ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Wróć

Atrakcje na świecie

Zwiedzamy Antalyę – atrakcje, które musisz zobaczyć na wczasach w Turcji!

Antalya to główna i zarazem największa miejscowość wakacyjnej Riwiery Tureckiej. W dużej mierze to właśnie od niej zaczął się rozwój turystyki w tej części kraju, który z czasem zaowocował powstaniem licznych sąsiednich kurortów i miejscowości wypoczynkowych. To duże, tętniące życiem miasto, liczące przeszło 1,2 mln mieszkańców. Tu znajdują się najlepsze hotele i ośrodki wypoczynkowe, najpiękniejsze plaże oraz liczne bary czy kluby nocne. Zarówno w samym mieście, jak i jego najbliższej okolicy znajdziesz zabytki, świadczące o bogatej historii tego regionu. Nic więc dziwnego, że to jeden z najciekawszych kierunków wakacji w Turcji, który kusi turystów z całego świata! Dowiedz się więcej o Antalyi - co warto zobaczyć i jakie wycieczki zaplanować podczas upragnionego urlopu.

Turcja - Antalya i jej urokliwe widoki

Antalya jest stolicą jednej z tureckich prowincji położonych w południowej części kraju - ma taką samą nazwę jak jej główne miasto. Miejscowość znajduje się przy dużej i malowniczej zatoce Morza Lewantyńskiego (stanowiącego integralną część Morza Śródziemnego). Od strony lądu otoczona jest zielonymi, porośniętymi głównie sosna piniową i gajami oliwnymi górami Taurusu - łańcucha górskiego graniczącego z Wyżyną Anatolijską, który ciągnie się na długości ok. 1,5 tys. km w południowej części Turcji. Całość składa się z licznych pasm górskich i płaskowyżów schodzących w stronę nadmorskich nizin oraz samego wybrzeża Morza Śródziemnego. Dzieli się na trzy części – zachodnią, środkową i wschodnią. Antalya w Turcji znajduje się w środkowej części, gdzie pasmo górskie jest w bezpośrednim sąsiedztwie wybrzeża, tworząc malownicze klify. A to tylko jedno z miejsc, do którego możecie się wybrać na wycieczkę fakultatywną w Turcji. Atrakcji jest naprawdę dużo, dlatego warto wracać i odkrywać region Riwiery Tureckiej na nowo!

Antalya - wakacje zacznij od podróży w przeszłość

Historia miasta sięga II w. p.n.e. i wiąże się z dynastią Atallidów, władców Pergamonu. W 150 r. p.n.e. króla Pergamonu Attalos II założył tu miejscowość, którą nazwał Attalia, jednak już w 133 r. p.n.e. za czasów kolejnego władcy z tej dynastii – Attalosa III, miejscowość została zdominowana przez Rzymian, którzy w kolejnych wiekach znacznie ją przebudowali. Po podziale Cesarstwa Rzymskiego na wschodnie i zachodnie Antalya przypadła w udziale Bizancjum. Pod jego rządami miasto rozrosło się jeszcze bardziej, o czym świadczy fakt, że znajdowała się tu m.in. siedziba biskupstwa. Chrześcijaństwo dotarło tutaj bardzo wcześnie, a stało się to głównie za sprawą św. Pawła z Tarsu, który – jak opisują Dzieje Apostolskie – po nauczaniu w Pizydii i Pamfilii (historyczne krainy na południu półwyspu Anatolijskiego) odpłynął stąd do Antiochii.

W VII w., po powstaniu islamu i jego szybkim opanowaniu Bliskiego Wschodu, Attalia wielokrotnie ucierpiała w wyniku najazdów arabskich, które docierały tu z Lewantu. Miasto jednak bardzo długo się broniło przed naporem nowej religii i rozrosło się do nie lada potęgi – znajdowała się tu komora celna, w której musiały się opłacać wszystkie statki płynący na wschód.

W XI w. miasto zostało opanowane przez Turków seldżuckich, pierwszej dynastii tureckiej, która zaczęła odgrywać znaczącą rolę na całym półwyspie, jednak bizantyjczykom udało się wkrótce odbić te tereny, głównie za sprawą I wyprawy krzyżowej. W okresie wypraw krzyżowych Antalyą na krótko władali Włosi, jednak w 1207 r. miejscowość przeszła pod władzę sułtanatu Rum (w czasach greckich Ikonium, obecnie – Konya). Mimo że w kolejnych latach Antalyą władali jeszcze Wenecjanie i Genueńczycy, to można powiedzieć, że był to okres, kiedy islam zawitał tu na dobre. Ostatecznie w 1423 r., za czasów panowania osmańskiego sułtana Murada II, miasto zostało włączone do Turcji Osmańskiej, a w 1923 r., po rewolucji, którą zapoczątkował Mustafa Kemal Atatürk (m.in. zniesiono wówczas sułtanat), stało się częścią Republiki Tureckiej.

Zabytki Antalyi - największe atrakcje turystyczne. Co zwiedzić?

Zwiedzanie Antalyi najlepiej zacząć od najstarszej części starego miasta. Jednym z najciekawszych zabytków w Turcji jest tu tzw. Brama Hadriana, czyli tak naprawdę łuk triumfalny zbudowany w tym mieście w 130 r. n.e., z okazji odwiedzin rzymskiego cesarza Hadriana. W oryginale oparta była na trzech łukach i miała dwa poziomy. Do naszych czasów nie zachowała się jednak w całości, a w latach 50. tych ub. wieku, kiedy dokonano rekonstrukcji i konserwacji, odtworzono jedynie jej dolną część, ale i tak jej rozmach robi kolosalne wrażenie. Z miejscem związana jest też legenda, mówiąca o tym, że pod bramą przeszła królowa Saby, która udawała się na odpoczynek do sąsiedniego Aspendos, podczas swojej podróży do króla Salomona.

Symbolem Antalyi jest jednak pobliski Minaret Yivli, który jest jedną z pierwszych muzułmańskich budowli w mieście. Wzniesiono go przy meczecie, który powstał tu w 1230 r. (pierwotny meczet uległ zniszczeniu, a na jego miejscu w 1373 r. powstała nowa świątynia). Ma 38 metrów wysokości i jest podzielony na osiem żłobkowanych części, stąd też potocznie nazywa się go Żłobkowanym Minaretem. Na szczyt (zazwyczaj jest on otwarty dla zwiedzających) prowadzi 90 stopni. Minaret Yivli przynależy obecnie do sąsiedniego Muzeum Etnograficznego, które też można odwiedzić – znajduje się tu wiele ciekawych przedmiotów obrazujących życie w dawnych czasach.

Jeśli chodzi o muzea, to na pewno warto odwiedzić tutejsze Muzeum Archeologiczne, które ma nieco zwodniczą nazwę turecką – Antalya Müzesi. To jeden z największych obiektów muzealnych w całej Turcji, gdzie na 7 tys. m² powierzchni zgromadzono przeszło 5 tys. eksponatów obrazujących dzieje głównie południowej części tego kraju. Najmłodszych z pewnością zainteresuje tutejsze Muzeum Zabawek (tr. Oyuncak Müzesi), gdzie można zobaczyć bardzo bogatą kolekcję zabawek z całego świata. Wśród innych ciekawych obiektów muzealnych można też wymienić Muzeum Pieców (tr. Soba Müzesi), które z kolei ma w swojej kolekcji wiele okazów pieców z Turcji i Europy. Jeśli chcecie lepiej poznać cały region, sprawdźcie nasz przewodnik po największych atrakcjach Riwiery Tureckiej.

Inne atrakcje Antalyi - co zobaczyć w czasie wolnym?

W przypadku Turcji - Antalyi czy innego popularnego miasta turystycznego - zwiedzanie może mieć różny charakter. To odpowiedni region dla osób, które chcą jednocześnie poznać historyczne oraz kulturowe ciekawostki. Wycieczki mogą być bardziej lub mniej wymagające, dzięki czemu łatwo o balans podczas wakacji na Riwierze Tureckiej w Antalyi. Co zobaczyć podczas czasu wolnego? Z pewnością nie musisz zostawać w hotelu!

Antalya - atrakcje morskie

W miejscowości znajduje się bardzo ciekawy port, gdzie zacumowanych jest wiele łodzi turystycznych. Można nimi popłynąć w rejs po zatoce oraz do parku wodnej rozrywki Aqualand, gdzie oprócz dziesiątek zjeżdżalni i innych wodnych atrakcji, znajduje się także delfinarium.

W tureckiej Antalyi jest też gigantyczne akwarium, w którym mieści się w sumie 7 mln litrów wody, gdzie można zobaczyć bardzo wiele gatunków ryb i zwierząt morskich. W sumie znajduje się tu aż 40 akwariów podzielonych tematycznie, a jego głównym wyróżnikiem jest, liczący przeszło 130 metrów tunel akwarystyczny (miejsce to reklamuje się jako największe tunelowe akwarium na świecie).

Antalya - wycieczki szlakiem przyrody

Główną atrakcją przyrodniczą są bez wątpienia wodospady Düden. Jeden z nich – Düden Şelalesi - znajduje się nieco w głębi lądu i jest najwyższy w tym regionie. Drugi zaś wpada bezpośrednio do morza! Bardzo ciekawy jest też Kanion Kapuz, oddalony o ok. 10 km na północny-zachód od centrum, który stanowi przyjemną alternatywę dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku miasta. Znajduje się tam m.in. naturalny staw, po którym można popływać łódkami. Miasto słynie także z licznych parków. Najciekawszy z nich - Karaalioglu Park - znajduje się niemal w samym centrum i rozpościera się z niego imponujący widok na zatokę.

Antalya - wakacje na najpiękniejszych z plaż w Turcji

W Antalyi w Turcji znajduje się kilka znanych plaż, z których na pewno warto polecić słynną Lara Beach, która jest najdłuższą piaszczystą plażą w okolicy (na wschód od centrum). Warto także zajrzeć na plażę Mermerli - kameralną i pięknie usytuowaną (w małej zatoczce), znajdującą się niemal w samym centrum miasta. Podobnie wygląda też plaża Konyaalti mieszcząca się z kolei nieco na zachód.

Okolice Antalyi - co zwiedzić w Turcji?

Zaledwie 15 km na północny-wschód od centrum Antalyi mieszczą się pozostałości starożytnego miasta Perge - najważniejszej z miejscowości Pamfilii, gdzie na uwagę zasługuje piękna, hellenistyczna brama. Niecałe 10 km dalej na północ znajduje się malowniczy wodospad Kurşunlu, usytuowany na jednym z dopływów rzeki Aksu. Mieści się pośrodku piniowego lasu i jest to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Antalyi na pikniki.

Jadąc w drugą stronę od wybrzeża (na północny-zachód), po ok. 35 km dotrze się do pozostałości po Termessos - starożytnej miejscowości, która dzięki położeniu wysoko w górach i waleczności jego mieszkańców, oparła się Aleksandrowi Wielkiemu. Warto się tu wybrać, choćby po to, by zobaczyć ruiny świątyni Hadriana, czy też malowniczo położony teatr.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 14.07.2022

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
6.0/6  1 ocena
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.5/6  2 oceny
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.2/6  8 ocen
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.7/6  24 oceny
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.0/6  13 ocen
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
Second Minute
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
Second Minute
5.8/6  9 ocen
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
Second Minute
5.4/6  33 oceny
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.5/6  12 ocen
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

10 największych miast świata i ich największe atrakcje

Niektórzy potrafią wypocząć jedynie na łonie natury, stąd na wakacje wybierają spokojne zakątki globu – hotele przy zacisznej plaży, domki w spokojnych lasach, czy chaty w górach. Inni jednak zdecydowanie bardziej wolą tętniące życiem, egzotyczne miasta, które nigdy nie zasypiają, a za każdym zakrętem czai się jakaś nowa atrakcja, metropolie pełne drapaczy chmur, zgiełku, modnych klubów i restauracji. Dla tych osób właśnie jest ten tekst. Zobacz, które największe miasta świata są najciekawsze i jakie atrakcje czekają tam na spragnionych wrażeń przybyszów.
krajobraz-kierunku

Największe atrakcje turystyczne greckiej wyspy Kos

Klejnot archipelagu Dodekanez, malachitowy ogród Morza Egejskiego, miejsce narodzin Hipokratesa - to tylko niektóre określenia jednej z greckich wysp. Kos leży u wrót Europy, dzięki czemu zachwyca przyjezdnych swoją bogatą historią łączącą intrygujący świat wschodu z kulturą zachodu. Jest oddalona zaledwie o 4 km od wybrzeży Turcji, mimo że od niedawna, bo od roku 1947, należy do Grecji. Wśród atrakcji wyspy Kos nie brakuje różnorodnych plaż, dzięki czemu jej wybrzeże jest idealnym miejscem wypoczynku zarówno dla rodzin z dziećmi jak i miłośników sportów wodnych. Aby jak najlepiej zaplanować wakacje na tej greckiej wyspie, dowiedz się, co warto zwiedzić na Kos.
krajobraz-kierunku

Chichén Itzá w Meksyku. Zwiedzanie i ciekawostki na temat miasta Majów

Położona w stanie Jukatan strefa archeologiczna Chichén Itzá jest obowiązkowym punktem do odwiedzenia na trasie każdego podróżnika odwiedzającego Półwysep Jukatański. To prehiszpańskie miasto Majów zostało w 1988 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a 7 lipca 2007 roku ogłoszone jednym z siedmiu nowych cudów świata. Co tak wyjątkowego ma w sobie Chichén Itzá i jak najlepiej zorganizować zwiedzanie? W poniższym artykule znajdziesz ciekawostki, praktyczne wskazówki, a także informacje na temat historii Chichén Itzá.
krajobraz-kierunku

Toledo i jego największe atrakcje

Toledo uznawane jest za jedno z najpiękniejszych i najbardziej imponujących miast Hiszpanii. Znajduje się około 70 km od Madrytu w regionie Castilla-La Mancha. To dawna stolica państwa. Od 1986 roku miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacerując wśród jego wąskich, brukowanych uliczek i podziwiając niesamowite zabytki, można się przenieść w czasie o kilka stuleci. Toledo to miasto z duszą, gdzie nie brakuje atrakcji. Ogromne wrażenie robi przede wszystkim jego średniowieczna zabudowa i mury, a Stare Miasto fascynuje i zachwyca magią. Sprawdź, co warto zwiedzić w hiszpańskim Toledo!