Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

Riwiera Egejska wakacje

Znaleziono 47 ofert

4.2/6  (8 ocen)
Polecana oferta
Last Minute!
Omer Prime Holiday Resort
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Egejska
01.09.2024 (5 dni / 4 noclegi)inne terminy
Warszawa Chopin
Ultra All Inclusive
2 577zł/os.
5.3/6  (303 oceny)
Polecana oferta
Last Minute!
Sealight Resort Hotel (ex. Otium Sealight Beach Resort)
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Egejska
01.09.2024 (5 dni / 4 noclegi)inne terminy
Warszawa Chopin
Ultra All Inclusive
2 679zł/os.
5.2/6  (188 ocen)
Polecana oferta
Infinity by Yelken Aquapark & Resorts
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Egejska
29.09.2024 (5 dni / 4 noclegi)inne terminy
Wrocław
Ultra All Inclusive
2 742zł/os.
5.5/6  (991 ocen)
Bestseller
Last Minute!
Turcja - Smak Orientu
Objazd + wypoczynek • Turcja: Kapadocja - Riwiera Egejska - Riwiera Turecka
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
24.07.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Poznań
Śniadania i obiadokolacje
1 837zł/os.
4.6/6  (8 ocen)
Last Minute!
Baba Hotel
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Egejska
01.09.2024 (5 dni / 4 noclegi)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania i obiadokolacje
1 851zł/os.
4.8/6  (114 oceny)
Last Minute!
Kriss Hotel
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Egejska
01.09.2024 (5 dni / 4 noclegi)inne terminy
Warszawa Chopin
All inclusive
1 879zł/os.
5.5/6  (533 oceny)
Bestseller
Last Minute!
Turcja Egejska - Sułtańskie Rarytasy
Objazd + wypoczynek • Turcja: Kapadocja - Riwiera Egejska - Riwiera Turecka
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
28.07.2024 (9 dni / 7 noclegów)inne terminy
Łódź
Śniadania i obiadokolacje
2 098zł/os.
5.4/6  (146 ocen)
Last Minute!
Turcja - W kraju szafranem i anyżkiem pachnącym
Objazd + wypoczynek • Turcja: Kapadocja - Marmaris - Riwiera Egejska
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
29.07.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
Śniadania i obiadokolacje
2 128zł/os.
5.2/6  (158 ocen)
Last Minute!
Sami Beach
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Egejska
01.09.2024 (5 dni / 4 noclegi)inne terminy
Warszawa Chopin
All inclusive
2 200zł/os.
5.2/6  (244 oceny)
Last Minute!
Sealight Family Club
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Egejska
01.09.2024 (5 dni / 4 noclegi)inne terminy
Warszawa Chopin
All inclusive
2 230zł/os.
Riwiera Egejska
Riwiera Egejska

Turcja

Region: Riwiera Egejska

Waluta: TRY

Dlaczego warto spędzić wczasy na Riwierze Egejskiej?

Riwiera Egejska jest dużo spokojniejsza, niż południowa część Turcji, gdzie dominują skupiska olbrzymich hoteli ciągnące się kilometrami wzdłuż plaży. Bogata spuścizna historyczna (w okolicy znajdują się liczne zabytki sięgające czasów starożytnych) oraz ciekawe ukształtowanie terenu, na które składają się góry i liczne zatoki, osłonięte często pobliskimi greckimi wyspami (dzięki czemu woda jest tu bardzo spokojna i zazwyczaj cieplejsza, niż w Morzy Śródziemnym) oraz mnogość piaszczystych plaż, sprawiają, że nie można się tu nudzić. Wszystko to sprawia, że egejskie wybrzeże Turcji to wprost idealne miejsce na wypoczynek!

Co warto wiedzieć przed podróżą na Riwierę Egejską?

 • Riwiera Egejska rozciąga się wzdłuż całego wybrzeża Morza Egejskiego (tur. Akdeniz), od cieśniny Dardanele na północy, po miejscowość Bodrum i Marmaris na południu. Łącznie to mniej więcej ok. 500 km tureckiego wybrzeża.
 • Pojęcie Riwiera Egejska utożsamiane jest jednak najczęściej z południową częścią tego wybrzeża (położoną na pd od Izmiru), gdzie znajduje się najwięcej atrakcji i turystycznych kurortów.
 • Turcja nie należ do Unii Europejskiej, wybierając się tam, trzeba koniecznie zabrać paszport ważny minimum 150 dni od daty wjazdu do kraju oraz potwierdzenie ubezpieczenia.
 • Turcja jest krajem świeckim, jednak dominującym wyznaniem jest islam, warto więc pamiętać o odpowiednim stroju, np. na wypadek wizyty w meczetach .
 • Językiem urzędowym jest turecki, jednak w większości turystycznych miejsc można porozumieć się po angielsku lub niemiecku.
 • Obowiązującą walutą jest Turecka Lira (TRY), która dzieli się na 100 kuruszy. Najlepiej zabrać ze sobą liry, ale można też wziąć „twardą” walutę, którą wymieni się na miejscu w Kantorach, bankach, ale też i na poczcie (PTT). Bankomaty jest sporo, zwłaszcza w turystycznych miejscowościach, popularne są też płatności kartą (wyjątkiem mogą być małe sklepy, gdzie preferowana jest gotówka).
 • Napiwki (bakszysz) są mile widziane, a wręcz wymagane (dotyczy to przede wszystkim restauracji i hoteli).

Pogoda na Riwierze Egejskiej

Na Riwierze Egejskiej panuje klimat śródziemnomorski. Zimy są dość łagodne, ze średnimi temperaturami około 12-14°C w dzień i 6-8°C w nocy, a lata natomiast dość ciepłe – maksymalne temperatury wahają się wówczas od 30 do 33°C w dzień i 22°C w nocy. Wiosną i jesienią słupki rtęci pokazują 21-26 11-15°C w dzień i 11-15°C w nocy. Opady deszczu występują głównie od połowy października do połowy kwietnia.

Z wyjątkiem okresów złej pogody, słońce świeci tu dość często nawet zimą, latem natomiast niebo jest zwykle czyste.

W okolicach Izmiru temperatura wody wynosi średnio 15-16°C zimą, 18-20°C wiosną i jesienią, a latem sięga 23°C. Idealną porą na morskie kąpiele jest okres od czerwca do października, a na zwiedzania wiosna i wczesna jesień.

Co zobaczyć na Riwierze Egejskiej?

 • Bodrum - starożytny Halikarnas, miejscowość gdzie znajdowało się słynne Mauzoleum Mauzolosa, jeden z siedmiu cudów świata starożytnego, które z czasem popadało w ruinę, a w XV w. władający wówczas tymi ternami Joannici, użyli reszty kamieni, która pozostałą po tej monumentalnej budowli, do budowy imponującego zamku św. Piotra, który góruje obecnie nad miejscowością.
 • Didyma – pozostałości starożytnej świątyni Apollina, największej wyroczni, jaką kiedykolwiek wznieśli starożytni Grecy.
 • Milet – pozostałości po starożytnym mieście, skąd wywodziło się wielu filozofów (m.in. Tales z Miletu) i gdzie powstała jońska filozofia przyrody – koncepcja szkoły filozoficznej wyjaśniającej początek i naturę świata przez czynniki przyrodzone.
 • Priene - pozostałości starożytnego miasta, usytuowane na zboczu wzniesienia (roztacza się stąd majestatyczny widok, zwłaszcza w czasie zachodu słońca), którego główną atrakcją są tu pozostałości po imponującej świątyni Ateny.
 • Kuşadası – malownicza nadmorska miejscowość, której nazwa znaczy tyle, co ptasia wyspa i nawiązuje do małej wysepki, połączonej ze stałym lądem groblą, na której kiedyś znajdowały się liczne kolonie ptactwa (dzisiaj są to głównie gołębie).
 • Efez – najlepiej zachowane miasto z okresu starożytność w całej Turcji, którym w przeszłości władał m.in. słynny król-bogacz Krezus. Na uwagę zasługuje słynna Droga Arkadyjska (przy której znajdują się m.in. wspaniała fontanna Trajana, czy też piękna płaskorzeźba przedstawiająca Nike), biblioteki Celsusa, znakomicie zrekonstruowana dzielnica mieszkaniowa, czy choćby tutejszy teatr.
 • Artemizjon – pozostałości po jednym z siedmiu cudów świata starożytnego - świątyni Artemidy, która w przeszłości byłą grecką świątynią wszech czasów (miała imponujące wymiary: 51 m szerokości i 105 m długości), którą wznoszono ją 120 lat!
 • Selçuk – miejscowość, gdzie znajduje się Muzeum Efeskie oraz bardzo ciekawa bazylika św. Jana Ewangelisty, wybudowana za czasów Justyniana Wielkiego, dokładnie w miejscu wcześniejszego kościoła, który wedle tradycji miał powstać na grobie przybyłego na te tereny św. Jana Ewangelisty.
 • Meryemana (Wzgórzu Słowików) – miejsce, gdzie wedle tradycji chrześcijańskiej, ostatnie lata swojego życia miała spędzić Maria, matka Jezusa.
 • Izmir – starożytna Smyrna, trzecie co dow ielkośći miasto Turcji (po Istambule i Ankarze), w którym znajduje się imponujący zamek Kadifekale (Aksamitna Twierdza) i bardzo ciekawe pozostałości tutejszej starówki.
 • Pergamon – starożytna miejscowość, słynna z olbrzymiego Ołtarza Pergameńskiego (obecnie w Muzeum Pergameńskim w Berlinie), gdzie kiedyś znajdowała się trzecia do wielkości (po Aleksandrii i Efezie) bibliotek świata starożytnego, i gdzie upowszechniono stosowanie pergaminu.
 • Asklepiejon – świątynia Asklepiosa (gr. Eskulapa), jednego z herosów i boga sztuki lekarskiej, położona koło współczesnej miejscowości Bergamo, która w starożytności pełniła rolę lecznicy (jedno z tych miejsc, które dało podwaliny pod dzisiejszą medycynę).
 • Troja – pozostałości starożytnego miasta, utożsamianego z Iliadą Homera, które pod koniec XIX w. odkrył słynny niemiecki archeolog-amator Heinrich Schliemann.

Podczas wypoczynku w tej części Turcji warto również skorzystać z oferty wycieczek fakultatywnych w Riwierze Egejskiej, które można rezerwować jeszcze przed wyjazdem na wczasy. Spośród nich na szczególną uwagę zasługuje całodniowy wypad do Efezu, wyprawa do Dalyanu czy malowniczego Pamukkale – tureckiego cudu natury.

Loty na Riwierę Egejską

Głównym lotniskiem dla Riwiery Egejskiej, a zwłaszcza dla jej południowej części, jest Port Lotniczy  Bodrum-Milas (BJV), znajdujący się 30 km na północy-wschód od Bodrum. Alternatywą może być też przelot do na lotnisko do Dalaman (DLM), położone 100 km na wschód od Marmaris i 200 km na wschód od Bodrum. Największym lotniskiem na całym egejskim wybrzeżu jest natomiast Port lotniczy Izmir (ADB), położony 25 km na południe od tego miasta, ale tam loty z Polski (nawet czarterowe) odbywają się bardzo sporadycznie.

Z Polski nie ma bezpośrednich połączeń na żadne z tych lotnisk. W sezonie można się tam jednak dostać samolotami wyczarterowanymi przez biura podróży.

Rainbow oferuje przeloty do:

Bodrum – z Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Poznania, Warszawy i Wrocławia. 

Dalaman – z Katowic, Poznania i Warszawy.

Co zjeść na Riwierze Egejskiej?

Çöp şiş kebap – szaszłyki, najczęściej z jagnięciny.

Köfte wszelkie rodzaje mięsa mielonego, smażone lub grillowane

Iskender kebab – jagnięcina smażona na ogniu, często z dodatkiem sosu pomidorowego.

Lahmacun – placek z mięsem i warzywami, podawany z drobno pokrojoną świeżą pietruszką.

Kumpir – parowany ziemniak, wymieszany ze startym żółtym serem, serwowany z różnymi sałatkami warzywnymi.

Börek – rodzaj francuskiego ciasta z ziemniakami, mięsem albo słonym serem.

Dolma – rodzaj gołąbków, ale farsz zawijany jest w liście winogron.

Simit – rodzaj tureckich precli, czy też obwarzanków z sezamem.

Karides güveç – krewetki z pomidorami, czosnkiem (często też z serem) zapiekane w glinianych naczyniach.

Hamsi Tava – malutkie smażone rybki, najczęściej sardele.

Ayran – tradycyjny turecki napój mleczny, przypominający swym smakiem posolony jogurt.

Baklava – tureckie słodycze.

Jakie pamiątki przywieźć z Riwiery Egejskiej?

Produkty spożywcze – kawa, lokalna herbata, przyprawy (kurkuma, papryka, kumin, czy specjalną mieszankę przypraw do ryb bądź mięsa), syrop z granatów, oliwa z oliwek, tureckie słodycze -baklava, lokum i halva (chałwa).

Produkty użytkowe – ubrania bawełniane (Turcja jest znaczącym producentem bawełny), wyroby ze skóry (paski, kurtki), dywany, tygielek do parzenia kawy, zestaw małych szklanek do herbaty czy mydełko z oliwek.

Produkty dekoracyjne – rozmaite gadżety z tzw. ręką Fatimy czy okiem Proroka, zdobiona ceramika, ornamentalne lampy.

Najlepsze artykuły o Riwierze Egejskiej:

Turcja Egejska czy Riwiera Turecka – gdzie się wybrać na wakacje?

Turcja Egejska czy Riwiera Turecka – gdzie się wybrać na wakacje?

Chcesz wiedzieć, gdzie do Turcji na wakacje najlepiej polecieć? Poznaj uroki Riwiery Tureckiej i Turcji egejskiej. Zaplanuj wakacje z Rainbow!

Loty do Turcji z Polski - skąd i jak długo trwa podróż?

Loty do Turcji z Polski - skąd i jak długo trwa podróż?

Ile trwa lot z Polski do Turcji? Sprawdź, z których lotnisk polecisz razem z Rainbow na upragniony urlop!

Opinie o Riwierze Egejskiej:

5.6/6

Ocena ogólna Riwiera Egejska

6.0 / 6
ocena Turcji Egejskiej

Turcja Egejska jest dużo ciekawsza od Riwiery Tureckiej. Bardziej różnorodna, ludzie są uprzejmiejsi i mniej nachalni. Dużo ciekawych miejsc do zwiedzaniaDodał(a):
Ilona, Łódź, 2019.10.06
6.0 / 6
Riwiera Egejska

Miejsce spokojne, nasz hotel był delikatnie oddalony od centrum miasta, jednak nie było najmniejszego problemu z dostaniem się do niego czy to taksówką czy busem. Piękne krajobrazy i ciepłe morze. Do tego bardzo smaczna lokalna kuchnia.Dodał(a):
Sylwia, Radzanowo, 2021.01.03
6.0 / 6
wspaniale

Piękna plaża, żółty piasek, ciepłe spokojne morze, kąpiele słoneczne i morskie. Hotel też luksusowy,obsługa sympatyczna, superDodał(a):
Joanna, Kraków, 2021.10.06
6.0 / 6
super

pozytywnie zaskoczeni, bardzo fajnie super miejsca do odwiedzenia, nic gorzej niż w pobliżu Side czy AlaniiDodał(a):
Anna,, 2021.07.19
6.0 / 6
Najbliżej ...

Ze względu na czas lotu, najbardziej zachęca do odwiedzin. Niestety, zawsze pozostaje transfer z lotniska który często jest loterią czasową :)Dodał(a):
KRZYSZTOF, CZERWIEŃSK, 2021.10.11
6.0 / 6
,,Zielono mi"

Zielona, zielona i jeszcze raz zielona, piękna czysta i warta zobaczenia. Szkoda że tak krótko bo warta zobaczenia.Dodał(a):
KATARZYNA, 2021.08.10
6.0 / 6
Urocze miejsce.

Fajne miejsce. Ciepło ale nie tak bardzo odczuwalne ze względu na wiaterek. Lecz o filtrach należy pamiętać.Dodał(a):
Tomasz, Tomaszów Mazowiecki, 2019.07.07
6.0 / 6
Riwiera - z górki pod słońce

Piękne widoki, rewelacyjne przeżycia, przyjaźni, uśmiechnięci mieszkańcy (nie chodzi tylko o sklepikarzy, ale generalnie wszystkich mieszkańców), pogodnie nastawieni do turystów i niekoniecznie oczekujący napiwku.Dodał(a):
Artur, Wrocław, 2021.08.09
6.0 / 6
Piękne zatoki

Podobało mi się wybrzeże, które składa się z wielu zatok. Chociaż hotele zwykle są bardzo duże to w takiej zatoce jest ich kilka. Nie ma się poczucia przeludnienia.Dodał(a):
Grzegorz, Warszawa, 2021.07.25
6.0 / 6
Inne niż wszystkie

Region bardzo malowniczy , jest co zwiedzać . Byliśmy 7 dni i nigdy się nie nudziliśmy. Plażowanie , wycieczki , spaceryDodał(a):
Danuta, Kielce, 2019.09.18
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem