Atrakcje na świecie

Przewodnik po największych atrakcjach Riwiery Tureckiej. Co warto zwiedzić?

Riwiera Turecka to właściwie cała południowa część tego kraju, ciągnąca się od miejscowości Marmaris na zachodzie, aż po Mersin na wschodzie. To około 900 kilometrów przepięknego wybrzeża upstrzonego malowniczymi zatokami i sąsiadującymi z morzem górami. Sercem riwiery jest prowincja Antalya, mieszcząca się mniej więcej pośrodku, a w szczególności obszar pomiędzy miejscowościami Alanya, Side, Antalya i Kemer. To tu znajdują się najbardziej znane hotele, ośrodki wypoczynkowe, najlepsze plaże, bary i kluby nocne, ale też i najciekawsze zabytki Riwiery Tureckiej. Nic więc dziwnego, że jest to najczęściej odwiedzane przez zagranicznych turystów miejsce w całej Turcji. Wakacje na Riwierze Tureckiej wybierają także rodziny z dziećmi. Dla najmłodszych jest tu bowiem atrakcji bez liku!

Antalya i jej największe atrakcje

Stolicą prowincji Antalya jest miasto o takiej samej nazwie, leżące w dużej zatoce Morza Lewantyńskiego, obmywającego Turcję od południa. To tętniące życiem miasto Riwiery Tureckiej (ok. 1,2 mln mieszkańców) od strony lądu otoczone jest zielonym, porośniętym głównie sosną piniową i gajami oliwnymi, przedgórzem  Taurusu. W mieście, które swoją historią sięga II w. p.n.e., najciekawszymi zabytkami są Brama Hadriana. To tak naprawdę łuk triumfalny zbudowany tu by uświetnić wizytę cesarza Hadriana.

Drugim zabytkiem szczególnie wartym zobaczenia jest Minaret Yivli, zwany także żłobkowanym, pochodzący z okresu podboju Wyżyny Anatolijskiej przez Turków seldżuckich. W miejscowości znajduje się także bardzo ciekawy port oraz park wodnej rozrywki Aqualand, gdzie każdy, niezależnie od wieku, znajdzie dla siebie coś ciekawego – od licznych basenów i zjeżdżalni, po pokazy fok i delfinów.

W miejscowości znajduje się kilka znanych plaż, z których na pewno warto polecić słynną Lara Beach. Tym bardziej, że po drodze warto się zatrzymać i obejrzeć majestatyczne wodospady Düden – górny to najwyższy w regionie, dolny zaś wpada bezpośrednio do morza!

Atrakcje Riwiery Tureckiej w okolicach Antalyi

Riwiera Turecka skrywa o wiele więcej atrakcji, które warto zobaczyć. W samych okolicach Antalyi jest ich całkiem sporo. Zaledwie 15 min jazdy od centrum miasta mieszczą się pozostałości starożytnego Perge, najważniejszego z miast starożytnej Pamfilii, gdzie na uwagę zasługuje zwłaszcza piękna hellenistyczna brama.

Z kolei ok. 35 km na północny zachód od Antalyi można podziwiać pozostałości po Termessos, starożytnej miejscowości, która dzięki położeniu wysoko w górach i waleczności jego mieszkańców oparła się Aleksandrowi Wielkiemu. Warto tu przyjechać choćby po to, aby zobaczyć ruiny świątyni Hadriana, czy też malowniczo położony teatr.

Z Antalyi warto wybrać się też na dłuższą wycieczkę. Kierując się na zachód wzdłuż wybrzeża dojedziemy do znanego kurortu Kemer. Z jednej strony mamy tu przepiękne góry, z drugiej zaś  lazurową i spokojna wodę, która sprzyja kąpielom. To idealne miejsce na rodzinne wakacje na Riwierze Tureckiej.

Antyczne miasteczka, ruiny i inne okoliczne atrakcje warte zobaczenia

Tuż za centralną częścią kurortu znajdują się pozostałości antycznej miejscowości Phaselis, którą ok. 700 r. p.n.e. założyli przybysze z Rodos. Starożytne ruiny znajdują się w jednej z zatoczek i dochodzą bezpośrednio do morza. Najciekawszym zabytkiem jaki można tu podziwiać, jest powstały ok. 2100 lat temu akwedukt, biegnący w głąb lądu. Okolica słynie też z uprawy granatów, ale te dojrzewają dopiero wczesną jesienią.

W tym miejscu warto nieco oddalić się od wybrzeża – po ok. 15 km jazdy dotrzemy do dolnej stacji kolejki, którą można wjechać na szczyt góry Tahtali (2365 m n.p.m.). Z jej szczytu rozciągają się majestatyczne widoki na całą zatokę Antalyi. Najciekawiej jest tu późną wiosną – często zdarza się, że szczyt pokryty jest jeszcze śniegiem, należy więc pamiętać, żeby zabrać ze sobą coś cieplejszego.

Co warto zwiedzić na zachód od wybrzeża?

Wracając do wybrzeża i kontynuując drogę na zachód, dotrzemy do kolejnej starożytnej miejscowości – Olympos, sięgającej swymi korzeniami  II w. p.n.e., a opuszczonej ostatecznie w XV w. Dzisiaj znajdują się tu porośnięte lasem pozostałości łaźni rzymskich, murów obronnych oraz ruiny budynków mieszkalnych i świątyń, a wszystko to usytuowane jest wzdłuż małej rzeczki wypływającej na kamienistą plażę.

W okolicy Olympos, nieco w głąb lądu, warto też odwiedzić Chimerę. Po turecku miejsce to nazywa się Yanartaş, i znaczy tyle, co płonące kamienie. Ze szczelin między skałami ulatnia się tu płonący gaz ziemny. Wielkość płomieni zależy od warunków atmosferycznych, w starożytności były one na tyle duże, że wskazywały drogę żeglującym po zatoce marynarzom. Dzisiaj są one nieco mniejsze, a zjawisko najlepiej obserwować w okolicach zachodu słońca i tuż po nim.

Miejscowość Demre i jej atrakcje

Jadąc jeszcze dalej na zachód, po ok. 75 km, dotrze się do miejscowości Demre. To starożytna Myra, która niegdyś była jednym z najważniejszych miast tzw. Federacji Licyjskiej, dość powiedzieć, że gościli tu św. Paweł Apostoł, czy też cesarz Hadrian. Później, po nastaniu chrześcijaństwa, w latach 300-350 biskupem Myry był znany dziś powszechnie Święty Mikołaj. Co ciekawe, pod współczesnym, bo pochodzącym z XIX w. kościołem, którego patronem jest właśnie ten święty, odkryto mury wcześniejszej świątyni z IV wieku z kryptą grobową, w której – jak się przyjmuje - odkryto szczątki św. Mikołaja. Najciekawszą jednak częścią Myry jest tutejsza nekropolia, na której znajdują się liczne grobowce skalne, z których część wygląda jak małe świątynie.

Dalej na zachód, gdzie biegnie tzw. Droga Licyjska, znajduje się wzdłuż niej jeszcze wiele ciekawych miejsc wartych zwiedzenia, jak chociażby słynna z małych urokliwych zatok wyspa Kekova. Jedną z atrakcji Riwiery Tureckiej są także lądowe miejscowości Letoon i Ksantos - jedne z najważniejszych miast Liki, czy słynna dolina Motyli, koło Ölüdeniz, ale to już nieco dłuższa wyprawa…

Atrakcje w drodze powrotnej do Antalyi

Wracając do Antalyi warto skierować się na wschód od stolicy regionu. W odległości 50 km mieszczą się pozostałości po starożytnym Aspendos, gdzie na szczególna uwagę zasługuje tutejszy teatr – najlepiej zachowany na terenie całej Turcji. Prócz tego można tu podziwiać pozostałości stadionu, bazyliki i tutejszej agory, czyli starożytnego rynku handlowego.

Po kolejnych 35 km dojedziecie do Side, urokliwego kurortu położonego na dużym cyplu wrzynającym się w morze. Po upadku antycznej metropolii, przez długie lata była tu mała rybacka osada, ale pod koniec ub. wieku zaczęto inwestować w turystykę. Współczesna miejscowość upstrzona jest zabytkami świadczącymi o dawnej świetności. Podziwiać tu możecie ciekawą świątynie Apollina czy bizantyjską łaźnię zamienioną obecnie na muzeum. Najokazalszą pamiątką minionych czasów jest teatr, na widowni którego mogło niegdyś zasiadać 15 tys. widzów. Warty odwiedzenia jest też meczet Cami Manavgat, którego bogata ornamentyka stanowi istną perełkę muzułmańskiej architektury sakralnej.

Zielony Kanion i rejs po jeziorze jako jedna z atrakcji Riwiery Tureckiej

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie sobie czasu poświęconego na zwiedzanie atrakcji i zabytków Riwiery Tureckiej jest wyprawa do pobliskiego Zielonego Kanionu. Jest to impreza oferowana zazwyczaj jako wycieczka fakultatywna i składa się na nią relaksujący rejs po jeziorze koło miejscowości Manavgat, powstałym w wyniku wybudowania zapory Oymapınar w górach Taurus. Rejs kanionem to fantastyczna wyprawa, zwłaszcza dla tych, którzy cenią sobie ciszę, spokój oraz lubią wypoczywać na łonie natury i podziwiać niezwykłe krajobrazy.

Atrakcje Alanyi i okolic

Jadąc dalej na wschód, po kolejnych 60 km dotrzemy do Alanyi, kolejnej słynnej miejscowości tureckiej riwiery, która - jak wszystko w okolicy - sięga swoimi korzeniami do czasów starożytnych. Alanya na dobre rozkwitła w okresie bizantyjskim i późniejszych czasach, kiedy nad tymi terenami dominowali Turcy, najpierw seldżuccy, a potem osmańscy. Najwspanialszym zabytkami są tu Alanya Kalesi, czyli seldżucka twierdza powstała tu XIII wieku oraz tzw. Czerwona Wieża (tur. Kızılkule), ośmiokątna wieża strażnicza usytuowana w porcie, będąca niekoronowanym symbolem miasta.

W miejscowości znajduje się kilka fantastycznych plaż, z których na szczególną uwagę zasługuje  Plaża Kleopatry, nazwana tak dlatego, że podobno to właśnie tu piękna Kleopatra spotykała się z Markiem Antoniuszem. Okolice Alanyi słyną też z jaskiń – jedna z nich, Damlataş znajduje się właśnie niedaleko plaży Kleopatry. Inne jak Dim czy Kadiini, mieszczą się oko 12-15 km w głąb lądu od centrum Alanyi.

Prócz jaskiń lądowych, w okolicy znajdują się też malownicze jaskinie morskie – Korsanlar, czy też Fosforlu. Te z kolei można podziwiać udając się na fakultatywny rejs, w trakcie którego opływa się też Wzgórze Zamkowe, gdzie od strony  wody można podziwiać potężne mury obronne, strzegące tutejszej twierdzy. Podczas rejsu nie zabraknie też czasu na orzeźwiające kąpiele.

Goszcząc w Alanyi polecamy też wybrać się do Delfinarium Sealanya, gdzie można zobaczyć niezapomniany pokaz z udziałem delfinów. Podczas pobytu na Riwierze Tureckiej warto rozważyć udział w różnych wycieczkach fakultatywnych, niektóre z nich dotyczą zwiedzania wspomnianych wcześniej miejsc (w różnych konfiguracjach), inne oferują nieco dalsze wyprawy, jak np. rafting po górskiej rzece Kanionu Köprülü. Jego trasa ma około 14 km, a sam spływ trwa 2,5 godziny i odbywa się pod czujnym okiem profesjonalnych instruktorów.

 

Wycieczki fakultatywne po Riwierze Tureckiej

Spędzając wczasy na Riwierze Tureckiej warto tez rozważyć dwudniowa wyprawę do Kapadocji, nawet jeśli miałoby się to odbyć kosztem plażowania. To zdecydowanie najciekawsza część Turcji, powstała wskutek działalności wulkanów. Można tu podziwiać liczne dolinki stworzone za sprawą wietrzenia wulkanicznego tufu, m.in. najsłynniejszą Göreme, gdzie formacje skalne przybierają niewyobrażalne wprost kształty. Podczas tej wyprawy odwiedza się też podziemne miasto Kaymaklı, a także miejscowość Konya, jedno z najważniejszych miejsc w świecie islamu. To właśnie tu żył i działał Mevlana Jalaludin Rumi, założyciel słynnego Zakonu Wirujących Derwiszy.

Inną wycieczką fakultatywna na która warto się wybrać jest wyjazd do Pamukkale, jednego z przyrodniczych cudów świata, znajdującego się w Zachodniej Anatolii. Tu ze spływającej po zboczach góry wody, wytrąca się martwica wapienna zwana inaczej trawertynem, tworząc majestatyczne tarasy wypełnione turkusową wodą . To na pewno jedno z tych miejsc, które goszcząc w Turcji trzeba koniecznie zobaczyć!

Tekst: Jarek Tondos

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 17.04.2021

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
6.0/6  1 ocena
[object Object]
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
5.6/6  5 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
5.5/6  2 oceny
[object Object]
Objazd + wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka - Kapadocja
zdjęcie-oferty
5.3/6  221 ocen
[object Object]
Objazd + wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
5.4/6  112 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
5.6/6  17 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
5.4/6  580 ocen
[object Object]
Objazd + wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka - Kapadocja - Riwiera Egejska
zdjęcie-oferty
5.4/6  14 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
5.0/6  12 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Atrakcje Władysławowa i okolic, które warto zobaczyć Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Miasto słynie ze swoich plaż, które latem każdego roku przyciągają tu rzesze spragnionych słońca turystów. Jeśli dodać do tego liczne atrakcje, z których gro przeznaczona jest dla najmłodszych, oraz dogodne położenie: blisko stąd na Hel i do Trójmiasta - i ciekawą, wartą odwiedzenia okolicę, to mamy wymarzone miejsce na rodzinne wakacje nad Bałtykiem! Sprawdźmy jakie atrakcje turystyczne skrywa Władysławowo i co szczególnie warto zobaczyć w jego okolicach.
krajobraz-kierunku
Przewodnik po Lesbos. Atrakcje i najciekawsze miejsca greckiej wyspy Lesbos to wyspa poetki Safony. Chociaż administracyjnie należy do Grecji, praktycznie na każdym kroku spotykamy tu ślady historii tureckiej. To również wyspa wulkaniczna, gdzie możemy podziwiać drugi na świecie skamieniały las (wpisany na listę UNESCO!) zaraz po skamieniałym lesie w Arizonie. Gdy zaczniemy przeglądać internet w poszukiwaniu największych atrakcji na Lesbos, przede wszystkim ukaże nam się miejscowość Sigri - znajduje się tu Muzeum Skamieniałego Lasu, oraz miejscowość Molivos, która jest jednym z najbardziej bajkowych miejsc w całej Grecji. Molivos kojarzona jest z zabytkową twierdzą, na którą koniecznie musisz się wspiąć, żeby móc podziwiać niezwykłą panoramę północnej strony wyspy Lesbos! Molivos to również malownicze tawerny i ouzeria, gdzie możesz sączyć lokalne drinki mając wrażenie bycia zawieszonym na wysokich skałach. Spójrz w dół, a zobaczysz niespokojną taflę Morza Egejskiego. Jednak najważniejszą miejscowością na wyspie Lesbos jest oczywiście stolica, czyli miasteczko Mitilini. Od wieków były to wrota między wschodem a zachodem, przypominające wręcz do złudzenia magiczną szafę z Kronik Narni, dzięki czemu stolica wyspy ma niesamowicie bogatą historię. Wiesz że nazwa Mitilini to nazwa nie tylko stolicy, ale też druga nazwa wyspy Lesbos? Tak nazywają ją Grecy, a ma to związek z fascynującą mitologią wyspy. Dziś jednak chcielibyśmy zaznajomić Cię z nieznanymi zakątkami wyspy Lesbos, również takimi, o których informacji nie znajdziesz w przewodnikach lub internecie. Na pytanie, co zobaczyć podczas wakacji na Lesbos, odpowiadamy: zobacz to, czego nie widzieli inni!
krajobraz-kierunku
11 największych atrakcji Gran Canarii. Co warto zobaczyć? Gran Canaria jest pełna atrakcji, dzięki którym nie da się nudzić nawet przez chwilę podczas pobytu na wyspie. Wprost zachwyca nietypową roślinnością, zapiera dech w piersiach na krętych i górzystych trasach, napełnia spokojem i z pewnością nie warto kojarzyć jej wyłącznie z opalaniem i błogim nicnierobieniem. Ten artykuł pomoże Ci poznać wyspę poprzez jej najciekawsze i najpiękniejsze miejsca. Wyrusz z nami w podróż po Gran Canarii szlakiem nieturystycznym, nieoczywistym i pełnym wzniesień. Przedstawiamy jedenaście przystanków, które w trakcie Twojej wyprawy pozwolą Ci uchwycić charakter wyspy w jej wielobarwnej naturze. Gotowi na wakacje na Gran Canarii? W takim razie zaczynamy wspólne zwiedzanie i odkrywanie najpiękniejszych miejsc, które szczególnie warto zobaczyć!
krajobraz-kierunku
11 zabytków i atrakcji Mexico City - co warto zobaczyć w stolicy Meksyku Miasto Meksyk to jedna z największych metropolii świata. Pełna kontrastów stolica jednocześnie przytłacza i fascynuje. Prekolumbijskie ruiny stykają się tu z nowoczesną zabudową, chrześcijańskie sanktuaria współistnieją z azteckimi świątyniami a z zakorkowanymi alejami sąsiaduje największy park świata. Mexico City to miasto jedyne w swoim rodzaju, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Co warto zobaczyć w stolicy Meksyku i jakie atrakcje oraz zabytki są szczególnie warte polecenia? Zabieramy Was na wycieczkę po Mexico City! A jeśli chcecie zobaczyć te atrakcje na własne oczy i poczuć niesamowity klimat kraju, koniecznie postawcie na wczasy w Meksyku – gwarantujemy, że ten wyjazd zostanie w Waszej pamięci na bardzo długo.