Plan wycieczki
Dzień 1
Zbiórka przy stanowisku odpraw Rainbow na poszczególnych lotniskach na 2 godziny przed wylotem samolotu. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na www.R.pl/rozklady.Wylot do Antalyi. Po przylocie spotkanie z pilotem i transfer do hotelu w ok. Antalyi. Czas wolny. (Trasa ok. 30 km).
Uwaga! Klienci przylatujący późnym wieczorem nie mają w tym dniu obiadokolacji, w zamian otrzymają prowiant w postaci pakietów.
Dzień 2
Po wczesnym śniadanıu przejazd przez góry Taurus w kierunku Pamukkale. Po drodze odwiedzimy starożytną Laodyceę, miasto wymienione przez Św. Jana jako jeden z Siedmiu Kościołów Apokalipsy oraz Afrodyzję - ważne stanowisko archeologiczne. Nazwa pochodzi od imienia greckiej bogini miłości Afrodyty - miejsce to było bowiem ważnym ośrodkiem jej kultu. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Pamukkale lub w Karahayit. Możliwość kąpieli w basenach termalnych w hotelu za dodatkową opłatą. Dla chętnych opcjonalnie wieczorem pokaz wirujących Derwiszy (płatny ok. 15 EUR). (Trasa ok. 400 km).
Dzień 3
Po wczesnym śniadaniu udamy się do Hierapolis - ruin starożytnego miasta - uzdrowiska, leżącego w pobliżu wapiennych tarasów. Czas wolny na rozkoszowanie się urokami „bawełnianej twierdzy”, która wraz z ruinami miasta Hierapolis została wpisana na Listę UNESCO. Następnie udamy się do Bursy - pierwszej stolicy Imperium Osmańskiego oraz kolebki nowożytnej kultury tureckiej. Wizyta w meczecie Yesil Camii - największej i najwspanialszej budowli dawnej Bursy, obok której wznosi się grobowiec Yesil Turbe fundatora meczetu Mehmeda I. Zobaczymy także słynący z handlu jedwabiem Koza Han i stojący nieopodal XIV-wieczny meczet Ulu Camii. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Bursie. (Trasa ok. 460 km).
Dzień 4
Po wczesnym śniadaniu udamy się do Stambułu (drogą lądową lub promem) miasta leżącego na dwóch kontynentach. Zwiedzanie rozpoczniemy od Kościoła Mądrości Bożej - Hagia Sophia - jednej z najwspanialszej budowli na świecie, która w swojej historii pełniła kolejno rolę: bazyliki, meczetu, a obecnie muzeum. Następnie zwiedzimy kompleks pałacowy Topkapi, będący niegdyś siedzibą sułtanów. Zobaczymy rzymski Hipodrom, na którym niegdyś odbywały się wyścigi konne oraz przedstawienia. Po pierwotnym Hipodromie pozostały dzisiaj: kolumna Konstantyna, kolumna wężowa i egipski obelisk. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Stambule. Dla chętnych wieczorem Stambuł Nocą (płatny ok. 13 EUR). (Trasa ok. 230 km).
Dzień 5
Po śniadaniu zwiedzanie rozpoczniemy od Błękitnego Meczetu, który swoim pięknem miał przyćmić Kościół Mądrości Bożej. Udamy się także do Cysterny Bazylikowej Yerebatan - powstała ona za czasów cesarza Justyniana I i służyła jako rezerwuar wody dla mieszkańców miasta. Dla chętnych rejs po Bosforze (płatny ok. 24 EUR) oraz wizyta na słynnym Krytym Bazarze. Zwiedzimy także Pałac Dolmabahce - miał on za zadanie złożyć świadectwo ciągłej potęgi Imperium Osmańskiego, które wówczas było postrzegane jako „kolos na glinianych nogach” lub jako "chory człowiek Europy". Pałac Dolmabahce został zaprojektowany i zbudowany w stylu zachodnioeuropejskim, a jako wzorce posłużyły francuski Luwr i angielski Pałac Buckingham. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Stambule. (Trasa ok. 60 km).
Dzień 6
Po wczesnym śniadaniu przejazd do Polonezkoy czyli “polskiej wsi nad Bosforem”, znanej nam jako Adampol. Wieś została założona w XIX wieku przez polskich emigrantów. Nazwa pochodzi od imienia założyciela osady - Adama Czartoryskiego. Jest to miejsce, w którym nadal kultywuje się tradycje polskie, można usłyszeć język polski i poczuć klimat „małej ojczyzny”. Następnie przejazd do Safranbolu miasta słynącego z tradycyjnych domów osmańskich, z których większość została odrestaurowana i służy obecnie jako prywatne muzea. Safranbolu wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Czas wolny. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Safranbolu (w stylu domów z epoki osmańskiej lub karawanseraju). (Trasa ok. 480 km).
Dzień 7
Po śniadaniu przejazd do Sinopy - jednego z najstarszych miast regionu Morza Czarnego, gdzie urodził się grecki filozof Diogenes. Sinopa jest najbardziej na północ wysuniętym punktem Anatolii. Zatrzymamy się w Kastamonu gdzie zwiedzimy twierdzę, jeden z najstarszych zabytków miasta, pochodzący z końca XII wieku. Rozciąga się stamtąd przepiękny widok na okolicę. Udamy się także do Parku Narodowego Hamsilos, aby zobaczyć jedyny fiord w Turcji. W Sinopie zwiedzimy jedno z najstarszych w Turcji muzeów archeologicznych, ze zbiorami: monet, rzeźb, ikon oraz ceramiki oraz dawne więzienie. Wieczorem dla chętnych kolacja w restauracji nad brzegiem morza (możliwość spróbowania lokalnych specjałów oraz napoi). W tym dniu nie ma kolacji w hotelu. Zakwaterowanie i nocleg w Sinopie lub okolicy. (Trasa ok. 360 km).
Dzień 8
Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku Ordu, malowniczego miasteczka z charakterystyczną architekturą osmańską. Zatrzymamy się w Samsun, gdzie zwiedzimy statek - muzeum - replikę parowca Bandrima - Kemala Ataturka. W Ordu wjedziemy kolejką na punkt widokowy wzgórze Boztepe (550 m n.p.m.) skąd rozpościera się malowniczy widok. Obiadokolacja i nocleg w Ordu lub Giresun. (Trasa ok. 430 km).
Dzień 9
Po śniadaniu przejazd urzekającym wybrzeżem Morza Czarnego znanego z upraw herbaty do Trabzonu, miejsca gdzie urodził się Sulejman Wspaniały. Zobaczymy największą atrakcję miasta - dawniej kościół, obecnie muzeum Hagia Sophia (często mylone z Kościołem Mądrości Bożej w Stambule) oraz muzeum Ataturka. Udamy się także na sławny bazar Bakircilar (lokalne rękodzieło, wyroby z miedzi), będzie także możliwość zakupu unikatowej na skalę światową biżuterii (wzory z Trabzonu cieszyły się olbrzymim powodzeniem wśród oblubienic sułtanów). Czas wolny. Obiadokolacja i nocleg w Trabzonie. (Trasa ok. 200 km).
Dzień 10
Po śniadaniu odwiedzimy plantację herbaty, następnie udamy się w kierunku Erzurum - zimowej stolicy regionu. Zobaczymy tam symbol miasta - medresę (szkołę koraniczną) z dwoma minaretami pochodzącą z XIII wieku, medresę Yakutiye, a także "trzy grobowce" pochodzące z XIII i XIV wieku. Jeden z nich należy do Emira Saltuka, człowieka, który stworzył państwo Saltuków. Dynastia Saltuków panowała w Erzurum ok. 100 lat od 1103 r. Kolejnym symbolem miasta, który będziemy podziwiać jest meczet Ulu Camii. Przejazd do Erzincan, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg. (Trasa ok. 500 km).
Dzień 11
Po śniadaniu przejazd do Sivas, miejsca w którym położone zostały fundamenty Republiki Tureckiej. To właśnie tam w 1919 roku został zwołany przez Mustafę Kemala Ataturka Kongres, na którym podjęto kluczowe decyzje dotyczące walki o niepodległość Turcji. Zwiedzimy Muzeum Kongresu Ataturka i Etnografii. Miasto bogate jest także w zabytki z dawnych czasów, z których najbardziej godnymi uwagi są 3 medresy: Cifte Minare, Buruciye, Sifaiye. Medresa Sifaiye była najważniejszą szkołą medyczną w czasach seldżuckich. Następnie udamy się w kierunku bajkowej Kapadocji, obiadokolacja i nocleg w hotelu na terenie Kapadocji. Dla chętnych wieczorem proponujemy dla odprężenia wizytę w łaźni tureckiej (płatna ok. 26 EUR). (Trasa ok. 500 km).
Dzień 12
Po śniadaniu spacer po Urgup, które przez długi okres czasu znane było jako ważny ośrodek handlowy. Wejdziemy na punkt widokowy, z którego będziemy podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy. Odwiedzimy winiarnię, gdzie spróbujemy lokalnych wyrobów. Udamy się na panoramę Devrent, nazywaną ze względu na kolor swojej ziemi „różową doliną”. Kolejny punktem programu będą kościoły wykute w skałach w Zelve - obecnie muzeum na wolnym powietrzu. Znajdujące się tu kościoły powstały w okresie ikonoklazmu. Następnie udamy się do Doliny Mnichów - Pasabag słynącej z najpiękniejszych bajkowych „kominów” na terenie całej Kapadocji. Możliwość zakupu wyrobów ceramicznych oraz poznania procesu ich tworzenia. Obiadokolacja i nocleg w hotelu na terenie Kapadocji. Dla chętnych ok. 2 godzinna wyprawa quadami - okazja do podziwiania bajecznego zachodu słońca (płatne ok. 50 EUR). (Trasa ok. 120 km).
Dzień 13
Przed śniadaniem, dla chętnych możliwość lotu balonem nad Kapadocją (na potwierdzenie, płatne ok. 155 EUR). Po śniadaniu zwiedzanie niesamowitych formacji skalnych, podziemnych miast i kościołów, z których słynie Kapadocja. Zobaczymy zespół świątyń w skansenie Goreme (wpisanych na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO). Następnie zwiedzimy twierdzę z wulkanicznego tufu - w Uchisar, spod której rozciąga się imponujący widok na niezwykłe formacje skalne w okolicy. Będzie też czas na zakupy wyrobów skórzanych oraz tureckich słodkości. Po południu wizyta w podziemnym mieście Kaymakli, zbudowanym na ośmiu różnych poziomach, zamieszkiwanym niegdyś przez ok. 10 tys. wczesnych chrześcijan, którzy zbudowali znakomicie zorganizowane podziemne miasto. Wieczorem Noc Turecka (płatna ok. 27 EUR). Obiadokolacja i nocleg w hotelu na terenie Kapadocji. (Trasa ok. 100 km).
Dzień 14
Po śniadaniu przejazd w kierunku południowym przez fascynujący teren Kapadocji do Konyi - „ojczyzny Mevlany” - założyciela zakonu tańczących derwiszy. Zwiedzanie Mevlana Tekkesi, czyli kompleksu budynków należących do zakonu tych islamskich mistyków, którzy dążą do zjednoczenia z Bogiem poprzez ekstatyczny taniec. Udamy się także do Jaskini Tinaztepe - podziemnego cuda, którego mikroklimat działa leczniczo na choroby dróg oddechowych. Obiadokolacja i nocleg a Antalyi. (Trasa ok. 500 km).
Dzień 15
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu i transfer na lotnisko w Antalyi, powrót do Polski.
Uwagi do programu
Wykwaterowanie z hoteli do godziny 10:00 niezależnie od godziny zakwaterowania. Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.
Wycieczki fakultatywne podczas objazdu
Wycieczki lokalne
Wieczór turecki - cena ok. 27 EUR.Dodatkowe informacje
Zakwaterowanie
Hotele *** - skromne, położone zwykle poza centrami miast (14 rozpoczętych dób hotelowych: Antalya-2, Pamukkale/Karahayit-1, Bursa-1, Stambuł-2, Safranbolu-1, Sinopa-1, Ordu/Giresun-1, Trabzon-1, Erzincan-1, Kapadocja-3).
Pokoje:2 - osobowe (możliwość dostawki), wszystkie z klimatyzacją i łazienkami (w Kapadocji brak klimatyzacji).
Do dyspozycji gości: restauracja i bar.
Wyżywienie:śniadania kontynentalne typu bufet oraz obiadokolacje (bufet lub zestawy serwowane do stolików). Napoje do obiadokolacji płatne dodatkowo.
Kategoria lokalna:***
Wizy
Wiza
- Do przekroczenia granicy tureckiej przez obywateli Polski niezbędna jest wiza oraz paszport ważny co najmniej 180 dni od daty wjazdu do Turcji oraz 60 dni od momentu wygaśnięcia ważności wizy. - Pośredniczymy w uzyskaniu wizy. Usługa dostępna jest w systemie travella i kosztuje 99 zł/os (konieczność wypełnienia i potwierdzenia wniosku wizowego w systemie rezerwacyjnym Travella maksymalnie na 3 dni przed rozpoczęciem imprezy). - W przypadku dzieci do lat 2 (podlegają obowiązkowi wizowemu) cena będzie zmieniona ręcznie u jednej z osób dorosłych na rezerwacji. - Uzyskana wiza wydawane jest na okres 180 dni i uprawnia do 90 dni pobytu na terenie Turcji, jest to wiza wielokrotnego przekroczenia granicy. Istnieje możliwość wykupienia wizy po przylocie.
Opłata za wizę wyrabianą na lotnisku w Turcji wynosi odpowiednio 30 USD / 25 EUR / 20 GBP od osoby - płatne gotówką. Każdy obywatel Polski zobowiązany jest do wykupienia wizy.
Uwaga:
Posiadacze paszportów tymczasowych nie mogą nabyć wizy w systemie E-visa ani na granicy. Muszą uzyskać ją w tureckiej placówce konsularnej i mogą obowiązywać ich inne warunki wizowe. Osoby posiadające inne obywatelstwo niż polskie mogą podlegać innym warunkom wizowym, w związku z tym prosimy o kontakt z Działem Wiz Rainbow w celu weryfikacji.
Osoby posiadające inne obywatelstwo niż polskie mogą podlegać innym warunkom wizowym, w związku z tym prosimy o kontakt z Działem Wiz Rainbow w celu weryfikacji.
Świadczenia
Cena podstawowa obejmuje: przelot samolotem czarterowym, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (14 rozpoczętych dób hotelowych), transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, wyżywienie: podczas części objazdowej - śniadania i obiadokolacje lub lunche wg programu, program turystyczny jw., opiekę polskiego pilota i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, CP, Assistance i bagaż).
Cena podstawowa nie obejmuje: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, napiwków, usług lokalnego przewodnika, opłat rezerwacyjnych do zwiedzanych obiektów, obsługi grupy w systemie TGS. Orientacyjny koszt uczestnictwa w programie ok. 178 EUR (płatny obowiązkowo pilotowi jako pakiet), nie obejmuje wydatków osobistych, dodatkowych posiłków (7-10 EUR/1 posiłek), napoi i wizy tureckiej.
Uwaga! Powyższe ceny wiz oraz wysokość opłat za pakiet uczestnictwa w programie podane zostały na dzień 31.08.2015 r. i mogą ulec zmianie.
Inne
Obsługa grupy w systemie TOUR GUIDE.
Jest to bezprzewodowy system oprowadzania grup, umożliwiający Klientowi wygodny sposób zwiedzania. Przeczytaj więcej o tour guide.
Cena podstawowa obejmuje: przelot samolotem czarterowym, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (14 rozpoczętych dób hotelowych), transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, wyżywienie: podczas części objazdowej - śniadania i obiadokolacje lub lunche wg programu, program turystyczny jw., opiekę polskiego pilota i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, CP, Assistance i bagaż).
Cena podstawowa nie obejmuje: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, napiwków, usług lokalnego przewodnika, opłat rezerwacyjnych do zwiedzanych obiektów, obsługi grupy w systemie TGS. Orientacyjny koszt uczestnictwa w programie ok. 178 EUR (płatny obowiązkowo pilotowi jako pakiet), nie obejmuje wydatków osobistych, dodatkowych posiłków (7-10 EUR/1 posiłek), napoi i wizy tureckiej.
Uwaga! Powyższe ceny wiz oraz wysokość opłat za pakiet uczestnictwa w programie podane zostały na dzień 31.08.2015 r. i mogą ulec zmianie.
Plan wycieczki
Wycieczki fakultatywne podczas objazdu
Dodatkowe informacje
Bagaż
rejestrowany i podręczny
Opieka
polskojęzycznego pilota
Ubezpieczenie
podstawowe
Oferta nie jest obecnie w sprzedaży
Marzysz o odpoczynku w tej okolicy?
Mamy dla Ciebie wiele innych propozycji!
5.5/6
DJ 10.11.2015