Plan wycieczki
Rozpoczynając przygodę: przelot do Tirany
Zbiórka przy stanowiskach odpraw Rainbow na 2 godziny przed wylotem samolotu. Przelot do Tirany samolotem charterowym. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na r.pl/rozklady. Po przylocie spotkanie z pilotem i transfer na kolację i nocleg.
Tirana: między tradycją a nowoczesnością
Śniadanie. Od stolicy rozpoczniemy odkrywanie niesłychanie różnorodnych obliczy ciągle bardzo tajemniczego i fascynującego kraju, jakim jest Albania, który do początku lat 90tych był właściwe odcięty od świata. Tirana – tętniąca życiem, skutecznie próbuje nadrobić stracony czas. Rytm ulicy miesza się z rytmem codzienności, do życia leniwie budzą się uliczne biznesy, mieszkańcy Tirany niespiesznie wyruszają do codziennych obowiązków, a my odkrywamy symbole miasta – zabytkowy meczet, odnowione centrum, stalowo-szklaną piramidę, czy najstarszą wieżę zegarową. Następnie przenosimy się w czasie do okresu dyktatury Envera Hodży, której dzieje zgłębiamy w najbardziej tajemniczym z kilkuset tysięcy albańskich bunkrów, niedawno odkrytym i udostępnionym publicznie schronie atomowym okrutnego satrapy. Spod ziemi rytm miasta uniesie nas w niebo, gdzie kolejką gondolową udamy się na górę Dajti – panoramiczny punkt stolicy, skąd rozpościera się widok na orient i okcydent. Z tego miejsca widać najlepiej jakim zlepkiem kultur, tradycji i stylów jest współczesna Tirana. Zakwaterowanie w hotelu i kolacja.
Kruja i Durres: odkrywanie albańskiej tożsamości
Śniadanie. Udajemy się do położonej w pobliskich górach Kruji, albańskiego Krakowa, miasta-symbolu i niegdysiejszego bastionu walki z Turkami. Wybrukowana uliczka prowadzi nas kocimi łbami przez lokalny bazar, pełen rękodzieła i kunsztownego filigranowego srebra, a nad kramami unosi się duch albańskiej smykałki do handlu przemieszany z tradycją gościnności i uprzejmości. Tu wykuwał się Kanun – albański kodeks honorowy – jego zasady są wiecznie żywe. Nad miastem górują ruiny twierdzy Skanderbega, a przy nich jej współczesna wersja – muzeum tego największego wojownika, Jerzego Kastrioty. Panorama okolicy urzeka swoją malowniczością i pozwala zrozumieć dlaczego o tym kraju mówi się, że to Kraina Orłów. Następnie Durres. Chaos tego portowego miasta, ulice wypełnione samochodami, rowerami i pojazdami ciągniętymi przez osły i konie, gdzie wszyscy starają się dotrzeć jak najszybciej do celu to obraz kolorytu Albanii i skali jej skrajności. Durres to najważniejszy port kraju, a także jeden z największych i najbardziej atrakcyjnych kurortów wypoczynkowych. Z socrealistyczną bryłą centrum miasta, współczesną promenadą, antycznym amfiteatrem i zachwycającą piaszczystą plażą – to miasto o wielu twarzach, każdy dostrzeże tu inną z nich. Po zwiedzaniu przejazd do Fier lub Beratu, słynnego „miasta tysiąca okien”, kolacja i nocleg.
Berat i Gjirokaster: w takt bałkańskich melodii i smaków
Śniadanie. W Beracie (UNESCO) życie płynie leniwie, nikt się nigdzie nie spieszy. Od rana mieszkańcy miasta umieją zająć sobie czas i spędzić dzień po prostu przyjemnie – grając w karty; wymieniając się plotkami i nowinami. Tu wieść roznosi się z ust do ust szybciej niż poprzez media społecznościowe! Jak co dzień obowiązkowa kawa, parzona po turecku, zapach, kolor i smak nie ma sobie równych. To smak Bałkanów! Obowiązkowo słodka, a jeżeli bez cukru to koniecznie z trilece lub innym lokalnym ciastkiem. Berat położony jest u podnóża dwóch wzgórz – legendarnych olbrzymów Tomorri i Shpirag. Rzeka utworzona z łez dziewczyny, o którą walczyli i obaj zginęli, dzieli go na dwie dzielnice: prawosławną Goricę i muzułmański Mangalem. Nad miastem góruje twierdza, skąd zobaczyć można panoramę miasta. Zaskoczy nas twórczość Onufrego i jego nowatorski styl pisania ikon, wiele się można z nich dowiedzieć o historii miasta. W jego pracach zadziwi nas słynna czerwień Onufrego, kolor którego nikt inny wcześniej i później nie potrafił uzyskać. Pojedziemy dalej w kierunku Gjirokaster. Kto zna język grecki będzie pewnie zaskoczony, że im dalej na południe, tym swobodniej można porozumieć się w tym języku. W miasteczku Permet na początku XX wieku było 40 greckich szkół. Celem naszym jest jednak nie edukacja, ale relaks i odnowa. Pod Permetem, w niesamowitym górskim krajobrazie, brzegi rzeki spina malowniczo kamienny otomański most, a u jego podnóża znajdują się baseny z leczniczą wodą termalną. Chętni poddadzą się terapii w niewielkich basenach; bardziej aktywni będą mieć czas na przechadzki po okolicy i kontemplowanie piękna krajobrazu. Kolacja i nocleg w Permet lub Gjirokaster. Dla chętnych odkrywanie niematerialnego dziedzictwa UNESCO w Albanii – śpiewu polifonicznego (dodatkowo płatne).
Kulturowo-naturalne skarby Albanii: Gjirokarster, Błękitne Oko i Butrint
Po śniadaniu zwiedzimy Gjirokarster – miasto tysiąca schodów; miasto szarych dachów - mieszankę kulturową, językową, z niesamowitą architekturą kaskadowo ułożonych domów o dachach pokrytych szarymi łupkami lokalnego kamienia. Widok na otaczające wzgórza z twierdzy. Przestrzeń. Nic dziwnego, że UNESCO chroni to miasto i w nie inwestuje. W ostatnim roku widać wiele zmian, nic nie zaburza jednak stylu i ducha miasta. Przed wyjazdem do Krainy Orłów warto poczytać twórczość Ismaila Kadare, urodzonego tu pisarza, docenianego i nagradzanego w Europie. Jego książki emanują miłością do Gjirokaster, ale też dają doskonały podkład emocjonalny przed wizytą w Albanii. Następnie przejedziemy w kierunku Sarandy, zatrzymując się przy fenomenie natury – Błękitnym Oku – wywierzysku, które stanowi początek rzeki Bistrice. Jego głębokość jest do tej pory nieznana, nurkom udało się zejść do 50 m. Krystalicznie czysta woda, o temperaturze 10 stopni, obserwowana z góry , dzięki uzyskiwanym naturalnie barwom i ruchowi wody sprawia wrażenie obserwującego oka. Odwiedzimy też Butrint (UNESCO) - według legendy założony przez uciekinierów z Troi – położony na terenie Parku Narodowego – miejsce kultu Asklepiosa. Można tu prześledzić historię Albanii – od Ilirów, przez Greków, Rzymian, Wenecjan po Imperium Otomańskie i czasy współczesne. Kolacja i nocleg w Sarandzie.
Saranda i fakultatywna wizyta na Korfu: między kulturami i epokami
Dzień wolny w Sarandzie, najpopularniejszym kurorcie Albanii. Promenada, niezliczone kafejki i restauracje – widoczna gołym okiem mieszanka grecko – albańska powodowana historią i bliskością wyspy Korfu, od której dzieli ją krótka, ok godzinna przeprawa promem.
Dla chętnych możliwość wzięcia udziału w wycieczce na Korfu. W programie muzeum Mon Repos, zobaczymy też Mysią Wyspę. Zwiedzanie stolicy Korfu to spacer po mieście podzielonym na kilka części, tworzących ciekawą mieszankę architektoniczno-kulturową. Zobaczymy starówkę ze Starym Fortem, pałac św. Michała i Jerzego, słynną Liston - ulicę z arkadami, w których ulokowane są eleganckie kawiarnie oraz kościół św. Spiridiona Miracoulous, patrona wyspy, którego szczątki spoczywają w sarkofagu ze srebra. Na Korfu przepływamy promem. (koszt ok 90 EUR).
Podróż wzdłuż wybrzeża morza Jońskiego
Po śniadaniu przejdziemy panoramiczną trasą wzdłuż wybrzeża morza Jońskiego. Zbocza przypominające klify ostro spadają ku przepięknym piaszczystym plażom kontrastującym z błękitem morza i nieba. Zatrzymamy się przy twierdzy Porto Palermo, zbudowanej charakterystycznie na planie trójkąta. Kolacja i nocleg we Vlorze, Durres lub Tiranie.
Koniec wycieczki i powrót do kraju lub kontynuacja pobytu w Albanii
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i transfer:
- dla Klientów powracających do kraju - na lotnisko,
- dla Klientów, którzy wybrali pobyt w Albanii – do hotelu.
Uwagi do programu
- Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.
- Pilot nie oprowadza po miastach i obiektach muzealnych.
- Realizacja tej wycieczki może odbywać się na podstawie dowodu osobistego lub paszportu (dokumenty powinny być ważne min. 3 m-ce od daty powrotu)!
Dodatkowe informacje
Zakwaterowanie
Hotele **/ *** (7 noclegów)
Pokoje: funkcjonalnie wyposażone pokoje 2 osobowe z możliwością dostawki, wszystkie z łazienkami i w większości z TV.
Do dyspozycji gości: wszystkie hotele posiadają recepcję, bar, restaurację.
Wizy
Dowód/paszport musi być ważny minimum 3 miesiące po powrocie z Albanii.
Uwaga!!! W przypadku podróży nieletnich do Albanii:
- jeżeli osoba niepełnoletnia podróżuje w towarzystwie tylko jednego z rodziców, zobowiązana jest posiadać pismo notarialne drugiego z rodziców, przetłumaczone na język angielski przez tłumacza przysięgłego, wyrażające zgodę na podróż dziecka do Albanii.
- jeżeli nieletni wyjeżdża pod opieką osób pełnoletnich niebędących rodzicami widniejącymi w akcie urodzenia, opiekun zobowiązany jest do posiadania pisma notarialnego od obojga rodziców, przetłumaczonego na język angielski przez tłumacza przysięgłego, wyrażającego zgodę na podróż dziecka do Albanii
- jeśli osoba niepełnoletnia wybiera się na wycieczkę fakultatywną na Korfu w piśmie notarialnym musi być uwzględniona również Grecja.
Świadczenia
Cena obejmuje: przelot samolotem czarterowym do Tirany, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (7 rozpoczętych dób hotelowych), wszystkie transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, śniadania, obiadokolacje, opiekę pilota, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż)5.0/6 (380 opinii)
Bezpośredni
Objazd + wypoczynek
W cenie
W cenie
Plan wycieczki
Dodatkowe informacje
Szczegóły lotu
Bagaż
rejestrowany i podręczny
Opieka
polskojęzycznego pilota
Ubezpieczenie
podstawowe
6.0/6
Ania S 12.07.2022
6.0/6
EWA i ANDRZEJ 09.08.2021
Inne wycieczki dostępne w tym samym regionie