Inne

Indonezja i Bali. Kiedy najlepiej jechać na wakacje?

Indonezja – nie do końca odkryte i wciąż egzotyczne miejsce na ziemi. Pogoda w tym kraju sprzyja całorocznym podróżom. Kiedy najlepiej przeżyć indonezyjską przygodę?

Pogoda w Indonezji. Kiedy warto przyjechać na Bali?

Położenie Bali, w strefie klimatu równikowego wilgotnego, czyni z wyspy fantastyczne miejsce do odpoczynku przez okrągły rok. Przez większość miesięcy panują tu wysokie temperatury oraz krążą masy wilgotnego powietrza. Klimat jest stały, a w ciągu całego roku termometry pokazują bardzo niewielkie wahania temperatur. To sprawia, że Bali jest wiecznie zieloną, ciepłą i szalenie przyjazną krainą do spędzenia tu wymarzonego urlopu. Pogoda na Bali jest cudowna przez cały rok. Na tej bajecznej, indonezyjskiej wyspie, w zasadzie nie ma pór roku – zmianie ulega tylko wilgotność powietrza. Dlatego wyróżnia się tu dwie pory: suchą i deszczową.Pierwsza z nich, przypada na okres od maja do września, ze średnimi temperaturami równymi 28°C i powietrzem o wilgotności wynoszącej 60%. Sierpień to najbardziej pogodny czas na Bali, choć - jeśli wybierzecie się w innym okresie, również nie powinniście narzekać. Pora deszczowa przypada na okres od października do kwietnia. Jest wtedy o kilka stopni chłodniej, co nie ma wielkiego znaczenia dla turystów. Muszę Wam też powiedzieć, że pomiędzy najcieplejszym miesiącem roku (maj) a najzimniejszym (styczeń), różnica temperatur wynosi zaledwie 2 stopnie.W porze deszczowej – trwającej od października do kwietnia – bardziej odczuwalny jest natomiast wzrost liczby dni deszczowych – w zależności od okresu, może ich być od 8 do 16 w ciągu miesiąca. Znacząco zwiększa się też wilgotność powietrza – maksymalnie osiągając 80%. Najbardziej deszczowym rejonem są tu góry. Jeżeli interesuje Was intensywne zwiedzanie wyspy, na okres swojego przyjazdu wybierzcie któryś z miesięcy pomiędzy majem a wrześniem. Jeśli uwielbiacie, tak jak ja, pluskać się w ciepłej wodzie, podziwiać cudne krajobrazy i odciąć się od głośnej cywilizacji, wybór Bali na miejsce wakacyjnego odpoczynku to prawdziwy strzał w dziesiątkę!

Pora sucha na Bali. Jakie warunki wtedy tu panują?

Zwłaszcza w porze suchej możecie liczyć na wysoką temperaturę wody w oceanie i na małą liczbę dni wypełnionych deszczem. Weźcie więc wygodne buty, mały plecak, coś do picia i… w drogę! W porze suchej macie świetne warunki na eksplorowanie wyspy, w tym na wspinaczkę na wulkan Gunung Agung. Po wysiłku fizycznym doskonale sprawdzi się relaksująca kąpiel w oceanie, a drugiego dnia – sporty wodne, do uprawiania których są Bali świetne warunki. Bywają jednak dni, gdy jest wyjątkowo duszno i ciężko się oddycha – wtedy warto dobrze przygotować się do wędrówki. Nakrycie głowy, płaszcz przeciwdeszczowy, kremy z filtrem UV i butelka wody pod ręką powinny załatwić sprawę. Kto wie, może będziecie mieć na tyle szczęścia, że w trakcie marszu, skropi Was życiodajny deszcz i powietrze zrobi się rześkie.😉Pora deszczowa na Bali. Czy warto wtedy odwiedzić wyspę?

Co ciekawe, pora deszczowa na Bali ma także swoje zalety. Równikowa ulewa może być dla Europejczyka atrakcją samą w sobie, której nie doświadczy będąc w Grecji, we Włoszech czy w Hiszpanii. Gdy przyleciałam na Bali w październiku ubiegłego roku, zachwyciła mnie ciepła, słoneczna pogoda i fantastyczne warunki do spędzania beztroskiego czasu w wodzie. Podczas mojego pobytu padało może dwa razy. Mocno, intensywnie, ale krótko. Woda w oceanie była przyjemnie cieplutka, dlatego kąpałam się codziennie, rozkoszując się bajecznymi kolorami wody i nieba. Ach! Tu po prostu trzeba przyjechać choć raz w życiu.Jeśli nie lubicie tłocznych miejsc, nie jedźcie na wakacje w pełni sezonu turystycznego - wybierzcie się na Bali w okresie od grudnia do stycznia. Gdy w tym czasie, w Polsce szaleją za oknami zawieje i zamiecie (a w gorszym wariancie jest szaro i buro), na wyspie czeka na Was idealnie urlopowa pogoda – temperatury ciut niższe niż 30 stopni i słoneczna aura, tylko czasem przerywana krótkotrwałymi ulewami. W okresie od października do kwietnia zdarzają się dni deszczowe i takie, w których w ogóle nie pada. Bywa też, że po kilku dniach szalenie intensywnych opadów pogoda wraca do normy. Najwięcej deszczu jest w rejonach górzystych, najmniej – na wybrzeżu Bali. Jeśli więc za deszczem nie przepadacie, ale możecie zaplanować sobie urlop akurat, gdy na wyspie jest pora deszczowa, spokojnie wybierzcie jej północne obszary. Istnieje szansa, że w czasie Waszego pobytu nie spadnie zbyt wiele kropel deszczu. A nawet jeśli trochę zmokniecie, w tak cudownym miejscu, to nic się nie stanie i nie powinno pokrzyżować Wam żadnych podróżniczych planów :).

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 04.11.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
4.2/6  8 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Indonezja: Bali
zdjęcie-oferty
6.0/6  1 ocena
[object Object]
zdjęcie-oferty
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.5/6  10 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.2/6  3 oceny
[object Object]
zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Indonezja: Bali
zdjęcie-oferty
5.3/6  2 oceny
[object Object]
zdjęcie-oferty
4.7/6  10 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Indonezja: Bali
zdjęcie-oferty
[object Object]
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Egzotyka z Gdańska bezpośrednio Dreamlinerem! Nowe połączenia już od listopada Dominikana, Meksyk, Kuba, Tajlandia – do tych egzotycznych miejsc Rainbow zabierze Klientów już tej jesieni. Po raz pierwszy w historii bezpośrednio Dreamlinerem z lotniska w Gdańsku. Podróż rozpocznie się z oddanego do użytku w ostatni czwartek nowego pirsu zachodniego Terminala T2. Uroczystość otwarcia połączona została z prezentacją oferty Rainbow z wylotami z Gdańska.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Maderze Madera to jedna z najpiękniejszych wysp Oceanu Atlantyckiego, która ze względu na swoją bogatą szatę roślinną nazywana jest często pływającym ogrodem. Znajdziemy tu naturalne lasy wawrzynowe, paprocie drzewiaste, kwitnące na pomarańczowo drzewa tulipanowca, różne gatunki storczyków, wielobarwne hortensje, liczne lilie i fiołki. Symbolem wyspy jest jednak strelicja królewska, zwana potocznie rajskim ptakiem, którą można tu spotkać dosłownie na każdym kroku. Dodatkowym atutem wyspy jest przyjemna temperatura panująca tu przez cały rok – zimą, na poziomie morza, temperatury rzadko kiedy spadają poniżej 20°C a latem, tylko sporadycznie przekraczają 25 stopni w cieniu. Z tego powodu Maderę określa się często krainą wiecznej wiosny. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wczasów na Maderze w poszczególnych miesiącach i kiedy najlepiej wybrać się tam na wakacje.
krajobraz-kierunku
Kwarantanna po powrocie do Polski z zagranicy. Ile trwa, jak jej uniknąć i ile kosztuje test po powrocie? Rezerwując wczasy na pewno zastanawiasz się, czy każdy powrót z wakacji oznacza kwarantannę. Jak uniknąć 7 dni siedzenia w domu po powrocie z zagranicy? Czy przed powrotem do Polski trzeba zrobić test i ile on kosztuje? Czy można zrobić go na lotnisku w Polsce? Co zmienia się w przepisach dotyczących podróży w strefie Schengen i poza nią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższych artykule.
krajobraz-kierunku
Pogoda, temperatury i klimat w Egipcie. Kiedy jechać na wczasy? Kilka tysięcy lat historii Egiptu oraz fakt, że to najludniejszy kraj muzułmański i jeden z największych w całej Afryce, sprawiają, że dosłownie na każdym kroku można się tu spotkać z czymś ciekawym i nietuzinkowym. Czeka tu na nas wiele interesujących zabytków, przepiękna, często jeszcze dziewicza i bardzo zróżnicowana przyroda (od pustyni po rafy koralowe), niskie ceny, wspaniałe wypoczynkowe miejscowości i słynni ze swojej gościnności mieszkańcy. Do tego wszystkiego piękna słoneczna pogoda, i to w dodatku w okresie, kiedy w Europie jest zimno i pada! Zobacz, kiedy najlepiej wybrać się na wczasy do Egiptu i jakiej pogody można się tam spodziewać w poszczególnych miesiącach.