Plan wycieczki

Dzień 1

Dzień 1

Zbiórka na lotnisku, na stanowisku Rainbow, przelot samolotem czarterowym do Banjul. Przylot, transfer do hotelu, obiadokolacja, nocleg w Banjul. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na: r.pl/rozklady.

Dzień 2

Dzień 2

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Senegalu Płd. przez zachodnią część prowincji Casamance. To najbardziej zielony i żyzny teren, pełen lasów palmowych oraz pól ryżowych. Casamance uważane jest za najpiękniejszą, przyrodniczą część Senegalu. Bajeczne zakola rzeki o tej samej nazwie (bolongi) dają życie bogatemu ekosystemowi pełnemu ryb oraz ostryg. Po drodze przejedziemy przez miejscowość Ziguenchor, stolicę regionu. Miasto zamieszkałe dziś głównie przez plemię Diola było kiedyś jednym z głównych punktów wywozu niewolników. Dziś jest ważnym portem oraz miejscem skąd eksportuje się orzeszki ziemne. Relaks w restauracji nad rzeką i dalsza podróż w kierunku zachodnim do Elinkine. Przeprawa na wyspę Carabane, która jest dawną faktorią handlową. Spacerując po wyspie odnosi się wrażenie, że czas na niej zatrzymał się w miejscu. W czasach kolonialnych stanowiła swoistą bramę do Oceanu Atlantyckiego. Do dzisiaj zachował się stary kościół oraz kazamaty niewolników. W drodze powrotnej zwiedzanie domów wieżowych w Mlomp. Dalej przejazd do Cap Skirring, kolacja nocleg. Dla chętnych wyjście na koncert na żywo w rytmach afrykańskich. (trasa ok. 230 km i ok. 1 godziny łącznie pływania pirogą)

Dzień 3

Dzień 3

Po śniadaniu kąpiel w oceanie lub poranny spacer wzdłuż jednej z najpiękniejszych plaż Afryki Zachodniej. Około południa przejazd do królestwa Oussouye. Wizyta na lokalnym targu , gdzie można nabyć świeże owoce sezonowe. Wizyta w manufakturze wyrobu naczyń ze słomy palmowej. Następnie przejedziemy do centrum aktywizacji zawodowej kobiet Koukangoume, gdzie zjemy pyszny obiad składający się z typowych dań kuchni ludu Diola. Będziemy mieli okazję zobaczyć jak wytwarza się lokalne batiki oraz inne wyroby rzemiosła artystycznego. Po południu przejazd wzdłuż biegów rzeki przez drugą stolicę regionu Casamance – Koldę Późnym wieczorem zakwaterowanie w hotelu w Tambacoundzie lub okolicy, kolacja, nocleg. (trasa około 470km)

Dzień 4

Dzień 4

Po śniadaniu, wyjazd w kierunku tzw. Senegalu Orientalnego. Około południa dotrzemy do parku Niokolo Koba, wpisanego na listę UNESCO, jako zagrożony rezerwat biosfery. Jest to jeden z największych naturalnie zachowanych parków narodowych w Afryce Zachodniej o powierzchni ponad 9000km ². Położony u źródeł rzeki Gambia, znajduję się we wschodniej części kraju, w pobliżu granicy z Gwineą. Prawie 80% lasów galeriowych całego Senegalu występuje właśnie tutaj. Większość terenu parku zajmują sawanny i tereny półpustynne. Oprócz bogatej flory występuje w nim także wiele gatunków zwierząt. Wyróżnia się 20 gatunków płazów, 38 gatunków gadów, około 80 gatunków ssaków oraz ponad 300 gatunków ptaków. Żyje tu między innymi kilkanaście gatunków antylop, jak kob śniady, kudu wielkie czy elandy a także szympansy, gerezy rude, krokodyle, guźce i hipopotamy. Pamiętać jednak należy, iż zwierzęta żyją tu na wolności i zobaczenie ich nie zawsze bywa łatwe. Park jest terenem nizinnym osiągającym w najwyższym miejscu wysokość 311 m. n.p.m. Po parku będziemy poruszać się pod opieką przewodnika. Późnym popołudniem wyjazd w okolice miejscowości Kedougou. Zakwaterowanie, kolacja, nocleg. (trasa ok 420 km)

Dzień 5

Po śniadaniu wyjazd do " Kraju Bassari” i "Kraju Bedik". Liczba mieszkańców tych plemion jest niewielka, liczy odpowiednio: 7 tys. i 1,5 tys. Są to ludzie bardzo przyjaźnie nastawieni do obcych przybyszów i respektują inne kultury. To bezpieczny, a zarazem najbardziej dziki i autentyczny zakątek Senegalu, prawdziwy kawałek ginącej już pierwotnej Afryki Zachodniej. Żyjące tu plemiona posługują się własnymi językami oraz wytworzyły swoją kulturę. Praktykują animizm z elementami chrześcijaństwa. Region ten został wpisany na listę kulturowego dziedzictwa UNESCO. Dotrzemy do miejscowości Bandafassi, która stanowi "bramę wjazdowa" do "Krainy Bedik". Większość wiosek Bedik położona jest na wzgórzach. Dlatego z Bandafassi rozpoczniemy intensywne podejście pod górę (440 m n.p.m. ) do niezwykle malowniczego Iwol. Spotkamy się z wodzem wioski, mieszkańcami, poznamy historie ludu Bedik, pospacerujemy między tradycyjnymi chatami i starymi baobabami, a na koniec będziemy mieli możliwość zakupu tradycyjnej biżuterii ludu Bedik i figurek z wypalanej ziemi, wyrobów niespotykanych w innych regionach Senegalu. Następnie przejedziemy przez obszar zamieszkiwany przez lud Bassari. W jednej z wiosek zatrzymamy się na obiad (płatny dodatkowo 6 EUR/os) połączony z występem artystycznym. Powrót do hotelu w okolicach Kedougou, kolacja, nocleg (trasa 150km)

Dzień 6

Wcześnie rano, po śniadaniu wyjazd nad wodospad Dindefello, na południe od Kedougou. Niezbyt trudny, godzinny trekking (należy zabrać przewiewne, wygodne buty). Następnie znajdziemy się na styku dwóch krajów Senegalu i Gwinei, skąd można podziwiać wspaniałe krajobrazy pasma górskiego Futa Dżalon - krainy sąsiedniej Gwinei. Z rejonu Futa Dżalon wypływają wielkie rzeki Afryki Zachodniej: Gambia, Senegal i Niger. Ponadto zobaczymy piękne, naturalne lasy galeriowe. Dalej przejazd do największego miasta wschodniego Senegalu – Tambacounda. Ponownie miniemy tereny parku Niokolo Koba. Przyjazd do hotelu późnym wieczorem, zakwaterowanie, kolacja, nocleg. (trasa ok. 280 km)

Dzień 7

Po śniadaniu przejazd na typowy, afrykański targ, gdzie można nabyć tkaniny oraz inne wyroby lokalnego rzemiosła artystycznego. Spacer gwarną aleją Leopolda Sedara Senghora, pierwszego prezydenta niepodległego Senegalu. Gwarantujemy barwną atmosferę oraz specyficzny koloryt afrykańskich negocjacji handlowych. Przejazd w kierunku Kaolack do miejscowości Toubacouta, w rejonie Delty Saloum. To kolejne urokliwe miejsce wpisane na listę UNESCO. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny na popołudniowy relaks nad wodą. Dla chętnych rejs łódką motorową po rzece Saloum, gdzie można oglądać skupiska mangrowców i kolonie ostryg. W ramach wycieczki udamy się na słynącą z wiekowych drzew Wyspę Baobabów, skąd roztacza się piękna panorama rzeki Saloum (koszt ok. 20 EUR/os). Kolacja, nocleg. (Trasa ok. 350 km)

Dzień 8

Dzień 8

Po śniadaniu dla chętnych możliwość fakultatywnego wzięcia udziału w spacerze z lwami na terenie rezerwatu Fathala. Senegal to jedno z pięciu miejsc na świecie, które oferuje taką możliwość. Koszt około 50€. Dalej przeprawa promowa z Barra do Bandżul i następnie zwiedzanie miasta, stolicy najmniejszego państwa w Afryce. Zobaczymy między innymi Łuk 22, skąd rozpościera się wspaniały widok na miasto. Będziemy mieli okazję podziwiać miejscowe rękodzielnictwo na tutejszym, wielkim bazarze. Następnie transfer na lotnisko. Dla klientów wybierających pobyt w Gambii przejazd do wybranego hotelu. (trasa ok 80 km).

Dzień 9

Przylot do Polski.

Uwagi do programu

Program ten rekomendujemy osobom, które cieszą się dobrym zdrowiem i chcą poznać prawdziwą Afrykę. Będziemy się poruszać po terenach, gdzie infrastruktura hotelowa oraz warunki drogowe będą bardzo odmienne od europejskich. Temperatury we wschodniej części Senegalu bywają wysokie. Radzimy zabrać nakrycia głowy, przewiewne ubrania oraz wygodne lekkie obuwie trekkingowe , mogą być sandały z grubą podeszwą. Mogą zdarzyć się przerwy w dostawie prądu. Masowa turystyka w tej części Senegalu praktycznie nie istnieje, docierają tu tylko nieliczni podróżnicy.

Dodatkowe informacje

Wyżywienie

w restauracjach hotelowych serwowane są śniadania kontynentalne (kawa, herbata wliczone w cenę) i obiadokolacje podobne do europejskich. Podczas wycieczki serwowane są głównie świeże ryby i owoce morza jako dania główne. Napoje do kolacji dodatkowo płatne

Zakwaterowanie

Hotele **/***

Pokoje: 2 - osobowe z łazienką (prysznic, WC, szafka, stolik).

Hotele na objeździe nie mają oficjalnej kategoryzacji. Pokoje wyposażone są w podstawowe udogodnienia: łazienkę z dostępem do bieżącej wody, prysznic, WC, szafkę, stolik. Nie posiadają klimatyzacji. Nocleg w Kedougou oferuje przenośne przysznice.

Może zdarzyć się że w nocy już od 22:00-7:00 oraz w ciągu dnia od 11:00-18:00 nie będzie prądu. (w niektórych obiektach pracują generatory, nie ma stałego dostępu do elektryczności.)

Ze względu na niewielką bazę hotelową w skrajnych przypadkach Rainbow zastrzega sobie prawo do zakwaterowania grupy w kilku hotelach leżących niedaleko od siebie.

Wizy

Zasady sanitarne COVID wjazdu do Gambii:

Brak obostrzeń

 

Wizy
W roku 2013 został zniesiony obowiązek wyrabiania wiz gambijskich dla obywateli Polski. Od połowy roku 2015 obywatele polscy podróżujący do Senegalu na okres nie dłuższy niż 90 dni nie potrzebują wizy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest polski paszport. Mimo zniesienia obowiązku wizowego konieczne jest uzupełnienie danych paszportowych w rezerwacji (numer i data ważności paszportu), ponieważ jest to niezbędne do przygotowania list granicznych.
Wymagana ważność paszportu min. 6 miesięcy od daty powrotu. Potrzebna 1 wolna strona w paszporcie.

Świadczenia

Cena obejmuje: przelot samolotem czarterowym, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie w hotelach wg opisu w pokojach 2 - osobowe (z możliwością dostawki), 7 lub 14 rozpoczętych dób hotelowych, wyżywienie: śniadania i obiadokolacje, program turystyczny, wycieczki busem wg. programu, transfery lotnisko - hotel - lotnisko, przejazdy 18-20 os. busem (bagażnik na dachu) z klimatyzacją, obsługę polskiego przedstawiciela podczas odprawy na lotnisku w Polsce, pilota - opiekuna grupy podczas zwiedzania Senegalu i Gambii, miejscowego pilota - opiekuna grupy, przewodników lokalnych, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL i bagaż).


Cena nie obejmuje: Lokalne opłaty, w tym bilety wstępu, napiwki, tragarze, szefowie wiosek plemiennych, przewodnicy i kierowcy, obsługa lokalna w Senegalu Wschodnim i rejonie Casamance ok. 199 EUR/os. Pakiet płatny pilotowi na miejscu. Opłata za ochronę lotniska 40 EUR/os 

Inne

Szczepienia
Miejsca, które odwiedzamy praktycznie nie są zagrożone przez takie choroby jak żółta febra. WHO informuje jednak o profilaktycznych szczepieniach przeciwko żółtej febrze (jeden zastrzyk na 10 lat). Wyjątek stanowią klienci, którzy przybywają z krajów zagrożonych tą chorobą, wtedy wymagane jest szczepienie. W rejonie Senegalu, Gambii i Gwinei Bissau zalecana jest profilaktyka antymalaryczna (leki doustne, dodatkowo polecamy zabranie repelentów ze środkiem DEET, ubrań zakrywających ciało, szczególnie wieczorami i w nocy).


 

Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą

5.1/6 (54 opinie)

Udostępnij
Dodaj do schowka
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Last Minute!
Galeria (27)
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Zdjęcie mapy
Plan Wycieczki

Atuty oferty

Senegal Orientalny – z dala od masowej turystyki •domy wieżowe Mlomp • PN Niokolo Koba – antylopy, hipopotamy, guźce, pawiany • dzikie plemiona Bedik i Bassari • ukryty wodospad Dindefello • Futa Dżalon – wrota Gwinei • Delta Saloum • lwy w Parku Fathala • afrykańskie bezdroża i targi • zabawa przy afrykańskich rytmach.
Długość lotu

7 godz. 35 min.

Lot

Bezpośredni

Rodzaj wyjazdu

Objazd + wypoczynek

Termin

Potwierdzony

Transfer

W cenie

Bagaż

W cenie

Cena obejmuje: przelot samolotem czarterowym, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie w hotelach wg opisu w pokojach 2 - osobowe (z możliwością dostawki), 7 lub 14 rozpoczętych dób hotelowych, wyżywienie: śniadania i obiadokolacje, program turystyczny, wycieczki busem wg. programu, transfery lotnisko - hotel - lotnisko, przejazdy 18-20 os. busem (bagażnik na dachu) z klimatyzacją, obsługę polskiego przedstawiciela podczas odprawy na lotnisku w Polsce, pilota - opiekuna grupy podczas zwiedzania Senegalu i Gambii, miejscowego pilota - opiekuna grupy, przewodników lokalnych, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL i bagaż).


Cena nie obejmuje: Lokalne opłaty, w tym bilety wstępu, napiwki, tragarze, szefowie wiosek plemiennych, przewodnicy i kierowcy, obsługa lokalna w Senegalu Wschodnim i rejonie Casamance ok. 199 EUR/os. Pakiet płatny pilotowi na miejscu. Opłata za ochronę lotniska 40 EUR/os 

Plan wycieczki

Dodatkowe informacje

Szczegóły lotu

Przedłuż wakacje o wypoczynek w hotelu.

Możesz rozszerzyć swoją wycieczkę objazdową o dodatkowe kilka dni wypoczynku. W tym celu wybierz hotel na przedłużenie pobytu.
Zdjęcie Hotelu
4.6/6 (82 opinie)
Palma Rima Hotel
Gambia: Banjul
Zdjęcie Hotelu
Serges
Gambia
Zdjęcie Hotelu
5.4/6 (72 opinie)
Senegambia
Gambia: Banjul
Zdjęcie Hotelu
5.5/6 (1 opinia)
Lemon Creek
Gambia: Banjul

Lecąc na wakacje z Rainbow masz zawsze w cenie:

Bagaż

rejestrowany i podręczny

Opieka

polskojęzycznego pilota

Ubezpieczenie

podstawowe

Uśmiechnięty pan na banerze
Za osobę5 581
Razem
11 161 zł
Zaliczka 30% 3 340 zł
rezerwujzablokuj miejsce na 3 dni
trwa wczytywanie

Opinie klientów

Intensywność programu
4.6
Pilot
5.4
Program wycieczki
5.0
Transport
5.0
Wyżywienie
4.5
Zakwaterowanie
4.2
Opinie pochodzą od naszych Klientów, którzy odwiedzili dany hotel lub uczestniczyli w wycieczce objazdowej.

Osoba dodająca opinię musi podać dane osobowe, takie jak imię i nazwisko oraz dane dotyczące wyjazdu, czyli datę i kierunek wyjazdu lub numer rezerwacji. Dzięki tym informacjom sprawdzamy, czy autor opinii faktycznie podróżował z nami. Jeżeli dane się nie zgadzają, wówczas nie publikujemy opinii.

6.0/6

Marcin, Koziegłowy k. Poznania 19.02.2020

kawał Czarnego Lądu

Wycieczka dla tych, którzy chcą poczuć, dotknąć, posmakować czarnej Afryki; choć przez chwilę wtopić się w nią i oderwać od europejskiego stylu życia. Trasa wycieczki przebiega przez rejony z dala od masowej turystyki, dzięki temu można zobaczyć codzienne życie w miastach i wioskach wschodniego Senegalu. Świat jakże inny od naszego. To kawałek nieskomercjalizowanego prawdziwego Czarnego Lądu. Oczywiście nie należy się spodziewać luksusowych hoteli, pamiętajmy, że lecimy do Afryki. Polecam tą wycieczkę każdemu miłośnikowi Afryki.

6.0/6

Junior 04.03.2018
Termin pobytu: listopad 2018

Chcesz oderwać się od poukładanego życia i zaplanowanego z dokładnością do godziny rozkładu dnia – musisz wybrać się do Senegalu! Tu czas płynie po swojemu, rytmem, który zaakceptujesz, albo będziesz próbował mało skutecznie go naginać – nie ma problema, jesteś na wakacjach! Wyłącz logikę i delektuj się tym, co do zaoferowania ma ten cudny i barwny kawałek Afryki. Daj się ponieść zaskoczeniu! Nie spodziewaj się, że to, czego szukasz akurat tu odnajdziesz, ale przy okazji możesz odkryć coś równie pięknego – nie ma problema! Kontakt z przyrodą – proszę bardzo, jest dzika i nieprzewidywalna, choć czasem może się wydawać monotonna zza okien busa. Kontakt z człowiekiem – ależ oczywiście, uśmiech i uniwersalny język gestów przekroczy każdą barierę i jeśli zechcesz, poznasz inną kulturę i fascynujący świat. Pamiętaj, to, co uważasz w Europie za standard, tu zwykle jest luksusem! Jeśli zatem odkryjesz w sobie pionierskie geny, dodasz szczyptę szaleństwa i gotowość zniesienia niedogodności – ta wyprawa pozwoli Ci cieszyć się nieskrępowaną radością podziwiania – nie ma problema!
Pokaż więcej opinii (52)

Banjul - pogoda

Styczeń

23

°C

Średnia temperatura w ciągu dnia

tło

Zainspiruj sie! Więcej o Gambii na naszym blogu.

Więcej
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem