Pogoda, średnie temperatury i klimat w Turcji

Choć klimat w Turcji kojarzy się powszechnie z upałami, po kilku pobytach tutaj stwierdzam, że bywa różnorodnie – przede wszystkim w zależności od tego, o jakiej porze roku i w jakim regionie aktualnie przebywałam. Turcja to przecież nie tylko hotele all inclusive, ale także piękne plaże nadające się zarówno do plażowego wypoczynku, jak też łapania wiatru w żagle. Nie brakuje tu również obszarów górskich. Każde z tych miejsc zmienia się wraz z porami roku.

Turcja – pogoda i temperatury u wybrzeża Morza Śródziemnego

W całym rejonie panuje klimat śródziemnomorski subtropikalny. W miesiącach zimowych temperatury schodzą do maksymalnie 5 stopni Celsjusza nocą. Próba pływania w morzu dla morsa nie będzie stanowić żadnego wyzwania, bo nawet wtedy temperatura wody potrafi sięgać 17 stopni. Tubylcy przyjęli jednak, że sezon na pływanie rozpoczyna się w maju. Dni zaś, ze swoimi średnimi temperaturami oscylującymi wokół 15°C, mogą kojarzyć się z polską wiosną. Każdy, kto jednak liczy na zetknięcie się z tureckim słońcem, powinien rozważyć przyjazd od czerwca. Temperatury zaczynają wtedy przekraczać 30°C i – podobnie jak w Polsce – najgorętszy jest przełom lipca i sierpnia. Jeżeli jesteście nastawieni na pływanie w wodach Morza Śródziemnego, raczej nie będziecie zawiedzeni. Przyjeżdżając w tym okresie, możecie liczyć na średnią temperaturę wody wynoszącą 25 stopni. Jeżeli chcecie uniknąć tłumu turystów i przyjechać poza sezonem, gdy słońce mniej doskwiera, pogoda w Turcji we wrześniu również zapewni Wam dobre warunki do wypoczynku. Temperatura wody pozwoli Wam pływać bez przeszkód w zasadzie do końca października.

Na terenie południowo-zachodniej Turcji (Riwiera Turecka) panują świetne warunki do wakacyjnego odpoczynku. Szerokie piaszczyste plaże sprawiają, że możecie złapać tu dużo słońca. Pomyślne wiatry sprawiają, że doskonale uprawia się tu żeglarstwo i windsurfing.



Pogoda w Turcji Egejskiej – klimat wybrzeża Morza Egejskiego

W rejonie wybrzeża Morza Egejskiego dla osób, które są nastawione na korzystanie z nadmorskich uroków w pełnym słońcu, mamy dobre wieści: od czerwca do września czekają tu na Was temperatury sprzyjające opalaniu i pływaniu. Średnie temperatury w tych miesiącach wynoszą od 25 do 28 stopni Celsjusza. Czasem można trafić na sezon wakacyjny, kiedy termometry pokazują nawet 35 stopni. W tym okresie jest wybitnie mało opadów, co sprzyja swobodnemu podróżowaniu i zwiedzaniu. Dla osób, które są nastawione na zwiedzanie zabytków w największych miastach regionu, znacznie lepiej mogą sprawdzić się wycieczki realizowane w kwietniu. Optymalnym wyborem jest także jesień – pogoda w Turcji w październiku jest korzystna dla turystów ceniących sobie piesze wyprawy. Temperatury wynoszą wtedy od 17 do 21 stopni Celsjusza, jednak w regionie pojawia się już nieco opadów. Najbardziej deszczowym miesiącem jest grudzień, w którym występuje średnio ok. 13 dni deszczowych. Słoneczne dni i ciepłe wody Morza Egejskiego sprzyjają uprawianiu sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, windsurfing czy nurkowanie. Oprócz tego, malownicze wybrzeże Morza Egejskiego przyciąga turystów spragnionych aktywności fizycznych na świeżym powietrzu. Chętni mogą wypożyczyć tu motorówki i rowery wodne, żeby spędzać czas na wodzie. Turyści nastawieni na plażowanie mogą skorzystać z parasoli i leżaków, oferowanych przez tutejsze kurorty i restauracje. Złoty piasek i błękitne wody Morza Egejskiego zachęcają do błogiego wylegiwania się w cieniu parasola. A gdy już poleżycie na plaży, możecie przejść się urokliwą promenadą lub zajrzeć na jeden z tutejszych portów. Świetne warunki do odpoczynku całą rodziną znajdziecie zwłaszcza na Wybrzeże Likijskim, które słynie z plaż, łagodnie schodzących do morza, a więc idealnych dla najmłodszych. Zadbane i czyste plaże, możliwość bezpłatnego wypożyczenia leżaków oraz dobra infrastruktura hotelowa, czynią wybrzeże miejscem chętnie wybieranym przez turystów z Europy. Szczególnie polecam Wam wizytę w regionie Fethyie i Oludeniz, które znane są z widoków osób uprawiających paragliding, czyli latających na barwnych spadochronach.



Pogoda w Turcji – Marmaris

Panujący tu klimat umiarkowany, ze względu na znaczne różnice w wysokości terenu, charakteryzuje się niezbyt przewidywalnymi warunkami atmosferycznymi. Zimą temperatury rzadko schodzą poniżej 0 stopni. W historii bywały jednak i takie przypadki, kiedy termometry wskazywały znacznie poniżej 0 (rekord padł w 1929 roku, gdy w Istambule odnotowano -25,7 stopni Celsjusza). Nawet jeśli wystąpi tu ujemna temperatura, śnieg jest na tyle rzadkim zjawiskiem, że nie leży raczej dłużej niż przez tydzień. Lato tutaj zapewnia optymalne temperatury dla turystów. Średnia pogodowa dla tego regionu wynosi około 28 stopni.



Wybrzeże Morza Czarnego

Przejścia między nocą a dniem są tu łagodniejsze niż na wybrzeżu Morza Śródziemnego, a roczna amplituda temperatur mniejsza pomiędzy zimą a latem. Najgorętszym miesiącem w roku jest sierpień. Wtedy termometry pokazują maksymalnie ok. 27 stopni Celsjusza, co – jak na kierunek wakacyjnych podróży – stanowi raczej niski wynik (w stosunku do reszty kraju). Podobnie jak w przypadku Morza Śródziemnego, także i w Morzu Czarnym temperatura wody zaczyna bardziej odczuwalnie rosnąć w okolicach maja. W pełni lata, czyli w sierpniu, sięga ok. 25 stopni. Turcja zwykle nie jest kojarzona z deszczem, jednak w okresie od października do grudnia o większej niż zazwyczaj ilości opadów.

Centralna Anatolia

Jeżeli chcecie odkryć Turcję z jej najgorętszej strony, wybierzcie się latem do środkowej Anatolii. Panuje w niej klimat przejściowy (pomiędzy śródziemnomorskim a umiarkowanym). Wysokie temperatury w okresie od maja do września sprzyjają prawdziwie letniemu wypoczynkowi. Zimą jest tu z kolei bardzo chłodno, a powietrze cechuje duża wilgotność. Bardzo popularną metodą zwiedzania są tutaj ścieżki rowerowe. Jedną z najatrakcyjniejszych tras jest Dolina Róż, do której odwiedzenia gorąco Was zachęcam 😊 Dla bardziej odważnych lokalne firmy przygotowały lot balonem. Z kolei miłośnicy klasycznego zwiedzania, mogą przechadzać się po zielonych parkach z jeziorkami i poznawać piękno okolicy. Bardziej dynamiczne formy aktywności znajdziecie w kompleksach wyposażonych w boiska do gier zespołowych, takich jak siatkówka, koszykówka czy piłka nożna.



Południowo-Wschodnia Anatolia

Na terenie południowo-wschodniej Anatolii panują bardzo duże rozpiętości temperatur pomiędzy poszczególnymi porami roku. O ile latem jest tu najczęściej upalnie i bardzo sucho, a termometry wskazują maksymalnie 45 stopni Celsjusza, o tyle zimą po zmroku pojawiają się prawdziwe mrozy i występuje wysoka wilgotność powietrza. Południowo-Wschodnia Anatolia to wymarzony region dla tych, którzy pragną uciec od tłumu i zgiełku turystycznych kurortów. Obszar słynie z miasteczek o starodawnej zabudowie, idealnej do romantycznych spacerów. Jeżeli preferujecie bardziej aktywny wypoczynek, możecie zdecydować na – popularny tu – rafting. Na miejscu bez trudu znajdziecie instruktorów, którzy zadbają o bezpieczeństwo Waszego czasu wolnego i udostępnią Wam niezbędne sprzęty. Podziwianie piękna okolicy z wodnej perspektywy na pewno będzie interesującym przeżyciem.



Wschodnia Anatolia

Jest to najrzadziej odwiedzany region Turcji, głównie ze względu na skrajne temperatury. Chociaż średnio latem panuje tu 17 stopni Celsjusza, to nie jest rzadkością, że temperatura wzrośnie znacznie powyżej 30 stopni. Zimy tutaj mogą wydawać się dosyć znajome, ponieważ temperatura znacznie poniżej 0 i zalegający śnieg nie są tu niczym dziwnym. Wschodnia Anatolia, za sprawą zimniejszego klimatu w porównaniu do reszty kraju, stanowi świetną bazę wypadową dla fanów narciarstwa i snowboardu. Znajdują się tu góry, dlatego organizowane są wycieczki wspinaczkowe. Na obszarze możecie też wziąć udział w spływie kajakowym.

Data Publikacji: 01.12.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.
krajobraz kierunku
Prezent dla podróżnika. Poznaj inspirujące i praktyczne pomysły na podróżnicze prezentyUrodziny, imieniny, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Mikołajki, Walentynki oraz król wszelkich prezentowych okazji – Boże Narodzenie – to tylko kilka z wielu momentów w ciągu roku, kiedy staje się przed dylematem: jaki prezent wybrać? Gdy wiesz, co lubi osoba, którą chcemy obdarować, połowę problemu masz już z głowy. Jeśli natomiast szukasz prezentu dla miłośnika podróży, druga połowa to nasza działka. A bądźmy szczerzy, czy istnieje ktoś, kto nie lubi podróżować? To prawie niemożliwe! Oto kilka pomysłów na idealne prezenty dla zapalonych podróżników.
krajobraz kierunku
Gdzie spędzić urlop w lutym?Dla osób, które kochają ciepło i słońce, luty w Polsce to prawdziwa droga przez mękę. To najzimniejszy okres zimy, gdy temperatura często oscyluje w granicach od -5°C do 5°C, chociaż zdarzają się również mrozy poniżej -10°C, zwłaszcza w północnych i wschodnich regionach kraju. Dzień, choć coraz dłuższy, wciąż jest dość krótki – słońce wschodzi późno, a zachodzi wcześnie. Ponadto niebo bywa często pochmurne, a dni słoneczne są raczej rzadkością i w wielu regionach nadal można spodziewać się opadów śniegu. Brr – już sam opis tego okresu roku wystarcza, by człowiekowi zrobiło się smutno i źle. Na szczęście jest sposób na uniknięcie wszystkich tych przykrości – wyjazd w jakieś cieplejsze i bardziej słoneczne miejsce. Wakacje w lutym to nie tylko urlop, to wręcz lekarstwo!