wypoczynek

Wczasy w Turcji - co musisz wiedzieć?

  • O Turcji
  • Opinie
  • Pogoda
  • Artykuły
Flaga Turcji

Turcja

Stolica:
Ankara
Waluta:
TRY
Powierzchnia:
783 562 km2
Liczba ludności:
78 741 053

Wczasy w Turcji

Na styku kontynentów i kultur – wakacje w Turcji
Oblewana przez wody Morza Czarnego, Marmara, Egejskiego i Śródziemnego, Turcja co roku przyciąga turystów z całego świata, spragnionych słońca, gorącej wody, radosnych kąpieli i leniwego odpoczynku na plaży. Należy jednak pamiętać, iż wakacje w Turcji to nie tylko nadmorskie kurorty, to także górskie wycieczki, odkrywanie zabytków i zachwyt nad różnorodnym krajobrazem. Kraj ten leży również na pograniczu dwóch Europy i Azji, łącząc w sobie udanie dwie odmienne cywilizacje: europejską i islamską. Wczasy w Turcji będą więc również okazją do odkrywania orientalnych miejsc, fascynujących obyczajów i wspaniałych, gościnnych ludzi.

Słońce na wyciągniecie ręki– wczasy w Turcji
Choć ścisły sezon urlopowy przypada w Turcji na czas od kwietnia do listopada, tak naprawdę cały rok sprzyja wakacyjnemu wypoczynkowi. Wszystko za sprawą łagodnych temperatur i niemal nigdy niegasnącego słońca. Morskie kąpiele przyniosą Wam ukojenie od lądowych upałów. Jeżeli nie lubicie tropikalnych temperatur, wybierzcie wakacje w Turcji w miesiącach wiosennych czy jesiennych. Dobrym pomysłem dla wszystkich, którzy od opalania, preferują zwiedzanie, może być wyjazd do Turcji zimą. Najpopularniejsze zabytki, takie jak Hagia Sofia czy Błękitny Meczet nie są wtedy tak oblegane, a i kasy biletowe często zaskoczą nas niższymi cenami.

Smaki orientu – wakacje w Turcji
Mieszanie się różnych wpływów, arabskich i europejskich jest widoczne nie tylko w kulturze, architekturze czy obyczajach. Również kuchnia turecka śmiało łączy ze sobą to co najlepsze w tradycjach kulinarnych Europy, Azji i Półwyspu Arabskiego. Najbardziej rozpoznawalnym daniem tureckim jest oczywiście Kebap. W tureckich miastach znajdziemy zresztą multum miejsc, w których kebab przyrządza się na dziesiątki różnych sposobów. Jednak oprócz tego, pamiętajmy, iż Turcja słynie choćby z przepysznej bakławy, słodkiej przekąski przyrządzanej na bazie miodu, orzechów i cynamonu, ukrytych pomiędzy cienkimi warstwami ciasta. Niezwykle popularne są także pierożki z różnym nadzieniem, mięsnym, serowym lub warzywnym.

Zobacz również oferty w innych regionach w Turcji: Dalaman Marmaris Riwiera Egejska Riwiera Turecka

Opinie o Turcji

Turcji
6.0 /6

Kraj wart poznania

Kraj wart odwiedzenia, różnorodny i wbrew pozorom mało znany. Informacje w prasie, książki, telewizja przekazują tylko część wiedzy o Turcji. Najlepiej wybrać się na wycieczkę, poczytać i powoli samodzielnie poznawać Turcję, dokładając kolejne barwne klocki do tej mozaiki wiedzy i wrażeń, jaką tworzymy w głowach. Mnie Turcja oczarowała nowoczesnością. Zobaczyłam kraj pełen inwestycji, samowystarczalny żywieniowo, w którym buduje się szpitale, bloki, drogi, tunele, farmy wiatrowe i infrastrukturę wodną. Zabytki starożytności z kolei po raz kolejny pokazały mi, że to jedno z miejsc będących źródłami naszej kultury. Meczety, nawoływania muezinów, tradycyjne stroje, które od razu stały się naturalną częścią codzienności, utwierdziły mnie w przekonaniu, że świat jest jednością, a wszelkie podziały nie mają sensu. Z kolei przepyszna kuchnia, kawa, słodycze, herbata, przy której można spokojnie posiedzieć z bliskimi, łaźnia, w której można spędzić długie godziny, dodawały smaku każdej chwili i pozwalały zapomnieć o codziennym biegu i przemęczeniu. Turcja jest nowoczesna, piękna, czysta, bezpieczniejsza, niż się spodziewałam. Warto przyjechać tu z otwartą głową i chłonąć tę kulturę. Niezależnie od tego, czy kogoś interesuje starożytność, świat sułtanów czy nowoczesność, czy woli zwiedzanie, czy wypoczynek, w tej mozaice każdy znajdzie dla siebie coś pięknego.
Dodał(a):
Małgorzata, Kraków, 02.10.2021
6.0 /6

Przyjedź z otwartą głową

Kraj wart odwiedzenia, różnorodny i wbrew pozorom mało znany. Informacje w prasie, książki, telewizja przekazują tylko część wiedzy o Turcji. Najlepiej wybrać się na wycieczkę, poczytać i powoli samodzielnie poznawać Turcję, dokładając kolejne barwne klocki do tej mozaiki wiedzy i wrażeń, jaką tworzymy w głowach. Mnie Turcja oczarowała nowoczesnością. Zobaczyłam kraj pełen inwestycji, samowystarczalny żywieniowo, w którym buduje się szpitale, bloki, drogi, tunele, farmy wiatrowe i infrastrukturę wodną. Zabytki starożytności po raz kolejny pokazały mi, że to jedno z miejsc będących źródłami naszej kultury. Meczety, nawoływania muezinów, tradycyjne stroje, które od razu stały się naturalną częścią codzienności, utwierdziły mnie w przekonaniu, że świat jest jednością, a wszelkie podziały nie mają sensu. Z kolei przepyszna kuchnia, kawa, słodycze, herbata, przy której można spokojnie posiedzieć z bliskimi, łaźnia, w której można spędzić długie godziny, dodawały smaku każdej chwili i pozwalały zapomnieć o codziennym biegu i przemęczeniu. Turcja jest nowoczesna, piękna, czysta, bezpieczniejsza, niż się spodziewałam. Warto przyjechać tu z otwartą głową i chłonąć tę kulturę. Niezależnie od tego, czy kogoś interesuje starożytność, świat sułtanów czy nowoczesność, czy woli zwiedzanie, czy wypoczynek, w tej mozaice każdy znajdzie dla siebie coś pięknego.
Dodał(a):
Małgorzata, Kraków, 02.10.2021
6.0 /6

Wakacje w Turcji

Juz poraz kolejny udaliśmy się do Turcji na wakacje. Wybieramy ten kraj gdyż gwarantuje wysoki poziom usług. Hotele w których dotychczas przebywaliśmy miały bardzo dobre wyzywienie, były czyste i zadbane. Atutem tego kraju oprócz dobrych hoteli, pięknych plaż jest również ilosc oferowanych turystom atrakcji i wycieczek. Z perspektywy kilku lat pomiędzy pobytami w Turcji widzimy jak ten kraj szybko się rozwija i wzbogaca swoja ofertę turystyczna. W Turcji kazdy znajdzie coś dla siebie, zgodnie ze swoimi preferencjami. Jest duży wybór hoteli dla rodzin z dziećmi, dla dorosłych, w miastach i poza nimi. Zwiedzilismy dopiero ułamek tego pięknego i roznorodnego kraju wiec napewno wrócimy po więcej wrażeń.
Dodał(a):
Magdalena, Myślenice, 25.08.2021
6.0 /6

Turcja Egejska - tydzień w podróży

Tydzień na zorganizowanej wycieczce, to za mało, żeby ocenić kraj. Pierwsze wrażenie - warto zobaczyć i warto wrócić. Wiele pięknych miejsc. Przydrożne drzewa z dojrzewającymi figami, jak można nie być zachwyconym? Piękne krajobrazy, góry w zieleni i skaliste, rozległe przestrzenie, kamienne kopce Kapadocji, kipiące wieczornym życiem miasta, ludzie tak swobodni w meczecie jakby siedzieli we własnym domu na dywanie i mnóstwo innych wrażeń. Zresztą, nam Polakom, często wystarczy słońce i ciepła woda do wspaniałego urlopu, a tu możemy mieć wiele więcej.
Dodał(a):
Jolanta, Brodnica, 24.09.2021
6.0 /6

Nieznana Turcja

Powiem że Turcja kojarzyła się jako trochę smutne i zaniedbane państwo. Pobyt przez dwa tygodnie, zwiedzanie części tego kraju pozwala zweryfikować opinię i zmienić na bardzo pozytywną. Ludzie są nieprawdopodobnie pracowici i bardzo przyjaźnie nastawieni do Polaków. Pobyt to sama przyjemność i relaks. Jest też dużo atrakcji od lotu balonem do pływania statkiem. Jest jeszcze coś - pewna pogoda i temperatura od 19 stopni w nocy do 29 w dzień. Temperatura wody w morzu to 22 stopnie. Po prostu rewelacja.
Dodał(a):
GRAŻYNA, Grudziądz, 13.10.2021
6.0 /6

Wycieczka Dalyan

Wycieczka do Dalyan przebiegła bezproblemowo. Najpierw podróż autobusem a w międzyczasie postój na próbowanie miodu i ewentualny ich zakup (polecam tymiankowy i lawendowy). Dotarliśmy do Dalyan a tam najpierw kąpiel błotna (rewelacja!!!). Po blotkach przeszliśmy dosłownie 100-200m do łódki, a nią podpłynęliśmy do knajpy na lunch. Po lunchu znów na łódkę i płynąć rzeką zwiedzaliśmy krajobraz Turcji (licyjskie grobowce). Dotarliśmy do plaży a tam woda przecieplutka!!! Polecam gorąco
Dodał(a):
Milena, 16.09.2021
6.0 /6

Turunç - perełka Turcji do której chce się wracać!

Odwiedzam Turunc już drugi raz i namówiłam do tego wielu znajomych dzieląc się swoimi zdjęciami i wrażeniami. Jest to ciche i spokojne miejsce, idealne żeby odpocząć od wielkich miast i napatrzeć się na góry i morze leżąc na płazy. Jeśli ciągnie was jednak do głośniejszych miejsc, prosto z pod hotelu co godzina odjeżdża mały busik do większego miasta Marmaris, gdzie można znaleść dużo barów, klubów, itd.
Dodał(a):
Kseniia, Łódź, 24.09.2021
5.5 /6

Sułtańskie klimaty

Kraj ze wspaniałą historią, mnóstwem zabytków, które trzeba koniecznie zobaczyć będąc w Turcji. Wspaniale kroczyć przez tureckie ulice, czuć inny klimat i tą nutę tajemnicy czyhającej w każdym miejscu, którą tylko trzeba odkryć. Przyzwoite wakacje w przyzwoitej cenie, dla lubiących zarówno aktywny jak i bierny wypoczynek. Najlepszym wskaźnikiem udanego wypoczynku jest chęć powrotu!
Dodał(a):
Dariusz z rodziną, 25.08.2021
6.0 /6

Zafascynowany Turcją...

Położona na dwu kontynentach, w sześciu strefach klimatycznych, nad dwiema rzekami, 2.5-raza większa od powierzchni Polski, majestatyczna, piękna i pełna kontrastów. Do tego bardzo ciepła i gościnna! Przewspaniała kuchnia, cudnej maści krajobrazy, ciekawa i burzliwa historia, skąpana w słońcu - to wszystko sprawia, iż w przyszłości na pewno tutaj powrócę!
Dodał(a):
Mieszko, Bełchatów, 24.08.2021
6.0 /6

Niesamowity kraj

W moich wyobrażeniach Turcja wyglądała z goła inaczej. Jednak na miejscu okazało się, że jest to nowoczesny kraj, w niektórych aspektach lepiej zarządzany i bogatszy od Polski. Na pierwszy rzut oka ciekawe miejsce do życia z uwagi na wspaniały klimat, liberalne społeczeństwo (mimo, że głównie muzułmańskie) i ceny.
Dodał(a):
Marcel, Mysłowice, 14.09.2021
6.0 /6

Przyjazna Turcja

Turcja to niezwykle ciekawy i bardzo przyjazny kraj dla turystów. Rozległa sieć wygodnych hoteli, niezliczona liczba unikatowych miejsc do zwiedzenia, to wszystko sprawia, że Turcja nie przypadkiem od dziesięcioleci jest miejscem aktywnego odpoczynku dla dziesiątek milionów turystów z całego świata.
Dodał(a):
Adam, Wrocław, 29.08.2021
4.5 /6

Turcja OK

Turcja jako kraj jest bardzo piękna, ludzie bardzo życzliwi. Decydując się na podróż do tego kraju trzeba mieć choć minimalną wiedzę na temat ich kultury i religii. Spotkałam się z wieloma turystami narzekającymi na jedzenie i zwyczaje . Kierunki do krajów muzułmańskich trzeba wybierać świadomie.
Dodał(a):
Kaśka z Warszawy, 20.09.2021
6.0 /6

Wycieczki

Efez i Didyma - starożytne greckie i rzymskie miasta. Nieźle zachowane, wspaniałe świadectwo dawnej cywilizacji i kultury. Adaland - aquapark, wspaniałe miejsce na cały dzień dla dzieci i nie tylko, dużo różnych basenów, wspaniałe zjeżdżalnie, no i delfiny z możliwością popływania razem z nimi !!
Dodał(a):
Iwona Wielgosz, 01.09.2021
6.0 /6

Turcja -powiew orientu!

Polecam Turcję, każdemu, kto jeszcze nie odwiedził tego kraju. Koniecznie trzeba zobaczyć najważniejsze antyczne zabytki, tym bardziej, że jest ich więcej niż w Grecji! Turcję trzeba poczuć wszystkimi zmysłami. Kiedy już ją poczujemy i posmakujemy, zawsze z chęcią będziemy tam wracać!
Dodał(a):
Barbara, Katowice, 19.09.2021
5.0 /6

Turcja - wakacje 09.2021

Przyjazny turystom kraj, sprzedawcy lekko natrętni (ale nie za bardzo), krajobraz raczej górzysty. Czułam się bezpiecznie jako kobieta. Pamukkale przepiękne! Dolmusze - ciekawy sposób podróżowania, bo zatrzymują się wszędzie i są tanie, ale kierowcy rzadko mówią po angielsku.
Dodał(a):
Dona, 23.09.2021
6.0 /6

Super!

Kraj przepiękny! A przynajmniej rejon riviery Tureckiej. W październiku pogoda idealna zarówno do wypoczynku jak i zwiedzania. Jedzenie przepyszne a mieszkańcy bardzo mili i uprzejmi aczkolwiek trzeba sie uzbroić w cierpliwość bo przy bazarach sprzedawcy sa mocno nachalni
Dodał(a):
Sonia, 17.10.2021
5.7/6 Ocena ogólna Turcji

Pogoda w Turcji

Klimat Turcji jest dość zróżnicowany, choć doskonała pogoda latem utrzymuje się niemal w całym kraju. Termometry wskazują wysokie temperatury i właściwie wszystkie dni są słoneczne. Choć czasem mogą pojawić się opady, to są one bardzo krótkie i nieuciążliwe. Równie dobra pogoda utrzymuje się wiosną, ale jesień jest w Turcji okresem opadów. Pojawiają się wtedy dość obfite i intensywne deszcze, które trwają aż do zimy. Ta zaś jest stosunkowo łagodna na wybrzeżu, ale w górach w temperatura może spadać do nawet -40°C.

Czym zaskoczy Cię Stambuł? Najważniejsze atrakcje dawnej stolicy Turcji

„Salomonie, przewyższyłem Cię!” – tak według legendy miał powiedzieć cesarz Justynian I po wejściu do ufundowanego przez niego kościoła Mądrości Bożej znanego jako Hagia Sophia. Monumentalna świątynia to zaledwie jeden z wielu cudów dawnego Konstantynopola. Co jeszcze warto zobaczyć w Stambule? Oto kilka podpowiedzi.

Top 5 najlepszych hoteli w Turcji!

Zobacz najlepsze i cieszące się największą popularnością hotele na wybrzeżu tureckim. Wybierz idealny obiekt dla siebie i swojej rodziny! Szczegóły na blogu r.pl!

Atrakcje, które warto zobaczyć w Turcji zimą

Sprawdź jakie atrakcje czekają na Ciebie w Turcji! Co warto zobaczyć będąc tam zimą? Zaczerpnij trochę słońca w okresie zimowym i wybierz Turcję!

Uroki Morza Śródziemnego – wymarzone wakacje

Dzięki swym lazurowym wodom, skalistym wzgórzom i starożytnej architekturze wybrzeże Morza Śródziemnego zachwyca turystów jednymi z najpiękniejszych krajobrazów na świecie. Urzekająca sceneria i przepyszna śródziemnomorska kuchnia współgrają tu z wszechobecną historią i bogatym dziedzictwem kulturowym.

Tureckie zwroty, jakie warto znać przed podróżą

Ekscytującą częścią wizyty w danym kraju jest niewątpliwie poznawanie innej kultury, miejscowej kuchni, a także języka. Jest to szczególnie istotne, gdy wybierasz się do kraju, którego język ojczysty jest Ci całkowicie obcy. Jednym z takich państw jest z pewnością Turcja, a język turecki należy do jednych z trudniejszych języków do opanowania.

Pogoda, średnie temperatury i klimat w Turcji

Choć klimat w Turcji kojarzy się powszechnie z upałami, po kilku pobytach tutaj stwierdzam, że bywa różnorodnie – przede wszystkim w zależności od tego, o jakiej porze roku i w jakim regionie aktualnie przebywałam. Turcja to przecież nie tylko pustynie, ale i nadmorskie kurorty, ulokowane nad jednym z trzech mórz, nadające się zarówno do plażowego wypoczynku, jak też łapania wiatru w żagle.

Wakacyjne Klasyki wracają! Turcja i Tunezja z Polski znowu dostępne!

Na tę wiadomość czekało wielu z Was! Codziennie nas o to pytaliście. Teraz możemy już oficjalnie zakomunikować tę świetną wiadomość. Słoneczne i gorące kierunki - Turcja oraz Tunezja - nareszcie otworzyły swoje granice i są gotowe na Wasz przylot!