Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon

Dokumenty

Oferty

Serbia
Serbia

Serbia

Stolica: Belgrad

Waluta: RSD

Powierzchnia: 88 361 km2

Liczba ludności: ‍7 143 921

W sercu Bałkanów – wakacje w Serbii

Istniejąca w swym obecnym kształcie od 2006 roku (od 2008 jeśli liczyć odłączenie się republika Kosowa) Serbia to malowniczy kraj, położony w samym centrum półwyspu Bałkańskiego. Granicząca z Chorwacją, Bośnią, Czarnogórą, Kosowem, Macedonią, Bułgarią, Rumunią i Węgrami, Republika Serbska liczy ok. 8,5 mln mieszkańców. Kraj ten pełnił jednak od zawsze istotną rolę w kształtowaniu się cywilizacji europejskiej. To w Serbii znajdziemy najstarszą stolicę Europy – Belgrad. To stąd tez pochodzą słynni wynalazcy i konstruktorzy – Nikola Tesla czy Mihaiło Pupin. Polakom Serbia może kojarzyć się z Goran Bregovicem i Emirem Kusturicą i są to bardzo dobre skojarzenie, gdyż obydwaj panowie rozsławili Serbską kulturę na cały świat. Jedno jest pewne – wczasy w Serbii to czas, który można poświęcić na odkrywania historii i dziedzictwa Bałkanów.

Starożytny Belgrad – wczasy w Serbii
Obowiązkowym punktem wielu wycieczek do Serbii jest Belgrad. Początki obecnej stolicy sięgają bowiem 7000 lat wstecz! Tak przynajmniej dowodzą prowadzone tu badania archeologiczne. I choć miasto w międzyczasie było kilkadziesiąt razy okupowane, ponad 40 razy zniszczone, za każdym razem prężnie się odbudowywało, skupiając w sobie niesamowitą energię. Podobnie jest i dziś, kiedy to tętniący życiem Belgrad stał się jednym z kulturowych, imprezowych centrów wschodniej Europy. To tu skomplikowana historia łączy się z odważnym patrzeniem w przyszłość, co widać po synergii zabytkowych budowli i nowoczesnych lokali usługowych czy gastronomicznych. Będąc w Belgradzie warto przede wszystkim udać się do słynnej twierdzy Kalemegdan. Wczasy tutaj to także okazja, aby udać się na centralny deptak Kneza Michailova. Oprócz zabytków z czasów imperium tureckiego czy austro-węgierskiego, znajdziemy też mnóstwo butików i straganów, gdzie kupimy typowo Serbskie pamiątki.

Kulinarne specjały – wakacje w Serbii
Wakacje w Serbii są też okazją do spróbowania niezwykłej kuchni serbskiej. Łącząca w sobie wpływy bałkańskie, tureckie, greckie czy austriackie, zachwyca przybyszy z różnych stron świata. Serbowie słyną przede wszystkim z produkcji owczych serów oraz przepysznej jagnięciny z rożna. Jest też danie, które przypomina nasz bigos, czyli „podvarak”. Kulinarną ucztę mogą umilić trunki. Spróbujcie przede wszystkim tradycyjnej rakija oraz doskonałej kawy (zazwyczaj po turecku).

Opinie o Serbii:

5.3/6

Ocena ogólna Serbia

6.0 / 6
Warto poznać

Interesująca historia kraju i jego mieszkańców, malownicze krajobrazy ale przede wszystkim przyjaźnie nastawieni ludzie.Dodał(a):
Anna, Radom, 2019.08.27
6.0 / 6
Jugosławia 30 lat później

Niepowtarzalny klimat, w niektórych miejscach czas się zatrzymał dawno temu ... Jednocześnie wiele kontrastów i inne wersje historii w każdym z sąsiadujących państw.Dodał(a):
Damian, 2019.07.25
6.0 / 6
Piękna krajobrazowo i kulturowo Serbia

Serbia - kraj, który warto zobaczyć. Nie słuchać złych doradców lub tych co mówią : "a po co tam?" Pojedzcie i sami oceńcie ...Dodał(a):
Bartek, 2021.09.13
6.0 / 6
Fajna

Piękny Belgrad i okolice, widać ślady po wojnie i piękne dorzecze Sawy i Dunaju oraz przepiękną twierdzęDodał(a):
Robert, Łódź, 2019.08.30
6.0 / 6
Belgrad

Dużo kontrastów. Nowoczesne budowle sąsiadujące z szaroburą komunistyczną zabudową. Piękne świątynie...Dodał(a):
Iwona, Olsztyn, 2019.07.11
6.0 / 6
Serbia

Super. Jestem zachwycona Serbią. Piękny kraj. Życzliwi ludzie. Pierwszy raz byłam w Serbii i jeszcze tam wrócę.Dodał(a):
Magda, 2019.08.01
6.0 / 6
Inaczej

Serbia piękna i intrygująca dużo bardziej rozwinięta roliczo niż pozostałe państwa bałkanów choć tronca jeszcze epoką komunizmu ale w sumie ok i jedzenie mega dobreDodał(a):
Piotr, Tomaszowice, 2019.07.08
6.0 / 6
Serbia

Przepiękny kraj do zwiedzaniaDodał(a):
Tadeusz Bielsko-Biała/Beskidy, 2018.08.28
6.0 / 6
Nieoczywista Europa

Piękna, różnorodna, nieoczywista Europa. Inna niż "zachodnia" - wygodna i trochę zapatrzona w siebie, ale to nie oznacza, że gorsza. Z trudną przeszłością i teraźniejszością, ze swoimi problemami. Warto pojechać i zachwycić się monastyrami o niezwykłej atmosferze, pięknymi krajobrazami, przestrzeniami i przyrodą, a także różnorodnością kultury, doświadczeń, ludzi. Polecam!Dodał(a):
Agnieszka Dybaś, 2018.08.19
6.0 / 6
też fajnie

W miejscach w których byłam ludzie byli wspaniali, nawet taksówkarz nie chciał wiecej opłaty. Przyjazna obsługa w hotelu w Pożedze.Dodał(a):
gosia, 2018.10.04
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem