Lot balonem w Kapadocji, czyli Turcja z góry

Kapadocja to prawdopodobnie najciekawszy i jeden z najbardziej malowniczych regionów Turcji. Leżący w środkowej części Wyżyny Anatolijskiej obszar przyciąga miliony turystów rocznie swym niepowtarzalnym klimatem i iście księżycowym wyglądem. Jednym ze znakomitych, ale również niezwykle oryginalnych sposobów na podziwianie tutejszych krajobrazów jest lot balonem. W tym wpisie dowiesz się dlaczego warto zdecydować się na tę formę zwiedzania rejonu i poznasz szczegóły takiego lotu. A stąd już tylko krok do zarezerwowania jednej z wycieczek do Kapadocji!

Kapadocja – co trzeba wiedzieć o tym rejonie w Turcji

Krajobraz Kapadocji został ukształtowany przez działające tu w zamierzchłych czasach wulkany, które podczas erupcji uwalniały niezliczone ilości pyłów. Z czasem uległy one utwardzeniu, tworząc tuf – miękkie skały osadowe, które dzięki erozji i (w mniejszym stopniu) ludzkiej działalności przybierają tu niespotykane kształty, charakterystyczne dla tej baśniowej krainy.

Jedną z głównych atrakcji Kapadocji są tutejsze podziemne miasta. Z przeszło dwudziestu, które przed laty powstały w tym regionie, do zwiedzania udostępnionych jest zaledwie kilka.

Balony nad Kapadocją

Zwiedzanie tego regionu może być pełne niesamowitych atrakcji. Do najważniejszych należą: Selime – miejscowość słynąca ze skalnego monastyru uważanego za największy katedralny skalny kościół na terenie Kapadocji; Kanion Ihlaramalowniczy i miejscami bardzo stromy kanion, który wyżłobiła płynąca jego środkiem rzeka Ihlara czy Uçhisar – miejscowość, w której znajduje się olbrzymia, 60. metrowa skała, w której przed laty wydrążono wielopoziomową twierdzę.

Warto odwiedzić Göreme – główną miejscowość Kapadocji obfitującą w liczne skalne formacje. Znajduje się tam też bardzo ciekawe muzeum wczesnochrześcijańskich kościołów skalnych, z pięknie zachowanymi freskami, przedstawiającymi najważniejszych świętych oraz Dolina Miłości – jedna z dolin sąsiadująca z Göreme, słynąca z tutejszych formacji skalnych, które przypominają… penisy.

Przeczytaj także:

Loty do Turcji z Polski - skąd i jak długo trwa podróż?

Pogoda, średnie temperatury i klimat w Turcji

Loty balonem w Turcji – kiedy i dlaczego warto skorzystać?

Wycieczka balonem na gorące powietrze, to jedna z najbardziej spektakularnych form podziwiania regionu, w czasie której zobaczysz najpiękniejsze i trudno dostępne miejsca w okolicy. Widoki zapierają dech w piersiach. Wschód słońca, setki kolorowych balonów wzbijających się w powietrze w tym samym czasie i oczywiście możliwość podziwiania księżycowego krajobrazu z góry – kombinacja tych wszystkich czynników sprawia, że w Kapadocji loty balonem cieszą się ogromną popularnością, a wrażenia z takiej wyprawy pozostają na długo w pamięci.

Loty balonem w Kapadocji są organizowane przez cały rok, jednak ze względu na warunki pogodowe najlepszą porą na taką aktywność są miesiące od kwietnia do listopada. Zimą, z powodu silnych wiatrów, loty mogą być odwołane, choć w tym okresie też mają swoje zalety – powietrze jest bardziej przejrzyste, widoczność lepsza, a drzewa bezlistne, więc łatwiej dostrzec zwierzęta. Jeśli ktoś decyduje się na zimowy lot, musi wziąć pod uwagę, że temperatury są niskie, mogą nawet spaść poniżej 0°C.

Balony nad Kapadocją przy zachodzącym słońcu

Przeczytaj również:

Atrakcje, które warto zobaczyć w Turcji zimą

Z czego słynie Pamukkale w Turcji? Wapienne tarasy i nie tylko!

Ile trwa i jak wygląda wycieczka balonem na ogrzane powietrze?

Firmy w Kapadocji mają w swojej ofercie kilka pakietów lotów balonem, różniących się czasem
w powietrzu, ilością pasażerów oraz ceną. Najpopularniejsza i najtańsza jest jednak opcja standardowa.
W tym pakiecie cała wyprawa trwa ok. 3 godzin (z czego sam lot trwa około godziny). Turyści są odbierani z hoteli wczesnym rankiem, zwykle między godziną 4. a 5., a następnie transportowani na miejsce startu. Dzieci są mile widziane, jednak muszą mieć ukończone 5 lat i minimum 110 cm wzrostu. W koszu balonu mieści się ok. 20-28 pasażerów.

Wcześnie rano, nawet w środku lata, w Kapadocji może być chłodno, dlatego warto ubrać się, tak aby nie zmarznąć. Od maja do września sprawdzi się bluza lub cienka kurtka, w pozostałych miesiącach warto zabrać grubsze swetry i kurtki. Pamiętajmy też o wygodnych butach – w balonie się stoi.

Podczas lotu można robić zdjęcia. Fotografie robią również organizatorzy. Po wylądowaniu można wykupić dostęp do cyfrowego zbioru takich ujęć.

Loty balonem są uważane za aktywność dość bezpieczną. Oczywiście zdarzają się wypadki, jednak są one rzadkie. By jednak mieć pewność, że nic złego nam się nie przydarzy, warto na pewno wybrać doświadczonego organizatora.

Kapadocja o zachodzi słońca

Wybierasz się do Turcji? To również może Cię zainteresować:

Kuchnia turecka! Jakich, tureckich przysmaków trzeba spróbować?

Czym zaskoczy Cię Stambuł? Najważniejsze atrakcje dawnej stolicy Turcji

Ile kosztuje lot balonem w Kapadocji

Ceny lotu balonem na ogrzane powietrze wahaja się od 260 do 330 euro za osobę.

Wiele z wycieczek objazdowych po Turcji z biurem podróży Rainbow daje możliwość skorzystania z lotu balonem nad Kapadocją. Należą do nich: Turcja – Smak Orientu, Turcja – Cztery Pory Roku, Turcja Egejska – Sułtańskie Rarytasy, Turecka Układanka, Turcja – W kraju szafranem i anyżkiem pachnącym oraz Turcja – Przygoda w księżycowej Krainie.

Śniadanie z widokiem na balony dryfujące nad Kapadocją

Pozostaje tylko wybrać taką, której program najbardziej nam odpowiada, a już na miejscu, koniecznie zgłosić pilotowi wycieczki, że pragniemy skorzystać z fakultatywnego lotu balonem nad Kapadocją.

Data Publikacji: 07.05.2024

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Albena (Bułgaria) – atrakcje turystyczne. Zabytki, plaża, naturaAlbena to popularna miejscowość wypoczynkowa nad Morzem Czarnym, która zajmuje wyjątkowe miejsce na mapie bułgarskich kurortów. W przeciwieństwie do większości nadmorskich miejscowości, które ewoluowały z historycznych osad rybackich czy portowych, Albena została stworzona od podstaw z myślą o turystyce. Ten nowoczesny kompleks wypoczynkowy, otwarty w 1968 roku, powstał jako precyzyjnie zaplanowany projekt turystyczny. Albena w Bułgarii jest po części kurortem zamkniętym. Oznacza to, że dostęp do jej plaży i infrastruktury jest ograniczony dla osób z zewnątrz, zapewniając wyższy komfort wypoczynku. Podobny nowoczesny izolacyjny komfort i nastawienie na obsługę turystyczną może jednak budzić pytania o to, co robić w Albenie poza plażowaniem. Tego właśnie dowiesz się z poniższego artykułu!
krajobraz kierunku
Dolina Królów w Luksorze – niesamowity cmentarz egipskich faraonówZwiedzanie Doliny Królów to jeden z obowiązkowych punktów programu podczas wycieczki do Egiptu. Tutejsze grobowce cieszą się równym zainteresowaniem turystów, co chociażby piramidy. Miejsce to, położone na zachodnim brzegu Nilu w Tebach Zachodnich, od wieków fascynuje swoim rozmachem, architekturą i bogactwem symboliki. To tutaj budowano monumentalne grobowce, które miały chronić ciała władców oraz zapewnić im dostatnie życie wieczne. Historia, która kryje się za budową Doliny Królów oraz jej niezwykłe znaczenie kulturowe czynią to miejsce jednym z najważniejszych zabytków Egiptu. Sprawdź, jakie niezwykłe tajemnice skrywa Dolina Królów w Egipcie, czytając poniższy artykuł!
krajobraz kierunku
Machu Picchu – najlepiej zachowane miasto Inków. Jakie tajemnice skrywa?Machu Picchu to niezwykłe świadectwo potęgi imperium Inków i jedno z najbardziej fascynujących miejsc na świecie. Ten architektoniczny cud, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, do dziś zachwyca miliony turystów i skrywa wiele tajemnic. Jak to się stało, że ruiny miasta wciąż przyciągają badaczy z całego świata? Dlaczego mieszkańcy opuścili Macu Picchu ledwie 80 lat po jego ukończeniu? Jak to możliwe, że cywilizacja, która nie znała koła, zaprojektowała i wybudowała całe miasto w równie niedostępnej lokalizacji? Odpowiedzi, a przynajmniej ich część, znajdziesz w poniższym artykule!
krajobraz kierunku
Atrakcje Side – co warto zobaczyć? Zabytki, plaże i zachwycająca przyrodaGdzieś pomiędzy najpopularniejszymi w Turcji kurortami, czyli Antalyą i Alanyą, wieki temu (około VII w. p.n.e.) przykucnęła sobie nieśmiało niewielka, lecz pełna uroku miejscowość Side. Chociaż dziś niepozorna, to historycznie miała ona niemałe znaczenie dla swojego regionu. Z tego powodu zresztą wciąż stanowi atrakcyjny miejsce do zwiedzania. Już sama nazwa miasta składa pewną obietnicę – w dialekcie anatolijskim oznacza bowiem owoc granatu, który to z kolei jest symbolem płodności i dobrobytu. Dzięki dogodnemu położeniu nad Morzem Śródziemnym Side było ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. Posiadało naturalny port, co sprzyjało jego rozwojowi jako miasta portowego i umożliwiało kontakty handlowe z wieloma cywilizacjami. Dzisiaj ślady tej wagi wciąż można znaleźć, spacerując po mieście, odkrywając jego starożytne ruiny oraz poświęcone lokalnej historii muzeum.