Wróć

Inne

Indonezja i Bali. Kiedy najlepiej jechać na wakacje?

Indonezja – nie do końca odkryte i wciąż egzotyczne miejsce na ziemi. Pogoda w tym kraju sprzyja całorocznym podróżom. Kiedy najlepiej przeżyć indonezyjską przygodę?

Pogoda w Indonezji. Kiedy warto przyjechać na Bali?

Położenie Bali, w strefie klimatu równikowego wilgotnego, czyni z wyspy fantastyczne miejsce do odpoczynku przez okrągły rok. Przez większość miesięcy panują tu wysokie temperatury oraz krążą masy wilgotnego powietrza. Klimat jest stały, a w ciągu całego roku termometry pokazują bardzo niewielkie wahania temperatur. To sprawia, że Bali jest wiecznie zieloną, ciepłą i szalenie przyjazną krainą do spędzenia tu wymarzonego urlopu. Pogoda na Bali jest cudowna przez cały rok. Na tej bajecznej, indonezyjskiej wyspie, w zasadzie nie ma pór roku – zmianie ulega tylko wilgotność powietrza. Dlatego wyróżnia się tu dwie pory: suchą i deszczową.Pierwsza z nich, przypada na okres od maja do września, ze średnimi temperaturami równymi 28°C i powietrzem o wilgotności wynoszącej 60%. Sierpień to najbardziej pogodny czas na Bali, choć - jeśli wybierzecie się w innym okresie, również nie powinniście narzekać. Pora deszczowa przypada na okres od października do kwietnia. Jest wtedy o kilka stopni chłodniej, co nie ma wielkiego znaczenia dla turystów. Muszę Wam też powiedzieć, że pomiędzy najcieplejszym miesiącem roku (maj) a najzimniejszym (styczeń), różnica temperatur wynosi zaledwie 2 stopnie.W porze deszczowej – trwającej od października do kwietnia – bardziej odczuwalny jest natomiast wzrost liczby dni deszczowych – w zależności od okresu, może ich być od 8 do 16 w ciągu miesiąca. Znacząco zwiększa się też wilgotność powietrza – maksymalnie osiągając 80%. Najbardziej deszczowym rejonem są tu góry. Jeżeli interesuje Was intensywne zwiedzanie wyspy, na okres swojego przyjazdu wybierzcie któryś z miesięcy pomiędzy majem a wrześniem. Jeśli uwielbiacie, tak jak ja, pluskać się w ciepłej wodzie, podziwiać cudne krajobrazy i odciąć się od głośnej cywilizacji, wybór Bali na miejsce wakacyjnego odpoczynku to prawdziwy strzał w dziesiątkę!

Pora sucha na Bali. Jakie warunki wtedy tu panują?

Zwłaszcza w porze suchej możecie liczyć na wysoką temperaturę wody w oceanie i na małą liczbę dni wypełnionych deszczem. Weźcie więc wygodne buty, mały plecak, coś do picia i… w drogę! W porze suchej macie świetne warunki na eksplorowanie wyspy, w tym na wspinaczkę na wulkan Gunung Agung. Po wysiłku fizycznym doskonale sprawdzi się relaksująca kąpiel w oceanie, a drugiego dnia – sporty wodne, do uprawiania których są Bali świetne warunki. Bywają jednak dni, gdy jest wyjątkowo duszno i ciężko się oddycha – wtedy warto dobrze przygotować się do wędrówki. Nakrycie głowy, płaszcz przeciwdeszczowy, kremy z filtrem UV i butelka wody pod ręką powinny załatwić sprawę. Kto wie, może będziecie mieć na tyle szczęścia, że w trakcie marszu, skropi Was życiodajny deszcz i powietrze zrobi się rześkie.😉Pora deszczowa na Bali. Czy warto wtedy odwiedzić wyspę?

Co ciekawe, pora deszczowa na Bali ma także swoje zalety. Równikowa ulewa może być dla Europejczyka atrakcją samą w sobie, której nie doświadczy będąc w Grecji, we Włoszech czy w Hiszpanii. Gdy przyleciałam na Bali w październiku ubiegłego roku, zachwyciła mnie ciepła, słoneczna pogoda i fantastyczne warunki do spędzania beztroskiego czasu w wodzie. Podczas mojego pobytu padało może dwa razy. Mocno, intensywnie, ale krótko. Woda w oceanie była przyjemnie cieplutka, dlatego kąpałam się codziennie, rozkoszując się bajecznymi kolorami wody i nieba. Ach! Tu po prostu trzeba przyjechać choć raz w życiu.Jeśli nie lubicie tłocznych miejsc, nie jedźcie na wakacje w pełni sezonu turystycznego - wybierzcie się na Bali w okresie od grudnia do stycznia. Gdy w tym czasie, w Polsce szaleją za oknami zawieje i zamiecie (a w gorszym wariancie jest szaro i buro), na wyspie czeka na Was idealnie urlopowa pogoda – temperatury ciut niższe niż 30 stopni i słoneczna aura, tylko czasem przerywana krótkotrwałymi ulewami. W okresie od października do kwietnia zdarzają się dni deszczowe i takie, w których w ogóle nie pada. Bywa też, że po kilku dniach szalenie intensywnych opadów pogoda wraca do normy. Najwięcej deszczu jest w rejonach górzystych, najmniej – na wybrzeżu Bali. Jeśli więc za deszczem nie przepadacie, ale możecie zaplanować sobie urlop akurat, gdy na wyspie jest pora deszczowa, spokojnie wybierzcie jej północne obszary. Istnieje szansa, że w czasie Waszego pobytu nie spadnie zbyt wiele kropel deszczu. A nawet jeśli trochę zmokniecie, w tak cudownym miejscu, to nic się nie stanie i nie powinno pokrzyżować Wam żadnych podróżniczych planów :).

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 04.11.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.5/6  10 ocen
Wypoczynek • Indonezja: Bali
zdjęcie-oferty
Last Minute!
6.0/6  1 ocena
Wypoczynek • Indonezja: Bali
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.2/6  229 ocen
Objazd + wypoczynek • Indonezja: Bali
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.5/6  1 ocena
Wypoczynek • Indonezja: Bali
zdjęcie-oferty
Last Minute!
6.0/6  2 oceny
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.6/6  17 ocen
Wypoczynek • Indonezja: Bali
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.8/6  11 ocen
Wypoczynek • Indonezja: Bali
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.3/6  2 oceny
Wypoczynek • Indonezja: Bali
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.3/6  2 oceny
Wypoczynek • Indonezja: Bali
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.0/6  2 oceny

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Wakacje w listopadzie. Dokąd wybrać się na wypoczynek? W Rainbow otwieramy sezon egzotyczny właśnie w listopadzie. Startujemy z ofertą Dreamlinerową już od początku miesiąca! Udowodnimy Ci, że jesienny wyjazd może być równie fascynujący, co sierpniowy urlop. Spraw sobie wakacje w listopadzie i sprawdź, dokąd możesz się wybrać! Podpowiemy Ci, gdzie w listopadzie jest najcieplej i w których regionach utrzymuje się temperatura w okolicach 30 stopni Celsjusza. Dowiesz się też, w których krajach jest wtedy przyjemnie i ciepło, a warunki są idealne do wypoczywania i zwiedzania. Wakacje all inclusive a może last minute? W listopadzie nie brakuje atrakcyjnych ofert, a zalety wyboru urlopu jesienią, o których w dalszej części artykułu, mówią same za siebie.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Krecie. Kiedy warto polecieć na grecką wyspę? Greckie wyspy to zawsze dobry wybór na urlop. Nie inaczej jest oczywiście z największą z nich, czyli Kretą. Na tych, którzy zdecydują się tu przyjechać, czeka całe mnóstwo rozmaitych atrakcji – kamieniste i piaszczyste plaże, malownicze górskie krajobrazy, bogata w owoce morza kuchnia grecka, urokliwe miasteczka oraz wysokiej klasy zabytki. Jest to więc idealne miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i dla amatorów aktywnego wypoczynku. Przeczytaj, jakiej na Krecie pogody możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku oraz zaplanuj swoje wymarzone wakacje w kolebce europejskiej cywilizacji, której historia zaczęła się 4 tys. lat przed narodzinami kultury minojskiej!
krajobraz-kierunku
Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu? Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Korfu Korfu jest największą wyspą Archipelagu Jońskiego, rozciągającego się u północno-zachodnich rubieży Grecji właściwej. Wciśnięta pomiędzy Półwysep Apeniński a Bałkany leży niemal dokładnie w miejscu, gdzie stykają się wody mórz Adriatyckiego i Jońskiego. Dla turystów to niemal idealna wyspa, gdzie bogactwo historycznej spuścizny sąsiaduje z malowniczą przyrodą i urokliwymi plażami, a mało uczęszczane drogi oraz szlaki we wnętrzu wyspy Korfu doskonale nadają się na wycieczki piesze czy też rowerowe. Są tu duże, tętniące życiem kurorty, ale też małe i zaciszne miejscowości sprzyjające turystyce rodzinnej. Turyście tak naprawdę pozostaje tylko dopasować odpowiednie miejsce do swoich potrzeb! Zobacz jakiej pogody oraz temperatury na Korfu możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku i zaplanuj swoje wymarzone wakacje!