Atrakcje, które warto zobaczyć w Turcji zimą

Zasadniczo sezon turystyczny w Turcji trwa od maja do października, kiedy tysiące ludzi z całego świata przyjeżdżają tu, aby skorzystać z cudownej pogody, zakosztować śródziemnomorskiego stylu życia i zrelaksować się na pięknych plażach. Pozostałe miesiące to okres, w którym przemysł turystyczny nieco zwalnia, ale to wcale nie oznacza, że Turcja nie ma nic do zaoferowania turystom, którzy z różnych powodów mają możliwość wyjechania na urlop zimą. Większość atrakcji turystycznych jest dostępna przez cały rok, a jeśli jesteś wytrawnym i doświadczonym podróżnikiem to doskonale wiesz, że nie ma nic lepszego niż podróżowanie poza sezonem. Wyjazdy wakacyjne w okresach, które większość ludzi omija, ma więcej zalet niż można sobie wyobrazić. I nie inaczej jest w przypadku Turcji, która poza sezonem urzeka spokojem, jakiego nie doświadczysz tutaj latem. Znacznie niższe ceny i mniejsze tłumy na plaży, to już są wystarczające powody, by odwiedzić Turcję w grudniu lub w inne zimowe miesiące, gdy w Polsce śnieg, mróz lub roztopy. Zimowe wakacje w Turcji dostarczą Ci wielu wrażeń i pozwolą poznać najbardziej autentyczne oblicze tego fascynującego kraju. Zobacz, jakie miejsca docelowe powinny znaleźć się na Twojej liście.

Turcja zimą. Zobacz co warto zobaczyć


Stambuł w zimowej odsłonie


Stambuł jest magicznym miejscem, gdzie Wschód spotyka się z Zachodem, a wyjątkowych atrakcji turystycznych jest więcej niż minaretów. Strategiczne położenie Stambułu przez stulecia przyciągało zainteresowanie różnych mocarstw, a potężne armie toczyły walki o wpływy i władzę. Zanim armia turecka na dobre zdobyła miasto, na zmianę rządzili nim Grecy, Rzymianie i Wenecjanie, a ślady ich obecności są do dziś widoczne na każdym kroku. Stambuł był niegdyś ostatnim etapem na legendarnym Jedwabnym Szlaku łączącym Azję z Europą. Kupcy z różnych stron świata często osiedlali się tutaj, wprowadzając swoje tradycje kulturowe, co przyczyniło się do niezwykłej różnorodności zarówno architektonicznej, jak i kulturowej miasta. To największe i najludniejsze miasto Turcji rozciąga się po obu stronach cieśniny morskiej Bosfor, w europejskiej Tracji i azjatyckiej Bitynii, dzięki czemu jest to jedyna metropolia świata znajdująca się na dwóch kontynentach. W mieście warto odwiedzić rzymski Hipodrom, który w czasach swej świetności mógł pomieścić 100 tysięcy widzów i gdzie odbywały się wyścigi kwadryg oraz antyczne przedstawienia. Po pierwotnym Hipodromie pozostały dzisiaj kolumna Konstantyna, kolumna wężowa i egipski obelisk. Skieruj również swe kroki do Błękitnego Meczetu, który zachwyca bogato zdobionymi 6 minaretami i 260 bajecznie kolorowymi witrażami. Punktem obowiązkowym na liście każdego turysty odwiedzającego Stambuł powinna być również Hagia Sophia, czyli bizantyjski kościół ufundowany przez cesarza Justyniana I Wielkiego oraz kompleks pałacowy Topkapi, który od XV do XIX w. był siedzibą sułtanów, gdzie można zwiedzać między innymi wspaniałe sale olbrzymiego haremu. Tutejszy skarbiec, wypełniony osmańskimi klejnotami i szlachetnymi metalami kryje w sobie niewyobrażalne wręcz bogactwo.



Magiczna Kapadocja



Położona w środkowej Turcji Kapadocja słynie z charakterystycznych form tufowych, tworzących iście księżycowy krajobraz oraz licznych domów i kościołów wykutych w skale. Aż do średniowiecza Kapadocja była ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa oraz miejscem narodzin idei życia klasztornego, a obecnie jest jednym z najbardziej znanych na świecie cudów natury, które można podziwiać w Turcji. Latem rozległe pola koją oczy bujną zielenią, a wiosna kusi obfitością i różnorodnością kwitnących kwiatów i drzew. Natomiast surowy księżycowy krajobraz prezentuje się niesamowicie także zimą, pokryty śniegiem, który mieni się w promieniach słońca nisko wędrującego po nieboskłonie. Kapadocja w zimie jest dużo spokojniejsza niż latem, ponieważ dociera tu mniej turystów, więc jest to idealna okazja, by skorzystać z głównej atrakcji w regionie, czyli lotu balonem. Naturalne piękno tutejszych krajobrazów można najpełniej docenić właśnie z lotu ptaka. Zima to także dobra pora na odwiedzenie wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO Skansen Goreme, w którym znajduje się zespół wykutych w skale świątyń z oryginalnymi biblijnymi freskami z XIII i XIV wieku. Warto również zwiedzić kompleks Pasabagi, gdzie mnisi żyli w odosobnieniu w celach wydrążonych w skałach i naturalną „twierdzę” z wulkanicznego tufu w Uchisar, skąd rozciąga się imponujący widok na niezwykłe formacje skalne w okolicy. Miłośników historii i architektury zachwyci podziemne miasto Kaymakli, zbudowane na ośmiu poziomach, które niegdyś zamieszkiwało kilka tysięcy wczesnych chrześcijan. Podziemne domy w Kaymakli zbudowane są wokół blisko stu krętych tuneli.



Riwiera Turecka



W południowo-zachodniej Turcji znajduje się region zwany Riwierą Turecką, który ciągnie się wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego. Region jest wymarzonym miejscem na wakacje, ponieważ obfituje w szerokie, piaszczyste plaże i miejsca o znaczeniu historycznym. Riwiera Turecka to zdaniem wielu osób najbardziej oszałamiające krajobrazy w kraju: plaże z białym piaskiem, zielononiebieskie fale rozbijające się o brzeg i wzgórza porośnięte gęstymi lasami.



Centralną częścią Riwiery jest miasto Alanya, ze słynną plażą Kleopatry. W okolicy znajduje się kilkanaście luksusowych kurortów, a liczne restauracje, bary i dyskoteki nie pozwalają się nudzić. Położone na półwyspie Side zachęca pięknymi plażami, malowniczym portem, w którym cumują luksusowe jachty oraz zachowanymi w dobrej formie zabytkami z czasów starożytnego Rzymu: amfiteatrem i świątynią Apolla. Najbardziej luksusową miejscowością na tureckiej Riwierze jest Belek, pełne wspaniałych hoteli usytuowanych tuż przy pięknej plaży. Riwiera to jednak nie tylko zalane słońcem plaże i turkusowe morze. Nieco w głębi lądu kryją się starożytne miasta, takie jak Ksantos, czyli starożytna stolica Licji, a obecnie stanowisko archeologiczne wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Tlos i Arykanda.

Data Publikacji: 25.01.2019
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Kos – atrakcje. Co warto zobaczyć? Zabytki, natura, plażeKos to niewielka, ale fascynująca wyspa grecka. Jej turystyczne walory to nie tylko piękne krajobrazy i zabytki – ogromną zaletą jest także położenie zaledwie 14 kilometrów od Turcji, dzięki czemu można połączyć greckie wakacje z jednodniową wyprawą promem do orientalnego świata. Strategiczne usytuowanie między kontynentami sprawiło, że wyspa przez stulecia odgrywała rolę kulturowego pomostu między Zachodem a Orientem. Turystów przyciągają przede wszystkim wspaniałe widoki – Kos jest dosłownie zanurzona w bujnej zieleni – oraz liczne zabytki antyczne, które wymagają co najmniej kilku dni zwiedzania. W upalne dni idealnym uzupełnieniem programu będzie relaks na jednej z wielu plaż wyspy, gdzie można skorzystać z doskonałej infrastruktury przygotowanej z myślą o miłośnikach sportów wodnych. Niezależnie od budżetu, każdy znajdzie tu coś dla siebie – od kameralnych pensjonatów po luksusowe hotele. Wszystko dopełniają magiczne zachody słońca, które tworzą niepowtarzalny klimat wyspy. Co więc warto zobaczyć na Kos? Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych atrakcji, których nie można przegapić.
krajobraz kierunku
Palio Pyli na Kos. Jakie sekrety skrywa ta opuszczona osada i zamek?W sercu wyspy Kos, z dala od zgiełku współczesności, ukrywa się Palio Pyli – średniowieczna osada z ruinami bizantyjskiej warowni, gdzie porosłe mchem mury i opustoszałe dziedzińce wciąż rodzą pytania o losy tutejszej społeczności. Spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami, można natknąć się na fundamenty domów, zagłębienia po studniach oraz pozostałości grobów, które malują obraz miejsca porzuconego w pośpiechu. Najbardziej poruszającym świadectwem dramatycznej przeszłości wioski jest jednak wszechobecna cisza.
krajobraz kierunku
Teneryfa – atrakcje. Co warto zobaczyć?Wyspy Kanaryjskie, a wśród nich Teneryfa, co roku przyciągają tysiące turystów spragnionych słońca i wypoczynku w komfortowych warunkach. Czy warto jednak ograniczać się wyłącznie do najpiękniejszych plaż i oferty All Inclusive? Teneryfa to wyspa, gdzie można rano wspiąć się na trzeci najwyższy wulkan świata, a po południu błądzić po uliczkach La Laguna – pierwszego miasta założonego przez konkwistadorów na Kanarach. To miejsce, gdzie piasek z Sahary spoczywa na plażach u stóp klifów Los Gigantes, a w cieniu tysiącletniego smoczego drzewa degustuje się wina rosnące na lawowej glebie. Lista atrakcji, które można odkryć na tej liczącej 2 tysiące kilometrów kwadratowych wyspie, sięga od tajemniczych piramid w Güímar po naturalne baseny termalne w Garachico. Chcesz wybrać się na poszukiwanie mumii Guanczów ukrytych w muzeach Santa Cruz, czy może wolisz wędrówki po pierwotnych lasach laurowych w masywie Anaga? A może fascynuje Cię obserwacja wielorybów u wybrzeży – w jednym z najlepszych miejsc na świecie do spotkania z tymi morskimi gigantami? Sprawdź, co ma Ci do zaoferowania Teneryfa! Atrakcje powszechnie znane to dopiero początek przygody na największej z Wysp Kanaryjskich.
krajobraz kierunku
Akropol ateński – sekrety świętej skały, która zmieniła światWznosi się nad Atenami od ponad dwóch i pół tysiąca lat, a jego białe kolumny widać z każdego zakątka miasta. Akropol ateński to najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji i jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie. To miejsce, gdzie narodziła się demokracja, filozofia i teatr – fundamenty naszej zachodniej cywilizacji. Każdego dnia tysiące turystów z całego świata wspina się na święte wzgórze, by zobaczyć architektoniczne arcydzieła starożytnego świata i chociaż na chwilę przenieść się w czasy świetności. To tutaj Perykles realizował swoją wizję idealnego miasta, Fidiasz tworzył arcydzieła rzeźby, a Sokrates prowadził dysputy, które do dziś kształtują nasz sposób myślenia. Ale Akropol to nie tylko muzeum pod gołym niebem. To żywa historia, która przetrwała najazdy barbarzyńców, eksplozje prochowni, trzęsienia ziemi i współczesne zanieczyszczenia. Każdy kamień opowiada inną historię – od mykeńskich pałaców po bizantyjskie kościoły, od osmańskich meczetów po współczesne odkrycia archeologów. Co sprawia, że ateński Akropol jest tak wyjątkowy? Jakie tajemnice skrywają ruiny, które zmieniły oblicze Europy na zawsze?