Dokąd?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj pokoju

Udogodnienia w pokoju

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon

Dokumenty

Oferty

Seszele wakacje (9 ofert)

Sortuj: od najniższej ceny
Polecana oferta
Wypoczynek  Seszele: Mahe Coral Strand Smart
21.02.2025 (10 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania
11 062zł/os.
6.0/6  (1 ocena)
Polecana oferta
Wypoczynek  Seszele: Mahe Carana Beach Hotel
28.02.2025 (10 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania
17 486zł/os.
Podwójne korzyści w Bumerangu
Wypoczynek  Seszele: Mahe Takamaka Green Village
17.10.2025 (10 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania
7 448zł/os.
Cena regularna: 7 948 Najniższa cena z 30 dni: 7 448 zł
6.0/6  (1 ocena)
Wypoczynek  Seszele: Mahe Anse Soleil Beachcomber
04.04.2025 (10 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania
8 035zł/os.
Podwójne korzyści w Bumerangu
Wypoczynek  Seszele: Mahe Crown Beach Seychelles
17.10.2025 (10 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania
9 428zł/os.
Cena regularna: 9 928 Najniższa cena z 30 dni: 9 428 zł
4.5/6  (2 oceny)
Wypoczynek  Seszele: Mahe Valmer Resort
04.04.2025 (10 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania
9 988zł/os.
Wypoczynek  Seszele: Mahe Laila Resort
04.04.2025 (10 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania
12 599zł/os.
4.5/6  (1 ocena)
Podwójne korzyści w Bumerangu
Wypoczynek  Seszele: Mahe Kempinski Seychelles Resort
06.06.2025 (10 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania
13 966zł/os.
Cena regularna: 14 466 Najniższa cena z 30 dni: 13 966 zł
Last Minute!
Wypoczynek  Seszele: Mahe Savoy Resort & Spa Seychelles
21.02.2025 (10 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania
14 204zł/os.

Dlaczego warto pojechać na wczasy na Seszele?

Seszele mogą się poszczycić jednymi z najbardziej rajskich krajobrazów na ziemi – piękno tutejszych plaż pokrytych złocistym piaskiem i charakterystycznymi granitowymi głazami jest wręcz niewyobrażalne. Turkus wody i egzotyczna roślinność jeszcze tylko dodają uroku tym fantastycznym wyspom. Jest to wymarzone miejsce na romantyczne wakacje, podróż poślubną, a nawet na zawarcie związku małżeńskiego. Urlop na Seszelach z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy zdecydują się tu wybrać!

Co warto wiedzieć przed wakacjami na Seszelach?

  • Archipelag Seszeli składa się z około stu wysp, wysepek i atoli, rozrzuconych na Oceanie Indyjskim, a jego łączna powierzchnia wynosi 455 km².
  • Wyspy dzielą się na dwie grupy. Na północy znajdują się Wyspy Wewnętrzne, zbudowane ze skał granitowych, do których należą największe i najgęściej zaludnione wyspy (Mahé, Praslin i La Digue). Na południu znajdziemy Wyspy Zewnętrzne, które są płaskimi atolami koralowymi.
  • Nazwa wysp pochodzi od nazwiska XVIII-wiecznego francuskiego polityka i ministra finansów – Marie-Jean Hérault de Séchelle (później została przemianowana na Seychelles).
  • Seszele zamieszkuje 100 tys. osób. Głównie jest to ludność kreolska, składającą się z potomków francuskich kolonistów i byłych niewolników, przywiezionych tu z Afryki, z domieszką brytyjską, indyjską i arabską.
  • 93 proc. mieszkańców Seszeli to chrześcijanie, w głównej mierze katolicy.
  • W trakcie wakacji na Seszelach będziesz mieć styczność z 3 językami urzędowymi – kreolskim (powstały tu na bazie języka francuskiego), francuskim i angielskim.
  • Seszele leżą blisko równika (ich szerokość geograficzna waha się od 3 do 10 stopni na południe), co powoduje, że praktycznie przez cały rok dzień i noc trwają tu po 12 godzin, a zachód słońca nadchodzi dość wcześnie (między 18 a 18:30).
  • Obywatele Polski są zwolnieni z obowiązku wizowego. Przy wjeździe do kraju należy okazać paszport (który musi też być ważny w dniu rozpoczęcia wczasów na Seszelach), bilet powrotny (lub w wypadku tranzytu – na dalszą podróż) oraz rezerwację noclegu. Na lotnisku może się także pojawić pytanie o środki pieniężne na pokrycie kosztów pobytu.
  • Na Seszelach spotkamy gniazdka typu brytyjskiego (trzy płaskie otwory), dlatego należy pamiętać o przejściówce do prądu.

Szczepienia przed urlopem na Seszelach

Przy wjeździe nie są wymagane specjalne szczepienia (jedynie podróżni przybywający z krajów, gdzie występuje żółta febra, muszą okazać szczepienie przeciwko tej chorobie). Zaleca się natomiast szczepienia ochronne przeciwko takim chorobom jak: zapalenie wątroby typu A i B, dur brzuszny, cholera, wścieklizna, tężec, błonica, krztusiec.

Waluta na Seszelach

W kraju obowiązuje rupia seszelska (SCR), która dzieli się na 100 centów.

Najlepiej zabrać ze sobą dolary i wymienić w jednym z licznych kantorów. Kartą można płacić w większości sklepów i restauracji w dużych miastach, wyjątek stanowią bazary i mniejsze sklepy (zwłaszcza na prowincji), gdzie preferowana jest gotówka.

1 EUR = ok. 16,50 SCR

1 USD = ok. 15 SCR

1 PLN = 3.55 SCR

1 SCR = 0,28 PLN

Pogoda na Seszelach

Na Seszelach przez cały rok panuje typowy klimat tropikalny, charakteryzujący się wysokimi temperaturami, dużą wilgotnością i częstymi opadami. Od listopada do marca panuje pora deszczowa z powodu północno-zachodniego monsunu, natomiast od czerwca do września, kiedy przeważają południowo-wschodnie pasaty, występuje pora sucha i nieco chłodniejsza.

Deszcze tropikalne występują zwykle w postaci ulewy lub burzy (w porze deszczowej zazwyczaj po południu, natomiast w porze suchej zwykle w nocy). Wyspy północne, które leżą bliżej równika, są znacznie bardziej deszczowe niż południowe, a rozpiętość opadów wynosi od 1.700 mm na północnej wyspie Bird Island do zaledwie 865 mm na południowych atolach.

W Victorii średnia dzienna temperatura wynosi 27-30°C w styczniu, 29-32°C w marcu, kwietniu i maju (najcieplejsze miesiące) oraz ok. 26-27°C w lipcu i sierpniu. Nocą przez cały rok temperatura nie spada poniżej 24-26°C.

W ciągu roku występuje tu 2530 godzin słonecznych. Temperatura wody jest zawsze wysoka i waha się od 26,5°C w lipcu i sierpniu do 30°C w kwietniu.

Na Seszele mogą oddziaływać cyklony tropikalne, które tworzą się na południe od równika w okresie od listopada do połowy maja. Bardziej narażone są zwykle wyspy południowe, wyspy północne, gdzie usytuowana jest większość ośrodków turystycznych, są zazwyczaj oszczędzone przez cyklony lub dotknięte ich działaniem marginalnie.

Co zobaczyć w trakcie wakacji na Seszelach?

Do najczęściej odwiedzanych wysp należą: Mahé, Praslin i La Digue, ale to tylko część zapierających dech w piersiach atrakcji na Seszelach:

  • Mahé – największa wyspa Seszeli (ma 26 km długości i 17 szerokości), na której mieszka 90 proc. populacji tego kraju. Znajduje się tu wiele atrakcji, a do najważniejszych należą:
  • Victoria – stolica Seszeli, w której mieszka co czwarty obywatel tego kraju, z ciekawą zabytkową rezydencją Prezydenta Seszeli (State House), a także interesującymi budynkami (i zbiorami) Muzeum Narodowego oraz Muzeum Historycznego. Można tu też podziwiać zabudowę pochodzącą jeszcze z okresu kolonialnego oraz miniaturę londyńskiej Wieży Elżbiety II.
  • Mont Fleuri Botanical Garden – ogród botaniczny, założony w 1901 r. przez przyrodnika Paula Evenora Rivalza Duponta. Znajdują się tu liczne okazy flory charakterystycznej dla Oceanu Indyjskiego i samych Seszeli, w tym wiele okazów lodoicji seszelskiej (nazywanej także palmą seszelską lub Coco De Mer).
  • Morne Seychellois – najwyższy szczyt kraju liczący 905 m n.p.m.
  • Takamaka Rum Distillery – gorzelnia, w której produkuje się najbardziej znany rum seszelski. Znajduje się tu też bardzo ciekawe muzeum.
  • Jardin Du Roi – ogród botaniczny, w którym zgromadzono przykłady roślin i przypraw użytkowych, hodowanych na Seszelach.
  • Plaże: Anse Major, Petit Anse oraz Anse Royale Beach.
  • Praslin – druga pod względem wielkości wyspa Seszeli, ma 12 km długości i 5 km szerokości, a zamieszkuje ją ok. 6,5 tys. osób. Najciekawsze miejsca to:
  • Vallée de Mai – rezerwat przyrody, wchodzący w skład Parku Narodowego Praslin, w którym znajdują się liczne lodoicje seszelskie. Jedynie na Praslin (i sąsiedniej niewielkiej wysepce Curieuse) występują one w naturalnym środowisku. Palma, której cechą charakterystyczną jest podwójny kokos (w kształcie ludzkich pośladków), jest unikatowa i zagrożona wymarciem. O jej znaczeniu dla kraju najlepiej świadczy fakt, że znajduje się ona w herbie Seszeli, a handel jej nasionami jest pod ścisłą kontrolą tutejszego rządu.
  • Pearl Farm de Praslin – farma czarnych pereł, charakterystycznych dla tego kraju, które powstają z seszelskiej czarnej ostrygi.
  • Fond Ferdinand Nature Reserve – drugi z rezerwatów na Praslin, znajdujący się w tutejszych górach. Ze szczytów widać piękną panoramę wyspy.
  • La Digue – niewielka wyspa (zaledwie 10 km² powierzchni), na której na stałe mieszka ok. 2 tys. osób. Znajdują się tu jedne z najpiękniejszych plaż na całych Seszelach z bladożółtym (a miejscami prawie białym) piaskiem, upstrzone olbrzymimi granitowymi skałami.

Zaintrygowała Cię wyspa Mahé? A może chcesz zobaczyć najpiękniejsze archipelagi oraz rajskie rezerwaty? To tylko część atrakcji, które zapewniają wycieczki fakultatywne po Seszelach. Twój urlop zwieńczą same malownicze widoki.

Loty na Seszele

Głównym lotniskiem kraju jest Port lotniczy Mahé (SEZ), znajdujący się na wyspie o tej samej nazwie, 10 km na południowy wschód od Victorii, stolicy kraju.

Z Polski nie ma tam bezpośrednich przelotów. Najlepszym sposobem jest lot z przesiadką w jednym z krajów nad Zatoką Perską – Zjednoczonych Emiratach Arabskich (Dubaj lub Abu Dhabi) bądź Katarze (Ad-Dauha).

Lot z Polski z przesiadką to w najlepszym wypadku 12,5 h w jedną stronę.

Krótka historia Seszeli

Wyspy były bardzo długo niezasiedlone, w okolicach X w. pojawili się tu kupcy arabscy, natomiast pierwsi Europejczycy – Portugalczycy, dotarli tu dopiero na początku XVI w. Przez kolejne dwa wieki wyspy nie miały stałego zwierzchnictwa i stanowiły schronienie dla piratów.

W XVIII w. archipelag zaanektowali Francuzi, którzy w 1756 r. przysłali na wyspy pierwszych osadników z Mauritiusa i Reunionu (wówczas też sprowadzono tu niewolników do pracy na plantacjach).

 W 1794 Seszele przeszły pod kontrolę Brytyjczyków, którzy władali wyspami aż do uzyskania przez nie niepodległości w XX w. (Seszele były początkowo zarządzane z innych brytyjskich posiadłości, a w 1903 r. uzyskały status odrębnej kolonii).

Zniesienie przez wielką Brytanię niewolnictwa 1833 r. spowodowało napływ ludności indyjskiej, a następnie arabskiej, co doprowadziło do stworzenia wieloetnicznej mieszanki kulturowej (co ciekawe, mimo rządów brytyjskich, na wyspach pozostały dominujące kultura i język francuski).

W 1964 r. powstały tu pierwsze partie domagające się uniezależnienia od brytyjskiej Korony, co w 1970 r. doprowadziło do zwiększenia udziału przedstawicieli mieszkańców Seszeli we władzach kolonii. Kraj uzyskał pełną niepodległość w roku 1976. Przez pierwsze lata niepodległości dominował tu system jednopartyjny i widoczne były zakusy na władzę autorytarną (oraz liczne nieudane zamachy stanu), ostatecznie jednak w 1993 r. przyjęto nową konstytucję i odbyły się powszechne wybory parlamentarne oraz prezydenckie.

Co zjeść na Seszelach?

Creole Pork Pâté- Pate – rodzaj zapiekanych pierogów z nadzieniem z mielonej wieprzowiny, cebuli, pomidorów, czosnku i imbiru oraz ziół.

Lasos kreol – sos kreolski składający się z pomidorów, papryki, cebuli i czosnku oraz ziół i ostrych papryczek chilli.

Karang (Trevally) – Karanks, ryba z gatunku okoniokształtnych z rodziny ostrobokowatych, jedna z najczęściej odławianych (i serwowanych) na Seszelach.

Boulet Karang – kotleciki rybne z dodatkiem cebuli, czosnku, imbiru i chilli, serwowane z sosem kreolskim.

Bouyon Blan Pwason ek Pipangay – seszelska zupa rybna gotowana z ryżem, cebulą, czosnkiem i tykwą.

Styou Bef Kreol – kreolski gulasz wołowy, z duszony z licznymi warzywami, przyprawami i chili.

Gato Piman – przekąska z czerwonej soczewicy, chilli i przypraw, w konsystencji podobna do bliskowschodniego falafela.

Ladob – danie, które może być serwowane na dwa sposoby – słone i pikantne jako posiłek, lub na słodko jako deser. Wersja pikantna zazwyczaj zawiera posolone ryby, gotowane z zielonymi bananami, maniokiem, owocem chlebowca oraz przyprawami i szczyptą chili. W wersji deserowej nie ma ryb, zamiast soli jest cukier oraz słodkie ziemniaki, gałka muszkatołowa, mleko kokosowe i wanilia.

Murukku lub Moulouk – chrupiąca przekąska z dominującym smakiem kminku.

Kalou – lokalna nazwa wina palmowego.

Baka – napój alkoholowy ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej.

Seybrew – lokalne piwo.

Przepisy celne na Seszelach

Osoby powyżej 18 roku życia mogą wwieźć 200 szt. papierosów (lub 250 gr tytoniu), 2 litry mocnego alkoholu, 2 litry wina, 200 ml perfum lub wody toaletowej, biżuterię oraz sprzęt sportowy o max. wartości 500 SCR, a także inne przedmioty osobiste o wartości 3.000 SCR.

Zabroniony jest wwóz: narkotyków, broni palnej i mieczy, kusz do polowania pod wodą, odzieży wojskowej z kamuflażem oraz materiałów pornograficznych. Ograniczony jest też wwóz herbaty, nasion i roślin, mięsa i przetworów mięsnych, kwiatów, owoców oraz warzyw.

Waluty o łącznej wartości powyżej 10 tys. USD muszą zostać zadeklarowane.

Przy wywozie z Seszeli restrykcjami są objęte: owoce palmy Coco de mer, muszle i koralowce, ryby (żywe i przetworzone) oraz żywe żółwie lądowe.

Ceny na Seszelach

W sklepach: woda duża 15 SCR, Coca Cola 1,5l ok. 15-20 SCR, mleko – 25 SCR, pomidory 35-40 SCR, banany – od 30 SCR, ananas 45 SCR, papierosy 80 SCR, lody 15 SCR, pomidory 1kg 60 SCR, wino 125 SCR, znaczek pocztowy do Europy 15 SCR.

W restauracjach: woda 0,33 20 SCR, puszka coli, 25-30 SCR, espresso – 35-40 SCR, cappuccino 50 SCR, lokalne piwo 60 SCR, ryba z frytkami/ryżem na wynos 150 SCR, posiłek w taniej restauracji 259 SCR.

Przejazd komunikacją miejska to koszt 7 SCR, za taksówkę zapłacimy 100 SCR za rozpoczęcie kursu i 45 SCR za każdy kilometr, benzyna kosztuje 20 SCR/l.

Co zabrać na wakacje na Seszeleach?

Koniecznie trzeba wziąć ze sobą krem z filtrem UV, nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne.

ABC do snurkowania – maska, rurka, płetwy. Warto pomyśleć też o innym ekwipunku, jeśli zamierzamy nurkować.

Jakie pamiątki przywieźć z Seszeli?

Produkty spożywcze: sos kreolski, wanilia (suszona bądź w postaci wyciągów), herbata waniliowa, lokalny rum Takamaka, przyprawy (kurkuma, imbir, gałka muszkatołowa, kora cynamonowca, kardamon, tamaryszek), mleczko kokosowe, tapioka (mąka z manioku).

Produkty użytkowe: drewniane sztućce i naczynia, lokalne tkaniny i stroje, biżuteria z dodatkiem masy perłowej, perły (przede wszystkim czarne).

Produkty dekoracyjne: ozdoby z motywem Coco De Mer, drewniane modele łodzi, ozdoby z orzecha kokosowego, obrazy i grafiki przedstawiające lokalne motywy.

Różnice kulturowe

Podczas wczasów na Seszelach obowiązuje zakaz używania plastikowych sztućców, talerzy i kubków (jednorazowych) oraz słomek do napojów. Zastąpiono je wyrobami biodegradowalnymi.

Najlepsze artykuły o Seszelach:

Te zakątki świata warto zobaczyć chociaż raz w życiu!

Te zakątki świata warto zobaczyć chociaż raz w życiu!

Rajskie wakacje na Seszelach. 5 powodów dla których warto spędzić tam urlop!

Rajskie wakacje na Seszelach. 5 powodów dla których warto spędzić tam urlop!

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy Seszele to kierunek dla Ciebie, przeczytaj nasz artykuł!

telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem