak Jezioro Titicaca, znajdujące się na wysokości 3821, (którego maksymalne głębokość wynosi aż 304m!) oraz pustynny płaskowyż Nazca z mnóstwem rozległych linii i figur tajemniczego pochodzenia, które najlepiej obserwować z powietrza lub ze szczytu Mirador Observation Tower.

Opinie o Peru

Peru
5.5 /6

Peru

Przepiękny kraj. Pełen zieleni, niesamowitych widoków i kolorów ! Rodzynką tego kraju jest Machu Picchu. Żeby tam dostać się najpierw jechaliśmy przez godzinę pociągiem, potem 20 minut autobusem. Wejście było trudne, ale nikt nie goni, i można sobie odpoczywać. Muszą być wygodne buty, bo są śliskie kamienie. Pogoda bardzo zmienna i duża wilgotność. Trzeba mieć ze sobą ponczo przeciwdeszczowe i lekką kurtkę.
Dodał(a):
K +V Warszawa, 25.02.2020
6.0 /6

CIEKAWY KRAJ

BARDZO ZRÓŻNICOWANY KRAJ POD WZGLĘDEM KULTUROWYM, KRAJOBRAZOWYM, KLIMATYCZNYM ,WARTY POLECENIA ,KULTURY PREINKASKA I INKASKA -CIEKAWE, ZAAWANSOWANIE TECHNOLOGICZNE BYŁO W WIELU ASPEKTACH ZDECYDOWANIE WIĘKSZE NIŻ NASZE EUROPEJSKIE W ODPOWIEDNICH CZASACH,SZKODA ŻE KONKWISTADORZY TAK WIELE ZNISZCZYLI I WYKRADLI
Dodał(a):
Agnieszka, Krzyszkowo, 07.03.2020
5.5 /6

Warto

Warto przede wszystkim dla niesamowitych i niepowtarzalnych zabytków kultur prekolumbijskich. Szkoda tylko, że powoli turystyka zaczyna niszczyć obraz kraju - wszędzie stragany i nagabywanie do kupienia.
Dodał(a):
Ola, 17.01.2020
6.0 /6

Peru - wycieczka super

Peru to niesamowity kraj. Nikogo tam trzęsienie ziemi nie dziwi. To nie jest typowo turystyczny kraj, maja mnóstwo dzikich i wietrznych plaż. Różne klimaty i krajobrazy. Ogrom atrakcji. Znajdziemy tam góry, pustynie, zielone ogromne góry, kosmiczne linie, starożytne ruiny. Do zwiedzania super! Polecamy!
Dodał(a):
Kasia&Grzes, WARSZAWA, 07.12.2019
6.0 /6

Peru

"Na szlaku piękna" w Chile, Boliwii oraz Peru to przepiękna wyprawa, będąca spełnieniem podróżniczych marzeń każdego wielbiciela południowoamerykańskich klimatów. Wspaniale dobrana trasa przeplatająca zatłoczone stolice oraz najpiękniejsze cuda natury takie jak Pustynia Atacama, wulkany, gejzery, zaskakujące swoim urokiem bezdroża Boliwii, tajemnicze Andy oraz niezliczone różnokolorowe laguny; umożliwiająca spotkanie w naturalnym habitacie gatunki zwierząt takich jak lamy, alpaki, vicune oraz guanaco. Wyprawa i jej piękno bez wątpienia skłaniają do refleksji nad pięknem natury naszej Planety Ziemi oraz ukazują prawdziwe, toczące się powoli życie ludności Ameryki Południowej.
Dodał(a):
Patrycja i Bartek, 07.12.2019
6.0 /6

Wkrainie Inków

Peru-kraj niezliczonych zabytków z czasów inkaskich z Machu Picchu na czele.Ale też piękna stara stolica Cuzco wraz z zabytkami oraz znakomitym targiem gdzie można spróbować peruwiańskiej kuchni i poczuć klimat życia tamtejszych mieszkańców.
Dodał(a):
Bogusław, KRAKÓW, 17.11.2019
6.0 /6

Peru

Wycieczka do Peru to raczej wyprawa dla lubiących aktywny wypoczynek. Napięty ale bardzo ciekawy program. Gługo trwałe przejazdy.
Dodał(a):
Arkadiusz, KOŹMINEK, 25.09.2019
6.0 /6

Możnaby zwiedzać i miesiąc

Bardzo atrakcyjny turystycznie kraj. Piękna przyroda na wybrzeżu i w Andach. Niesamowite pozostałości kutlur indiańskich (któż nie słyszał o Machu Picchu). Dobrej jakości hotele, pyszna kuchnia. Po powrocie czuję niedosyt i chętnie wybrałabym się jeszcze raz. Nie odwiedzaliśmy dżungli - tam też podobno warto się wybrać.
Dodał(a):
Rodzina 2+2, 22.09.2019
6.0 /6

panstwo przeogromnych kontrastow

piekny, przepiekny kraj ... skomplikowany, zmiksowany, trudny i zaskakujacy ........... ............
Dodał(a):
Ewa, Warszawa, 04.09.2019
5.0 /6

do zwiedzania

super na wycieczkę, do mieszkania nie dla mnie, Lima i Cusco zatłoczone ponad moje normy, dzikie zwierzęta na wyciągniecie ręki
Dodał(a):
Beata, TYCHY, 27.07.2019
6.0 /6

Klimatyczne Peru

Cudowne majestatyczne Cusco, można przenieść się w czasie, niesamowita podróż na Machu Picchu, zakończenie nad oceanem w Limie

Dodał(a):
Bożena, 19.05.2019
6.0 /6

Peru to obowiązkowy punkt do odwiedzenia

Jeśli tworzysz listę miejsc, które chcesz/należy odwiedzić, to nie może na niej zabraknąć Preu. Bogactwo wszelkich doznać jest prawdziwą ucztą dla zmysłów.

Dodał(a):
Katarzyna, Warszawa, 06.05.2019
6.0 /6

Peru

Przeżycie dla osób ciekawych świata i gotowych na trudy. Machu Picchu - niezwykłe, Nazca - nieco rozczarowujące (choć inni uczestnicy oglądali z zadowoleniem). Poza tymi dwoma atrakcjami turystycznymi kraj jest niezwykle różnorodny i posiada bogatą kulturę, w którą warto się zagłębić, aby poczuć, że w życiu jest trochę magii. 

Dodał(a):
Elainezastolat, 14.03.2019
6.0 /6

Peru nie zawodzi

Obawiałam się że Peru jest przereklamowane, ale nie...jak najbardziej warto zobaczyć

Dodał(a):
Anna, 23.05.2018
5.0 /6

I znowu zaskoczenie

Kraj bardzo urozmaicony, o bardzo ciekawej historii i przyrodzie

Dodał(a):
Rodzinka z północy Polski, 27.04.2018
5.5 /6

Peru – El Cóndor Pasa

W trakcie objazdu zapoznamy się z najważniejszymi atrakcjami centralnego oraz południowego Peru. Owe interesujące miejsca niczym z rogu obfitości, ukazywane są nam stopniowo, aby delektowanie się poznawanymi po drodze miejscami bardziej smakowało. 

Wyjazd z pierwszego hotelu, choć dość wczesną porą zaczyna się przyjemnym lajcikiem w postaci podziwiania przepięknych widoków, jakimi obfituje trasa Panamericana. Niestety, z powodów niezależnych od organizatora rejs na tzw. peruwiański Mały Galapagos nie odbył się.  Trochę szkoda, bo według mnie to dość istotny punkt programu. Na osłodę pozostało nam zwiedzenie niewielkiego, prywatnego muzeum etnograficznego, relaks na plaży oraz spacer promenadą miejscowości Paracas.

Ciekawym przerywnikiem jest wizyta w otoczonej olbrzymimi wydmami oazie Huacachina. To chyba najcieplejszy punkt programu. Czasem bywa tu bardzo gorąco… a spacer po wydmach w sandałach może nieźle poparzyć stopy.

Pierwszy WoW wycieczki to lot nad Nazca. Tego nie można ominąć. To trzeba przeżyć, gdyż wrażenia spowodowane podziwianiem tajemniczych rysunków są bezcenne.

Dalszy przejazd do Arequipy to przepiękne krajobrazy….oraz mnóstwo serpentyn. Kolonialne stare miasto jakich sporo w całej Ameryce od Meksyku po Chile. Ma jednak swój klimat. Tu kończy się sielanka, gdyż zaczyna się wjazd w wysokie góry. Piękne krajobrazy Doliny Colca, ośnieżone szczyty wulkanów, pasące się stada lam oraz alpak, oraz latające nad głowami kondory to typowe obrazki dla tej części Peru.

Kolejna atrakcja to możliwość przekroczenia granicy boliwijskiej, uzyskanie kolejnego stempelka w paszporcie i ujrzenie na własne oczy Titicaca - najwyżej położonego jeziora żeglownego. Tu następuje spore rozczarowanie. Porównując zdjęcia mojego kolegi, który był na tym programie kila sezonów temu, organizator nie zaproponował nam słynnych pływających wysp, a jedynie rejs na Wyspy Słońca, gdzie poza mordęgą spowodowaną wejściem na górę, aby ujrzeć ogrody warzywne i pseudo szamana, praktycznie nic więcej tam nie ma.

Kolejnym WoW wycieczki to Cusco i okolice. Znajdziemy tu kwintesencję tego, co kojarzy się z inkaskim Peru. Stolica dawnego imperium Inków to piękne centrum, gdzie na ruinach dawnych budowli wybudowano kolonialne miasto. To miasto z klimatem, pełne pięknych budynków i uroczych restauracji. Tu w jednej z nich przy obficie zastawionym szwedzkim stole, przyjemnie spędziliśmy wieczór, podziwiając peruwiańskie tańce oraz wsłuchując się w melodyjne rytmy inkaskich fletów.

Okolice Cusco obfitują w dawne inkaskie warownie Kenko, Puka-Pukara, Tambomachay oraz Sascahuaman. Znajdujące się tam głazy, z których największy waży ponad 600 ton robią ogromne wrażenie na odwiedzającym. Trudno uwierzyć, że budowle te stawiali wyposażeni w prymitywne narzędzia inkascy budowniczowie, scalając je tak, że do dziś w szczeliny między głazami trudno wsunąć żyletkę.

Pobliska  Święta Dolina Inków to przepiękne widoki na wijącą się w dole rzekę Urubamba. Można tu podziwiać Indian wypasający stada lam, piękną soczystą przyrodę oraz górującą nad okolicą twierdzę Ollantaytambo z której roztacza się bajkowy widok na dolinę oraz otaczające teren tarasy. To jeden z takich dni wycieczki, gdzie można odpocząć od trudów długich przejazdów, poznać życie peruwiańskiej prowincji, a także posmakować wyśmienitych lokalnych dań.

Punktem kulminacyjnym…istnym creme de la creme wycieczki jest wizyta w Machu Picchu.

Zanim tam dotrzemy, czeka nas przejazd pociągiem widokową trasą wśród gór oraz wartko płynącej rzeki Urubamba. W cenie biletu serwowana jest przez obsługę składu kawa, herbata oraz drobna przekąska. Każdy z uczestników czeka na to wydarzenie, gdy wreszcie stanie twarzą w twarz przed majestatem Machu Picchu.. Nic nie jest w stanie przebić tych bezcennych wrażeń. Żadne słowa nie opiszą piękna tego miejsca, jego tajemniczości, oraz emanującej stąd energii (być może dzięki znajdującemu się tu na Ołtarzu Słońca czakramowi).

Super pomysłem jest poranny lot z Cusco do Limy, skracający sporo drogę do stolicy kraju. Tym sposobem bez zmęczenia, po nieco ponad godzinie zwarci i wypoczęci możemy zabrać się do zwiedzania peruwiańskiej stolicy.

Lima, po tylu widzianych wcześniej atrakcjach co prawda nie powala, ale ma do zaoferowania kila wartościowych zabytków z okresu baroku hiszpańskiego m.in. katedrę czy też klasztor św. Franciszka (obowiązuje ściśle przestrzegany zakaz fotografowania, co nie ułatwia zapamiętania tego miejsca). Osobiście polecam Muzeum Larco Herera z prywatnymi zbiorami sztuki prekolumbijskiej (m.in. interesujące eksponaty ceramiki erotycznej). Poza unikatowością zbiorów, cieszyć się możemy także możliwością przebywania w cudownym, otulonym kwiatami oraz bujną zielenią budynku. Tu można sobie uzmysłowić, że spora część kraju cieszy się przyjemnym, ciepłym klimatem, którego podczas naszej wycieczki zbytnio nie dane było nam poczuć. Osobiście żałuję, że w programie nie znalazło się osławione Muzeum Złota. Czasu na jego zwiedzanie pewnie by się coś wygospodarowało, bowiem ostatniego dnia opuszczaliśmy hotel dopiero o 12:30. Z drugiej strony, nieco odpoczynku po trudach podróży, wyspanie się bez oznaczonej godziny wstawania oraz czas na zakupy i wydanie ostatnich soli także był mile widziany i oczekiwany przez uczestników wycieczki. W pobliżu hotelu znajduje się spory super market, obfitujący w egzotyczne owoce, miejscowe alkohole oraz różnego rodzaju smakołyki (polecam cukierki z czerwonej kukurydzy).

Nasza pilotka wygospodarowała też nieco czasu, abyśmy mogli zobaczyć Park Zakochanych. Kto lubi klimaty w stylu Gaudiego, ten będzie zadowolony. Osadzony na skarpie i obfitujący w bujną zieleń park jest miejscem z którego podziwiać można bezmiar Pacyfiku oraz przyjrzeć się nieco życiu miejscowych.

Podsumowując wycieczkę, jak dla mnie stosunek ceny wycieczki do proponowanego „wypasu” jest dość wyważony. Co prawda impreza nie jest tania, ale z racji odległości, samolotowych przesiadek, długich międzykontynentalnych przelotów, przelotu wewnętrznego, oraz dość dobrych warunków kulinarno-hotelowo-transportowych, wycieczka warta jest poniesionych kosztów.

Co ważne w cenie wycieczki mamy dość rozbudowany, atrakcyjny program i tylko jeden fakultet…lot nad płaskowyżem Nazca. W tym przypadku nie ma co się zastanawiać i koniecznie zainwestować owe 150 USD, gdyż wrażenia są bezcenne, a widoki na długo pozostają w pamięci. 

Dodał(a):
Rafał Andrzej , Inowrocław, 04.04.2018
5.8/6 Ocena ogólna Peru

Pogoda w Peru

W Peru panuje klimat równikowy, który jest szczególnie wilgotny w obszarze Amazonii. Nieco bardziej sucho jest w Andach oraz na wybrzeżu, a pogoda różni się w zależności od wyróżnianych krain geograficznych: wybrzeża (costa), gór (sierra) i dżungli (selva). Najwyższe temperatury występują w Amazonii – średnio przez cały rok ok. 30°C. Na wybrzeżu i w sercu Paru termometry wskazują od 19 do 30°C latem oraz ok. 15-20°C zimą.

Jezioro Titicaca: co warto o nim wiedzieć

Jezioro Titicaca to druga po Machu Picchu atrakcja Peru. Dowiedz się więcej na temat tego położonego na wysokości 3812 m. n.p.m. akwenu.

Peru: co warto wiedzieć przed podróżą?

To w Peru koncentrują się największe skarby Ameryki Południowej: Cuzco, Machu Picchu, enigmatyczne rysunki na nizinie Nazca i słynne jezioro Titicaca. To wciąż jednak nie wszystkie powody, dla których warto się tam wybrać. O pozostałych dowiesz się z bloga Rainbow.