Indonezja i Bali. Kiedy najlepiej jechać na wakacje?

Indonezja – nie do końca odkryte i wciąż egzotyczne miejsce na ziemi. Pogoda w tym kraju sprzyja całorocznym podróżom. Kiedy najlepiej przeżyć indonezyjską przygodę?

Pogoda w Indonezji. Kiedy warto przyjechać na Bali?

Położenie Bali, w strefie klimatu równikowego wilgotnego, czyni z wyspy fantastyczne miejsce do odpoczynku przez okrągły rok. Przez większość miesięcy panują tu wysokie temperatury oraz krążą masy wilgotnego powietrza. Klimat jest stały, a w ciągu całego roku termometry pokazują bardzo niewielkie wahania temperatur. To sprawia, że Bali jest wiecznie zieloną, ciepłą i szalenie przyjazną krainą do spędzenia tu wymarzonego urlopu. Pogoda na Bali jest cudowna przez cały rok. Na tej bajecznej, indonezyjskiej wyspie, w zasadzie nie ma pór roku – zmianie ulega tylko wilgotność powietrza. Dlatego wyróżnia się tu dwie pory: suchą i deszczową.



Pierwsza z nich, przypada na okres od maja do września, ze średnimi temperaturami równymi 28°C i powietrzem o wilgotności wynoszącej 60%. Sierpień to najbardziej pogodny czas na Bali, choć - jeśli wybierzecie się w innym okresie, również nie powinniście narzekać. Pora deszczowa przypada na okres od października do kwietnia. Jest wtedy o kilka stopni chłodniej, co nie ma wielkiego znaczenia dla turystów. Muszę Wam też powiedzieć, że pomiędzy najcieplejszym miesiącem roku (maj) a najzimniejszym (styczeń), różnica temperatur wynosi zaledwie 2 stopnie.



W porze deszczowej – trwającej od października do kwietnia – bardziej odczuwalny jest natomiast wzrost liczby dni deszczowych – w zależności od okresu, może ich być od 8 do 16 w ciągu miesiąca. Znacząco zwiększa się też wilgotność powietrza – maksymalnie osiągając 80%. Najbardziej deszczowym rejonem są tu góry. Jeżeli interesuje Was intensywne zwiedzanie wyspy, na okres swojego przyjazdu wybierzcie któryś z miesięcy pomiędzy majem a wrześniem. Jeśli uwielbiacie, tak jak ja, pluskać się w ciepłej wodzie, podziwiać cudne krajobrazy i odciąć się od głośnej cywilizacji, wybór Bali na miejsce wakacyjnego odpoczynku to prawdziwy strzał w dziesiątkę!

Pora sucha na Bali. Jakie warunki wtedy tu panują?

Zwłaszcza w porze suchej możecie liczyć na wysoką temperaturę wody w oceanie i na małą liczbę dni wypełnionych deszczem. Weźcie więc wygodne buty, mały plecak, coś do picia i… w drogę! W porze suchej macie świetne warunki na eksplorowanie wyspy, w tym na wspinaczkę na wulkan Gunung Agung. Po wysiłku fizycznym doskonale sprawdzi się relaksująca kąpiel w oceanie, a drugiego dnia – sporty wodne, do uprawiania których są Bali świetne warunki. Bywają jednak dni, gdy jest wyjątkowo duszno i ciężko się oddycha – wtedy warto dobrze przygotować się do wędrówki. Nakrycie głowy, płaszcz przeciwdeszczowy, kremy z filtrem UV i butelka wody pod ręką powinny załatwić sprawę. Kto wie, może będziecie mieć na tyle szczęścia, że w trakcie marszu, skropi Was życiodajny deszcz i powietrze zrobi się rześkie.😉



Pora deszczowa na Bali. Czy warto wtedy odwiedzić wyspę?

Co ciekawe, pora deszczowa na Bali ma także swoje zalety. Równikowa ulewa może być dla Europejczyka atrakcją samą w sobie, której nie doświadczy będąc w Grecji, we Włoszech czy w Hiszpanii. Gdy przyleciałam na Bali w październiku ubiegłego roku, zachwyciła mnie ciepła, słoneczna pogoda i fantastyczne warunki do spędzania beztroskiego czasu w wodzie. Podczas mojego pobytu padało może dwa razy. Mocno, intensywnie, ale krótko. Woda w oceanie była przyjemnie cieplutka, dlatego kąpałam się codziennie, rozkoszując się bajecznymi kolorami wody i nieba. Ach! Tu po prostu trzeba przyjechać choć raz w życiu.



Jeśli nie lubicie tłocznych miejsc, nie jedźcie na wakacje w pełni sezonu turystycznego - wybierzcie się na Bali w okresie od grudnia do stycznia. Gdy w tym czasie, w Polsce szaleją za oknami zawieje i zamiecie (a w gorszym wariancie jest szaro i buro), na wyspie czeka na Was idealnie urlopowa pogoda – temperatury ciut niższe niż 30 stopni i słoneczna aura, tylko czasem przerywana krótkotrwałymi ulewami. W okresie od października do kwietnia zdarzają się dni deszczowe i takie, w których w ogóle nie pada. Bywa też, że po kilku dniach szalenie intensywnych opadów pogoda wraca do normy. Najwięcej deszczu jest w rejonach górzystych, najmniej – na wybrzeżu Bali. Jeśli więc za deszczem nie przepadacie, ale możecie zaplanować sobie urlop akurat, gdy na wyspie jest pora deszczowa, spokojnie wybierzcie jej północne obszary. Istnieje szansa, że w czasie Waszego pobytu nie spadnie zbyt wiele kropel deszczu. A nawet jeśli trochę zmokniecie, w tak cudownym miejscu, to nic się nie stanie i nie powinno pokrzyżować Wam żadnych podróżniczych planów :).

Data Publikacji: 04.11.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.
krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.