Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj pokoju

Udogodnienia w pokoju

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon

Dokumenty

Oferty

Riwiera Egejska wakacje (50 ofert)

Sortuj: od najniższej ceny
5.3/6  (395 ocen)
Polecana oferta
Wypoczynek  Turcja: Riwiera Egejska Sealight Resort Hotel (ex. Otium Sealight Beach Resort)
24.04.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Wrocław
All inclusive
3 016zł/os.
Cena regularna: 3 766 Najniższa cena z 30 dni: 2 717 zł
5.5/6  (546 ocen)
Polecana oferta
Wypoczynek  Turcja: Riwiera Egejska Venosa Beach
24.04.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Wrocław
All inclusive
3 150zł/os.
Cena regularna: 3 650 Najniższa cena z 30 dni: 2 832 zł
5.0/6  (224 oceny)
Polecana oferta
Wypoczynek  Turcja: Riwiera Egejska Yasmin Bodrum Resort
19.10.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
All inclusive
3 321zł/os.
Cena regularna: 3 621 Najniższa cena z 30 dni: 2 494 zł
5.4/6  (1111 ocen)
Bestseller
Last Minute!
Objazd + wypoczynek  Turcja: Kapadocja - Riwiera Egejska - Riwiera Turecka Turcja - Smak Orientu

Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu

14.12.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
2 posiłki
1 530zł/os.
Wypoczynek  Turcja: Riwiera Egejska Natur Garden
15.05.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Wrocław
All inclusive
2 127zł/os.
Cena regularna: 2 477 Najniższa cena z 30 dni: 1 857 zł
Wypoczynek  Turcja: Riwiera Egejska Paloma Family Club
18.05.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
All inclusive
2 224zł/os.
Cena regularna: 2 574 Najniższa cena z 30 dni: 1 935 zł
4.9/6  (145 ocen)
Wypoczynek  Turcja: Riwiera Egejska Kriss Hotel
29.05.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Rzeszów
All inclusive
2 251zł/os.
Cena regularna: 2 601 Najniższa cena z 30 dni: 2 025 zł
3.7/6  (27 ocen)
Wypoczynek  Turcja: Riwiera Egejska Baba Hotel
29.05.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Rzeszów
2 posiłki
2 290zł/os.
Cena regularna: 2 740 Najniższa cena z 30 dni: 2 044 zł
5.1/6  (193 oceny)
Wypoczynek  Turcja: Riwiera Egejska Sami Beach
04.05.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Wrocław
All inclusive
2 467zł/os.
Cena regularna: 2 817 Najniższa cena z 30 dni: 2 182 zł
5.0/6  (1 ocena)
Wypoczynek  Turcja: Riwiera Egejska Marbel Hotel
29.05.2025 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Rzeszów
All inclusive
2 503zł/os.
Cena regularna: 2 853 Najniższa cena z 30 dni: 2 277 zł
Riwiera Egejska
Riwiera Egejska

Turcja

Region: Riwiera Egejska

Waluta: TRY

Dlaczego warto spędzić wczasy na Riwierze Egejskiej?

Riwiera Egejska jest dużo spokojniejsza, niż południowa część Turcji, gdzie dominują skupiska olbrzymich hoteli ciągnące się kilometrami wzdłuż plaży. Bogata spuścizna historyczna (w okolicy znajdują się liczne zabytki sięgające czasów starożytnych) oraz ciekawe ukształtowanie terenu, na które składają się góry i liczne zatoki, osłonięte często pobliskimi greckimi wyspami (dzięki czemu woda jest tu bardzo spokojna i zazwyczaj cieplejsza, niż w Morzy Śródziemnym) oraz mnogość piaszczystych plaż, sprawiają, że nie można się tu nudzić. Wszystko to sprawia, że egejskie wybrzeże Turcji to wprost idealne miejsce na wypoczynek!

Co warto wiedzieć przed podróżą na Riwierę Egejską?

  • Riwiera Egejska rozciąga się wzdłuż całego wybrzeża Morza Egejskiego (tur. Akdeniz), od cieśniny Dardanele na północy, po miejscowość Bodrum i Marmaris na południu. Łącznie to mniej więcej ok. 500 km tureckiego wybrzeża.
  • Pojęcie Riwiera Egejska utożsamiane jest jednak najczęściej z południową częścią tego wybrzeża (położoną na pd od Izmiru), gdzie znajduje się najwięcej atrakcji i turystycznych kurortów.
  • Turcja nie należ do Unii Europejskiej, wybierając się tam, trzeba koniecznie zabrać paszport ważny minimum 150 dni od daty wjazdu do kraju oraz potwierdzenie ubezpieczenia.
  • Turcja jest krajem świeckim, jednak dominującym wyznaniem jest islam, warto więc pamiętać o odpowiednim stroju, np. na wypadek wizyty w meczetach .
  • Językiem urzędowym jest turecki, jednak w większości turystycznych miejsc można porozumieć się po angielsku lub niemiecku.
  • Obowiązującą walutą jest Turecka Lira (TRY), która dzieli się na 100 kuruszy. Najlepiej zabrać ze sobą liry, ale można też wziąć „twardą” walutę, którą wymieni się na miejscu w Kantorach, bankach, ale też i na poczcie (PTT). Bankomaty jest sporo, zwłaszcza w turystycznych miejscowościach, popularne są też płatności kartą (wyjątkiem mogą być małe sklepy, gdzie preferowana jest gotówka).
  • Napiwki (bakszysz) są mile widziane, a wręcz wymagane (dotyczy to przede wszystkim restauracji i hoteli).

Pogoda na Riwierze Egejskiej

Na Riwierze Egejskiej panuje klimat śródziemnomorski. Zimy są dość łagodne, ze średnimi temperaturami około 12-14°C w dzień i 6-8°C w nocy, a lata natomiast dość ciepłe – maksymalne temperatury wahają się wówczas od 30 do 33°C w dzień i 22°C w nocy. Wiosną i jesienią słupki rtęci pokazują 21-26 11-15°C w dzień i 11-15°C w nocy. Opady deszczu występują głównie od połowy października do połowy kwietnia.

Z wyjątkiem okresów złej pogody, słońce świeci tu dość często nawet zimą, latem natomiast niebo jest zwykle czyste.

W okolicach Izmiru temperatura wody wynosi średnio 15-16°C zimą, 18-20°C wiosną i jesienią, a latem sięga 23°C. Idealną porą na morskie kąpiele jest okres od czerwca do października, a na zwiedzania wiosna i wczesna jesień.

Co zobaczyć na Riwierze Egejskiej?

  • Bodrum - starożytny Halikarnas, miejscowość gdzie znajdowało się słynne Mauzoleum Mauzolosa, jeden z siedmiu cudów świata starożytnego, które z czasem popadało w ruinę, a w XV w. władający wówczas tymi ternami Joannici, użyli reszty kamieni, która pozostałą po tej monumentalnej budowli, do budowy imponującego zamku św. Piotra, który góruje obecnie nad miejscowością.
  • Didyma – pozostałości starożytnej świątyni Apollina, największej wyroczni, jaką kiedykolwiek wznieśli starożytni Grecy.
  • Milet – pozostałości po starożytnym mieście, skąd wywodziło się wielu filozofów (m.in. Tales z Miletu) i gdzie powstała jońska filozofia przyrody – koncepcja szkoły filozoficznej wyjaśniającej początek i naturę świata przez czynniki przyrodzone.
  • Priene - pozostałości starożytnego miasta, usytuowane na zboczu wzniesienia (roztacza się stąd majestatyczny widok, zwłaszcza w czasie zachodu słońca), którego główną atrakcją są tu pozostałości po imponującej świątyni Ateny.
  • Kuşadası – malownicza nadmorska miejscowość, której nazwa znaczy tyle, co ptasia wyspa i nawiązuje do małej wysepki, połączonej ze stałym lądem groblą, na której kiedyś znajdowały się liczne kolonie ptactwa (dzisiaj są to głównie gołębie).
  • Efez – najlepiej zachowane miasto z okresu starożytność w całej Turcji, którym w przeszłości władał m.in. słynny król-bogacz Krezus. Na uwagę zasługuje słynna Droga Arkadyjska (przy której znajdują się m.in. wspaniała fontanna Trajana, czy też piękna płaskorzeźba przedstawiająca Nike), biblioteki Celsusa, znakomicie zrekonstruowana dzielnica mieszkaniowa, czy choćby tutejszy teatr.
  • Artemizjon – pozostałości po jednym z siedmiu cudów świata starożytnego - świątyni Artemidy, która w przeszłości byłą grecką świątynią wszech czasów (miała imponujące wymiary: 51 m szerokości i 105 m długości), którą wznoszono ją 120 lat!
  • Selçuk – miejscowość, gdzie znajduje się Muzeum Efeskie oraz bardzo ciekawa bazylika św. Jana Ewangelisty, wybudowana za czasów Justyniana Wielkiego, dokładnie w miejscu wcześniejszego kościoła, który wedle tradycji miał powstać na grobie przybyłego na te tereny św. Jana Ewangelisty.
  • Meryemana (Wzgórzu Słowików) – miejsce, gdzie wedle tradycji chrześcijańskiej, ostatnie lata swojego życia miała spędzić Maria, matka Jezusa.
  • Izmir – starożytna Smyrna, trzecie co dow ielkośći miasto Turcji (po Istambule i Ankarze), w którym znajduje się imponujący zamek Kadifekale (Aksamitna Twierdza) i bardzo ciekawe pozostałości tutejszej starówki.
  • Pergamon – starożytna miejscowość, słynna z olbrzymiego Ołtarza Pergameńskiego (obecnie w Muzeum Pergameńskim w Berlinie), gdzie kiedyś znajdowała się trzecia do wielkości (po Aleksandrii i Efezie) bibliotek świata starożytnego, i gdzie upowszechniono stosowanie pergaminu.
  • Asklepiejon – świątynia Asklepiosa (gr. Eskulapa), jednego z herosów i boga sztuki lekarskiej, położona koło współczesnej miejscowości Bergamo, która w starożytności pełniła rolę lecznicy (jedno z tych miejsc, które dało podwaliny pod dzisiejszą medycynę).
  • Troja – pozostałości starożytnego miasta, utożsamianego z Iliadą Homera, które pod koniec XIX w. odkrył słynny niemiecki archeolog-amator Heinrich Schliemann.

Podczas wypoczynku w tej części Turcji warto również skorzystać z oferty wycieczek fakultatywnych w Riwierze Egejskiej, które można rezerwować jeszcze przed wyjazdem na wczasy. Spośród nich na szczególną uwagę zasługuje całodniowy wypad do Efezu, wyprawa do Dalyanu czy malowniczego Pamukkale – tureckiego cudu natury.

Loty na Riwierę Egejską

Głównym lotniskiem dla Riwiery Egejskiej, a zwłaszcza dla jej południowej części, jest Port Lotniczy  Bodrum-Milas (BJV), znajdujący się 30 km na północy-wschód od Bodrum. Alternatywą może być też przelot do na lotnisko do Dalaman (DLM), położone 100 km na wschód od Marmaris i 200 km na wschód od Bodrum. Największym lotniskiem na całym egejskim wybrzeżu jest natomiast Port lotniczy Izmir (ADB), położony 25 km na południe od tego miasta, ale tam loty z Polski (nawet czarterowe) odbywają się bardzo sporadycznie.

Z Polski nie ma bezpośrednich połączeń na żadne z tych lotnisk. W sezonie można się tam jednak dostać samolotami wyczarterowanymi przez biura podróży.

Rainbow oferuje przeloty do:

Bodrum – z Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Poznania, Warszawy i Wrocławia. 

Dalaman – z Katowic, Poznania i Warszawy.

Co zjeść na Riwierze Egejskiej?

Çöp şiş kebap – szaszłyki, najczęściej z jagnięciny.

Köfte wszelkie rodzaje mięsa mielonego, smażone lub grillowane

Iskender kebab – jagnięcina smażona na ogniu, często z dodatkiem sosu pomidorowego.

Lahmacun – placek z mięsem i warzywami, podawany z drobno pokrojoną świeżą pietruszką.

Kumpir – parowany ziemniak, wymieszany ze startym żółtym serem, serwowany z różnymi sałatkami warzywnymi.

Börek – rodzaj francuskiego ciasta z ziemniakami, mięsem albo słonym serem.

Dolma – rodzaj gołąbków, ale farsz zawijany jest w liście winogron.

Simit – rodzaj tureckich precli, czy też obwarzanków z sezamem.

Karides güveç – krewetki z pomidorami, czosnkiem (często też z serem) zapiekane w glinianych naczyniach.

Hamsi Tava – malutkie smażone rybki, najczęściej sardele.

Ayran – tradycyjny turecki napój mleczny, przypominający swym smakiem posolony jogurt.

Baklava – tureckie słodycze.

Jakie pamiątki przywieźć z Riwiery Egejskiej?

Produkty spożywcze – kawa, lokalna herbata, przyprawy (kurkuma, papryka, kumin, czy specjalną mieszankę przypraw do ryb bądź mięsa), syrop z granatów, oliwa z oliwek, tureckie słodycze -baklava, lokum i halva (chałwa).

Produkty użytkowe – ubrania bawełniane (Turcja jest znaczącym producentem bawełny), wyroby ze skóry (paski, kurtki), dywany, tygielek do parzenia kawy, zestaw małych szklanek do herbaty czy mydełko z oliwek.

Produkty dekoracyjne – rozmaite gadżety z tzw. ręką Fatimy czy okiem Proroka, zdobiona ceramika, ornamentalne lampy.

Najlepsze artykuły o Riwierze Egejskiej:

Turcja Egejska czy Riwiera Turecka – gdzie się wybrać na wakacje?

Turcja Egejska czy Riwiera Turecka – gdzie się wybrać na wakacje?

Chcesz wiedzieć, gdzie do Turcji na wakacje najlepiej polecieć? Poznaj uroki Riwiery Tureckiej i Turcji egejskiej. Zaplanuj wakacje z Rainbow!

Loty do Turcji z Polski - skąd i jak długo trwa podróż?

Loty do Turcji z Polski - skąd i jak długo trwa podróż?

Ile trwa lot z Polski do Turcji? Sprawdź, z których lotnisk polecisz razem z Rainbow na upragniony urlop!

telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem