Zwiedzamy Antalyę – atrakcje, które musisz zobaczyć na wczasach w Turcji!

Antalya to główna i zarazem największa miejscowość wakacyjnej Riwiery Tureckiej. W dużej mierze to właśnie od niej zaczął się rozwój turystyki w tej części kraju, który z czasem zaowocował powstaniem licznych sąsiednich kurortów i miejscowości wypoczynkowych. To duże, tętniące życiem miasto, liczące przeszło 1,2 mln mieszkańców. Tu znajdują się najlepsze hotele i ośrodki wypoczynkowe, najpiękniejsze plaże oraz liczne bary czy kluby nocne. Zarówno w samym mieście, jak i jego najbliższej okolicy znajdziesz zabytki, świadczące o bogatej historii tego regionu. Nic więc dziwnego, że to jeden z najciekawszych kierunków wakacji w Turcji, który kusi turystów z całego świata! Dowiedz się więcej o Antalyi - co warto zobaczyć i jakie wycieczki zaplanować podczas upragnionego urlopu.

Turcja - Antalya i jej urokliwe widoki

Antalya jest stolicą jednej z tureckich prowincji położonych w południowej części kraju - ma taką samą nazwę jak jej główne miasto. Miejscowość znajduje się przy dużej i malowniczej zatoce Morza Lewantyńskiego (stanowiącego integralną część Morza Śródziemnego). Od strony lądu otoczona jest zielonymi, porośniętymi głównie sosna piniową i gajami oliwnymi górami Taurusu - łańcucha górskiego graniczącego z Wyżyną Anatolijską, który ciągnie się na długości ok. 1,5 tys. km w południowej części Turcji. Całość składa się z licznych pasm górskich i płaskowyżów schodzących w stronę nadmorskich nizin oraz samego wybrzeża Morza Śródziemnego. Dzieli się na trzy części – zachodnią, środkową i wschodnią. Antalya w Turcji znajduje się w środkowej części, gdzie pasmo górskie jest w bezpośrednim sąsiedztwie wybrzeża, tworząc malownicze klify. A to tylko jedno z miejsc, do którego możecie się wybrać na wycieczkę fakultatywną w Turcji. Atrakcji jest naprawdę dużo, dlatego warto wracać i odkrywać region Riwiery Tureckiej na nowo!

Antalya - wakacje zacznij od podróży w przeszłość

Historia miasta sięga II w. p.n.e. i wiąże się z dynastią Atallidów, władców Pergamonu. W 150 r. p.n.e. króla Pergamonu Attalos II założył tu miejscowość, którą nazwał Attalia, jednak już w 133 r. p.n.e. za czasów kolejnego władcy z tej dynastii – Attalosa III, miejscowość została zdominowana przez Rzymian, którzy w kolejnych wiekach znacznie ją przebudowali. Po podziale Cesarstwa Rzymskiego na wschodnie i zachodnie Antalya przypadła w udziale Bizancjum. Pod jego rządami miasto rozrosło się jeszcze bardziej, o czym świadczy fakt, że znajdowała się tu m.in. siedziba biskupstwa. Chrześcijaństwo dotarło tutaj bardzo wcześnie, a stało się to głównie za sprawą św. Pawła z Tarsu, który – jak opisują Dzieje Apostolskie – po nauczaniu w Pizydii i Pamfilii (historyczne krainy na południu półwyspu Anatolijskiego) odpłynął stąd do Antiochii.

W VII w., po powstaniu islamu i jego szybkim opanowaniu Bliskiego Wschodu, Attalia wielokrotnie ucierpiała w wyniku najazdów arabskich, które docierały tu z Lewantu. Miasto jednak bardzo długo się broniło przed naporem nowej religii i rozrosło się do nie lada potęgi – znajdowała się tu komora celna, w której musiały się opłacać wszystkie statki płynący na wschód.

W XI w. miasto zostało opanowane przez Turków seldżuckich, pierwszej dynastii tureckiej, która zaczęła odgrywać znaczącą rolę na całym półwyspie, jednak bizantyjczykom udało się wkrótce odbić te tereny, głównie za sprawą I wyprawy krzyżowej. W okresie wypraw krzyżowych Antalyą na krótko władali Włosi, jednak w 1207 r. miejscowość przeszła pod władzę sułtanatu Rum (w czasach greckich Ikonium, obecnie – Konya). Mimo że w kolejnych latach Antalyą władali jeszcze Wenecjanie i Genueńczycy, to można powiedzieć, że był to okres, kiedy islam zawitał tu na dobre. Ostatecznie w 1423 r., za czasów panowania osmańskiego sułtana Murada II, miasto zostało włączone do Turcji Osmańskiej, a w 1923 r., po rewolucji, którą zapoczątkował Mustafa Kemal Atatürk (m.in. zniesiono wówczas sułtanat), stało się częścią Republiki Tureckiej.

Zabytki Antalyi - największe atrakcje turystyczne. Co zwiedzić?

Zwiedzanie Antalyi najlepiej zacząć od najstarszej części starego miasta. Jednym z najciekawszych zabytków w Turcji jest tu tzw. Brama Hadriana, czyli tak naprawdę łuk triumfalny zbudowany w tym mieście w 130 r. n.e., z okazji odwiedzin rzymskiego cesarza Hadriana. W oryginale oparta była na trzech łukach i miała dwa poziomy. Do naszych czasów nie zachowała się jednak w całości, a w latach 50. tych ub. wieku, kiedy dokonano rekonstrukcji i konserwacji, odtworzono jedynie jej dolną część, ale i tak jej rozmach robi kolosalne wrażenie. Z miejscem związana jest też legenda, mówiąca o tym, że pod bramą przeszła królowa Saby, która udawała się na odpoczynek do sąsiedniego Aspendos, podczas swojej podróży do króla Salomona.

Symbolem Antalyi jest jednak pobliski Minaret Yivli, który jest jedną z pierwszych muzułmańskich budowli w mieście. Wzniesiono go przy meczecie, który powstał tu w 1230 r. (pierwotny meczet uległ zniszczeniu, a na jego miejscu w 1373 r. powstała nowa świątynia). Ma 38 metrów wysokości i jest podzielony na osiem żłobkowanych części, stąd też potocznie nazywa się go Żłobkowanym Minaretem. Na szczyt (zazwyczaj jest on otwarty dla zwiedzających) prowadzi 90 stopni. Minaret Yivli przynależy obecnie do sąsiedniego Muzeum Etnograficznego, które też można odwiedzić – znajduje się tu wiele ciekawych przedmiotów obrazujących życie w dawnych czasach.

Jeśli chodzi o muzea, to na pewno warto odwiedzić tutejsze Muzeum Archeologiczne, które ma nieco zwodniczą nazwę turecką – Antalya Müzesi. To jeden z największych obiektów muzealnych w całej Turcji, gdzie na 7 tys. m² powierzchni zgromadzono przeszło 5 tys. eksponatów obrazujących dzieje głównie południowej części tego kraju. Najmłodszych z pewnością zainteresuje tutejsze Muzeum Zabawek (tr. Oyuncak Müzesi), gdzie można zobaczyć bardzo bogatą kolekcję zabawek z całego świata. Wśród innych ciekawych obiektów muzealnych można też wymienić Muzeum Pieców (tr. Soba Müzesi), które z kolei ma w swojej kolekcji wiele okazów pieców z Turcji i Europy. Jeśli chcecie lepiej poznać cały region, sprawdźcie nasz przewodnik po największych atrakcjach Riwiery Tureckiej.

Inne atrakcje Antalyi - co zobaczyć w czasie wolnym?

W przypadku Turcji - Antalyi czy innego popularnego miasta turystycznego - zwiedzanie może mieć różny charakter. To odpowiedni region dla osób, które chcą jednocześnie poznać historyczne oraz kulturowe ciekawostki. Wycieczki mogą być bardziej lub mniej wymagające, dzięki czemu łatwo o balans podczas wakacji na Riwierze Tureckiej w Antalyi. Co zobaczyć podczas czasu wolnego? Z pewnością nie musisz zostawać w hotelu!

Antalya - atrakcje morskie

W miejscowości znajduje się bardzo ciekawy port, gdzie zacumowanych jest wiele łodzi turystycznych. Można nimi popłynąć w rejs po zatoce oraz do parku wodnej rozrywki Aqualand, gdzie oprócz dziesiątek zjeżdżalni i innych wodnych atrakcji, znajduje się także delfinarium.

W tureckiej Antalyi jest też gigantyczne akwarium, w którym mieści się w sumie 7 mln litrów wody, gdzie można zobaczyć bardzo wiele gatunków ryb i zwierząt morskich. W sumie znajduje się tu aż 40 akwariów podzielonych tematycznie, a jego głównym wyróżnikiem jest, liczący przeszło 130 metrów tunel akwarystyczny (miejsce to reklamuje się jako największe tunelowe akwarium na świecie).

Antalya - wycieczki szlakiem przyrody

Główną atrakcją przyrodniczą są bez wątpienia wodospady Düden. Jeden z nich – Düden Şelalesi - znajduje się nieco w głębi lądu i jest najwyższy w tym regionie. Drugi zaś wpada bezpośrednio do morza! Bardzo ciekawy jest też Kanion Kapuz, oddalony o ok. 10 km na północny-zachód od centrum, który stanowi przyjemną alternatywę dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku miasta. Znajduje się tam m.in. naturalny staw, po którym można popływać łódkami. Miasto słynie także z licznych parków. Najciekawszy z nich - Karaalioglu Park - znajduje się niemal w samym centrum i rozpościera się z niego imponujący widok na zatokę.

Antalya - wakacje na najpiękniejszych z plaż w Turcji

W Antalyi w Turcji znajduje się kilka znanych plaż, z których na pewno warto polecić słynną Lara Beach, która jest najdłuższą piaszczystą plażą w okolicy (na wschód od centrum). Warto także zajrzeć na plażę Mermerli - kameralną i pięknie usytuowaną (w małej zatoczce), znajdującą się niemal w samym centrum miasta. Podobnie wygląda też plaża Konyaalti mieszcząca się z kolei nieco na zachód.

Okolice Antalyi - co zwiedzić w Turcji?

Zaledwie 15 km na północny-wschód od centrum Antalyi mieszczą się pozostałości starożytnego miasta Perge - najważniejszej z miejscowości Pamfilii, gdzie na uwagę zasługuje piękna, hellenistyczna brama. Niecałe 10 km dalej na północ znajduje się malowniczy wodospad Kurşunlu, usytuowany na jednym z dopływów rzeki Aksu. Mieści się pośrodku piniowego lasu i jest to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Antalyi na pikniki.

Jadąc w drugą stronę od wybrzeża (na północny-zachód), po ok. 35 km dotrze się do pozostałości po Termessos - starożytnej miejscowości, która dzięki położeniu wysoko w górach i waleczności jego mieszkańców, oparła się Aleksandrowi Wielkiemu. Warto się tu wybrać, choćby po to, by zobaczyć ruiny świątyni Hadriana, czy też malowniczo położony teatr.

Data Publikacji: 14.07.2022
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Zapora Trzech Przełomów – największa zapora wodna na świecie, która wydłużyła dzieńZapora Trzech Przełomów znajduje się w prowincji Hubei nad rzeką Jangcy. To konstrukcja tak potężna, że jej budowa zmieniła bieg najdłuższej rzeki Azji, przesiedliła ponad milion ludzi i – co może wydawać się nieprawdopodobne – wydłużyła dzień każdemu człowiekowi na Ziemi. Jak to możliwe, że betonowa konstrukcja może wpłynąć na rotację naszej planety? Dlaczego projekt, który miał chronić przed powodziami, stał się jednym z najbardziej dyskutowanych przedsięwzięć inżynieryjnych XXI wieku? Tama Trzech Przełomów jest z wielu powodów naprawdę wyjątkowa.
krajobraz kierunku
Wulkany na Islandii. Poznaj bliżej ogniste serce wyspy na dalekiej północyIslandia od dawna nazywana jest krainą ognia i lodu. Ten przydomek nawiązuje do występujących tu lodowców i aktywnych wulkanów. Lodowce zajmują tylko niecałe 10 proc. powierzchni wyspy, systemy wulkaniczne natomiast aż 25! W marcu 2021 roku Islandia ponownie zwróciła uwagę całego świata. Wraz z wulkanicznym przebudzeniem półwyspu Reykjanes, znajdującym się w południowo-zachodniej Islandii, niedaleko stolicy i głównego portu lotniczego wyspy, rozpoczęła się nowa era w geologicznej historii wyspy. W ciągu ostatnich czterech lat na Islandii miało miejsce aż jedenaście erupcji! Wszystkie z nich były niewielkie, efuzywne (związane z wypływem lawy, a nie z wyrzutem popiołów) i stały się … atrakcjami turystycznymi. Na wyspie znajdziemy jednak znacznie więcej aktywnych wulkanów; większość z nich jest znacznie groźniejsza niż te na półwyspie, a skutki ich erupcji mogą być odczuwalne nawet w innych częściach świata.
krajobraz kierunku
Norwegia – atrakcje. Co zobaczyć? Wspaniałe widoki dla miłośników przyrody, ale nie tylko!Stoisz na krawędzi urwiska, 600 metrów nad fiordem. Wiatr niesie zapach morza i sosnowych lasów, a przed tobą rozciąga się krajobraz, który wydaje się niemożliwy, surowy i potężny, wykuty przez lodowce i czas. To nie jest zwykły widok z okna hotelowego pokoju – to Norwegia. Kraj lodowców starszych niż ludzka cywilizacja, fiordów wyrzeźbionych przez naturę przez tysiące lat i zorzy polarnej, zachwycającej nie tylko barwami, ale i pełnym życia tańcem. Norwegia to miejsce dla odważnych – dla tych, którzy wolą poczuć moc natury niż leżeć na leżaku. Jeśli należysz do grona ludzi, którzy znajdują spokój w surowych krajobrazach, energię w górskim powietrzu, a inspirację w miejscach, gdzie można dotknąć prawdziwej dzikości – to właśnie tu powinieneś się znaleźć. Przekonaj się, jakie atrakcje czekają na ciebie w krainie fiordów.
krajobraz kierunku
Jamajka – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć na Jamajce?Jamajka to wyspiarski kraj na Karaibach w archipelagu Wielkich Antyli. Światową sławę zapewnił mu Bob Marley – Jamajka jest miejscem narodzin reggae i to z tym gatunkiem muzycznym zazwyczaj się kojarzy. Jednocześnie ma do zaoferowania podróżnikom wiele atrakcji związanych z jej kolonialną przeszłością. Jamajka olśniewa też turystów niesamowitymi widokami. Znajdziemy tu liczne jaskinie, wodospady (zwłaszcza uwielbiany przez turystów wodospad na rzece Dunn's River), laguny, czy góry. Jamajskie plaże nad turkusowymi wodami Morza Karaibskiego robią piorunujące wrażenie i wprawiają w błogi nastrój od samego tylko na nie patrzenia. Brzmi zbyt pięknie, by było prawdziwe? A to dopiero początek! Poznaj najpiękniejsze miejsca tej rajskiej wyspy i dowiedz się, co warto zobaczyć na Jamajce.