Wróć

Zainspiruj się

Loty do Turcji z Polski - skąd i jak długo trwa podróż?

Turcja to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Każdego roku ten kraj odwiedzają miliony naszych rodaków. Trudno się temu dziwić – niezależnie, czy wybierzemy Riwierę Turecką, czy też wybrzeże Morza Egejskiego (dwa najbardziej popularne obszary wypoczynkowe w tym kraju), to na pewno wrócimy z urlopu zadowoleni. Sprawdź, ile trwa lot do Turcji i z których polskich miast możesz się tam dostać!

Loty do Turcji z Polski - czy warto?

Turcja to fascynująca mieszanka bogatej i ciekawej historii sięgającej najdawniejszych czasów cywilizacyjnego rozwoju człowieka – okres hetycki, grecki, rzymski – z szeroko rozumianą kulturą orientu, która przejawia się nie tylko w dominującym tu islamie, ale także tak prozaicznych, ale jakże ważnych aspektach życia, jak architektura, ornamentyka i zdobnictwo, czy choćby kuchnia turecka. Do tego dodać należy wyśmienitą pogodę praktycznie od wczesnej wiosny po późną jesień oraz kilka tysięcy kilometrów wybrzeża usytuowanego z trzech stron tego kraju (Turcję obmywają cztery morza – Czarne i Marmara na północy, Egejskie od zachodu oraz Śródziemnomorskie od południa). A czas lotu do Turcji z Polskie jest na tyle krótki, że zaraz po zakwaterowaniu w hotelu będziesz chciał wskoczyć do basenu!

Zobacz też: Pogoda, średnie temperatury i klimat w Turcji

Czasy, kiedy z Polski do Turcji jeździło się autokarami, dawno już odeszły do lamusa (choć jeszcze sporadycznie niektóre biura podróży mają taką ofertę). Dzisiaj tak naprawdę zdecydowana większość turystów wybierających się do tego kraju korzysta np. z lotów czarterowych do Turcji albo decyduje na wczasy zorganizowane. To duży kraj – ma przeszło 783,5 tys. km², a więc jest 2,5-krotnie większy niż Polska. Przed wylotem na wakacje do Turcji dobrze więc wiedzieć, na jakie lotnisko polecieć, żeby potem transfer do hotelu nie okazał się dłuższy, niż sam lot do Turcji.

Ile trwa lot do Turcji? Kierunki i lotniska

W całym kraju jest aż 58 lotnisk, z czego większość ma status międzynarodowych! W sezonie turystycznym, który trwa od maja do października, sporo lotnisk jest wykorzystywanych przez biura podróży oferujące loty czarterowe do Turcji. Najpopularniejsze to Antalya, Bodrum, Dalaman, Izmir i Istambuł.

10 najbardziej uczęszczanych portów lotniczych w tym kraju to:

 • Stambuł (IST),
 • Stambuł-Sabiha Gökçen,
 • Antalya,
 • Izmir,
 • Ankara,
 • Dalaman,
 • Bodrum,
 • Adana,
 • Trabzon,
 • Kayseri,

Rainbow korzysta z trzech destynacji czarterowych – Antalya, Bodrum i Dalman, do których można dostać się z różnych miast Polski. Ile trwa lot z Polski do Turcji? Na południe Turcji (Antalya, Bodrum lub Dalaman) to ok. 3 godziny. Z południa Polski – Katowice, Wrocław, Rzeszów to ok. 2h45min, z Łodzi, Bydgoszczy czy Warszawy ok. 3h, a z Gdańska 3h15min.

Istambuł - loty do Turcji z Warszawy

Głównym węzłem komunikacji lotniczej w Turcji jest Istambuł. W mieście są aż 3 lotniska.

 1. Najczęściej wykorzystywany jest nowy port lotniczy Istanbul New Airport (IST).
 2. Stare lotnisko Stambuł Atatürk (ISL) jest obecnie używane sporadycznie.
 3. Z lotniska Stambuł-Sabiha Gökçen (SAW), położonego po azjatyckiej stronie miasta, korzystają głównie tanie linie lotnicze oferujące loty do Turcji.

Wszystkie 3 lotniska Istambułu obsługują przeszło 35 proc. całego ruchu lotniczego tego kraju, ale bezpośredni lot z Polski do Turcji jest możliwy jedynie z Warszawy. Sporadycznie bezpośrednie połączenie uruchamiają też tanie linie lotnicze, można się tu też dostać lotami czarterowymi. Ile trwa lot z Warszawy do Turcji? Przeważnie ok. 2,5 h.

Rainbow oferuje swoim turystom bezpośredni przelot z Warszawy do Istambułu, np. przy realizacji programu wycieczki objazdowej po Turcji Stambuł – zobacz, posmakuj, dotknij.

Ciekawostką jest też fakt, że Rainbow ma w swojej ofercie wycieczkę obejmującą zwiedzanie Istambułu (program Stambuł – na styku kontynentów), która zaczyna się i kończy na… greckiej wyspie Lesbos. Przelot z Katowic lub Warszawy odbywa się wówczas na miejscowe lotnisko Mitylena.

Riwiera Egejska - loty do Turcji z Katowic, Warszawy, Wrocławia, Gdańska i nie tylko

Głównym lotniskiem dla Riwiery Egejskiej, a zwłaszcza dla jej południowej części, jest Port Lotniczy Bodrum-Milas (BJV), znajdujący się 30 km na północy-wschód od Bodrum. Największym lotniskiem na całym egejskim wybrzeżu jest natomiast Port lotniczy Izmir (ADB), położony 25 km na południe od tego miasta, ale tam loty do Turcji z Polski (nawet czarterowe) odbywają się bardzo sporadycznie.

Tradycyjne linie lotnicze nie mają połączeń z Polski na żadne z tych lotnisk. W sezonie można się tam jednak dostać z pomocą biura podróży i lotu czarterowego do Turcji.

Rainbow oferuje loty z Turcji do Wrocławia, Gdańska, Katowic, Poznania, Rzeszów i Warszawy.

Warto dodać, że oprócz opcji wczasowej, z Bodrum zaczyna się też wycieczka objazdowa Turcja Egejska – Sułtańskie Rarytasy, którą Rainbow ma w swojej ofercie.

Marmaris i Dalaman - loty z Gdańska z Turcji i innych miast w Polsce

Port Lotniczy Dalaman (DLM) położony jest 7 km na południe od centrum tej miejscowości. Transfer z lotniska do hotelu to więc przysłowiowy rzut beretem. Jeśli wybieramy się na wakacje do Marmaris, to również najbliższym lotniskiem jest Dalaman (port lotniczy znajduje się około 100 km na wschód od Marmaris). W sezonie można się tam dostać tanimi liniami lotniczymi, bądź dzięki lotom czarterowym do Turcji obsługiwanym przez biura podróży.

Rainbow oferuje loty z Gdańska do Turcji. Katowice, Poznań i Warszawa także obsługują ten kierunek. Podróż trwa ok. 2h45min do 3h w zależności, czy lecimy z południa, czy z północy Polski.

Alternatywnym lotniskiem dla Marmaris może być też wspomnianym wcześniej Port Lotniczy Bodrum-Milas (BJV), jednak w tym wypadku transfer do Marmaris trwa ok. 1h45-2h, więc jest dwukrotnie dłuższy, niż w przypadku przelotu do Dalamanu.

Dalaman służy głównie turystom udającym się na wypoczynek, ale warto nadmienić, że zaczynają się też stąd wycieczki objazdowe, które oferuje Rainbow: Turcja – W kraju szafranem i anyżem pachnącym oraz Turecka Układanka.

Riwiera Turecka - loty do Turcji z Wrocławia oraz innych lotnisk

Głównym lotniskiem na Tureckiej Riwierze jest Port Lotniczy Antalya (AYT), położony 13 km na północny wschód od centrum tej miejscowości. To zarazem jedno z największych lotnisk międzynarodowych kraju oraz ważny węzeł komunikacyjny Turcji. Lotnisko ma dwa terminale międzynarodowe i dodatkowo trzeci, obsługujący tylko loty krajowe.

Loty do Turcji z Polski są możliwe z wielu miast. W sezonie turystycznym Rainbow oferuje swoim klientom przeloty aż z 9 lotnisk znajdujących się na terenie naszego kraju – z Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Ile trwa lot do Turcji z Polski? Ok. 2h45 min z południa i do 3h15min z północy kraju.

Warto dodać, że w wypadku oferty Rainbow lotnisko w Antalyi wykorzystywane jest nie tylko przez turystów nastawionych na wypoczynek. To właśnie tutaj zaczyna się (i kończy) bardzo wiele wycieczek objazdowych po Turcji.

Kapadocja - lot z Polski do Turcji

Międzynarodowym lotniskiem znajdującym się najbliżej jest port lotniczy Nevşehir Kapadokya (NAV), w pobliżu znajduje się też lotnisko Kayseri-Erkilet (ASR), jednak z Polski praktycznie nie latają tam żadne linie lotnicze (nawet tanie i czartery).

Jeśli chcemy zwiedzić Kapadocję, najsensowniej rozważyć lot z Polski do Turcji do portu lotniczego Antalya (AYT), położonego na Riwierze Tureckiej (na takie rozwiązanie decydują się praktycznie wszystkie biura podróży organizujące wycieczki objazdowe po Kapadocji, a po drodze najczęściej zwiedza się wówczas słynącą z zakonu wirujących derwiszów Konyę).

W sezonie turystycznym Rainbow najczęściej oferuje swoim klientom bezpośrednie loty do Turcji z Łodzi, Katowic, Bydgoszczy, Rzeszowa, Wrocławia, Gdańska, Poznania i Warszawy. Mniej więcej z tych samych miast dolecimy tam też tanimi liniami lotniczymi.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 04.10.2022

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  686 ocen
Objazd + wypoczynek • Turcja: Kapadocja - Riwiera Egejska - Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.8/6  73 oceny
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Egejska
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Egejska
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Egejska
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  23 oceny
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Egejska
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.2/6  142 oceny
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Egejska
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.8/6  2 oceny
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Egejska
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.6/6  4 oceny
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Egejska
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  82 oceny
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Egejska
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.0/6  7 ocen
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Egejska

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Dni wolne od pracy w 2023 roku. Jak najlepiej wykorzystać święta i długie weekendy, aby mieć dodatkowy urlop? W 2023 roku dni ustawowo wolne od pracy wypadają dosyć korzystnie. Przy odrobinie dobrego planowania, biorąc zaledwie 2 lub 3 dni urlopu, można uzyskać całkiem długi okres na dodatkowy wypoczynek bądź ekscytujące podróże po świecie. Oczywiście z biurem Rainbow! Zobacz, jak wypadają święta i ferie w 2023 r., kiedy warto wziąć dodatkowy urlop, by zyskać, jak najdłuższe wolne i w jaki sposób możesz je fantastycznie wykorzystać.
krajobraz-kierunku
Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem? W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku
10 największych atrakcji Thassos Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku
Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.