Dokąd?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj pokoju

Udogodnienia w pokoju

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon

Dokumenty

Oferty

Kapadocja wakacje (8 ofert)

Sortuj: od najniższej ceny
5.4/6  (1120 ocen)
Last Minute!
Bestseller
Objazd + wypoczynek  Turcja: Kapadocja - Riwiera Egejska - Riwiera Turecka Turcja - Smak Orientu

Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu

25.01.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
2 posiłki
2 380zł/os.
5.8/6  (2 oceny)
Podwójne korzyści w Bumerangu
Objazd + wypoczynek  Turcja: Riwiera Turecka - Kapadocja - Marmaris Turecka Układanka

Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu

01.09.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
2 posiłki
2 503zł/os.
Cena regularna: 3 203 Najniższa cena z 30 dni: 2 503 zł
5.4/6  (83 oceny)
Podwójne korzyści w Bumerangu
Objazd + wypoczynek  Turcja: Riwiera Turecka - Kapadocja Turcja - Cztery Pory Roku
13.08.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
2 posiłki
2 522zł/os.
Cena regularna: 3 022 Najniższa cena z 30 dni: 2 448 zł
5.5/6  (614 oceny)
Podwójne korzyści w Bumerangu
Bestseller
Objazd + wypoczynek  Turcja: Kapadocja - Riwiera Egejska - Riwiera Turecka Turcja Egejska - Sułtańskie Rarytasy

Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu

28.08.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Rzeszów
2 posiłki
2 525zł/os.
Cena regularna: 3 225 Najniższa cena z 30 dni: 2 423 zł
5.3/6  (180 ocen)
Podwójne korzyści w Bumerangu
Objazd + wypoczynek  Turcja: Kapadocja - Marmaris - Riwiera Egejska Turcja - W kraju szafranem i anyżkiem pachnącym

Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu

18.08.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Wrocław
2 posiłki
2 579zł/os.
Cena regularna: 3 279 Najniższa cena z 30 dni: 2 529 zł
5.4/6  (138 ocen)
Podwójne korzyści w Bumerangu
Objazd + wypoczynek  Turcja: Kapadocja - Riwiera Turecka Turcja - Przygoda w księżycowej Krainie

Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu

30.07.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Rzeszów
2 posiłki
2 676zł/os.
Cena regularna: 3 176 Najniższa cena z 30 dni: 2 607 zł
Podwójne korzyści w Bumerangu
Objazd + wypoczynek  Turcja: Kapadocja Turcja - Magiczny Wschód

Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu

15.10.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
2 posiłki
2 711zł/os.
Cena regularna: 3 011 Najniższa cena z 30 dni: 2 671 zł
Podwójne korzyści w Bumerangu
Objazd + wypoczynek  Turcja: Kapadocja Turcja - Wszystkie odcienie Anatolii
12.04.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
2 posiłki
3 018zł/os.
Cena regularna: 3 418 Najniższa cena z 30 dni: 2 913 zł
Kapadocja
Kapadocja

Turcja

Region: Kapadocja

Waluta: TRY

Dlaczego warto wybrać się na wakacje do Kapadocji?

Kapadocja to jeden z najciekawszych regionów Turcji. Leżący w środkowej części Wyżyny Anatolijskiej obszar przyciąga miliony turystów rocznie swym niepowtarzalnym klimatem i iście księżycowym wyglądem. Region został ukształtowany przez działające tu w zamierzchłych czasach wulkany, które podczas erupcji uwalniały niezliczone ilości pyłów. Z czasem pyły uległy utwardzeniu, tworząc tuf – miękkie skały osadowe, które dzięki erozji i (w mniejszym stopniu) ludzkiej działalności przybierają tu niespotykane kształty, charakterystyczne dla tej baśniowej krainy.

Co warto wiedzieć przed wczasami w Kapadocji?

  • Miękki i łatwy w obróbce wulkaniczny tuf sprawił, że ludzie bardzo wcześnie zaczęli w nim drążyć komnaty i tunele. Powstałe w ten sposób domostwa miały niebagatelną zaletę – przez cały rok utrzymywała się w nich, mniej więcej stała temperatura.
  • Jedną z głównych atrakcji Kapadocji są tutejsze podziemne miasta. Z przeszło dwudziestu, które przed laty powstały w tym regionie, do zwiedzania udostępnionych jest zaledwie kilka.
  • Powstawanie podziemnych miast do złudzenia przypominało budowę kopalnianych wyrobisk. Najpierw drążono głęboki szyb główny (sięgający w głąb nawet ok. 75-80 m), od którego odchodził systemem korytarzy, komnat i szybów wentylacyjnych, tworzących w ten sposób poszczególne poziomy miasta.
  • Turcja nie jest w Unii Europejskiej, wybierając się tam, trzeba koniecznie zabrać paszport ważny minimum 150 dni od daty wjazdu do kraju oraz potwierdzenie ubezpieczenia.
  • Chociaż Turcja jest krajem świeckim, to Kapadocja jest regionem, w którym miejscowa ludność jest mocno przywiązana do tradycji wynikających z islamu – warto więc pamiętać o odpowiednim stroju, np. na wypadek wizyty w meczetach.
  • Językiem urzędowym jest turecki, jednak w większości turystycznych miejsc można porozumieć się po angielsku i niemiecku.

Obowiązującą walutą jest turecka lira (TRY), która dzieli się na 100 kuruszy. Najlepiej na wakacje w Kapadocji zabrać ze sobą liry, ale można też wziąć twardą walutę, którą wymieni się w bankach, kantorach i na poczcie (PTT). Bankomaty są dostępne w większych miejscowościach, a płatności kartą są możliwe w dużych sklepach i restauracjach. Na prowincji preferowana jest gotówka.

Pogoda w czasie urlopu w Kapadocji

We wnętrzu Wyżyny Anatolijskiej, gdzie leży Kapadocja, panuje typowo kontynentalny klimat, charakteryzujący się mroźnymi zimami i upalnymi latami.

Zimą średnie temperatury wahają się między 2-5°C w dzień, noce są mroźne – średnia to -1 do -3°C. Wiosną i jesienią średnie temperatury to 10-15°C w dzień i 2-7°C w nocy, w czerwcu i we wrześniu średnia dzienna wynosi 25°C (14-15°C w nocy). Zdecydowanie najcieplejszy jest lipiec i sierpień, kiedy, termometry pokazują średnio 29°C w dzień i 16-17°C w nocy.

Najlepszy czas na zwiedzanie to okres od maja do września.

Warunki atmosferyczne podczas wakacji w Kapadocji mogą być nieco inna niż w innych tureckich regionach. O pogodzie w Turcji możesz poczytać na naszym blogu. W ten sposób zaplanujesz wyjazd zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

Co zobaczyć wypoczywając w Kapadocji?

  • Selime – miejscowość słynąca ze skalnego monastyru uważanego za największy katedralny skalny kościół na terenie Kapadocji.
  • Kanion Ihlara – malowniczy i miejscami bardzo stromy kanion, jaki wyżłobiła płynąca jego środkiem rzeka Ihlara. W okolicy znajduje się też bardzo dużo ciekawych formacji skalnych.
  • Güzelyurt – miejscowość, gdzie po wojnie grecko-tureckiej w 1923 r. przesiedlono tutejszych Greków i zastąpiono ich Turkami z Salonik i Kawali, słynąca z kościoła św. Grzegorza z Nazjanzu.
  • Uçhisar – miejscowość, w której znajduje się olbrzymia, 60. metrowa skała, w której przed laty wydrążono wielopoziomową twierdzę. Jest to też najwyższy punkt w Kapadocji, a ze szczytu rozciąga się majestatyczny widok na sąsiednią dolinę Göreme.
  • Göreme – główna miejscowość Kapadocji obfitująca w liczne skalne formacje, gdzie znajduje się też bardzo ciekawe muzeum wczesnochrześcijańskich kościołów skalnych, z pięknie zachowanymi freskami, przedstawiającymi najważniejszych świętych.
  • Dolina Miłości – jedna z dolin sąsiadująca z Göreme, słynąca z tutejszych formacji skalnych, które przypominają… penisy.
  • Cavusin – jedna z najbardziej malowniczych osad w Kapadocji, gdzie znajduje się m.in. bardzo ciekawy kościół skalny św. Jana Chrzciciela z charakterystycznymi reliefami i freskami.
  • Ortahisar – druga z najsłynniejszych twierdz skalnych, pełna jaskiń i tuneli.
  • Devrent – dolina, gdzie znajdują się ciekawe formacje skalne przybierające niebywałe kształty, jedna z nich wygląda np. jak siedzący wielbłąd.
  • Avanos – miejscowość słynąca z wytwarzania oryginalnych wyrobów ceramicznych.
  • Saruhan Kervansaray – średniowieczny karawanseraj, czyli miejsce postoju karawan, w którym obecnie odbywają się pokazy wirujących Derwiszy.
  • Zelve – drugie najsłynniejsze skupisko wczesnochrześcijańskich kościołów skalnych w Kapadocji, które było zamieszkane przez ludzi aż do 1924 r.
  • Paşabağ – dolina słynąca ze skał przypominających swym kształtem grzyby.
  • Mustafapasa – wioska zamieszkana w przeszłości przez Greków, gdzie znajduje się interesujący kościół Heleny i Konstantyna.
  • Soğanli – malownicza dolina gdzie znajduje się wiele budynków i kościołów wykutych w skale, m.in. tzw. kościół Czarnych Głów.
  • Derinkuyu i Kaymakli – najsłynniejsze, a zarazem największe z tutejszych podziemnych miast. Obydwa mają po kilkanaście poziomów, przez które prowadzi specjalnie wytyczona trasa turystyczna, której pokonanie zajmuje ok. 1,5 godziny.

Jedną z największych tutejszych atrakcji jest lot balonem – Kapadocja o wschodzie słońca widziana z góry robi niesamowite wrażenie!

Loty na wczasy do Kapadocji

Międzynarodowym lotniskiem znajdującym się najbliżej jest port lotniczy Nevşehir Kapadokya (NAV), w pobliżu znajduje się też lotnisko Kayseri-Erkilet (ASR), jednak z Polski praktycznie nie latają tam żadne linie lotnicze (nawet tanie i czartery).

Jeśli chcemy zwiedzić Kapadocję, najsensowniej rozważyć przelot do portu lotniczego Antalya (AYT), położonego na Riwierze Tureckiej (na takie rozwiązanie decydują się praktycznie wszystkie biura podróży organizujące wycieczki objazdowe po Kapadocji, po drodze najczęściej zwiedza się wówczas słynącą z zakonu wirujących derwiszów Konyę).

W sezonie turystycznym Rainbow najczęściej oferuje swoim klientom bezpośrednie loty z Łodzi, Katowic, Bydgoszczy, Rzeszowa, Wrocławia, Gdańska, Poznania i Warszawy.  Mniej więcej z tych samych miast dolecimy tam też tanimi liniami lotniczymi.

Co zjeść na wakacjach w Kapadocji?

Kayseri mantisi – pierożki z baraniną polane jogurtem lub sosem na bazie oleju, pomidorów oraz innych warzyw i ziół.

Köfte – wszelkie rodzaje mięsa mielonego, smażone lub grillowane.

Çiğ köfte – rodzaj tatara z surowego mięsa wołowego lub jagnięcego.

Iskender kebab – jagnięcina smażona na ogniu, często z dodatkiem sosu pomidorowego.

Lahmacun – placek z mięsem i warzywami, podawany z drobno pokrojoną świeżą pietruszką.

Kumpir – parowany ziemniak, wymieszany ze startym żółtym serem, serwowany z różnymi sałatkami warzywnymi.

Çöp şiş kebap – szaszłyki, najczęściej z jagnięciny.

Kisir – popularna sałatka na bazie kaszy bulgur, wymieszanej z drobno pokrojoną cebulą, pomidorami, pietruszką i szczypiorkiem.

Börek – rodzaj francuskiego ciasta z ziemniakami, mięsem albo słonym serem.

Kabak Dolmasi – faszerowana cukinia.

Mercimek Çorbasi – zupa z soczewicy.

Bakla Çorbasi – zupa krem z bobu.

Jakie pamiątki przywieźć z urlopu w Kapadocji?

Produkty spożywcze – lokalne wina (Kapadocja dzięki występującej tu wulkanicznej glebie słynie z win), suszone figi, morele, rodzynki, przyprawy (kardamon, papryka, kumin), syrop z granatów, oliwa z oliwek, tureckie słodycze – baklava, lokum i halva (chałwa), kawa, herbata.

Produkty użytkowe – wyroby z owczej wełny (swetry, skarpetki, szale, koce), wyroby ze skóry (paski, kurtki), dywany, kosmetyki na bazie oliwy z oliwek, ubrania bawełniane, tygielek do parzenia kawy, zestaw małych szklanek do herbaty. 

Produkty dekoracyjne – figurki wykonane z wulkanicznego tufu, gliniane bądź ceramiczne naczynia ozdobne, ozdobne lampy, rozmaite gadżety z tzw. ręką Fatimy czy okiem Proroka, obrazy lub grafiki z pejzażami Kapadocji.

Najlepsze artykuły o Kapadocji:

Lot balonem w Kapadocji, czyli Turcja z góry

Lot balonem w Kapadocji, czyli Turcja z góry

Lot balonem to niemal obowiązkowy element wycieczki do Kapadocji w Turcji. Dowiedz się, jak wygląda lot, ile kosztuje czy kiedy najlepiej się na niego wybrać.

telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem