Bali – co warto wiedzieć przed podróżą na indonezyjską wyspę

Bali to najbardziej znana indonezyjska wyspa i jeden z najczęściej wybieranych przez turystów kierunków. Przyciąga swą wyjątkową urodą, niezwykłą gościnnością mieszkańców i ciekawą historią. Znajdziesz tam starożytne świątynie i pałace rozrzucone malowniczo wśród tropikalnej dżungli oraz rajskie plaże, które zachęcają do wylegiwania się w słońcu. W głębi lądu na turystów czekają majestatyczne szczyty wulkanów i pierwotne, bujne lasy. Po zachodzie słońca ożywają modne kluby nocne, w których można bawić się do białego rana. Bali słynie z wielu luksusowych resortów, takich jak Kuta, Seminyak i Jimbaran, z pięknymi hotelami i bungalowami malowniczo rozrzuconymi bezpośrednio na plaży. Jeśli szukasz spokoju i pięknych widoków o wschodzie słońca, wybierz wakacje na indonezyjskiej wyspie Bali w jednym z kurortów na wschodnim wybrzeżu wyspy. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź co warto wiedzieć przed podróżą na Bali i jak się przygotować do wczasów.

Kiedy najlepiej jechać na Bali

Choć w języku balijskim nie ma odpowiednika słowa „raj”, to wyspa wielu przybyszom z Zachodu jawi się właśnie jako ucieleśnienie raju. Średnie temperatury oscylują wokół 32-35oC, a piękne plaże i ciepłe wody oceanu zachęcają do relaksu. Najlepszym okresem, by wybrać się na Bali jest pora sucha, która przypada od kwietnia do sierpnia, wówczas dzięki stosunkowo niskiej wilgotności powietrza upał nie daje się tak mocno we znaki.

Bali – położenie geograficzne

Bali jest jedną z trzydziestu trzech prowincji Republiki Indonezji, archipelagu obejmującego 17 508 wysp. Bali należące do Archipelagu Małych Wysp Sundajskich znajduje się między Jawą i Lombok, na południe od równika, od północy jej brzegi opływają wody Morza Jawajskiego, a od południa – Oceanu Indyjskiego. Powierzchnia wyspy wynosi 5 636 km2, odległość między krańcem wschodnim a zachodnim wynosi ok. 145 km, natomiast kraniec północny od południowego dzieli zaledwie 90 km. Ukształtowanie terenu na wyspie, zwłaszcza w części zachodniej, jest przeważnie górzyste, a w centralnej części występują liczne wulkany. Najwyższym szczytem jest czynny wulkan Agung (2 995 m n.p.m.), którego ostatnia erupcja miała miejsce w 1963 r. Na południu krajobraz przechodzi w równinny, poprzecinany płytkimi rzekami, w których poziom wód znacznie podnosi się w czasie pory deszczowej. Największymi miastami na wyspie jest Singaraja – była stolica Bali, miasto portowe położone na północy oraz obecna stolica prowincji – Denpasar. Położone na północ od Denpasar Ubud wraz ze swym słynnym targiem, muzeami i galeriami, stanowi niekwestionowany główny ośrodek kulturalny na wysypie.Wyspę otaczają piękne rafy koralowe przyciągające miłośników snorkelingu i nurkowania z całego świata. Na południu wyspy przeważają plaże z białym, delikatnym piaskiem, podczas gdy na północy i zachodzie plaże zazwyczaj pokryte są czarnym piaskiem wulkanicznym.

Klimat i pogoda na Bali

Na Bali panuje klimat równikowy wilgotny, który sprawia, że przez większość roku jest tu gorąco i wilgotno, a temperatury utrzymują się na bardzo zbliżonym poziomie, w granicach od 26 do 28 stopni Celsjusza. Występują tu dwie pory roku – sucha (od maja do września) oraz deszczowa (od października do kwietnia). W trakcie trwania pory suchej średni temperatury w ciągu dnia osiągają 27-28 stopni, pogoda jest słoneczna i ciepła, a deszcz pada bardzo rzadko. W porze deszczowej wilgotność powietrza osiąga nawet 85%, nadal jest bardzo ciepło, jednak opady występują znacznie częściej, są gwałtowne i obfite. Najcieplejszym miesiącem na Bali jest maj, zaś najchłodniejszym styczeń – o ile 26 stopni Celsjusza w ciągu dnia można nazwać chłodem 😊 W styczniu woda w oceanie osiąga temperaturę nawet 29 stopni i jest to miesiąc z najwyższą liczbą deszczowych dni.

Aktywny wypoczynek na Bali

Bali jest prawdziwym rajem dla miłośników wszystkich sportów wodnych, a także dla tych, którzy chcieliby rozpocząć z nimi swoją przygodę. Najpopularniejszym uprawianym tu sportem jest oczywiście surfing, ale możesz też zejść pod wodę, by podziwiać bajeczną rafę koralową i jej bogate podwodne ogrody. Wiele możliwości czeka na turystów także na lądzie. Zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu i zarwać noc, by wspiąć się na jeden z wulkanów i podziwiać tam malowniczy wschód słońca. Egzotyczna sceneria i ciekawe wycieczki fakultatywne po Bali przybliżą Ci prawdziwe oblicze wyspy. Balijskie doświadczenie warto także wzbogacić o wizytę w jednym z tutejszych spa, gdzie wykwalifikowany personel zadba o Wasze ciała.

Fauna i flora Bali

Podobnie jak na innych tropikalnych wyspach na Bali spotkać można całe bogactwo egzotycznej roślinności. Na każdym kroku rosną wywodzące się z Indii olbrzymie figowce bengalskie, zwane też banianem, uznawane przez wyznawców hinduizmu za święte drzewo. Na Bali występuje również wiele gatunków palm, drzew bambusowych i akacji. Na terenach wyżynnych rosną liczne drzewa goździkowe.Podziwiać można także niezwykłe kwiaty, które rosną dziko, a także zdobią okolice świątyń i prywatne ogródki, pieczołowicie pielęgnowane przez wyspiarzy. Znajdziecie tam przeróżne odmiany hibiskusa, bugenwilli, poinsecji, oleandrów, jaśminu, lilii wodnych, róż, begonii, magnolii i orchidei. Bajkową scenerię wyspy podkreślają wszechobecne kwiaty plumerii, o wyjątkowo intensywnym zapachu. Bali – podobnie, jak pozostałe indonezyjskie wyspy – była do niedawna domem dla słoni i tygrysów, których populacja niestety została mocno przetrzebiona. Jednakże żyje tu nadal wiele gatunków dzikich zwierząt, przede wszystkim małp i cywet, a także mundżaków indyjskich i kanczyli. Na wyspie można spotkać ponad 300 gatunków ptaków, w tym kilka gatunków czapli, leśne jaskółki i zagrożone wyginięciem balijskie szpaki. Podmorski świat również pełen jest ciekawostek. U wybrzeży Bali można spotkać delfiny, rekiny i całe mnóstwo kolorowych egzotycznych ryb.

Ludność

Zdaniem antropologów Balijczycy mają wśród swych praprzodków wiele różnych narodowości: Chińczyków, którzy przybyli z północy, Hindusów i Arabów z zachodu i kilka innych grup etnicznych, wywodzących się z pobliskich wysp. Przez wiele wieków te nacje żyły obok siebie, aż w końcu utworzyły unikatową mieszankę. W przeciwieństwie do większości mieszkańców Indonezji, którzy są wyznawcami islamu, Balijczycy wyznają hinduizm. I choć odłam hinduizmu praktykowany na Bali wywodzi się z Indii, to znacznie odbiega od oryginału i pozostaje pod silnym wpływem kultury jawajskiej. Język balijski należy do grupy sasako-balijskiej w ramach austronezyjskiej rodziny językowej. Balijczycy to ludzie pogodni i przyjaźni, którzy dołożą wszelkich starań, by każdy w ich otoczeniu czuł się mile widziany. Na wyspie można jednak znaleźć wioski, w których spoufalanie się z przybyszami z zewnątrz jest surowo zakazane. Tam kultywowane są pradawne zwyczaje i wciąż żywa jest rdzenna balijska kultura. Balijczycy to naród uwielbiający dzieci, a widok dorosłego podnoszącego głos na dziecko jest prawdziwą rzadkością. Ich troska o najmłodszych jest widoczna na każdym kroku, nawet w restauracjach, w których na małych gości oprócz pysznych dań czeka całe mnóstwo książek, malowanek i gier. Wszystko po to, by dzieciaki nie nudziły się podczas oczekiwania na posiłek. Zatem jeśli myślisz o egzotycznych wakacjach z dziećmi, Bali może być Twoim najlepszym wyborem. Balijczycy uwielbiają również wspólnie świętować i bawić się. Jest to dla nich okazja, by różne społeczności spotkały się i wspólnie przekazywały światu życzenia pokoju i powszechnego szczęścia.

Waluta i ceny na Bali

Walutą obowiązującą na Bali jest rupia indonezyjska (IDR), która została wprowadzona w 1945 roku. Obecnie w obiegu znajdują się monety o nominałach 50, 100, 200, 500 i 1000 rupii oraz banknoty o nominałach 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000 i 100 000 rupii. Na miejscu musimy liczyć się z niedogodnościami związanymi z brakiem możliwości płacenia kartą w małych miejscowościach oddalonych od głównych ośrodków turystycznych. Dlatego jeśli planujemy zakup pamiątek lub lokalnych wyrobów warto zaopatrzyć się w odpowiednią walutę przed wyjazdem. Dobrą praktyką jest także wymiana złotówek na dolary lub euro, a następnie, będąc już na Bali, ich wymiana na lokalną walutę.

Kuchnia na Bali

Najbardziej znane dania kuchni balijskiej są tradycyjnie spożywane podczas religijnych ceremonii, które wyznaczają rytm życia na wyspie. Lokalne potrawy mają bogaty smak i aromat, dzięki obficie stosowanym ziołom i przyprawom, które dostępne są tylko tutaj. Balijczycy stosunkowo niedawno zaczęli wychodzić do restauracji, wcześniej większość posiłków spożywali w domach lub łapali coś na szybko z warungów, czyli małych, ulicznych stoisk. Wraz z rozwojem turystki, na wyspie zaczęły pojawiać się także ciekawe restauracje, które serwują lokalne specjały.Ponieważ większość Indonezji jest muzułmańska to nie spróbujemy tam dań z wieprzowiny, natomiast najbardziej znaną balijską potrawą jest babi guling, czyli wolno pieczony na ruszcie prosiak. Mięso zazwyczaj serwowane jest w towarzystwie ryżu i sayur urap – sałatki warzywnej z obłędnym kokosowym sosem, podkręconym chili. Innym lokalnym przysmakiem jest sałatka lawar, którą mogą przygotowywać wyłącznie mężczyźni, na dodatek tylko wcześnie rano. Głównymi składnikami sałatki są pasta krewetkowa, fasolka, gotowany owoc chlebowca, liście manioku, wiórki kokosowe, drobno siekane mięso wieprzowe, odrobina świńskiej krwi i kurkuma.

Atrakcje turystyczne na Bali – co warto zobaczyć

Pobyt na Bali to przede wszystkim uczta dla zmysłów – przepiękna dziewicza przyroda i niesamowite widoki na bezkresny ocean oraz tropikalne lasy sprawiają, że na indonezyjskiej wyspie czas staje w miejscu. Intensywne kolory i zapachy egzotycznych kwiatów, kadzideł i przypraw łączą się z gęstym, wilgotnym powietrzem tworząc atmosferę tak wyjątkową, że aż trudną do opisania słowami. Dla miłośników sportów wodnych jest to prawdziwy raj na ziemi - ciepła i przejrzysta woda zachęca do pływania, nurkowania i delektowania się cudownymi widokami. Jeśli lubisz zwiedzać, chłonąć kulturę i klimat miejsca w którym przebywasz, koniecznie wybierz się na zwiedzanie wyspy i odkrywanie jej najpiękniejszych miejsc. Wśród największych atrakcji turystycznych Bali trzeba wymienić kompleks świątyń Pura Tanah Lot – wschód słońca nad świątynią jest widokiem, dla którego warto odwiedzić to miejsce wcześnie rano. Pamiętaj, że w trakcie zwiedzania świątyń na Bali należy być odpowiednio ubranym, zgodnie z panującymi zasadami. Święty wulkan Batur znajdujący się w prowincji Kintamani to miejsce wypraw turystów odwiedzających Bali. Na 1700-metrowy szczyt aktywnego wulkanu prowadzą dobrze oznakowane i łatwe do przejścia szlaki. Czas jaki jest potrzebny na dotarcie na szczyt to około 2-3 godziny, jednakże widoki towarzyszące wędrowcom zarówno podczas podejścia, jak i na samym szczycie, są absolutnie warte podjętego wysiłku.

Data Publikacji: 08.04.2021

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Historia Medjugorie. Dlaczego warto tam pojechać i co zobaczyć?Medjugorie to niewielka miejscowość, którą co roku odwiedza nawet kilka milionów osób. Tym, co przyciąga ludzi z różnych zakątków świata, są miejsca związane z kultem Maryi, a sama wioska stała się dla katolików jednym z najbardziej popularnych kierunków pielgrzymek. Wizyta w Medjugorie to okazja do duchowych przeżyć i poznania miejsc o walorach religijnych oraz historycznych. Co warto wiedzieć, przed wyruszeniem w podróż?
krajobraz kierunku
Ciekawostki o Włoszech. Czego nie wiesz o słonecznej Italii?Planujesz wyjazd do Włoch i chcesz dowiedzieć się więcej o tym kraju oraz jego mieszkańcach, ale nie wiesz, od czego zacząć? A może szykujesz niespodziankę dla towarzyszy podróży w postaci podrzucania w różnych momentach ciekawych faktów? Niezależnie od Twojej motywacji, trafiłeś w dobre miejsce! W tym artykule znajdziesz 22 ciekawostki, które odsłonią nie tylko tajemnice włoskiej kultury, zabytków i wyśmienitej kuchni, ale także opowiedzą o charakterze i zwyczajach samych Włochów. Sprawdź, ile z tych faktów Cię zaskoczy i zainspiruje do głębszego poznania tego niezwykłego kraju!
krajobraz kierunku
Prezent dla podróżnika. Poznaj inspirujące i praktyczne pomysły na podróżnicze prezentyUrodziny, imieniny, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Mikołajki, Walentynki oraz król wszelkich prezentowych okazji – Boże Narodzenie – to tylko kilka z wielu momentów w ciągu roku, kiedy staje się przed dylematem: jaki prezent wybrać? Gdy wiesz, co lubi osoba, którą chcemy obdarować, połowę problemu masz już z głowy. Jeśli natomiast szukasz prezentu dla miłośnika podróży, druga połowa to nasza działka. A bądźmy szczerzy, czy istnieje ktoś, kto nie lubi podróżować? To prawie niemożliwe! Oto kilka pomysłów na idealne prezenty dla zapalonych podróżników.
krajobraz kierunku
Rovaniemi – wioska Świętego Mikołaja. Podróż z miłości do świąt dla małych i dużychOd lat nie wierzysz już w Świętego Mikołaja i co roku głowisz się nad świątecznymi prezentami dla najbliższych? Odwiedzając Laponię, możesz poczuć się, jakbyś powracał do marzeń z dzieciństwa i na nowo odkrywał magię świąt w towarzystwie pracowitych elfów, reniferów i przede wszystkim samego Świętego Mikołaja. Podróż do fińskiego miasteczka Rovaniemi to nie tylko kolejna turystyczna destynacja, ale przygoda, która oczaruje zarówno małe, jak i te dorosłe dzieci.