Największe atrakcje na Bali

Bali jest jedną z najbardziej nastrojowych i popularnych wśród turystów wysp indonezyjskiego archipelagu. Wizyta tutaj pobudza wszystkie zmysły, a odurzający zapach kadzideł i olejku z goździków unosi się w gęstym, tropikalnym powietrzu. Na przydrożnych straganach smażą się orzeszki ziemne, przy zatłoczonych chodnikach stoją ustrojone świeżymi kwiatami dary dla bóstw, a tradycyjna muzyka gamelan przebija się przez szum motorowerów.

Najważniejsze atrakcje na Bali


Pomimo zgiełku i chaosu panujących w głównych obszarach turystycznych, wyspa kusi wspaniałą naturą i atrakcjami odpowiednimi dla różnych grup podróżników. Surferzy przyjeżdżają tu ze względu na legendarne fale, piechurzy mogą przemierzać porośnięte gęstymi lasami zbocza wulkanów i podziwiać majestatyczne wodospady, nawet przejażdżka samochodem wśród kaskadowo wypiętrzonych ryżowych tarasów i tradycyjnych wiosek dostarcza niesamowitych wrażeń. Kolejną atrakcją jest szeroka oferta artystyczna i kulturalna, jeśli szukasz wytchnienia i relaksu, to czekają na Ciebie świetne okazje zakupowe oraz niesamowite, a jednocześnie niedrogie, zabiegi w luksusowych spa. Eteryczna duchowość wyspy dodaje jej uroku, a jedną z ciekawszych rzeczy do zrobienia jest zwiedzanie cudownych świątyń i podziwianie religijnych ceremonii hinduskich. W ostatnich latach turyści coraz chętniej odwiedzają Bali, ale nie będziesz się tu czuł przytłoczony ich nadmiarem, zwłaszcza, jeśli postanowisz nieco zboczyć z głównego szlaku. Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych miejsc do odwiedzenia.

Pura Tanah Lot


Około 20 km na północny-zachód od Kuta znajduje się kompleks świątyń Pura Tanah Lot, która dzięki spektakularnemu nadmorskiemu położeniu na skalistej wysepce jest jedną z najbardziej znanych świątyń na Bali. Dla samych Balijczyków jest to jedno z najświętszych miejsc na wyspie. Każdego wieczoru tłumy turystów z pobliskich kurortów wyruszają w drogę przez labirynt uliczek, wzdłuż których stoją liczni sprzedawcy pamiątek, by obejrzeć zachód słońca nad świątynią. Pura Tanah Lot została zbudowana na początku XVI w., a przyczynił się do tego prawdopodobnie kapłan Nirartha, który po nocy spędzonej na skalnym zboczu poprosił miejscowych rybaków o wybudowanie w tym miejscu świątyni.



Obcokrajowcy nie mają wstępu do żadnego z budynków, ale mogą podczas odpływu podejść do głównej świątyni, by podziwiać widoki i robić zdjęcia w bajkowej scenerii. Po obejrzeniu świątyń i kapliczek, można odpocząć w jednej z restauracji i kawiarni na klifach, by skosztować najdroższej kawy świata, czyli słynnej Kopi Luwak. Z Tanah Lot można kontynuować spacer wśród tropikalnej roślinności do pięknej Batu Bolong, kolejnej nadmorskiej świątyni, przycupniętej na skale, którą z brzegiem łączy wąska grobla. Pamiętaj, że odwiedzając świątynie na Bali należy się odpowiednio ubrać, by okazać szacunek.

Gunung Batur


Codziennie w ciemnościach przedświtu setki turystów rozpoczynają wędrówkę na 1700-metrowy szczyt aktywnego wulkanu Batur, aby zobaczyć słońce wschodzące nad spowitymi mgłą górami i znajdującym się u ich stóp kraterem. Ten święty wulkan znajduje się w prowincji Kintamani, około godziny jazdy samochodem od Ubud. Wspinaczka po dobrze oznakowanych szlakach jest stosunkowo łatwa i zwykle trwa około dwóch do trzech godzin. Organizowane wycieczki z przewodnikiem zazwyczaj obejmują poranny piknik, którego atrakcją są między innymi jajka gotowane na parze unoszącej się z jeziora w kalderze aktywnego wulkanu. W pogodny dzień widoki są spektakularne, pokazują majestatyczną kalderę, otaczający ją łańcuch górski i piękne jezioro Batur, będące głównym źródłem wody służącej do nawadniania pól na wyspie.



Pamiętaj, że niezbędne będą wytrzymałe buty do wędrówek górskich i kilka warstw odzieży, ponieważ temperatura przed wschodem słońca może być dość niska. Możesz także połączyć wycieczkę na wulkan z wizytą w jednej z najważniejszych świątyń na Bali, Pura Ulun Danu Batur, znajdująca się na północno-zachodnim brzegu jeziora, a także z terapeutyczną kąpielą w gorących źródłach w pięknej miejscowości Toya Bungkah nad brzegiem jeziora Batur.

Świątynia Uluwatu



Świątynia Uluwatu (Pura Luhur Uluwatu), z uwagi na bajkowe usytuowanie na urwistym klifie, jest jedną z najsłynniejszych świątyń na wyspie. W języku balijskim „Ulu” oznacza końcówkę lub koniec lądu, a „Watu” kamień. Trzeba przyznać, że to odpowiednie określenie dla tak położonej świątyni. Świątynia uważana jest za jedną z sad kahyangan, czyli sześciu najświętszych miejsc kultu na Bali. Znajdująca się zaledwie 25 km od Kuta świątynia ma niezwykle bogate i świetnie zachowane zdobienia wyrzeźbione w szarym koralowcu. Na jej terenie mieszka sporo makaków, na które trzeba uważać, ponieważ nie boją się ludzi i podkradają im różne drobiazgi. Pura Luhur Uluwatu wygląda wyjątkowo pięknie w świetle zachodzącego słońca, którego promienie odbijają się w morskich falach.



Znaleziska archeologiczne sugerują, że świątynia jest budowlą megalityczną, pochodzącą z około X wieku. Uważa się, że świątynia chroni Bali przed złymi duchami morza, a mieszkające w okolicznym lesie małpy chronią świątynię przed złymi wpływami. Malownicza ścieżka wije się od wejścia aż na skraj klifu, dając odwiedzającym zapierające dech w piersiach widoki. Wyłącznie wyznawcy hinduizmu mogą wstępować do świątyni, ale piękna sceneria i spektakularne zachody słońca są wystarczającym powodem, by się tu wybrać.

Dolina Sidemen



Położona około 90 minut jazdy na północny-wschód od Ubud, szmaragdowa dolina Sidemen przywołuje atmosferę starej Bali, panującą tu zanim tłumy turystów zjechały na wyspę. Senne wioski kryją się wśród kaskad tarasów ryżowych, a spowity chmurami stratowulkan Agung majaczy na horyzoncie, niczym życzliwy wartownik. Punktem kulminacyjnym wizyty jest beztroski spacer pośród wiosek, w otoczeniu terenów uprawnych i pól ryżowych, gdzie mieszkańcy oddają się tradycyjnym zajęciom. Możesz także wybrać się na trekking na szczyt wulkanu Agung lub wędrować po okolicy, przez pola ryżowe, plantacje kakao i kawy. Turyści mogą tutaj wybrać się również na spływ rwącą rzeką, wziąć udział w lekcjach jogi lub warsztatach kulturalnych, takich jak taniec, rzeźba czy tkanie metodą tradycyjną.
Data Publikacji: 26.10.2018
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Kuba – atrakcje turystyczne. Co zobaczyć na Kubie? Zabytki i naturaKuba, perła Karaibów położona w Ameryce Północnej, kryje w sobie fascynującą historię hiszpańskiej kolonizacji. Imponujące miasta z okresu hiszpańskich rządów do dziś przyciągają turystów swoim niepowtarzalnym urokiem, przywodząc na myśl architekturę znaną z Hiszpanii czy Portugalii. Od uzyskania niepodległości w 1902 roku, przez rewolucję Fidela Castro w 1959 roku, aż po współczesne umiarkowane reformy wolnorynkowe – historia odcisnęła tu swoje piętno. Jesteśmy w sercu archipelagu Wielkich Antyli, gdzie prawdziwym skarbem nie są tylko rajskie plaże, lecz tętniące życiem zabytkowe miasta. To właśnie tu kolonialna architektura stanowi tło dla pulsującego gwarem życia i wszechobecnych, klimatycznych barów. Dla wymagających podróżników czeka bogata oferta muzeów – gdzie indziej poznasz tak dogłębnie historię rumu? Miłośnicy motoryzacji lat 50. znajdą na kubańskich ulicach prawdziwy raj wypełniony klasycznymi samochodami. Twoja kubańska przygoda musi także objąć wizytę w zapierających dech parkach narodowych oraz autentyczne, lokalne doświadczenia, które pozostaną w pamięci na zawsze. Czytaj dalej, by odkryć tajemnice, które skrywa Kuba – od fascynujących zabytków po dziewiczą naturę.
krajobraz kierunku
Zamek Himeji (Białej Czapli) w Japonii. Jakie tajemnice skrywa?Japońskie zamki to architektoniczna zagadka dla europejskiego oka. Zamiast masywnych, kamiennych warowni, w Kraju Kwitnącej Wiśni wznoszą się strzeliste konstrukcje z charakterystycznymi, kaskadowymi dachami, które swoją lekkością przeczą idei twierdzy obronnej. Zamek Himeji doskonale ilustruje tę odmienność – jego śnieżnobiałe ściany przypominające skrzydła czapli górują nad okolicą, skrywając za sobą labirynt korytarzy i zaawansowany system obronny. Jako jeden z najlepiej zachowanych historycznych obiektów w Japonii, który przetrwał trzęsienia ziemi, pożary i wojny, oferuje niepowtarzalną podróż w głąb japońskiej kultury. Jakie jeszcze tajemnice kryje w sobie Zamek Białej Czapli? Co sprawiło, że przetrwał w nienaruszonym stanie przez wieki? I czy naprawdę jest nawiedzany przez duchy? Przekonaj się, odkrywając historię tego niezwykłego miejsca.
krajobraz kierunku
Terakotowa Armia – tysiące figur na straży cesarskiej nieśmiertelnościTerakotowa Armia zachwyca turystów i fascynuje naukowców. Tajemnicza armia cesarza Chin powstała ponad 2000 lat temu i aż do XX wieku nikt o niej nie wiedział. Tysiące pełnowymiarowych postaci żołnierzy, koni i rydwanów można dziś podziwiać w chińskim mieście Xi'an. Wszystko wykonane z terakoty, brązu, drewna, a nawet złota. Dziś można zwiedzać to miejsce, choć wciąż ogromny kompleks skrywa obszary, do których archeolodzy boją się zajrzeć. Gotowi do obrony żołnierze, śmiertelnie niebezpieczne jezioro, pułapki czy niezwykłe dekoracje i skarby – co jeszcze skrywa teren wokół mauzoleum cesarza Qin Shi Huanga?
krajobraz kierunku
Alhambra w Granadzie – arcydzieło arabskiej architektury w HiszpaniiAby zobaczyć majestatyczny pałac pełen orientalnych mozaik, wcale nie trzeba planować podróży na wschód! Nie opuszczając Europy, można odnaleźć miejsce rodem z arabskich baśni – wystarczy odwiedzić Granadę i jej najsłynniejszą atrakcję, czyli Alhambrę. To niezwykły pałac, w którym zachwycająca architektura łączy się z pełną tajemnic historią.