Atrakcje, które warto zobaczyć w Turcji zimą

Zasadniczo sezon turystyczny w Turcji trwa od maja do października, kiedy tysiące ludzi z całego świata przyjeżdżają tu, aby skorzystać z cudownej pogody, zakosztować śródziemnomorskiego stylu życia i zrelaksować się na pięknych plażach. Pozostałe miesiące to okres, w którym przemysł turystyczny nieco zwalnia, ale to wcale nie oznacza, że Turcja nie ma nic do zaoferowania turystom, którzy z różnych powodów mają możliwość wyjechania na urlop zimą. Większość atrakcji turystycznych jest dostępna przez cały rok, a jeśli jesteś wytrawnym i doświadczonym podróżnikiem to doskonale wiesz, że nie ma nic lepszego niż podróżowanie poza sezonem. Wyjazdy wakacyjne w okresach, które większość ludzi omija, ma więcej zalet niż można sobie wyobrazić. I nie inaczej jest w przypadku Turcji, która poza sezonem urzeka spokojem, jakiego nie doświadczysz tutaj latem. Znacznie niższe ceny i mniejsze tłumy na plaży, to już są wystarczające powody, by odwiedzić Turcję w grudniu lub w inne zimowe miesiące, gdy w Polsce śnieg, mróz lub roztopy. Zimowe wakacje w Turcji dostarczą Ci wielu wrażeń i pozwolą poznać najbardziej autentyczne oblicze tego fascynującego kraju. Zobacz, jakie miejsca docelowe powinny znaleźć się na Twojej liście.

Turcja zimą. Zobacz co warto zobaczyć


Stambuł w zimowej odsłonie


Stambuł jest magicznym miejscem, gdzie Wschód spotyka się z Zachodem, a wyjątkowych atrakcji turystycznych jest więcej niż minaretów. Strategiczne położenie Stambułu przez stulecia przyciągało zainteresowanie różnych mocarstw, a potężne armie toczyły walki o wpływy i władzę. Zanim armia turecka na dobre zdobyła miasto, na zmianę rządzili nim Grecy, Rzymianie i Wenecjanie, a ślady ich obecności są do dziś widoczne na każdym kroku. Stambuł był niegdyś ostatnim etapem na legendarnym Jedwabnym Szlaku łączącym Azję z Europą. Kupcy z różnych stron świata często osiedlali się tutaj, wprowadzając swoje tradycje kulturowe, co przyczyniło się do niezwykłej różnorodności zarówno architektonicznej, jak i kulturowej miasta. To największe i najludniejsze miasto Turcji rozciąga się po obu stronach cieśniny morskiej Bosfor, w europejskiej Tracji i azjatyckiej Bitynii, dzięki czemu jest to jedyna metropolia świata znajdująca się na dwóch kontynentach. W mieście warto odwiedzić rzymski Hipodrom, który w czasach swej świetności mógł pomieścić 100 tysięcy widzów i gdzie odbywały się wyścigi kwadryg oraz antyczne przedstawienia. Po pierwotnym Hipodromie pozostały dzisiaj kolumna Konstantyna, kolumna wężowa i egipski obelisk. Skieruj również swe kroki do Błękitnego Meczetu, który zachwyca bogato zdobionymi 6 minaretami i 260 bajecznie kolorowymi witrażami. Punktem obowiązkowym na liście każdego turysty odwiedzającego Stambuł powinna być również Hagia Sophia, czyli bizantyjski kościół ufundowany przez cesarza Justyniana I Wielkiego oraz kompleks pałacowy Topkapi, który od XV do XIX w. był siedzibą sułtanów, gdzie można zwiedzać między innymi wspaniałe sale olbrzymiego haremu. Tutejszy skarbiec, wypełniony osmańskimi klejnotami i szlachetnymi metalami kryje w sobie niewyobrażalne wręcz bogactwo.



Magiczna Kapadocja



Położona w środkowej Turcji Kapadocja słynie z charakterystycznych form tufowych, tworzących iście księżycowy krajobraz oraz licznych domów i kościołów wykutych w skale. Aż do średniowiecza Kapadocja była ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa oraz miejscem narodzin idei życia klasztornego, a obecnie jest jednym z najbardziej znanych na świecie cudów natury, które można podziwiać w Turcji. Latem rozległe pola koją oczy bujną zielenią, a wiosna kusi obfitością i różnorodnością kwitnących kwiatów i drzew. Natomiast surowy księżycowy krajobraz prezentuje się niesamowicie także zimą, pokryty śniegiem, który mieni się w promieniach słońca nisko wędrującego po nieboskłonie. Kapadocja w zimie jest dużo spokojniejsza niż latem, ponieważ dociera tu mniej turystów, więc jest to idealna okazja, by skorzystać z głównej atrakcji w regionie, czyli lotu balonem. Naturalne piękno tutejszych krajobrazów można najpełniej docenić właśnie z lotu ptaka. Zima to także dobra pora na odwiedzenie wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO Skansen Goreme, w którym znajduje się zespół wykutych w skale świątyń z oryginalnymi biblijnymi freskami z XIII i XIV wieku. Warto również zwiedzić kompleks Pasabagi, gdzie mnisi żyli w odosobnieniu w celach wydrążonych w skałach i naturalną „twierdzę” z wulkanicznego tufu w Uchisar, skąd rozciąga się imponujący widok na niezwykłe formacje skalne w okolicy. Miłośników historii i architektury zachwyci podziemne miasto Kaymakli, zbudowane na ośmiu poziomach, które niegdyś zamieszkiwało kilka tysięcy wczesnych chrześcijan. Podziemne domy w Kaymakli zbudowane są wokół blisko stu krętych tuneli.



Polecane wycieczki

Riwiera Turecka



W południowo-zachodniej Turcji znajduje się region zwany Riwierą Turecką, który ciągnie się wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego. Region jest wymarzonym miejscem na wakacje, ponieważ obfituje w szerokie, piaszczyste plaże i miejsca o znaczeniu historycznym. Riwiera Turecka to zdaniem wielu osób najbardziej oszałamiające krajobrazy w kraju: plaże z białym piaskiem, zielononiebieskie fale rozbijające się o brzeg i wzgórza porośnięte gęstymi lasami.



Centralną częścią Riwiery jest miasto Alanya, ze słynną plażą Kleopatry. W okolicy znajduje się kilkanaście luksusowych kurortów, a liczne restauracje, bary i dyskoteki nie pozwalają się nudzić. Położone na półwyspie Side zachęca pięknymi plażami, malowniczym portem, w którym cumują luksusowe jachty oraz zachowanymi w dobrej formie zabytkami z czasów starożytnego Rzymu: amfiteatrem i świątynią Apolla. Najbardziej luksusową miejscowością na tureckiej Riwierze jest Belek, pełne wspaniałych hoteli usytuowanych tuż przy pięknej plaży. Riwiera to jednak nie tylko zalane słońcem plaże i turkusowe morze. Nieco w głębi lądu kryją się starożytne miasta, takie jak Ksantos, czyli starożytna stolica Licji, a obecnie stanowisko archeologiczne wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Tlos i Arykanda.

Data Publikacji: 25.01.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Tirana – atrakcje. Co zobaczyć w stolicy Albanii?Urlop na Półwyspie Bałkańskim oznacza dla wielu turystów wyjazd do Chorwacji lub Bułgarii, które są jednymi z bardziej popularnych kierunków podróży. Albania to mniej oczywisty kierunek, który może okazać się pozytywnym zaskoczeniem pod względem oferowanych wrażeń. Państwo jest położone w południowej części Bałkanów, na styku Morza Jońskiego i Adriatyku; daje zarówno możliwość odpoczynku na piaszczystych plażach, jak i podziwiania piękna górskich szczytów. Obowiązkowym punktem odwiedzających Albanię jest również stolica kraju – Tirana. Przekonaj się sam, co sprawia, że coraz więcej turystów wybiera ten fascynujący zakątek Europy!
krajobraz kierunku
Hawaje – atrakcje. Co poza plażami mają do zaoferowania te rajskie wyspy?Piaszczyste plaże, kołyszące się na wietrze palmy i egzotyczne tancerki z girlandami kwiatów na szyi tańczące taniec hula, a także wulkaniczne szczyty, barwna polinezyjska kultura ludów Pacyfiku, bohaterskie Pearl Harbour i ojczyzna Baraka Obamy – Hawaje niejedno mają oblicze. Teraz jest najlepszy czas, by je wszystkie poznać. Jako że USA zniosły wizy dla Polaków, to wakacje na Hawajach są bliżej, niż myślisz!
krajobraz kierunku
Azory – atrakcje. Co Cię czeka na tym portugalskim archipelagu?1500 km od wybrzeża kontynentalnej Portugalii, daleko, gdzieś pomiędzy Europą a Ameryką, niemal na środku Atlantyku, leżą Azory – archipelag 9 wulkanicznych wysp, na które wciąż docierają tylko nieliczni. Mimo że mało znane, oferują mnóstwo atrakcji na każdym kroku! Piękne, czarne plaże, gorące źródła, jedyne w Europie plantacje ananasów i herbaty, najlepsze miejsca do obserwacji wielorybów, a przede wszystkim – bajecznie kolorowe jeziora na szczytach wulkanów. Te rozległe powulkaniczne kaldery wypełnione wodą są wręcz symbolem tego archipelagu. Nie na darmo Azory nazywane są europejskimi Hawajami. To krajobraz, jakiego nie spotkasz nigdzie indziej w Europie, warto więc zerknąć, co jeszcze ciekawego skrywa.
krajobraz kierunku
Cenoty – Meksyk. Najpiękniejsze cenoty na JukatanieCzy wiesz, że pod wapienną skorupą Jukatanu kryje się labirynt połączonych ze sobą komór i korytarzy wypełnionych krystalicznie czystą wodą? Te naturalne studnie, które Majowie nazwali cenotami, są częścią jednego z największych na świecie systemów zatopionych jaskiń, obejmujących setki kilometrów. To właśnie tutaj, gdzie woda przez tysiąclecia cierpliwie rzeźbiła w skale podwodne katedry, spotykają się trzy światy: geologia półwyspu, mistyczne wierzenia Majów i pasja do nurkowania. Każda z cenot jest inna – od przestronnych, otwartych zbiorników, gdzie światło przecina taflę wody, po ukryte głęboko w jaskiniach naturalne baseny, do których prowadzą wąskie szczeliny w skałach. Poznaj z nami najpiękniejsze z tych naturalnych cudów Jukatanu.