Plan wycieczki

Dzień 1

Zbiórka na lotnisku, na stanowisku Rainbow, przelot samolotem czarterowym do Banjul. Przylot, transfer do hotelu, obiadokolacja, nocleg w Banjul. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na: r.pl/rozklady.

Dzień 2

Dzień 2

Po śniadaniu udamy się podróż wzdłuż południowego brzegu rzeki Gambia przemierzając tereny zamieszkałe przez grupy etniczne Mandinka, Diola i oraz Fula. Wczesnym popołudniem, po przekroczeniu rzeki Mostem Transgambijskim dotrzemy do miasteczka Kuntaur. Po zakwaterowaniu w lodgy i krótkim odpoczynku udamy się w rejs łodzią motorową w kierunku Parku Narodowego Rzeki Gambia. W czasie rejsu zbliżymy się na niewielką odległość do rzecznych wysp będących ścisłym rezerwatem chroniącym odbudowującą się populację szympansów. Z łodzi będziemy mieć możliwość obserwacji tych zwierząt. Przy odrobinie szczęścia możemy także natknąć się na hipopotamy, które zamieszkują rzekę Gambia na odcinku gdzie nie dociera słona woda morska. Po rejsie obiadokolacja oraz nocleg w lodgy. (dystans ok. 290 km)

Dzień 3

Dzień 3

Śniadanie, a następnie kilkunastominutowy przejazd do Wassu, gdzie znajduje się wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO stanowisko archeologiczne „Kamienne Kręgi Senegambii”. Te osobliwe konstrukcje cały czas kryją wiele tajemnic, są świadkami bliżej nam nieznanej historii terenów Afryki Zachodniej sprzed około tysiąca lat. Lokalny przewodnik przedstawi różne hipotezy dotyczące celu powstania tych budowli oraz ich przypuszczalnych autorów. Wizytę na stanowisku archeologicznym zakończymy krótkim zwiedzaniem muzeum. Następnie udamy się w podróż na zachód, miniemy historyczne, gambijskie miasto Janjanbureh (dawniej Georgetown), po czym wjedziemy do Senegalu na ziemie zamieszkałe między innymi przez grupę etniczną Bambara. Wczesnym wieczorem dotrzemy do handlowego miasta Tambacounda. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w hotelu w Tambacoundzie. (dystans ok. 230 km)

Dzień 4

Dzień 4

Po śniadaniu wyjazd w kierunku tzw. Senegalu Orientalnego. Miniemy obrzeża największego senegalskiego Parku Narodowego Niokolokoba (bez wjeżdżania na teren chroniony). Po drodze jest szansa na wypatrzenie populacji małp z rodziny koczkodanów, pawianów, a czasem również antylop przy rzecznym wodopoju. Około południa dotrzemy do miasta Kedougou, po czym skierujemy się pod samą granicę z Gwineą, gdzie wśród urozmaiconego krajobrazu gór Futa Jalong zatrzymamy się w wiosce Dindefello. Po chwili relaksu po podróży wyruszymy na łatwy, około godzinny trekking w stronę jednego z ukrytych skarbów Senegalu, mającego wysokość ponad 100 metrów wodospadu Dindefello (należy zbarać odpowiednie obuwie!). Wczesnym wieczorem wrócimy do miasta Kedougou. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w hotelu w Kedougou (dystans ok. 250 km)

Dzień 5

Po śniadaniu wyjazd do "Kraju Bassari” i "Kraju Bedik". Liczba mieszkańców tych plemion jest niewielka, liczy odpowiednio: 7 tys. i 1,5 tys. Są to ludzie bardzo przyjaźnie nastawieni do obcych przybyszów i respektują inne kultury. To bezpieczny, a zarazem najbardziej dziki i autentyczny zakątek Senegalu, prawdziwy kawałek ginącej już pierwotnej Afryki Zachodniej. Żyjące tu plemiona posługują się własnymi językami oraz wytworzyły swoją kulturę. Praktykują animizm z elementami chrześcijaństwa. Region ten został wpisany na listę kulturowego dziedzictwa UNESCO. Dotrzemy do miejscowości Bandafassi, która stanowi "bramę wjazdową" do "Krainy Bedik". Większość wiosek Bedik położona jest na wzgórzach. Dlatego z Bandafassi rozpoczniemy intensywne podejście pod górę (440 m n.p.m. ) do niezwykle malowniczego Iwol. Spotkamy się z wodzem wioski i mieszkańcami, poznamy historię ludu Bedik, pospacerujemy między tradycyjnymi chatami i starymi baobabami, a na koniec będziemy mieli możliwość zakupu tradycyjnej biżuterii ludu Bedik i figurek z wypalanej ziemi, wyrobów niespotykanych w innych regionach Senegalu. Następnie przejedziemy przez obszar zamieszkiwany przez lud Bassari. W jednej z wiosek zatrzymamy się na obiad połączony z występem artystycznym. Przejazd do Tambacoundy na kolację i nocleg. (trasa ok. 300 km)

Dzień 6

Po wczesnym śniadaniu ponownie wjedziemy na terytorium Gambii. Przejeżdżając przez wnętrze Gambii po raz kolejny będziemy mieć możliwość obserwacji codziennego życia przedstawicieli różnych społeczności. Późnym popołudniem dotrzemy do miejscowości Kannilai, gdzie zakwaterujemy się w dawnym prezydenckim ośrodku Sindola Lodge. Przy zgodzie mieszkańców wsi obejrzymy wieczorem energetyczny spektakl charakterystyczny dla ludu Diola – tzw. Taniec Kumpo. Obiadokolacja oraz nocleg. (dystans ok. 350 km)

Dzień 7

Po śniadaniu pojedziemy do miejscowości Tendaba, gdzie wyruszymy na wodne safari na terenie Parku Narodowego Kiang West, najbardziej dzikiego terenu dorzecza Gambii. Park zamieszkują różne gatunki małp, guźce, antylopy i kilkaset gatunków bajecznie kolorowych ptaków (między innymi bocian żółtodzioby, wężówki, kilka gatunków zimorodków, czaple, pelikany, kormorany, ibisy, kulony, waruga). Czasem widać na brzegach warany i krokodyle. Przeprawa łodziami po kanałach parku, obserwacja wiecznie zielonych lasów namorzynowych. Mangrowce należą do najbogatszych ekosystemów na ziemi, wyróżniających się największą produkcją biologiczną. Żyjące tu ryby, małże, kraby czy ostrygi stanowią pożywienie dla wielu gatunków ptaków i co równie ważne, są spiżarnią miejscowej ludności. Przerwa na lunch, następnie powrót do hotelu na wybrzeżu w okolicach Banjul, kolacja, nocleg.

Dzień 8

Dzień 8

Śniadanie, czas wolny na plażowanie i wypoczynek w Gambii. Wieczorem transfer dla Klientów powracających do kraju - na lotnisko, wylot do Polski. Dla Klientów, którzy wybrali dodatkowy tydzień pobytu w Gambii po południu transfer do wybranego hotelu.

Dzień 9

Przylot do Polski.

Uwagi do programu

Program ten rekomendujemy osobom, które cieszą się dobrym zdrowiem i chcą poznać prawdziwą Afrykę. Będziemy się poruszać po terenach, gdzie infrastruktura hotelowa oraz warunki drogowe będą bardzo odmienne od europejskich. Temperatury we wschodniej części Senegalu bywają wysokie. Radzimy zabrać nakrycia głowy, przewiewne ubrania oraz wygodne lekkie obuwie trekkingowe , mogą być sandały z grubą podeszwą. Mogą zdarzyć się przerwy w dostawie prądu. Masowa turystyka w tej części Senegalu praktycznie nie istnieje, docierają tu tylko nieliczni podróżnicy.

Dodatkowe informacje

Wyżywienie

w restauracjach hotelowych serwowane są śniadania kontynentalne (kawa, herbata wliczone w cenę) i obiadokolacje podobne do europejskich. Podczas wycieczki serwowane są głównie świeże ryby i owoce morza jako dania główne. Napoje do kolacji dodatkowo płatne

Zakwaterowanie

Hotele turystyczne, w niektórych przypadkach, z uwagi na niewielką bazę hotelową, grupa może być zakwaterowana w sąsiadujących ze sobą obiektach hotelowych.

Pokoje: 2 - osobowe z łazienką (prysznic, WC).

Hotele na objeździe nie mają oficjalnej kategoryzacji. Pokoje wyposażone są w podstawowe udogodnienia: łazienkę z dostępem do bieżącej, prysznic, WC, szafkę, stolik. Nie posiadają klimatyzacji.

Może zdarzyć się że w nocy już od 22:00-7:00 oraz w ciągu dnia od 11:00-18:00 nie będzie prądu. (w niektórych obiektach pracują generatory, nie ma stałego dostępu do elektryczności.)

Wizy

Zasady sanitarne COVID wjazdu do Gambii:

Brak obostrzeń

 

Wizy
W roku 2013 został zniesiony obowiązek wyrabiania wiz gambijskich dla obywateli Polski. Od połowy roku 2015 obywatele polscy podróżujący do Senegalu na okres nie dłuższy niż 90 dni nie potrzebują wizy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest polski paszport. Mimo zniesienia obowiązku wizowego konieczne jest uzupełnienie danych paszportowych w rezerwacji (numer i data ważności paszportu), ponieważ jest to niezbędne do przygotowania list granicznych.
Wymagana ważność paszportu min. 6 miesięcy od daty powrotu. Potrzebna 1 wolna strona w paszporcie.

Świadczenia

Cena obejmuje: przelot samolotem czarterowym, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie w hotelach wg opisu w pokojach 2 - osobowych (z możliwością dostawki), 8 rozpoczętych dób hotelowych, wyżywienie: śniadania i obiadokolacje oraz lunche w dniu 4, 5 i 7, program turystyczny, wodne safari w PN Rzeki Gambia oraz PN Kiang West, transfery lotnisko - hotel - lotnisko, przejazdy 18-20 os. busem (bagażnik na dachu) z klimatyzacją, obsługę polskiego przedstawiciela podczas odprawy na lotnisku w Polsce, pilota - opiekuna grupy podczas zwiedzania Gambii , miejscowego pilota - opiekuna grupy, przewodników lokalnych, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL i bagaż).

Cena nie obejmuje: Opłaty na miejscu, w tym bilety wstępu, napiwki płatne pilotowi ok. 200 EUR od osoby. Opłata za ochronę lotniska 40 EUR/os

Inne

Szczepienia
Miejsca, które odwiedzamy praktycznie nie są zagrożone przez takie choroby jak żółta febra. WHO informuje jednak o profilaktycznych szczepieniach przeciwko żółtej febrze (jeden zastrzyk na 10 lat). Wyjątek stanowią klienci, którzy przybywają z krajów zagrożonych tą chorobą, wtedy wymagane jest szczepienie. W rejonie Senegalu, Gambii i Gwinei Bissau zalecana jest profilaktyka antymalaryczna (leki doustne, dodatkowo polecamy zabranie repelentów ze środkiem DEET, ubrań zakrywających ciało, szczególnie wieczorami i w nocy).


 

Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
1 / 27

5.1/6 (67 opinii)

Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą

Za osobę5 700
Razem
11 400 zł
Zaliczka 10% 1 140 zł
rezerwujzablokuj miejsce na 3 dni
trwa wczytywanie
Zdjęcie mapy

Cena obejmuje: przelot samolotem czarterowym, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie w hotelach wg opisu w pokojach 2 - osobowych (z możliwością dostawki), 8 rozpoczętych dób hotelowych, wyżywienie: śniadania i obiadokolacje oraz lunche w dniu 4, 5 i 7, program turystyczny, wodne safari w PN Rzeki Gambia oraz PN Kiang West, transfery lotnisko - hotel - lotnisko, przejazdy 18-20 os. busem (bagażnik na dachu) z klimatyzacją, obsługę polskiego przedstawiciela podczas odprawy na lotnisku w Polsce, pilota - opiekuna grupy podczas zwiedzania Gambii , miejscowego pilota - opiekuna grupy, przewodników lokalnych, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL i bagaż).

Cena nie obejmuje: Opłaty na miejscu, w tym bilety wstępu, napiwki płatne pilotowi ok. 200 EUR od osoby. Opłata za ochronę lotniska 40 EUR/os

Atuty oferty

Szympansy w Parku Narodowym Rzeki Gambia – Kamienne Kręgi Senegambii – Dindefello – ukryty skarb Senegalu – Krajobraz Kulturowy ludów Bassari i Bedik – Wodne safari Kiang West
Lot

Bezpośredni

Rodzaj wyjazdu

Objazd + wypoczynek

Transfer

W cenie

Bagaż

W cenie

Plan wycieczki

Dodatkowe informacje

Szczegóły lotu

Przedłuż wakacje o wypoczynek w hotelu.

Możesz rozszerzyć swoją wycieczkę objazdową o dodatkowe kilka dni wypoczynku. W tym celu wybierz hotel na przedłużenie pobytu.
Zdjęcie Hotelu
4.7/6 (87 opinii)
Palma Rima Hotel
Gambia: Banjul
Zdjęcie Hotelu
4.3/6 (48 opinii)
Holiday Beach Club
Gambia: Banjul
Zdjęcie Hotelu
5.5/6 (11 opinii)
Lemon Creek
Gambia: Banjul
Zdjęcie Hotelu
Sarges
Gambia

Opinie

Intensywność programu
4.7
Pilot
5.4
Program wycieczki
5.0
Transport
4.9
Wyżywienie
4.4
Zakwaterowanie
4.2
Opinie pochodzą od naszych Klientów, którzy odwiedzili dany hotel lub uczestniczyli w wycieczce objazdowej.

Osoba dodająca opinię musi podać dane osobowe, takie jak imię i nazwisko oraz dane dotyczące wyjazdu, czyli datę i kierunek wyjazdu lub numer rezerwacji. Dzięki tym informacjom sprawdzamy, czy autor opinii faktycznie podróżował z nami. Jeżeli dane się nie zgadzają, wówczas nie publikujemy opinii.

6.0/6

Mateusz, --- 04.03.2024
Termin pobytu: luty 2024

Prawdziwa Afryka

Świetna wycieczka, którą zdecydowanie polecam każdemu, niezapomniane wspomnienia! Niepowtarzalna szansa, by zobaczyć część autentycznej Afryki! Warto wziąć jednak poprawkę na fakt, że to właśnie Afryka i nic do czego przyzwyczailiśmy się w Europie nie funkcjonuje tam tak jak powinno ale zdecydowanie przekłada się to na autentyczność doświadczeń, a o to chodzi w tej wycieczce. Pilot Artur zdecydowanie dał radę mimo niesprzyjających warunków, udało się zrealizować cały program co wcale nie było takie proste, polecam serdecznie tego Pana, bo wykonał kawał dobrej roboty! Na kwestie zakwaterowania, wyżywienia czy transportu trzeba patrzeć przez pryzmat lokalnych warunków (mniej turystyczna część Senegalu), widać jednak było, że starano się zapewnić możliwie najwyższy standard i z całą pewnością mogę powiedzieć, że niczego nie brakowało. Wycieczka pozwala na zobaczenie innego świata, nie zepsutego jeszcze masową turystyką, a jej nazwa doskonale oddaje jej klimat!
Pokaż więcej opinii (66)

Lecąc na wakacje z Rainbow masz zawsze w cenie:

Bagaż

rejestrowany i podręczny

Opieka

polskojęzycznego pilota

Ubezpieczenie

podstawowe

Uśmiechnięty pan na banerze
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem