Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon

Dokumenty

Oferty

Kapadocja wakacje

Sortuj: od najniższej ceny

Znaleziono 7 ofert

5.6/6  (32 oceny)
Happy Hours
Last Minute!
Turcja - Cztery Pory Roku
Objazd + wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka - Kapadocja
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
18.05.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Poznań
Śniadania i obiadokolacje
2 363zł/os.
Cena regularna: 2 513 Najniższa cena z 30 dni: 2 314 zł
5.5/6  (890 ocen)
Bestseller
Turcja - Smak Orientu
Objazd + wypoczynek • Turcja: Kapadocja - Riwiera Egejska - Riwiera Turecka
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
14.12.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
Śniadania i obiadokolacje
2 420zł/os.
Cena regularna: 2 820 Najniższa cena z 30 dni: 2 400 zł
5.4/6  (51 ocen)
Happy Hours
Last Minute!
Turcja - Przygoda w księżycowej Krainie
Objazd + wypoczynek • Turcja: Kapadocja - Riwiera Turecka
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
15.05.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Gdańsk
Śniadania i obiadokolacje
2 544zł/os.
Cena regularna: 2 794 Najniższa cena z 30 dni: 2 645 zł
5.5/6  (488 ocen)
Bestseller
Last Minute!
Turcja Egejska - Sułtańskie Rarytasy
Objazd + wypoczynek • Turcja: Kapadocja - Riwiera Egejska - Riwiera Turecka
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
23.05.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania i obiadokolacje
2 629zł/os.
Cena regularna: 2 829 Najniższa cena z 30 dni: 2 529 zł
5.4/6  (126 ocen)
Happy Hours
Last Minute!
Turcja - W kraju szafranem i anyżkiem pachnącym
Objazd + wypoczynek • Turcja: Kapadocja - Riwiera Egejska
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
13.05.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania i obiadokolacje
2 680zł/os.
Cena regularna: 2 830 Najniższa cena z 30 dni: 2 580 zł
5.8/6  (2 oceny)
Turecka Układanka
Objazd + wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka - Kapadocja - Marmaris
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
12.08.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
Śniadania i obiadokolacje
2 930zł/os.
Last Minute!
Turcja - Magiczny Wschód
Objazd + wypoczynek • Turcja: Kapadocja
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
16.06.2024 (9 dni / 7 noclegów)inne terminy
Rzeszów
Śniadania i obiadokolacje
3 032zł/os.
Kapadocja
Kapadocja

Turcja

Region: Kapadocja

Waluta: TRY

Dlaczego warto wybrać się na wakacje do Kapadocji?

Kapadocja to jeden z najciekawszych regionów Turcji. Leżący w środkowej części Wyżyny Anatolijskiej obszar przyciąga miliony turystów rocznie swym niepowtarzalnym klimatem i iście księżycowym wyglądem. Region został ukształtowany przez działające tu w zamierzchłych czasach wulkany, które podczas erupcji uwalniały niezliczone ilości pyłów. Z czasem pyły uległy utwardzeniu, tworząc tuf – miękkie skały osadowe, które dzięki erozji i (w mniejszym stopniu) ludzkiej działalności przybierają tu niespotykane kształty, charakterystyczne dla tej baśniowej krainy.

Co warto wiedzieć przed wczasami w Kapadocji?

 • Miękki i łatwy w obróbce wulkaniczny tuf sprawił, że ludzie bardzo wcześnie zaczęli w nim drążyć komnaty i tunele. Powstałe w ten sposób domostwa miały niebagatelną zaletę – przez cały rok utrzymywała się w nich, mniej więcej stała temperatura.
 • Jedną z głównych atrakcji Kapadocji są tutejsze podziemne miasta. Z przeszło dwudziestu, które przed laty powstały w tym regionie, do zwiedzania udostępnionych jest zaledwie kilka.
 • Powstawanie podziemnych miast do złudzenia przypominało budowę kopalnianych wyrobisk. Najpierw drążono głęboki szyb główny (sięgający w głąb nawet ok. 75-80 m), od którego odchodził systemem korytarzy, komnat i szybów wentylacyjnych, tworzących w ten sposób poszczególne poziomy miasta.
 • Turcja nie jest w Unii Europejskiej, wybierając się tam, trzeba koniecznie zabrać paszport ważny minimum 150 dni od daty wjazdu do kraju oraz potwierdzenie ubezpieczenia.
 • Chociaż Turcja jest krajem świeckim, to Kapadocja jest regionem, w którym miejscowa ludność jest mocno przywiązana do tradycji wynikających z islamu – warto więc pamiętać o odpowiednim stroju, np. na wypadek wizyty w meczetach.
 • Językiem urzędowym jest turecki, jednak w większości turystycznych miejsc można porozumieć się po angielsku i niemiecku.

Obowiązującą walutą jest turecka lira (TRY), która dzieli się na 100 kuruszy. Najlepiej na wakacje w Kapadocji zabrać ze sobą liry, ale można też wziąć twardą walutę, którą wymieni się w bankach, kantorach i na poczcie (PTT). Bankomaty są dostępne w większych miejscowościach, a płatności kartą są możliwe w dużych sklepach i restauracjach. Na prowincji preferowana jest gotówka.

Pogoda w czasie urlopu w Kapadocji

We wnętrzu Wyżyny Anatolijskiej, gdzie leży Kapadocja, panuje typowo kontynentalny klimat, charakteryzujący się mroźnymi zimami i upalnymi latami.

Zimą średnie temperatury wahają się między 2-5°C w dzień, noce są mroźne – średnia to -1 do -3°C. Wiosną i jesienią średnie temperatury to 10-15°C w dzień i 2-7°C w nocy, w czerwcu i we wrześniu średnia dzienna wynosi 25°C (14-15°C w nocy). Zdecydowanie najcieplejszy jest lipiec i sierpień, kiedy, termometry pokazują średnio 29°C w dzień i 16-17°C w nocy.

Najlepszy czas na zwiedzanie to okres od maja do września.

Warunki atmosferyczne podczas wakacji w Kapadocji mogą być nieco inna niż w innych tureckich regionach. O pogodzie w Turcji możesz poczytać na naszym blogu. W ten sposób zaplanujesz wyjazd zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

Co zobaczyć wypoczywając w Kapadocji?

 • Selime – miejscowość słynąca ze skalnego monastyru uważanego za największy katedralny skalny kościół na terenie Kapadocji.
 • Kanion Ihlara – malowniczy i miejscami bardzo stromy kanion, jaki wyżłobiła płynąca jego środkiem rzeka Ihlara. W okolicy znajduje się też bardzo dużo ciekawych formacji skalnych.
 • Güzelyurt – miejscowość, gdzie po wojnie grecko-tureckiej w 1923 r. przesiedlono tutejszych Greków i zastąpiono ich Turkami z Salonik i Kawali, słynąca z kościoła św. Grzegorza z Nazjanzu.
 • Uçhisar – miejscowość, w której znajduje się olbrzymia, 60. metrowa skała, w której przed laty wydrążono wielopoziomową twierdzę. Jest to też najwyższy punkt w Kapadocji, a ze szczytu rozciąga się majestatyczny widok na sąsiednią dolinę Göreme.
 • Göreme – główna miejscowość Kapadocji obfitująca w liczne skalne formacje, gdzie znajduje się też bardzo ciekawe muzeum wczesnochrześcijańskich kościołów skalnych, z pięknie zachowanymi freskami, przedstawiającymi najważniejszych świętych.
 • Dolina Miłości – jedna z dolin sąsiadująca z Göreme, słynąca z tutejszych formacji skalnych, które przypominają… penisy.
 • Cavusin – jedna z najbardziej malowniczych osad w Kapadocji, gdzie znajduje się m.in. bardzo ciekawy kościół skalny św. Jana Chrzciciela z charakterystycznymi reliefami i freskami.
 • Ortahisar – druga z najsłynniejszych twierdz skalnych, pełna jaskiń i tuneli.
 • Devrent – dolina, gdzie znajdują się ciekawe formacje skalne przybierające niebywałe kształty, jedna z nich wygląda np. jak siedzący wielbłąd.
 • Avanos – miejscowość słynąca z wytwarzania oryginalnych wyrobów ceramicznych.
 • Saruhan Kervansaray – średniowieczny karawanseraj, czyli miejsce postoju karawan, w którym obecnie odbywają się pokazy wirujących Derwiszy.
 • Zelve – drugie najsłynniejsze skupisko wczesnochrześcijańskich kościołów skalnych w Kapadocji, które było zamieszkane przez ludzi aż do 1924 r.
 • Paşabağ – dolina słynąca ze skał przypominających swym kształtem grzyby.
 • Mustafapasa – wioska zamieszkana w przeszłości przez Greków, gdzie znajduje się interesujący kościół Heleny i Konstantyna.
 • Soğanli – malownicza dolina gdzie znajduje się wiele budynków i kościołów wykutych w skale, m.in. tzw. kościół Czarnych Głów.
 • Derinkuyu i Kaymakli – najsłynniejsze, a zarazem największe z tutejszych podziemnych miast. Obydwa mają po kilkanaście poziomów, przez które prowadzi specjalnie wytyczona trasa turystyczna, której pokonanie zajmuje ok. 1,5 godziny.

Jedną z największych tutejszych atrakcji jest lot balonem – Kapadocja o wschodzie słońca widziana z góry robi niesamowite wrażenie!

Loty na wczasy do Kapadocji

Międzynarodowym lotniskiem znajdującym się najbliżej jest port lotniczy Nevşehir Kapadokya (NAV), w pobliżu znajduje się też lotnisko Kayseri-Erkilet (ASR), jednak z Polski praktycznie nie latają tam żadne linie lotnicze (nawet tanie i czartery).

Jeśli chcemy zwiedzić Kapadocję, najsensowniej rozważyć przelot do portu lotniczego Antalya (AYT), położonego na Riwierze Tureckiej (na takie rozwiązanie decydują się praktycznie wszystkie biura podróży organizujące wycieczki objazdowe po Kapadocji, po drodze najczęściej zwiedza się wówczas słynącą z zakonu wirujących derwiszów Konyę).

W sezonie turystycznym Rainbow najczęściej oferuje swoim klientom bezpośrednie loty z Łodzi, Katowic, Bydgoszczy, Rzeszowa, Wrocławia, Gdańska, Poznania i Warszawy.  Mniej więcej z tych samych miast dolecimy tam też tanimi liniami lotniczymi.

Co zjeść na wakacjach w Kapadocji?

Kayseri mantisi – pierożki z baraniną polane jogurtem lub sosem na bazie oleju, pomidorów oraz innych warzyw i ziół.

Köfte – wszelkie rodzaje mięsa mielonego, smażone lub grillowane.

Çiğ köfte – rodzaj tatara z surowego mięsa wołowego lub jagnięcego.

Iskender kebab – jagnięcina smażona na ogniu, często z dodatkiem sosu pomidorowego.

Lahmacun – placek z mięsem i warzywami, podawany z drobno pokrojoną świeżą pietruszką.

Kumpir – parowany ziemniak, wymieszany ze startym żółtym serem, serwowany z różnymi sałatkami warzywnymi.

Çöp şiş kebap – szaszłyki, najczęściej z jagnięciny.

Kisir – popularna sałatka na bazie kaszy bulgur, wymieszanej z drobno pokrojoną cebulą, pomidorami, pietruszką i szczypiorkiem.

Börek – rodzaj francuskiego ciasta z ziemniakami, mięsem albo słonym serem.

Kabak Dolmasi – faszerowana cukinia.

Mercimek Çorbasi – zupa z soczewicy.

Bakla Çorbasi – zupa krem z bobu.

Jakie pamiątki przywieźć z urlopu w Kapadocji?

Produkty spożywcze – lokalne wina (Kapadocja dzięki występującej tu wulkanicznej glebie słynie z win), suszone figi, morele, rodzynki, przyprawy (kardamon, papryka, kumin), syrop z granatów, oliwa z oliwek, tureckie słodycze – baklava, lokum i halva (chałwa), kawa, herbata.

Produkty użytkowe – wyroby z owczej wełny (swetry, skarpetki, szale, koce), wyroby ze skóry (paski, kurtki), dywany, kosmetyki na bazie oliwy z oliwek, ubrania bawełniane, tygielek do parzenia kawy, zestaw małych szklanek do herbaty. 

Produkty dekoracyjne – figurki wykonane z wulkanicznego tufu, gliniane bądź ceramiczne naczynia ozdobne, ozdobne lampy, rozmaite gadżety z tzw. ręką Fatimy czy okiem Proroka, obrazy lub grafiki z pejzażami Kapadocji.

Opinie o Kapadocji:

5.9/6

Ocena ogólna Kapadocja

6.0 / 6
rejon nie z tej ziemi

piekny rejon, ktory koniecznie trzeba odwiedzic. miejsce jedyne w swoim rodzaju, w ktorym zakochali sie nawet producenci Star Wars - rzeczywiscie krajobrazy sa nie z tej ziemi



Dodał(a):
Ewa, 2021.07.07
6.0 / 6
cudowna Kapadocja

Wspaniała przygoda balonowa. przygotowania i lot balonem niezapomniane, wspaniałe góry i widoki "grzybów skalnych"



Dodał(a):
Joanna, 2021.10.06
6.0 / 6
Bajecznie

Kraina przepiękna, wręcz bajeczna. Lot balonem niezapomniany. Klimat zapiera dech w piersiach, nie żałujemy ani minuty spędzonej tam.



Dodał(a):
Patrycja, Chorzów, 2019.09.23
6.0 / 6
Bajkowa Kapadocja...

Kapadocja jest szczególnym regionem. Tutaj przyroda rządzi się własnymi prawami. Ukształtowana przez erupcję wulkanu Erciyes Dağı ucieszy oko nawet najbardziej wybrednego turysty. Osobiście byłem oczarowany jej pięknem, bezkresem, mnogością i kolorytem form skalnych! To wręcz nieprawdopodobne, że natura utworzyła coś tak niesamowitego, urokliwego i w swym pięknie jedynego w swoim rodzaju! Gorąco polecam!



Dodał(a):
Mieszko, Bełchatów, 2021.08.24
6.0 / 6
Nieziemska Kapadocja

Polecam loty balonem nad Kapadocją. Można podziwiać jej uroki i przeżyć przygodę życia. Zachwycające są i formacje skalne i to co ludzie potrafia z nich uczynić.



Dodał(a):
Anna, Wrocław, 2019.09.08
6.0 / 6
niesamowita kraina

Kapadocja to wyjątkowa kraina , której natura dała niesamowite kształty, warto było wstać o 4 rano , żeby poleciec balonem nad Kapadocją



Dodał(a):
JANUSZ JOZEF, GDYNIA , 2020.10.12
6.0 / 6
Objazd

Jestem pod wrażeniem zwiedzaniem Kapadocji jestem podwrrazeniem całym terenem . Aż żal było odjeżdżać.



Dodał(a):
RAF, 2021.07.29
6.0 / 6
bezkonkurencyjna

bezkonkurencyjna, dobrze że jest tu też Pasabag w programie. Szkoda tylko że hotel tak daleko od centrum



Dodał(a):
KAMILA STG, 2019.08.09
6.0 / 6
Prześliczny rejon ciekawe formy skalne

Kapadocja to piękna kraina liczne formy skalne tworzą przepiękny krajobraz i jeszcze te liczne komnaty i świątynie wydrążone w skałach polecam



Dodał(a):
Jolanta Henryka, Gdańsk, 2021.07.20
6.0 / 6
Oczarowanie

Zjawiskowe formacje skalne, podziemne miasta, możliwość lotu balonem sprawiają, że turysta jest zachwycony tymi urzekającymi krajobrazami.



Dodał(a):
Krzysztof, Warszawa, 2021.08.19
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem