ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Acapulco – co warto zobaczyć podczas wakacji?

„Acapulco… wystarczy morze, ocean szczęścia. A potem tropikalna noc łapie Cię za serce i zakochujesz się beznadziejnie…” – śpiewał popularny włoski zespół Ricchi e Poveri. Romantyczna zatoka św. Łucji otoczona skałami od dziesięcioleci przyciąga gwiazdy Hollywood, meksykańskich bogaczy i turystów z całego świata. Dzisiaj Acapulco w Meksyku to prawie milionowe miasto i wciąż jest chętnie odwiedzane zarówno przez Meksykanów, jak i obcokrajowców. Co warto zobaczyć i zrobić w Acapulco podczas wakacji? Poznaj największe atrakcje!

Meksykańskie Acapulco - kurort z historią

Przede wszystkim należy podkreślić, że Acapulco w przeciwieństwie do kurortów, które powstały kilkadziesiąt lat temu na potrzeby turystyki ma bardzo długą i bogatą historię.

Już w czasach prehiszpańskich osiedlili się tam ludzie, a z racji strategicznego położenia nad Oceanem Spokojnym, prowadzili kontakty handlowe. W VII wieku dotarli tam mieszkańcy miasta Teotihuacan ze środkowego Meksyku, a nieco później Majowie przez cieśninę Tehuantepec. W XV wieku tereny dzisiejszego Acapulco przeszły pod panowanie imperium azteckiego, a w XVI wieku. Kiedy Hiszpanie podbili Azteków, powstał port, z którego wypływały statki do Azji.

Wycieczki do Acapulco stały się sławne w latach 50., kiedy wakacje w Meksyku zaczęli spędzać sławni i bogaci. Przebywał tam m.in. John F. Kennedy, Elizabeth Taylor, Elvis Presley i Marylin Monroe. W samym mieście lub jego okolicach nakręcono wiele znanych filmów, np. “Dama z Szanghaju” lub “Przygody Tarzana”. Aktor, który grał rolę Tarzana, Johnny Weissmüller, tak zachwycił się Acapulco, że postanowił tam zamieszkać na stałe. Przez następne dekady wille w Acapulco kupili Michael Jackson, Ricky Martin, Placido Domingo czy Julio Iglesias.

Wakacje w Acapulco dzisiaj

Dzisiaj Acapulco to wciąż popularny kurort, do którego na wakacje przybywają zarówno turyści meksykańscy, jak i zagraniczni. Znajduje się ok. 400 km na południe od miasta Meksyk.

Strefa turystyczna dzieli się na 3 części:

  • Starą (Acapulco Viejo),
  • Złotą (Acapulco Dorado) – powstała w latach 1960-80,
  • Diamentową (Acapulco Diamante).

W najnowszej strefie turystycznej Acapulco znajdują się wielkie hoteli typu all inclusive oraz butikowe rezydencje z prywatnym zejściem do plaży. Spędzając czas na plaży w Meksyku, można pływać, nurkować, opalać się, uprawiać sporty wodne, ale również poznać ciekawą historię regionu.

W ostatnich latach meksykańskie Acapulco zyskało opinię opuszczonego kurortu ze względu na rosnącą popularność Riwiery Majańskiej oraz wzrostu przestępczości w stanie Guerrero. Jest to jednak wizerunek mocno przesadzony – do Acapulco na wakacje dalej przyjeżdża bardzo dużo turystów. To jedna z ulubionych miejscowości wypoczynkowych mieszkańców stolicy, którzy w każdy długi weekend czy święta tłumnie przybywają nad ocean.

Poza tym Acapulco to „miasto, które nigdy nie śpi”. Nocą ożywa życie w barach i klubach. Po ulicach jeżdżą dorożki ozdobione światełkami w stylu bajek Disneya oraz miejskie autobusy, w których leci głośna rozrywkowa muzyka.

Atrakcje Acapulco - rejs po zatoce św. Łucji

Acapulco położone jest na wybrzeżu malowniczej zatoki Św. Łucji (Bahía de Santa Lucia), którą z 3 stron zamykają szczyty gór Sierra Madre del Sur. Jedną z głównych atrakcji w Acapulco jest rejs statkiem po zatoce. Podczas takiej wycieczki fakultatywnej w Meksyku można zobaczyć od strony morza wybrzeże usłane hotelami oraz wille bogaczy ukryte wśród skał, a także podziwiać piękny zachód słońca, gdy statek wypływa na otwarty ocean.

W Acapulco takie wycieczki odbywają się 2 razy dziennie - w południe i o godzinie 16:30. Zdecydowanie jest to jedna z najprzyjemniejszych i najciekawszych form zwiedzania tej części Meksyku. Jeśli ktoś woli popływać w bardziej luksusowej otoczce, istnieje możliwość wynajęcia prywatnego jachtu.

Wycieczka pełna wrażeń, czyli La Quebrada

La Quebrada to ponad 40-metrowa skała, ze szczytu, której 5 razy dziennie skaczą do wody tzw. clavadistas, czyli wysportowani skoczkowie. Skoki, które, w latach 30. były spontaniczną rozrywką mieszkańców, dzisiaj stały się mrożącym krew w żyłach pokazem przyciągającym tłumy.

Skoczkowie muszą wyliczyć moment, w którym fale osiągają najwyższy punkt, a głębokość wody wynosi ok. 4 metry - inaczej narażają się na śmierć. Brawurowe pokazy odbywają się w godzinach 13:00, 19:30, 20:30, 21:30 oraz 22:30, a wstęp jest płatny. Skoki można obserwować z balkonu pobliskiej restauracji El Mirador lub specjalnie do tego przygotowanego tarasu. Clavadistas najpierw schodzą po schodach, a potem przepływają na drugą stronę zatoczki i sprawnie wspinają się na szczyt skały, na którym postawione są dwie kapliczki. Przeważnie jest 5 skoczków, a jeden z nich skacze z najwyższego punktu. Cały pokaz trwa około 30 minut. Takiej atrakcji jak w Acapulco nie znajdziesz nigdzie indziej!

Co warto zobaczyć w Acapulco? Kaplica Pokoju

La Capilla de la Paz znajduje się na najwyższym szczycie w granicach Acapulco - górze El Guitarrón (402 m n.p.m.). Została ufundowana przez małżeństwo de Trouyet, którzy w 1967 roku stracili swoich dwóch synów w wypadku samolotowym. Po tym tragicznym wydarzeniu postawili wznieść pomnik w postaci dłoni złożonych w geście modlitwy symbolizujących braterską więź.

Obok pomnika znajduje się 42-metrowy krzyż oraz ekumeniczna kaplica, w której wyznawcy różnych religii mogą modlić się lub odprawić mszę. Ze szczytu rozpościera się przepiękna panorama zatoki i Acapulco w Meksyku, a sama droga, która prowadzi do kaplicy, jest również niezwykle malownicza.

Fort San Diego w Acapulco

Jako że w czasach kolonialnych Acapulco w Meksyku było bardzo ważnym portem, z którego prowadził szlak morski do Azji, często w okolicach dochodziło do ataków piratów. W XVII wieku Hiszpanie wybudowali więc fortecę chroniącą galeony przypływające z Manili, których ładunek (np. kość słoniowa, porcelana, przyprawy) transportowano potem drogą lądową do portu Veracruz. Jest to jeden z największych fortów morskich położonych na wybrzeżu Oceanu Spokojnego. Od 1949 roku jest pod opieką Narodowego Instytutu Antropologii i Historii, a wewnątrz mieści się muzeum. Warto jednak zwiedzić te atrakcje Acapulco, aby lepiej poznać kolonialną historię miasta. Od czasu do czasu w muzeum organizowane są również wystawy sztuk plastycznych.

Acapulco - wycieczka na wyspę La Roqueta

To niewielka wyspa położona w zatoce św. Łucji. Pływają na nią łódki z przezroczystym dnem, więc sam rejs jest już dużą atrakcją Acapulco. Po drodze można podziwiać kolorowe ryby oraz podwodną figurkę Maryi Królowej Mórz, do której modlą się rybacy.

Na wyspie znajduje się latarnia morska, tropikalna przyroda oraz piękne plaże, z których można wybrać się na nurkowanie czy przejazd skuterem wodnym. Fale są tam niewielkie, więc jest to idealne miejsce do pływania dla dzieci.

Plac El Zócalo z katedrą w Acapulco

Jak każde większe miasto, również Acapulco posiada główny plac zwany El Zócalo. Znajduje się na nim katedra pod wezwaniem Matki Bożej Opiekunki Samotnych. Obecny wygląd kościoła zawdzięcza się architektowi Adamowi Boari, który zaprojektował również Pałac Sztuk Pięknych w mieście Meksyk.

Katedra powstała na początku XX wieku i ma w sobie elementy w stylu bizantyjskim. Na placu obecnie znajdują się kawiarnie, stragany z pamiątkami i ławki. To dobre miejsce do odpoczynku, można też stamtąd łatwo dostać się na nadmorski deptak, tzw. El Malecón.

Acapulco - atrakcje w okolicy

Jeśli ktoś ma więcej czasu, warto wyjechać z Acapulco, aby poznać bardziej dziewicze tereny wybrzeża pacyficznego. Co warto zobaczyć? Kilkanaście kilometrów za miastem znajduje się mierzeja tworząca lagunę Coyuca, po której można się przepłynąć łodzią motorową, podziwiając tropikalną florę i faunę. Wybrzeże oceanu to miejsce, gdzie samice żółwi składają jajeczka, a turyści mają możliwość pomóc małym wykluwającym się żółwikom dotrzeć do wody. W ten sposób wspierają zachowanie populacji żółwi w Meksyku.

Na wschód od miasta znajduje się druga, mniejsza zatoka Puerto Marques. Fale są tam łagodniejsze niż w Acapulco. To idealne miejsce do plażowania oraz spróbowania dań z owoców morza.

Autorka: Iwona Klemczak

Data Publikacji: 03.03.2023

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Palma de Mallorca – zwiedzamy stolicę MajorkiMajorka to największa wyspa hiszpańskich Balearów – archipelagu położonego w zachodniej części Morza Śródziemnego. Na 3.640 km² powierzchni znajdziesz piękne piaszczyste plaże, malownicze zatoki, strome klify i klimatyczne średniowieczne miasteczka. Do tego dochodzi fantastyczna hiszpańska kuchnia, piękna słoneczna pogoda oraz bogata kultura. Jest to idealne miejsce na wakacje zarówno dla miłośników rozrywek i nocnego trybu życia, jak i dla rodzin z dziećmi. Stolicą Majorki jest położona w jej południowo-zachodniej części Palma de Mallorca, gdzie mieszka prawie połowa z 920 tys. mieszkańców wyspy. W miejscowości znajduje się wiele ciekawych miejsc, z którymi często wiąże się fascynująca historia. Zobacz, co przede wszystkim warto zobaczyć podczas wizyty w tym fascynującym mieście i poznaj najsłynniejsze atrakcje w Palma de Mallorca.
krajobraz kierunku
Durres i okolice. Zobacz największe atrakcje i dowiedz się, co warto zwiedzićDurres to największy albański kurort, który przyciąga turystów piękną, piaszczystą plażą ciągnącą się na dystansie 15 kilometrów, dużym wyborem hoteli o zróżnicowanym standardzie i dziesiątkami knajpek czy restauracji, serwujących lokalne specjały. Na miłośników zwiedzania czekają interesujące zabytki z czasów rzymskich, m.in., amfiteatr i forum, weneckie fortyfikacje i ciekawe Muzeum Archeologiczne. Durres to także świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy, gdzie w promieniu zaledwie 50 km znajduje się wiele ciekawych miejsc. Co warto zobaczyć podczas urlopu w Albanii? Poznaj największe atrakcje w Durres i okolicach.
krajobraz kierunku
Djerba - co warto zobaczyć? 6 najważniejszych atrakcjiTunezja jest jednym z bardziej nowoczesnych krajów afrykańskich. Ma blisko 60 wysp i wysepek, jednak zdecydowana większość z nich jest bardzo mała i niezamieszkana. Djerba to najważniejsza z nich. Leży na południowym wschodzie wybrzeża nad Morzem Śródziemnym w zatoce Mała Syrta. To największa wyspa w kraju, która ze względu na mnogość atrakcji i świetną bazę hotelową jest najczęściej odwiedzanym obszarem całego kraju. Zobacz, jakie atrakcje Djerby czekają na Ciebie podczas urlopu.
krajobraz kierunku
Wenezuela - co warto zobaczyć? Rajskie atrakcje turystyczneRajska i piękna Wenezuela fascynuje dziewiczą przyrodą, karaibskimi plażami, indiańskimi wioskami oraz pełnymi kontrastów miastami. To kwintesencja Ameryki Południowej i miejsce, gdzie podczas wakacji można przeżyć prawdziwą przygodę życia! Co warto zwiedzić w Wenezueli, aby poznać wszystkie oblicza tego pełnego niespodzianek kraju?