Kiedy jechać na Kubę?

Jeśli szukasz miejsca na wyjątkowe wakacje, z których przywieziesz niezapomniane wrażenia, to nie szukaj dalej i wybierz się na Kubę. Na tej karaibskiej wyspie jest tak wiele do odkrycia, od fascynującego Starego Miasta w Hawanie i słynnej, nadmorskiej promenady Malecón, po wspaniałe piaszczyste plaże Varadero i Cayo Santa Maria, że nawet przez chwilę nie poczujesz się znudzony.

Kiedy najlepiej wybrać się na Kubę?


W Hawanie można spacerować leniwie w okolicach Placu Rewolucji, słuchać opowieści o burzliwej historii tego kraju i podziwiać jeżdżące ulicami klasyczne amerykańskie samochody we wszystkich kolorach tęczy. Można wyruszyć śladami Hemingwaya i odwiedzać jego ulubione miejsca, by popijając rum w małych barach przenieść się w czasie. Można dołączyć do Kubańczyków tańczących salsę na ulicach, by poczuć prawdziwy klimat wyspy, a wieczorem wybrać się na występy do jednego z licznych kabaretów lub klubów nocnych z muzyką na żywo. Kuba, wyspa jak wulkan gorąca, jest miejscem niezwykle ciekawym i magicznym, w którym zakochasz się od pierwszego spojrzenia. Jeśli jeszcze nie byłeś na Kubie i nie wiesz, jaki termin na wycieczkę wybrać, ten artykuł jest dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nasz mini przewodnik, który opracowaliśmy pomoże Ci zdecydować, kiedy najlepiej zarezerwować kubańskie wakacje.Pory roku na Kubie


Kuba ma gorący i słoneczny tropikalny klimat ze średnią roczną temperaturą na poziomie 24°C, ale w styczniu i lutym temperatury spadają do 15°C, co warto wziąć pod uwagę, jeśli wybieracie się tam podczas ferii zimowych. Ze względu na położenie, na Kubie wyróżnia się tylko dwie pory roku: deszczową i suchą. Pora sucha przypada na miesiące zimowe i początek wiosny, czyli od listopada do kwietnia, a pora deszczowa, która pokrywa się częściowo z porą sporadycznie występujących huraganów, trwa od maja do października. Najlepszy czas na wizytę to okres od grudnia do maja, kiedy możesz spodziewać się suchych, słonecznych dni i błękitnego nieba bez śladu chmur. Czemu wiosna jest najlepszym czasem na kubańskie wakacje?Zdaniem wielu osób wiosna jest zdecydowanie najlepszą porą roku, by wybrać się na Kubę. Głównym powodem jest gwarancja pogody, ponieważ okres od marca do połowy kwietnia jest tu najprzyjemniejszy, jest ciepło i słonecznie, ale bez charakterystycznej dla lata wysokiej wilgotności powietrza i okresowych burz. Jest na tyle ciepło, byś z chęcią spędził cały dzień na rajskiej plaży, ale również wybrał się na zwiedzanie miasta, bez wrażenia, że Twoje ubrania już kilka minut od założenia lepią się do ciała. Kolejnym powodem, by odwiedzić Kubę wiosną są liczne festiwale. W całym kraju organizowane są kolorowe parady, żywiołowe tańce i koncerty, a na ulicznych stoiskach można wtedy również skosztować przepysznej, lokalnej kuchni. Jest to niepowtarzalna okazja, by z bliska przyjrzeć się wybuchowej mieszance kultur, która tworzy jedyny w swoim rodzaju klimat. Podczas tych festiwali uwidaczniają się wpływy afrykańskie, karaibskie i latynoamerykańskie, które przez setki lat współistniały na tej ziemi, dając Kubę, jaką znamy dziś. Jeszcze jednym powodem przemawiającym za wiosenną wycieczką są ceny biletów lotniczych i wczasów zorganizowanych, które w tym okresie są zazwyczaj niższe.

Kiedy na Kubie jest najspokojniej?


Szczyt sezonu turystycznego trwa mniej więcej od połowy grudnia do połowy marca oraz w lipcu i sierpniu. Ceny są wtedy najwyższe, a tłumy zwiedzających największe. W tym okresie ożywają mniejsze kurorty, które poza sezonem mogą wydawać się nieco senne. Duże miasta, szczególnie Hawana i Santiago, zawsze tętnią życiem, ale są warte odwiedzenia zwłaszcza w lipcu i sierpniu, gdy trwa tam karnawał. Jeśli natomiast chcesz odkryć prawdziwe oblicze wyspy, ale wolisz unikać tłumów, to najlepiej wybierz się na Kubę w maju, czerwcu, wrześniu lub październiku. Możesz być pewien, że nie tylko najciekawsze zabytki nie będą oblegane przez turystów z całego świata, ale również na plażach nie będzie tłoku. Niektórzy boją się wysokich temperatur i wilgotności powietrza, ale przecież Kuba to w końcu tropikalna wyspa i właśnie takiej pogody od niej oczekujemy planując egzotyczne wakacje. Ponadto, nie musisz się martwić, że intensywne opady deszczu popsują Ci urlop, bo w tych miesiącach deszcz pada niezwykle rzadko. Zresztą nawet deszcz nie wybija Kubańczyków z ich radosnego rytmu, więc Tobie z pewnością też nie przeszkodzi w odpoczynku.

Najciekawsze wydarzenia i festiwale na Kubie


Nie jest tajemnicą, że Kuba ma cudowny klimat, który gwarantuje słońce i przyjemne temperatury przez cały rok. Jednakże być może niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Kuba ma turystom do zaoferowania coś więcej niż tylko wypoczynek na rajskiej plaży. Dzięki swej bogatej kulturze, ukształtowanej przez ciekawą mieszankę etniczną mieszkańców, Kuba jest niezwykle różnorodna. Przez cały rok organizowane są tu liczne wydarzenia kulturalne, festiwale, karnawały i przeróżne uroczystości. Jeśli jesteś zainteresowany poznaniem Kuby od jej kulturowej strony, zaplanuj swoją podróż tak, by przypadała na czas jednego z poniższych wydarzeń, a przywieziesz ze sobą wspaniałe wspomnienia.

• Międzynarodowy Festiwal Jazzu w Hawanie – w ramach festiwalu organizowanego co roku w grudniu przez laureata nagrody Grammy Chucho Valdesa odbywają się liczne koncerty wybitnych muzyków z całego świata. Nie musisz nawet mieć biletu na żaden koncert, bo muzycy często spotykają się na improwizowanych jam sessions na ulicy, gdzie grają dla przechodniów.

• Parada z okazji Międzynarodowego Święta Pracy (1 Maja) – to nadal olbrzymie wydarzenie na Kubie, warto wtedy wybrać się na Plac Rewolucji w Hawanie, gdzie odbywa się największy pochód na wyspie. Ponad 100 000 ludzi przychodzi, by wysłuchać dorocznego przemówienia prezydenta i wziąć udział w uroczystych obchodach. Mniejsze pochody są organizowane także w innych miastach. • El Festival del Habano – kawa, rum i cygara to trzy najpopularniejsze produkty eksportowe Kuby, nic więc dziwnego, że tym ostatnim poświęcony jest wyjątkowy festiwal, który odbywa się pod koniec lutego w stolicy. Państwowy producent cygar – firma Habanos – przygotowuje serię wykładów, wizyt w fabryce połączonych z degustacją. Podczas uroczystej kolacji zaproszeni goście mogą wziąć udział w licytacji rzadkich cygar.

• Karnawał – jeśli jesteś fanem słynnego karnawału w Rio, to z pewnością pokochasz jego kubański odpowiednik, który odbywa się latem. Odrębne obchody organizowane są w trzech głównych miasta na wyspie – Santiago de Cuba, Hawana i Matanzas. Karnawał w Hawanie to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, jego histeria sięga kilka wieków wstecz, gdy czarnoskórzy niewolnicy organizowali parady i tańce, by upamiętnić swoją kulturę wywodzącą się z różnych afrykańskich krajów. Szczyt karnawału w Hawanie przypada na przełom lipca i sierpnia. Jednakże to organizowany w lipcu karnawał w Santiago de Cuba jest uważany za największy w kraju. Miasto zamienia się wówczas w jedną wielką imprezę na świeżym powietrzu.
Data Publikacji: 26.11.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Wakacje 2024 – te kierunki będą najpopularniejsze w tym roku! Przeglądanie ofert, szukanie informacji o krajach, które warto odwiedzić, to tak naprawdę pierwszy krok na drodze do udanego urlopu. Przy wyborze miejsca na wakacje każdy z nas kieruje się innymi kryteriami. To, co przemawia do jednej grupy podróżnych, może nie być interesujące dla kogoś innego. Jedni marzą o tym, by spędzić wakacje 2024 na pięknej plaży, inni by odwiedzić interesujące miasto i poznać jego zabytki. Część osób tak planuje wyjazd, by połączyć wypoczynek na łonie natury ze zwiedzaniem lokalnych atrakcji. Europa ma tak wiele fantastycznych krajów do zaoferowania, że każdy znajdzie dokładnie to, czego potrzebuje.
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na Boże Ciało? Długi weekend czerwcowy za granicąŚwięto Bożego Ciała, które wypada w 2024 roku 30 maja, to znakomita okazja, by zaoszczędzić jeden dzień urlopu i wybrać się na wspaniałą wycieczkę objazdową, bądź fantastyczny wypoczynek. Przełom maja i czerwca to okres, kiedy w basenie Morza Śródziemnego jest już przyjemnie ciepło, nie ma jeszcze jednak ani letnich upałów, ani tłumów turystów, stąd jest to wspaniały czas na wizytę właśnie w tej części świata. Zobacz, gdzie najlepiej pojechać w okresie święta Bożego Ciała i zaplanuj swoje wakacje już dziś!
krajobraz kierunku
Goa - kiedy jechać i jakie atrakcje warto zobaczyć?Goa to najsłynniejsze region wypoczynkowy w Indiach, popularny wśród Europejczy-ków już w czasach kolonialnych. Nic dziwnego, znajdziemy tu przepiękne piaszczyste plaże oblewane turkusowymi wodami Morza Arabskiego, intrygującą kulturę będącą mieszkanką dziedzictwa portugalskiego i wpływów azjatyckich, kilka interesujących zabytków, wspaniałą przyrodę i zawsze uśmiechniętych mieszkańców. Zobacz, kiedy warto pojechać na Goa i jakie atrakcje tam na Ciebie czekają!
krajobraz kierunku
Zima 2024/25. Nowości już dostępne! Śladami Beztroski z Królem EgzotykiLedwie kończymy sezon egzotyczny 2023/24, a już wchodzimy z nową ofertą na sezon 2024/25! Tym razem przygotowaliśmy kilka nowości, na które mamy nadzieję wiele osób czekało. W związku z dużym zainteresowaniem Wenezuelą, które zdecydowanie przerosło nasze oczekiwania, postanowiliśmy w dalszym ciągu odkrywać uroki podróżowania w tej części świata. Dlatego w naszej ofercie pojawiła się Kolumbia i sporo rejsów wycieczkowych po Zatoce Meksykańskiej. Kolejną nowością, która nie do końca jest nowością, to Filipiny, ale tym razem mamy dla naszych klientów prawdziwe zaskoczenie i świetną wiadomość – na Filipiny będziemy latać komfortowym Dreamlinerem! Do oferty powróci także indyjskie Goa! Dla tych, którzy są zainteresowani szczegółami najnowszej oferty przygotowaliśmy poniższy tekst. Znajdują się w nim informacje dotyczące kierunku, ważne wskazówki, opisy i oczywiście argumenty za tym, dlaczego warto wybrać się w egzotyczną podróż właśnie z Rainbow.