Dodatkowe informacje
Wizy
Wiza lankijska:
- Przy wjeździe na terytorium Republiki Sri Lanki od obywateli Polski wymagana jest wiza turystyczna.
- Oferujemy możliwość wizowania za pośrednictwem Rainbow .
- Wiza obowiązuje przez 6 miesięcy od daty zarejestrowania. Wiza upoważnia do dwukrotnego wjazdu po 30 dni każdy.
- Powrót ze Sri Lanki musi nastąpić w terminie obowiązywania wizy.
- Możliwe jest wizowanie we własnym zakresie, wtedy cena imprezy będzie pomniejszona o wartość pośrednictwa wizowego.
- Wiza na Malediwy
Polski turysta nie potrzebuje wizy wjazdowej do tego kraju. Na lotnisku w Male podczas kontroli paszportowej otrzymuje się bezpłatnie stempel władz imigracyjnych, zezwalający na wjazd i pobyt nie przekraczający 30 dni. Każdy przyjeżdżający turysta musi mieć wcześniej wykupione miejsce w jednym z licznych ośrodków turystycznych. Od 01.01.2012 na Malediwach obowiązuje podatek turystyczny, płatny bezpośrednio w hotelach ok. 6 USD/ os./ dzień.
Osoby posiadające inne obywatelstwo niż polskie mogą podlegać innym warunkom wizowym, w związku z tym prosimy o kontakt z Działem Wiz Rainbow w celu weryfikacji.
Świadczenia
Cena obejmuje: bezpośredni przelot samolotem czarterowym PLL LOT Warszawa - Colombo -Warszawa, przeloty wewnętrzne Colombo - Male - Colombo, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (14 rozpoczętych dób hotelowych) w hotelach na Sri Lance (8 rozpoczętych dób hotelowych), Na Malediwach (5 rozpoczętych dób hotelowych) i 1 ostatni nocleg tranzytowy w hotelu na Sri Lance, transfery lotnisko - hotel - lotnisko - hotel - lotnisko, wyżywienie jak w programie i opisach hoteli, opiekę polskiego rezydenta na Sri Lance i anglojęzycznego przedstawiciela kontrahenta na Malediwach, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL i bagaż).
Cena podstawowa nie obejmuje: wycieczek lokalnych, zwyczajowych napiwków oraz innych wydatków osobistych. Wizy lankijskiej, podatku turystycznego na Malediwach.
Uwaga! Powyższe ceny wiz oraz wysokość opłat za pakiet uczestnictwa w programie podane zostały na dzień 01.04.2014 r. i mogą ulec zmianie.
Inne
Sri Lanka - informacje ogólne
Waluta
1 rupia lankijska (LKR) = 100 centów. Aktualny przelicznik: 100 LKR = 2,50 PLN; 1 USD = 120 LKR. W obiegu są zarówno monety, jak i banknoty. Nominały monet: 5, 10, 25 i 50 centów, 1, 2 i 5 rupii. Nominały banknotów: 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 rupii. Ważniejsze karty kredytowe są powszechnie akceptowane.
Wiza
Od dnia 01.01.2012 r. władze Republiki Sir Lanki wprowadziły obowiązek posiadania wizy wjazdowej przez obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Oferujemy możliwość wizowania za pośrednictwem Rainbow . Wiza obowiązuje przez 90 dni od daty zarejestrowania. Powrót ze Sri Lanki musi nastąpić w terminie obowiązywania wizy.
Transport
Pomimo, iż odległości są niewielkie pokonuje się je nieproporcjonalnie długo do liczby przejechanych kilometrów z uwagi na chaotyczny ruchu drogowy na Sri Lance. Na drogach panuje duży tłok (piesi, rowerzyści, tuk tuki, lokalne autobusy), a przepisy traktowane są raczej umownie. Jednak mimo chaosu na drogach jest bezpiecznie. Średnia prędkość podróżowania to ok. 35 km/ h. Obowiązuje ruch lewostronny.
Godziny pracy
Godziny otwarcia sklepów: 10:00-20:00 z wyjątkiem niedziel i świąt. Banki czynne są od poniedziałku do piątku 9:00-15:00.
Święta
Dzień Poya - przypada raz w miesiącu, w pełnię księżyca. To buddyjskie święto upamiętniające oświecenie Buddy. Obowiązuje wtedy zakaz sprzedaży i spożywania alkoholu, także w barach hotelowych. W sezonie Zima 2014/ 2015 Poya przypada: 6.11, 6.12, 4.01, 3.02, 5.03, 4.04.
Czas
+ 4,5 h w stosunku do czasu polskiego w okresie zimy
Orientacyjne ceny
obiad - ok. 10 USD
woda w sklepie - ok. 0,5 USD
piwo - ok. 2 USD
wino - ok. 4 USD
kawa - ok. 2 USD
Poczta
Orientacyjne opłaty pocztowe: Karta lotnicza 14 LKR, List lotniczy 20 LKR.
Czas dostarczenia korespondencji do Europy wynosi 5-8 dni. Znaczki pocztowe można kupić w hotelach lub na poczcie. Główny Urząd Pocztowy (General Post Office) w Colombo Fort, Janadhipathi Mawatha, otwarty jest przez całą dobę. Na listach i kartkach trzeba koniecznie umieścić dopiski „Airmail” oraz „Poland”.
Napiwki
Przyjęte jest dawanie napiwków kelnerom, kierowcom i przewodnikom ok. 10 do 15%. Bagażowy powinien otrzymać nie mniej niż 50 LKR za jedną sztukę bagażu, pokojówka - ok. 500 LKR tygodniowo.
Elektryczność
220 V/ 50 Hz standard angielsko - hinduski
Na Sri Lance i Malediwach używa się innych typów gniazdek niż w Polsce. Zazwyczaj występują gniazdka typu A, z trzema dziurkami usytuowanymi na wierzchołkach trójkąta. Pasują do nich polskie cienkie wtyczki (jak od ładowarki do telefonu). Natomiast nie pasują okrągłe grube wtyczki (jak od suszarki do włosów czy zasilacza do laptopa). W takich przypadkach konieczne jest używanie adaptora (przejściówki). Dostępne są one w hotelowych recepcjach (bezpłatnie), można także zakupić je w Polsce w supermarketach budowlanych (ok. 20 zł).
Szczepienia
Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, ale zaleca się wcześniejsze zaszczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B oraz tężcowi.
Telefony
Do Polski 00 48 + numer kierunkowy miasta (bez zera) + numer abonenta.
Z Polski 00 94 + numer kierunkowy miasta (bez zera) + numer abonenta.
Ważne telefony i adresy:
- Ambasada RP
Brak placówki dyplomatycznej na ternie Sri Lanki. Najbliższy Ambasador RP w New Delhi (Indie) akredytowany jest również w Demokratycznej Socjalistycznej Republice Sri Lanki.
Ambasada RP w Indiach
50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110021 New Delhi
tel. 0-09111 688 92 11, 467 91 61, 467 91 58
- Konsulat RP w Colombo
Konsul Honorowy: Mr Desamanya Kandiah Balendra (Ken)
adres: C/o Deputy Chairman's Office
Phoenix Ventures Ltd.
2nd Floor, 409 Galle Rd.
Colombo 03 Sri Lanka
nr tel. +94 112 565612, 693307
e-mail: kenbalendra@hotmail.com
Malediwy - informacje ogólne
Waluta
Rupia Malediwska [MVR]. 1 rupia = 100 leria, kurs: 1 USD - 12.960 MVR, 1 PLN - 5.771 MVR. Nie jest konieczna wymiana waluty na rupie malediwskie. Wszędzie są akceptowane waluty wymienialne (zwłaszcza USD). Nie zaleca się dokonywania płatności kartami kredytowymi, gdyż automatycznie do ceny dodawane są wysokie koszty manipulacyjne.
Orientacyjne ceny
butelka 1,5l wody 3 USD, drinki od 3 - 6 USD
Elektryczność
220 V/ 50 Hz wszystkie typy wtyczek
Czas lokalny
+ 4 h w stosunku do czasu polskiego w okresie zimy
Warto wiedzieć
Malediwy są krajem bezpiecznym dla turystów. W ośrodkach turystycznych na wyspach nie ma możliwości kontaktu z miejscową ludnością muzułmańską. Jedynie w stolicy Male należy zwracać uwagę na odpowiedni strój i zachowanie, które może godzić w obowiązujące normy religijne i przyjęte obyczaje. Nie wolno prezentować symboli religijnych: krzyże, gwiazdy Dawida, ect. przy wjeździe na Malediwy i będąc na miejscu. Nudyzm jest kategorycznie zabroniony.
Przepisy celne całkowicie zabraniają wwozu alkoholu (jest dostępny w ośrodkach dla obcokrajowców po bardzo wysokich cenach), broni i narkotyków. Przemyt narkotyków zagrożony jest wysokimi karami więzienia. Zakazuje się wywozu korala. Dozwolony jest tylko wwóz rzeczy osobistych. Zabroniony wwóz mięsa wieprzowego i pornografii. Możliwy jest wwóz i wywóz dozwolonej ilości dewiz. Władze malediwskie bardzo restrykcyjnie podchodzą do przestrzegania przepisów, np.: za wwóz alkoholu grozi więzienie. W obszarze Malediwów wydzielono tzw. strefę turystyczną, w której zezwala się poruszać gościom z zagranicy. Aby samodzielnie zwiedzać atole nie należące do strefy, należy uzyskać specjalne zezwolenie - dotyczy to również lokalnych firm, które chciałyby na przykład poprowadzić trasę rejsu poza strefę turystyczną.
Wszystkie obiekty noclegowe muszą pobrać od turystów podatek w wysokości ok. 6 USD za osobę za noc.
Brak placówki dyplomatycznej. Malediwy znajdują się w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w New Delhi (Indie).
Pakiety i kosze powitalne dla nowożeńców wymagają potwierdzenia zawarcia związku małżeńskiego w okresie maksymalnie 6 ostatnich miesięcy (dokument należy zabrać ze sobą i okazać przy kwaterowaniu w recepcji).
Międzynarodowa karta szczepień z potwierdzonym szczepieniem przeciwko żółtej gorączce (żółtej febrze) jest wymagana przy przylocie na lotnisku od tych pasażerów, którzy w przeciągu ubiegłych 6 dni przebywali w krajach unifikowanych żółtą gorączką.
Przelot
Komfortowy samolot Dreamliner LOT (rejs non stop) z możliwością wyboru klasy podróży. W klasie ekonomicznej catering płatny dodatkowo w usłudze Sky Bar. W klasie Premium Club i Biznes Elite w cenę wliczone bogate menu, w tym napoje alkoholowe i bezalkoholowe oraz zwiększony limit bagażowy - 25 kg. We wszystkich klasach indywidualny system rozrywki pokładowej z osobnym monitorem przed każdym fotelem. Więcej informacji na stronach wstępnych katalogu w sekcji Komfort Dalekich Podróży. W przypadku niemożliwości wykonania rejsu samolotem Dreamliner, LOT zapewni inny samolot o podobnym standardzie (rejs non stop).
5.0/6 (1 opinia)
Oferta nie jest obecnie w sprzedaży
Marzysz o odpoczynku w tej okolicy?
Mamy dla Ciebie wiele innych propozycji!
Cena obejmuje: bezpośredni przelot samolotem czarterowym PLL LOT Warszawa - Colombo -Warszawa, przeloty wewnętrzne Colombo - Male - Colombo, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (14 rozpoczętych dób hotelowych) w hotelach na Sri Lance (8 rozpoczętych dób hotelowych), Na Malediwach (5 rozpoczętych dób hotelowych) i 1 ostatni nocleg tranzytowy w hotelu na Sri Lance, transfery lotnisko - hotel - lotnisko - hotel - lotnisko, wyżywienie jak w programie i opisach hoteli, opiekę polskiego rezydenta na Sri Lance i anglojęzycznego przedstawiciela kontrahenta na Malediwach, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL i bagaż).
Cena podstawowa nie obejmuje: wycieczek lokalnych, zwyczajowych napiwków oraz innych wydatków osobistych. Wizy lankijskiej, podatku turystycznego na Malediwach.
Uwaga! Powyższe ceny wiz oraz wysokość opłat za pakiet uczestnictwa w programie podane zostały na dzień 01.04.2014 r. i mogą ulec zmianie.
Inne hotele w regionie
Dodatkowe informacje
5.0/6
KrysKa 22.11.2019