Plan wycieczki

Dzień 1

Podróż do Cancun: wylot i zakwaterowanie.

Zbiórka przy stanowisku odpraw Rainbow na 3 godz. przed wylotem samolotu. Przelot samolotem czarterowym LOT-u typu Dreamliner lub innym szerokokadłubowym (rejs bezpośredni) do Cancun. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na r.pl/rozklady. Przylot do Cancun, odprawa paszportowa, spotkanie z pilotem, transfer do hotelu w Cancun lub na Riviera Maya, kolacja, nocleg. W przypadku późno wieczornego lub nocnego przylotu w tym dniu może nie być kolacji.

Dzień 2
Dzień 2

Tajemnice Majów: Chichen Itza i Merida.

Po śniadaniu przejazd do Chichen Itza (lista UNESCO), gdzie zobaczymy między innymi: schodkową piramidę Kukulkan, ścianę trupich czaszek, Świątynię Tysiąca Wojowników, boisko do gry w pelotę oraz obserwatorium astronomiczne. Dla chętnych (za dodatkową opłatą ok. 28 USD/os) możliwość zobaczenia jednej z wielu na Jukatanie „studni” krasowych - cenota. Chętnych zapraszamy do kąpieli w kryształowo czystej wodzie cenote (prosimy mieć przygotowane ręczniki i stroje kąpielowe). Osoby nie uczestniczące w zwiedzaniu cenote mają czas wolny w Chichen Itza. Następnie przejazd do stolicy Jukatanu, Meridy i spacer po historycznym centrum miasta. W trakcie wizyty zapraszamy na przejażdżkę dorożkami po kolonialnych uliczkach Meridy. Kolacja i nocleg w Meridzie. (Trasa ok. 360 km).

Dzień 3
Dzień 3

Celestun i Uxmal: w sercu dzikiej przyrody i tajemnic Majów.

Po śniadaniu przejazd do Celestun, gdzie znajduje się jeden z najciekawszych rezerwatów przyrody w Meksyku, będący ostoją kolonii flamingów, pelikanów, kormoranów. Następnie przejazd do Uxmal, gdzie zobaczymy centrum religijne Majów, w którym znajduje się między innymi tzw. Pałac Gubernatora (jest to największa budowla prekolumbijska w Ameryce), Świątynia Wróżbity oraz Czworokąt Mniszek (zespół budowli przypominających klasztor) oraz boisko do gry w pelotę (gra przypominała trochę piłkę nożną – uważa się, że miała znaczenie religijne). Kolacja i nocleg w Campeche. (Trasa ok. 390 km).

Dzień 4
Dzień 4

Tajemnice starożytnego Palenque.

Po wczesnym śniadaniu przejazd do Palenque i zwiedzanie stanowiska archeologicznego w Palenque - miasta opuszczonego z nieznanych powodów przez Indian w X w., ponownie odkrytego dopiero w XVIII w.: Świątynia Inskrypcji (dostępna tylko z zewnątrz), wspaniały Pałac Królewski z licznymi komnatami i korytarzami pokrytymi płaskorzeźbami, świątynie Słońca i Krzyża (datowane na VII w.) z licznymi inskrypcjami. Kolacja i nocleg w Palenque lub w Villahermosa. (Trasa ok. 400 km).

Dzień 5
Dzień 5

San Cristobal: serce indiańskiego Meksyku.

Po śniadaniu przejazd do San Cristobal, stolicy „indiańskiego” stanu Chiapas, zwiedzanie - między innymi „hiszpańskiego centrum” skupionego wokół głównego placu (zocalo), katedra i barokowy kościół Santo Domingo. Kolacja i nocleg w hotelu w San Cristobal. Dla chętnych (za dodatkową opłatą ok. 50 USD/os) wieczór meksykański w centrum indiańskiego miasteczka San Cristobal . Zobaczymy pokazy tańców z Oaxaca, Veracruz, Jalisco i Jukatanu, ale także z wazami na głowie, szablami. Dodatkowo będą wypalać i serwować lokalny drink - Cucaracha! (Trasa ok. 450 km).

Dzień 6
Dzień 6

Tajemnice Majów i naturalne piękno Kanionu Sumidero.

Po śniadaniu wyprawa do San Juan Chamula - osady Indian zamieszkałej przez potomków Majów -Tzotzil, zachowujących do dziś tradycyjny styl życia (uprawa roli i rękodzieło) oraz ubiór (biało-czerwone sarapes, kapelusze z liści palmowych). Wizyta na tradycyjnym targu indiańskim oraz lokalnym kościele synkretycznym łączącym chrześcijaństwo z lokalnymi wierzeniami (fotografowanie jest kategorycznie zakazane). Transfer do Parku Narodowego Kanionu Sumidero, gdzie popłyniemy rzeką Grijalva. Wspaniała przyroda, piękne widoki, skały wznoszące się czasem nawet na wysokość 1000 m, różne gatunki ptaków - wszystko to powoduje, że kanion pozostaje na długo w pamięci. Przejazd w kierunku Tehuantepec. Zakwaterowanie w hotelu w Tehuantepec lub w pobliskim Juchitan. Kolacja i nocleg. (Trasa ok. 400 km).

Dzień 7
Dzień 7

Oaxaca: kulinarny i kulturalny skarb Meksyku

Po wczesnym śniadaniu udamy się jedną z najpiękniejszych tras widokowych, prowadzącą przez Góry Sierra Madre do miasta Oaxaca. Po drodze wizyta w miejscowości Santa Maria del Tule, gdzie można podziwiać niesamowity pomnik przyrody – najstarsze drzewo w Meksyku. W czasie wolnym wizyta na lokalnym mercado, gdzie można spróbować charakterystyczną dla regionu potrawę – mole de pollo, czyli kurczak w sosie czekoladowym. Następnie wizyta w tradycyjnej niewielkiej fabryce meksykańskiego alkoholu z robakiem – mezcalu oraz wizytę w warsztacie tkackim, gdzie będzie można obserwować ręczną produkcję rodzimych materiałów. Późnym popołudniem spacer po kolonialnej starówce Oaxaca. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg. (Trasa ok. 400 km).

Dzień 8
Dzień 8

Kroki za Zapotekami: od Monte Alban do Puebli.

Po śniadaniu zwiedzanie jednej z najstarszych stref archeologicznych Meksyku - Monte Alban (lista UNESCO). Monte Alban to starożytna stolica Zapoteków, położona na szczycie wzgórza. Zobaczymy tzw. platformę północną i południową, boisko do gry w piłkę, obserwatorium i ścianę tancerzy. Następnie przejazd do kolonialnej Puebli - zwanej „miastem aniołów” (lista UNESCO). Zwiedzanie historycznego centrum, między innymi: zocalo, stare miasto z kolonialnymi domami, Dzielnicę Artystów, dom Alfenique (z zewnątrz) oraz drugą pod względem wielkości Katedrę w Meksyku. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg. (Trasa ok. 350 km).

Dzień 9
Dzień 9

Cholula i trasa do Acapulco: antyczne piramidy i świeże powietrze wulkanów

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Cholula. Zwiedzanie kościoła z czasów konkwisty, zbudowanego na jednej z największych piramid świata. Przy dobrej widoczności możliwość oglądania słynnej „pary wulkanów” - Popocatapetl i Iztaccihuatl. Wieczorem przyjazd do Acapulco. Zakwaterowanie w hotelu i czas na odpoczynek po podróży. W hotelu w Acapulco serwis ALL INCLUSIVE! (Trasa ok. 450 km). 
 


Dzień 10
Dzień 10

Relaks i fiesta w sercu Acapulco.

Po śniadaniu całodniowy wypoczynek w Acapulco - najsłynniejszym kurorcie Meksyku nad Oceanem Spokojnym, czas na kąpiele słoneczne i morskie. Dla chętnych, za dodatkową opłatą (ok. 60 USD/os) rejs statkiem po zatoce i podziwianie niepowtarzalnych zachodów słońca nad Pacyfikiem. W trakcie rejsu open bar, zimne drinki, tańce, pokazy i lokalna muzyka. Słowem… fiesta! Kolacja i nocleg w Acapulco.

Dzień 11
Dzień 11

Srebrne Taxco i kultura walk Lucha Libre w Meksyku.

Po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd do Taxco – „srebrnego miasta”. Do dziś istnieją tu czynne kopalnie srebra, a jednocześnie miasto słynie z pięknych, tradycyjnych wyrobów jubilerskich (możliwość dokonania zakupów w jednej z licznych galerii srebra), ponadto w programie zwiedzanie kolonialnego centrum miasta i pięknego kościoła Santa Prisca. Wieczorny przyjazd do Miasta Meksyk, kolacja. Dla chętnych (za dodatkową opłatą ok. 60 USD/os) możliwość wybrania się na słynne walki Lucha Libre, tak bardzo zakorzenione w meksykańskiej kulturze. Wizyta na Arenie oraz wieczorny spektakl wrestlerski zapewnią niezapomniane wspomnienia! (Trasa ok. 420 km).

Dzień 12
Dzień 12

Kulturowe i historyczne odkrycie Mexico City.

Po śniadaniu zwiedzanie centrum historycznego Mexico City (lista UNESCO) - stolicy Meksyku, a przed konkwistą państwa Azteków. W programie: plac Zocalo, ruiny Wielkiej Świątyni Azteków Templo Mayor (z zewnątrz), katedra, przejazd główną aleją miasta Paseo de la Reforma do Parku Chapultepec i zwiedzanie Muzeum Antropologicznego (olbrzymie zbiory przedmiotów kultur prekolumbijskich, znalezionych na terenach badań archeologicznych w całym Meksyku). Po południu dla chętnych (za dodatkową opłatą ok. 45 USD/os) przejazd do dzielnicy Xochimilco, słynącej z największego w stolicy targu kwiatowego oraz kanałów wodnych, przejażdżka ozdobnymi łodziami po kanałach przy dźwiękach muzyki mariachi. Po drodze do Xochimilco przejazd obok stadionu Azteków, głównej areny Igrzysk Olimpijskich w 1968 r. i Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 1970 r. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 13
Dzień 13

Meksyk: od Placu Trzech Kultur do Piramid Teotihuacan.

Po śniadaniu przejazd obok Placu Trzech Kultur, miejscu ostatniego starcia konkwistadorów i Azteków, a także związanego z krwawo stłumionym protestem studentów w 1968 r. Kolejnym punktem programu będzie zwiedzanie Sanktuarium Matki Boskiej z Gwadelupy, patronki obu Ameryk i Meksyku. Następnie przejazd do oddalonego o ok. 50 km ważnego indiańskiego ośrodka religijnego i politycznego Teotihuacan (lista UNESCO) - zwiedzanie Piramid Słońca i Księżyca, należących do największych piramid na świecie. Na koniec wizyta w tradycyjnym warsztacie obróbki obsydianu. Dla chętnych niezapomniany przelot balonem nad piramidami Teotihuacan o wschodzie słońca (ok. 240 USD/os). Transfer na lotnisko w Mexico City - późnym popołudniem lub późnym wieczorem wylot do Cancun. Transfer do hotelu 4* z All Inclusive w Cancun lub na Riviera Maya. Uwaga! Grupa podczas przelotu wewnętrznego może zostać podzielona na loty o różnych godzinach.

Dzień 14

Cancun i Riviera Maya: raj na Ziemi.

Wypoczynek w Cancun lub na Riviera Maya. Dla chętnych proponujemy dwie półdniowe wycieczki.
1. Wycieczka na wyspę kobiet – Isla Mujeres. (ok. 90 USD/os). W programie rejs katamaranem, zwiedzanie wyspy wózkami golfowymi (2 godziny, 1 wózek dla 4 osób) oraz wypoczynek na jednej z pięknych plaż tej karaibskiej wyspy. Wyspa charakteryzuje się bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną oraz klimatycznymi klifami w jej południowej części. Powrót do hotelu na lunch.
2. Wyprawa do słynnej strefy archeologicznej Tulum, jedynej zlokalizowanej tuż nad samym morzem, na wysokim klifie oraz wizyta w przepięknej cenocie Dos Ojos. Dodatkowo możliwość snurkowania w jaskini! (ok. 90 USD/os, ze snurkowaniem jaskiniowym – 115 USD/os).

Dzień 15

Wyprawa na rafę koralową i powrót do Polski.

Po śniadaniu wykwaterowanie z pokoju, w zalezności od godziny lotu, dla chętnych i za dodatkową opłatą ok. 100 USD/os. dwuipółgodzinna wyprawa motorówkami przez lasy namorzynowe na rafę koralową w pobliżu Cancun - możliwość snorkelowania na drugiej pod względem wielkości rafie koralowej świata. Transfer na lotnisko w Cancun. Przelot samolotem czarterowym LOT-u typu Dreamliner (rejs bezpośredni) do Polski.

Dzień 16

Powrót do domu.

Przylot do Polski.

Uwagi do programu

- Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu. Pilot nie oprowadza po zwiedzanych obiektach. Zajmuje się tym lokalny przewodnik – pilot tłumaczy z hiszpańskiego lub angielskiego na polski.
 - W Meksyku pokoje 3 osobowe posiadają 2 łóżka małżeńskie (nie ma możliwości otrzymania pokoju z 3 osobnymi łóżkami).
- Muzea są nieczynne w poniedziałki. W tej sytuacji pilot na miejscu zaproponuje Państwu zwiedzanie innej atrakcji lub, o ile będzie to możliwe, zmodyfikuje program tak by zwiedzanie muzeum przełożyć na inny dzień.
- Wyjazdy odbywają się przeważnie po śniadaniu, około 7 rano. W pojedynczych, uzasadnionych programach lub sytuacją, przypadkach wyjazd może odbywać się wcześniej – wtedy zapewnione są pakiety śniadaniowe.
 - Prosimy pamiętać o tym, że Miasto Meksyk, Puebla, San Christobal położone jest na wysokości ponad 2000 m n.p.m., należy więc zabrać ze sobą ciepłą odzież. Temperatury zimą, w nocy mogą spaść do 5-7 stopni. W ciągu dnia, temperatura jest zwykle powyżej 20 stopni.
- Walutą obowiązującą w Meksyku jest peso meksykańskie i wszystkie transakcje dokonywane są w peso.
 - Sugerujemy nie wymieniać pieniędzy na lotnisku w Cancun ze względu na niekorzystny kurs wymiany. Pieniądze można wymienić w Cancun lub kolejnego dnia w banku lub kantorach na trasie przejazdu.
 - Prosimy zabrać wygodne obuwie (część zwiedzania odbywa się po nierównym terenie), ubranie chroniące przed deszczem (należy również zabezpieczyć dokumenty przed wilgocią) oraz repelent na komary.
- Na teren Stanów Zjednoczonych Meksyku nie wolno wwozić jedzenia. Po przylocie odbywają się kontrole celne bagażu.
- Na większości przelotów wewnętrznych dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego to 40cm x 40cm x 25cm, waga do 10 kg (w przypadku przewozu bagażu podręcznego przekraczającego te wymiary, dopłata to ok. 40 USD). Maksymalna waga bagażu rejestrowanego to 23kg.
- Napięcie w gniazdkach w Meksyku to 110V. Z tego powodu nie działają polskie suszarki, grzałki, które są dostosowane do napięcia 220V. Gniazdka są typu A lub B (takie jak w USA). Prosimy zabrać ze sobą adapter.
- Pilot wycieczki będzie starał się zorganizować program zwiedzania w taki sposób, żeby znaleźć czas wolny na lunch (we własnym zakresie).

Dodatkowe informacje

Do dyspozycji gości

restauracja i bar, a czasem także basen lub ogród.

Wyżywienie

śniadania amerykańskie (serwowane porcje, najczęściej: owoce, jajecznica, smażony bekon lub kiełbaska, pieczywo, croissant, mały pojemniczek dżemu i masła, 1 kubek soku, 1 filiżanka kawy lub herbaty) oraz obiadokolacje (serwowane porcje: zupa, drugie danie to najczęściej drób, rzadziej ryba, sałatka lub surówka lub gotowane warzywa, ziemniaki lub ryż lub tortilla, deser). W hotelach w Cancun/Riviera Maya i Acapulco serwis all inclusive (poza pierwszą rozpoczętą dobą hotelową zaraz po przylocie do Cancun).

Zakwaterowanie

Hotele *** położone poza zwiedzanymi miastami.

Pokoje: 1-, 2-, 3 - osobowe, przy czym pokoje 3 osobowe posiadają 2 łóżka małżeńskie (nie ma możliwości otrzymania pokoju z 3 osobnymi łóżkami).

Wizy

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.

Ważne! W Meksyku istnieją obostrzenia celne dotyczące limitów ilościowych na wwóz tytoniu oraz alkoholu. Jedna osoba pełnoletnia może wwieźć nie więcej niż 10 paczek papierosów, nie więcej niż 25 cygar lub 200 gramów tytoniu oraz maksymalnie 3 litry dowolnych napojów alkoholowych.

 

 

 

Świadczenia

Cena obejmuje: przelot samolotem czarterowym PLL LOT typu Dreamliner (rejs bezpośredni) do Cancun, opłaty lotniskowe oraz przelot wewnętrzny na trasie Mexico City - Cancun, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie w hotelach  14 rozpoczętych dób hotelowych, transfery klimatyzowanym autokarem lub minibusem, wyżywienie zgodnie z programem, opiekę polskiego pilota w Meksyku, obsługę przedstawiciela Rainbow podczas odprawy w Warszawie, program turystyczny j.w. oraz ubezpieczenie TU Europa (wersja podstawowa: NNW, KL i bagaż).

Cena nie obejmuje: biletów wstępu, napiwków dla lokalnych przewodników, kierowców, bagażowych, pokojówek, systemu Tour Guide System, opłat rezerwacyjnych itp) w kwocie ok. 410 USD/os – płatne pilotowi imprezy. Cena nie zawiera również kosztu wycieczek fakultatywnych podanych w programie oraz opłaty turystycznej pobieranej w hotelach w Zona Hotelera Cancun stanie Quintana Roo (ok. 4 USD za pokój za noc) - płatne na miejscu w recepcji hoteli. Cena nie obejmuje również wycieczek lokalnych podczas pobytu w Cancun/Riviera Maya oraz wydatków osobistych. Na lotnisku w Cancun może być pobierana przed wylotem z Meksyku opłata VISITAX (ok. 10 USD/os).

Uwaga! Powyższe kwoty w programie podane zostały na dzień 22.02.2024 r. i mogą ulec zmianie.

Inne

Tour Guide System

Obsługa grupy w systemie TOUR GUIDE. Jest to bezprzewodowy system oprowadzania grup, umożliwiający Klientowi wygodny sposób zwiedzania. Przeczytaj więcej o tour guide.

Uwaga! Zwracamy uwagę na przepisy celne obowiązujące turystów wjeżdżających do Meksyku: obowiązuje limit wwozu 400 papierosów lub 400 wkładów do papierosów elektronicznych lub 50cygar i 3L alkoholu. Osoby naruszające te regulacje mogą spotkać się z opłatami celnymi, co z kolei skutkuje opóźnieniem transferów i koniecznością organizowania go na własny koszt.

Sezonowość

Zwykle wysoki sezon turystyczny w Meksyku trwa od 01.11 do 31.03.

Wielka, meksykańska wyprawa

5.3/6 (553 opinie)

Udostępnij
Dodaj do schowka
Wielka, meksykańska wyprawa
Bestseller
Galeria (22)
Wielka, meksykańska wyprawa
Wielka, meksykańska wyprawa
Wielka, meksykańska wyprawa
Zdjęcie mapy
Plan Wycieczki

Atuty oferty

Chichen Itza i piramida Kukulkan • kolonialne miasta - Merida i Campeche • Palenque i Świątynia Słońca • Acapulco • Srebrne Miasto - Taxco • miejsce, w którym ludzie stają się bogami - Teotihuacan • Mexico City - największe miasto Ameryki! • all inclusive w Acapulco i Cancun!
Lot

Bezpośredni

Rodzaj wyjazdu

Objazd

Transfer

W cenie

Bagaż

W cenie

Cena obejmuje: przelot samolotem czarterowym PLL LOT typu Dreamliner (rejs bezpośredni) do Cancun, opłaty lotniskowe oraz przelot wewnętrzny na trasie Mexico City - Cancun, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie w hotelach  14 rozpoczętych dób hotelowych, transfery klimatyzowanym autokarem lub minibusem, wyżywienie zgodnie z programem, opiekę polskiego pilota w Meksyku, obsługę przedstawiciela Rainbow podczas odprawy w Warszawie, program turystyczny j.w. oraz ubezpieczenie TU Europa (wersja podstawowa: NNW, KL i bagaż).

Cena nie obejmuje: biletów wstępu, napiwków dla lokalnych przewodników, kierowców, bagażowych, pokojówek, systemu Tour Guide System, opłat rezerwacyjnych itp) w kwocie ok. 410 USD/os – płatne pilotowi imprezy. Cena nie zawiera również kosztu wycieczek fakultatywnych podanych w programie oraz opłaty turystycznej pobieranej w hotelach w Zona Hotelera Cancun stanie Quintana Roo (ok. 4 USD za pokój za noc) - płatne na miejscu w recepcji hoteli. Cena nie obejmuje również wycieczek lokalnych podczas pobytu w Cancun/Riviera Maya oraz wydatków osobistych. Na lotnisku w Cancun może być pobierana przed wylotem z Meksyku opłata VISITAX (ok. 10 USD/os).

Uwaga! Powyższe kwoty w programie podane zostały na dzień 22.02.2024 r. i mogą ulec zmianie.

Plan wycieczki

Dodatkowe informacje

Szczegóły lotu

Lecąc na wakacje z Rainbow masz zawsze w cenie:

Bagaż

rejestrowany i podręczny

Opieka

polskojęzycznego pilota

Ubezpieczenie

podstawowe

Uśmiechnięty pan na banerze
Za osobę12 129
Razem
24 259 zł
Zaliczka 10% 2 420 zł
rezerwuj
trwa wczytywanie

Opinie klientów

Intensywność programu
5.2
Pilot
5.6
Program wycieczki
5.5
Transport
5.2
Wyżywienie
4.2
Zakwaterowanie
4.7
Opinie pochodzą od naszych Klientów, którzy odwiedzili dany hotel lub uczestniczyli w wycieczce objazdowej.

Osoba dodająca opinię musi podać dane osobowe, takie jak imię i nazwisko oraz dane dotyczące wyjazdu, czyli datę i kierunek wyjazdu lub numer rezerwacji. Dzięki tym informacjom sprawdzamy, czy autor opinii faktycznie podróżował z nami. Jeżeli dane się nie zgadzają, wówczas nie publikujemy opinii.

6.0/6

Wlodzimierz Antoni, Warszawa 30.04.2014

Relacja z wyprawy do Meksyku

Nasza wycieczka rozpoczęła się od przelotu wygodnym Dreamlinerem bezpośrednio z Warszawy do Cancun. Podróż trwała ok. 12 godz. Następnego dnia rano, po noclegu w Cancun, komfortowym autobusem wyruszyliśmy zwiedzać Meksyk. Program wycieczki, a właściwie wyprawy można podzielić na cztery obszary: 1. Zabytki kultury prekolumbijskiej; 2. Miasta, które zostały założone lub rozkwitły w okresie kolonialnym; 3. Ciekawostki przyrody i geografii Meksyku; 4. Meksyk współczesny Ad 1. Zwiedzanie obiektów kultury prekolumbijskiej rozpoczęliśmy od wizyty w Chichen Itza – stanowisku archeologicznym na miejscu prekolumbijskiego miasta założonego przez Majów w IV-VI w n. e. W miejscu tym szczególnym obiektem jest świątynia (piramida) Kukulkana, do której w okresie przesilenia słonecznego wiosną i jesienią przybywają wielkie tłumy turystów, aby obserwować zjawiska związane z oświetlaniem przez słońce elementów piramidy. Moim zdaniem w Chichen Itza można kupić najładniejsze drewniane maski. Kolejnym obiektem kultury prekolumbijskiej, który zobaczyliśmy było Uxmal, miasto założone na półwyspie Yucatan w okresie renesansu Majów, pomiędzy 987-1007 rokiem n.e., z piękną Świątynią Wróża – piramidą o podstawie eliptycznej, Pałacem Gubernatora i Wielką Piramidą, ze szczytu której podziwia się wspaniałe widoki. Następnie odwiedziliśmy położone w dżungli stanowisko archeologiczne w Palenque. Znajduje się tam grobowiec Pakala II, ruiny kompleksu pałacowego oraz wiele świątyń, w tym Świątynia Słońca, na którą warto się wdrapać. Wyłaniające się z dżungli ruiny pozwalają wyobrazić sobie jak one w wyglądały w okresie, gdy wznoszono i wykorzystywano te budowle. Kolejnym punktem programu była Mitla – miasto założone w V wieku przez Zapoteków na Wyżynie Meksykańskiej. W Mitli można zobaczyć ruiny pałacu z kryptami grobowymi oraz oryginalnymi ornamentami geometrycznymi na pozostałościach murów. Można też kupić w bardzo dobrej cenie lokalne wyroby z dzianin. W pobliżu Mitli (na spłaszczonym wzgórzu niedaleko Oaxaca) znajduje się najstarsza strefa archeologiczna w Meksyku – Monte Alban. Jest to dawne centrum kulturalne Mezoameryki związane z kulturą Olmeków, Zapoteków i Misteków. Znajduje się tam ciekawe muzeum z figurami „tancerzy” oraz innymi wykopaliskami. W Monte Alban warto wdrapać się na platformę południową, aby podziwiać piękną panoramę całego obiektu. Kolejnym celem naszej podróży była Cholula – ważny ośrodek religijny kultury prekolumbijskiej. Jest to jedno z najstarszych miast w Meksyku, a odkryto tam ruiny największej objętościowo piramidy świata. Na szczycie piramidy z kamieni pozyskanych z jej rozbiórki zbudowano piękny kościół. Cortes planował zbudować w Choluli 365 kościołów. Zbudowano ich tylko kilkadziesiąt i można je podziwiać ze szczytu piramidy. Ze szczytu piramidy rozciąga się również doskonały widok na dwa wulkany: Popocatapetl (dymiący wulkan) i Iztaccichuatl (śpiąca kobieta). Ostatnim zwiedzanym przez nas obiektem kultury prekolumbijskiej było Teotihuacan – miasto prekolumbijskie położone na centralnym płaskowyżu, na północny wschód od miasta Meksyk (II w. p.n.e. – II w. n.e.). Zwiedzanie Teotihuacan rozpoczęliśmy od wizyty w szlifierni kamieni, gdzie opowiedziano nam o właściwościach i zaletach różnych kamieni. Potem odwiedziliśmy galerię z kamiennymi ozdobami i biżuterią, w której można było kupić pamiątki. Ceny w galerii były wyższe niż na straganach u sprzedawców ulicznych, jednak zakupy w galerii gwarantowały autentyczność wyrobów z kamienia, czego nie zapewniały zakupy na straganach. Przedstawiono nam również właściwości i zastosowania agawy oraz znaczenie tej rośliny dla dawnych i współczesnych mieszkańców Meksyku. W Teotihuacan zwracają uwagę przede wszystkim piramidy Słońca i Księżyca, należące do największych piramid na świecie. Warto wdrapać się na piramidę Słońca, by „naładować się magiczną energią” i podziwiać wspaniałe widoki. W Teotihuacan można także w dobrej cenie kupić sombrero. Warto poczekać do tego momentu wyprawy z jego zakupem (szczególne dużego sombrera) ponieważ jest to już prawie jej koniec. Posumowaniem wrażeń związanych ze zwiedzaniem zabytków kultury prekolumbijskiej była wizyta w Muzeum Antropologicznym w Mexico City, w którym zgromadzono olbrzymie zbiory przedmiotów kultur prekolumbijskich, znalezionych na terenach badań archeologicznych w całym Meksyku. Ad 2. Podczas pierwszej części podróży zwykle nocowaliśmy w kolonialnych miastach Meksyku, które powstały lub rozwinęły się w okresie podboju imperium Majów przez hiszpańskich konkwistadorów. Miasta te zwiedzaliśmy najczęściej po zmroku co było dodatkową atrakcją ponieważ mogliśmy podziwiać dekoracje związane z przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia. Większość ulic prowadzących do głównego placu (zokalo) jest udekorowana kolorowymi lampionami, kościoły i ważne budynki są pięknie podświetlone a w wielu miejscach można było podziwiać szopki bożenarodzeniowe. Na głównych placach miast zwykle odbywały się występy artystyczne. Ludzie na ulicach tańczyli i świetnie się bawili, a my wraz z nimi. Pierwszym miastem, które odwiedziliśmy było Izamal, zwane „żółtym miastem” ze względu na kolor elewacji większości budynków. Znajduje się tam Sanktuarium Matki Boskiej Jukatańskiej, które odwiedził Jan Paweł II. Wieczorem dojechaliśmy do Meridy, stolicy stanu Yucatan, gdzie w uroczym hotelu podczas kolacji odbył się występ miejscowego zespołu ludowego. Chyba najładniejszym miastem kolonialnym, które odwiedziliśmy było San Cristóbal de las Casas, uważne za kulturalną stolicę stanu Chiapas. Ponieważ jest tam dość bezpiecznie, a hotel znajduje się prawie w centrum, można po kolacji wybrać się na spacer pięknymi uliczkami miasta. Naprzeciwko hotelu znajduje się miejsce, gdzie oferują swoje usługi grupy mariachi, więc można rozważyć zaproszenie wybranej grupy, aby zagrała podczas kolacji. Przed wejściem do hotelu można u Indianek kupić kolorowe długopisy, na poczekaniu ozdabiane wybranym imieniem. Może to być miła pamiątka dla dzieci. Niedaleko od San Cristobal położona jest indiańska wioska San Juan Chamula, zamieszkała przez potomków Majów – Tzotzil. Tworzą oni zamkniętą społeczność z lokalnymi zwyczajami. W wiosce warto odwiedzić kościół Św. Jana, do którego indiańskie rodziny przychodzą z szamanami modlić się i odganiać złe duchy. Oglądanie tych modlitw jest ciekawym przeżyciem. Można się przyglądać, ale absolutnie nie wolno fotografować ani filmować. Kolejnym miastem, do którego dotarliśmy przed zmrokiem było Oaxaca, stolica stanu o tej samej nazwie. W Oaxaca warto odwiedzić piękny kościół Santo Domingo, jednak miasto słynie przede wszystkim z targowisk, na których Indianie oferują swoje wyroby. Na straganach można między innymi podziwiać sterty różnokolorowej papryki i prażonych świerszczy. W drodze do Oaxaca wstąpiliśmy do wytwórni mezcalu. Jest to narodowa wódka meksykańska produkowana z zielonej agawy, w smaku podobna trochę do tequili. Jedną z odmian mezcalu jest Reposado, leżakujący od dwóch miesięcy do roku i zawierający w butelce 1 lub 2 gusano - gąsienice motyla żerujące na agawach. Odważni mogli nawet tego robala zjeść. Przedstawiono nam proces technologiczny wytwarzania mezcalu, poczestowano różnymi odmianami trunku. W sklepie można było nabyć wiele odmian mezcalu lub likierów z niego przygotowanych, z dołączonymi do butelek woreczkami zawierającymi sól i starte na proszek prażone świerszcze polne, zwykle konsumowane razem z mezcalem. Z Oaxaca udaliśmy się do Puebli, stolicy stanu o tej samej nazwie. Puebla nazywana jest miastem aniołów. Na straganach głównej hali targowej można zobaczyć i kupić piękne wyroby z ceramiki oraz słodycze. Wielkie wrażenie zrobiła na nas kaplica Matki Bożej Różańcowej w kościele Santo Domingo. Na głównym placu wyeksponowane były rzeźby z lodu wykonywane na oczach zwiedzających. Na zocalo i na ulicach było mnóstwo ludzi, którzy świetnie się bawili. Kolejnym odwiedzonym miastem było Taxco, zwane miastem srebra. Miasto to jest pięknie położone na zboczu góry. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w sklepie jubilerskim, gdzie odbyła się pogadanka na temat srebra. W sklepie oferowano piękne wyroby ze srebra, ale zakupy lepiej zrobić w sklepach położonych wokół głównego placu, gdzie ceny są niższe i można je negocjować. Szczególnie piękna i u nas rzadko spotykana jest biżuteria srebrna wykonana z misternie splecionych cienkich srebrnych drucików techniką filigranową. Na szczycie wzgórza przy głównym placu Taxco znajduje się piękny barokowy kościół Santa Prisca. Spacer krętymi, malowniczymi uliczkami miasta z zocalo na parking dostarcza niezapomnianych wrażeń. Ostatnim miastem, które odwiedziliśmy była Cuernavaca – stolica stanu Morelos, „miasto wiecznej wiosny”, położone ok. 85 km od Meksyku. Miasto zostało założone przez Olmeków i ze względu na łagodny klimat od wieków jest weekendowym kurortem przede wszystkim dla mieszkańców stolicy, a wiele znanych i bogatych osób z całego świata posiada tu swoje rezydencje. Ad 3. Ujęte w programie wyprawy propozycje związane w przyrodą i geografią Meksyku stanowiły odmianę i relaks pomiędzy zwiedzaniem obiektów kultury prekolumbijskiej. Na przykład po wizycie w Chichen Itza chętni mogli wykąpać się w kryształowo czystej i ciepłej wodzie malowniczo położonej studni krasowej (cenote) Ik Kil. Po kąpieli można było odpocząć w barze obok studni lub udać się na zakupy pamiątek. Wykąpać się można było również w Parku Narodowym Aqua Azul w miejscu, gdzie rozpoczynają swój bieg kaskady wodne z piękną niebiesko-zieloną wodą spływającą po zboczu góry w zaroślach selwy. Ciekawą atrakcją przyrodniczą był rejs motorówkami po wodach rezerwatu w Celestyn, w którym główną atrakcją są kolonie flamingów, pelikanów i kormoranów i wizyta w lesie namorzynowym. Niezapomnianych wrażeń dostarczył również spływ Kanionem Sumidero pomiędzy urwiskami o wysokości dochodzącej do 1 kilometra. Na brzegach kanionu podziwiać można było piękne rośliny oraz wygrzewające się na słońcu krokodyle, kolonie sokołów i inne dzikie zwierzęta. Do ciekawostek przyrodniczych zaliczyć można również kanały w Xochimilco, dzielnicy Meksyku. Jest to ulubione miejsce niedzielnych wycieczek mieszkańców miasta. Chętni uczestnicy naszej wycieczki mogli popływać na dwóch związanych linami kolorowych łodziach (trajineras) przy dźwiękach muzyki mariachi. Była to okazja do wspaniałej zabawy, ze śpiewami i degustacją tequili. Z pokładu barek można było podziwiać słynną „wyspę lalek”. Ad 4. Meksyk współczesny w programie naszej wyprawy to niewątpliwie dwie najbardziej znane miejscowości wypoczynkowe tego kraju – Cancun na półwyspie Yucatan nad Morzem Karaibskim i Acapulco nad Oceanem Spokojnym. Naszą podróż po Meksyku rozpoczęliśmy i zakończyliśmy w Cancun, gdzie mieszkaliśmy w hotelu Parnassus. Jest to duży kompleks hotelowy położony przy ładnej prywatnej plaży, z dwoma basenami dla dorosłych i aquaparkiem dla dzieci. Wnętrze hotelu ma zaskakującą stylistykę – przypomina trochę więzienie, ale jest ciekawie urządzone. Jest tam kilka tematycznych restauracji i duży bar, z których można korzystać od rana do późnych godzin nocnych. Do dyspozycji gości są również bary przy basenach i na plaży. Dzieci mogą poszaleć w aquaparku urządzonym w kształcie zamku z pirackim statkiem, basenikami i zjeżdżalniami lub w położonym obok zamku klubie z placem zabaw. W hotelu jest fitness i centrum medyczne, sala widowiskowa, a w ogrodzie pole do mini golfa. Na zakończenie podróży w hotelu spędza się 1,5 dnia, warto więc udać się na wycieczkę miejscowym autobusem do centrum Cancun (przystanek autobusu jest obok hotelu). W centrum jest wiele sklepów oraz ciekawe akwarium. Z za szyb autobusu można podziwiać wspaniałe hotele zbudowane przy plaży, a część drogi powrotnej można odbyć pieszo, by w zaroślach laguny podziwiać krokodyle. Pobyt w Cancun na zakończenie wyprawy pozwolił na dodatkowy relaks przed powrotem do domu. W Acapulco zamieszkaliśmy w hotelu Copacabana z ładnymi pokojami, prywatną plażą i basenami. Tak samo jak w Cancun, korzystaliśmy z formuły all inclusive w barach hotelowych oraz na plaży i przy basenach. Wieczorem ochotnicy mogli uczestniczyć w nocnym pokazie skoków z 35-metrowego urwiska La Quebrada (Skała Śmierci), a następnego dnia podziwiać tę samą skałę w świetle dnia z pokładu statku (rejs po zatoce Acapulco dla chętnych). Podczas rejsu na pokładzie statku występował miejscowy zespół, który przygrywał do tańca, a przewodnik opowiadał o obiektach (głównie rezydencjach znanych osób), które zostały zbudowane na klifie zatoki. Można było korzystać z baru i uczestniczyć w zabawie, którą prowadził meksykański macho. No koniec podziwialiśmy malowniczy zachód słońca. Podczas pobytu w Acapulco warto wybrać się w ciągu dnia na spacer nadmorskim bulwarem La Costera. Przy bulwarze znajduje się bazar, na którym można kupić pamiątki. Sadzę, że warto rozważyć zmianę w programie wycieczki polegającą na przedłużeniu pobytu w Acapulco o 1 dzień. Z Acapulco, Autostradą Słońca dotarliśmy do stolicy Meksyku, Mexico City, gdzie spędziliśmy 2 dni. Zamieszkaliśmy w hotelu o dobrej lokalizacji (niedaleko centrum), ale obsługa gości w restauracji hotelowej nie była zbyt dobra. Na posiłki trzeba było bardzo długo czekać, a serwowane dania nie były smaczne. Jednak z okien hotelu roztaczał się piękny widok na miasto i było stosunkowo blisko do zocalo, więc odważniejsi uczennicy wycieczki wybrali się na wieczorny spacer, by podziwiać światła dekoracji świątecznych i noworocznych. Trzeba jednak pamiętać, że poruszanie się nocą po ulicach miasta Meksyk może być niebezpieczne. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od wizyty na Placu 3 Kultur, gdzie znajdują się obok siebie obiekty kultury prekolumbijskiej, z okresu kolonizacji oraz związane z najnowszą historią Meksyku. Poznaliśmy dzielnicę Xochimilco i Muzeum Antropologiczne, o których wspominałem wyżej. Odwiedziliśmy piękny budynek Poczty Głównej, wstąpiliśmy do restauracji udekorowanej ceramiką (Willow Pattern) i spacerując deptakiem Avenida F.I. Madera dotarliśmy do zocalo. Jest to jeden z największych placów miejskich na świecie. Przy placu zwiedziliśmy między innymi katedrę, obok której znajduje się pomnik Jana Pawła II, ruiny Wielkiej Świątyni Azteków, Pałac Narodowy – siedzibę władz Meksyku z muralami Diego Rivery. Z dzwonnicy Katedry słychać było melodie dzwonów, a na pobliskich ulicach melodie z katarynek. Podczas drugiego wieczoru ochotnicy mogli pospacerować po Placu Garibaldiego i spędzić czas w restauracji Guadalajara de Noche, położonej przy alei z pomnikami gwiazd mariachi. W restauracji, można było w międzynarodowym towarzystwie posłuchać solistów oraz grupę mariachii, obejrzeć indiańskie tańce, pokaz posługiwania się lassem i walkę kogutów. Szczególnym punktem programu podczas pobytu w Mexico City była wizyta w Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe ponieważ miała ona miejsce w dniu jej największego święta – 12 grudnia. W tym dniu do Sanktuarium przybywają wielkie tłumy pielgrzymów, aby wielbić Matką Bożą. W tym czasie panuje tam zupełnie inna atmosfera niż w sanktuariach europejskich. Orszaki Indian ubranych w tradycyjne stroje podążają ulicami do Sanktuarium, w którym wystawiony jest cudowny obraz albo tańczą na placu przed bazyliką wokół dymiących ognisk. Tłumy pielgrzymów utrudniają zwiedzanie obiektów Sanktuarium i dotarcie do ołtarza, ale jest to niepowtarzalna okazja by podziwiać zwyczaje i tradycyjne stroje mieszkańców Meksyku. Z Mexico City polecieliśmy do Cancun, by nabrać sił przed powrotem do domu. Lot powrotny przebiegał bez zakłóceń i trwał około 10 godz.

6.0/6

Paweł, Mińsk Mazowiecki 29.11.2017
Termin pobytu: październik 2017

Wielka Konkwista 31.10.2017

Wszystko tak, jak na objeździe być powinno. Każdy wie na co się pisze, albowiem nik tu z przypadku się nie znalazł. Więc jak się komuś zachciało marudzić, to niech siedzi w domu, albo sam coś zorganizuje. Brawo Natalia :D.
Pokaż więcej opinii (551)

Meksyk - Filmowy świat Rainbow

Meksyk - Chichen Itza oraz Valladolid! | R.pl

Meksyk - Chichen Itza oraz Valladolid!

Meksyk - Wyspa Cozumel i jej atrakcje | R.pl

Meksyk - Wyspa Cozumel i jej atrakcje

Wideoporadnik: Praktyczne informacje przed wyjazdem do Meksyku

Wideoporadnik: Praktyczne informacje przed wyjazdem do Meksyku

telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem