Tradycyjne rodzaje tańców na słonecznej Kubie

Kuba to świetny wybór na wakacje. Zwłaszcza, jeśli szukasz wyjątkowej rozrywki, słonecznych plaż, interesującej kultury i przyjaznych mieszkańców. Dodajmy do tego miłość Kubańczyków do tańca i muzyki, a otrzymamy niezwykłą mieszankę, która zapewni nam wakacje marzeń. Na Kubie znajdziesz niezliczoną ilość miejsc w których możesz sam zapisać się na lekcję, bądź po prostu obserwować tańczących ludzi. Taneczne umiejętności Kubańczyków i ich płynne ruchy sprawiają, że nie można oderwać od nich oczu.
Kubańska muzyka to żywiołowa mieszanka rytmów pochodzenia afrykańskiego i hiszpańskiego. Atmosferę, jaka panuje w kubańskich klubach tanecznych nie sposób opisać słowami, to trzeba zobaczyć na własne oczy. Taniec jest nierozerwalnie związany z kubańską kulturą. Pary tancerzy potrafią godzinami tańczyć w rytm szybkiej i dynamicznej muzyki. Latynoamerykańskie rytmy rozpalają zmysły i wyobraźnię. Na Kubie taniec jest ważną częścią życia, to sposób na wyrażenie radości i zmysłowości, odskocznia od szarej codzienności. Każdy turysta przyjeżdżający na tę karaibską wyspę powinien poznać taneczną stronę Kuby, która robi spektakularne wrażenie.

Tańce wywodzące się z Kuby


Lista tańców, których korzenie są na Kubie wydaje się nie mieć końca; mambo, bolero, rumba i wiele innych. Nawet jeśli nie lubisz tańczyć, to podczas swych kubańskich wakacji powinieneś zobaczyć choć jeden występ. A jeśli uwielbiasz taniec, to zanurz się w tym niezwykłym spektaklu i tańcz razem z Kubańczykami. Oto kilka spośród kubańskich tańców, których nazwy musisz znać:
1. Habanera – jeden z najbardziej popularnych kubańskich tańców tradycyjnych. Jego korzenie sięgają XIX w. Habanera ma charakterystyczny rytm zbliżony do tanga. Ten styl różni się od innych popularnych kubańskich tańców, gdyż jest raczej powolny i delikatny. Jest także dużo bardziej zachowawczy i subtelny niż reszta tanecznej latynoskiej rodziny.

2. Danzon – narodowy taniec, który zrodził się na tanecznych parkietach Hawany i Matanzas, a także dał początek wielu innym stylom, między innymi mambo i cha-cha-cha. Pierwotnie Danzon to był elegancki i subtelny taniec towarzyski, który z czasem przybrał formę bardziej żywiołową.

3. Rumba – nazywana jest tańcem namiętności, wraz ze zniesieniem niewolnictwa na Kubie w roku 1886 byli niewolnicy tworzyli małe podmiejskie społeczności (solares), gdzie w niedzielę po mszy spotykali się, by wspólnie grać swoje plemienne melodie i wspominać odległe ojczyzny. Kubańska rumba znacznie różni się od rumby znanej z turniejów tańca towarzyskiego, jest w dużej mierze improwizowana i spontaniczna. Nie musisz nawet znać żadnych kroków, wsłuchaj się w rytm wybijany przez muzyków na bębnach conga i daj się ponieść muzyce wygrywanej na tradycyjnym instrumencie zwanym clavesami.

4. Son – to kolejny taniec ludowy, który narodził się w kubańskiej prowincji Oriente z połączenia muzyki hiszpańskiej i afrykańskich rytmów. Trafił do Hawany w latach 20. ubiegłego wieku, ale był zakazany w miejscach publicznych jako niemoralny. Początkowo muzykę son grały sekstety, złożone z dwóch wokalistów, grających także na marakasach i clavesach oraz z 4 muzyków, grających na tresie, gitarze, bongosach i na basie. W latach 30. XX w. do zespołów dołączyły trąbki, by w kolejnych dekadach son było już grane przez całe orkiestry z sekcją dętą i instrumentami perkusyjnymi. To między innymi z połączenia son i rumby w Hawanie powstała kubańska odmiana salsy. Son to taniec niezwykle energetyczny, który cechuje bardzo precyzyjną pracą stóp i gwałtownymi pauzami, które podkreślają dramatyzm tańca.

5. Mambo – wywodzące się bezpośrednio ze swingu i kubańskiego danzon, mambo narodziło się w latach 30. XX wieku i stało się pierwszym kubańskim tańcem, który zrobił światową karierę. Jest to taniec swobodny, pełen radości i luzu, z bardzo charakterystycznym i uwodzicielskim ruchem bioder. Kubańczycy mają mambo we krwi, tutaj nawet uliczny tancerz może zawstydzić niejednego europejskiego zawodowego tancerza.

6. Salsa – to stosunkowo młody styl, który narodził się w Nowym Jorku w latach 70. XX wieku z połączenia son, mambo, rumby i jazzu. Przez lata salsa ewoluowała, rozwijała się czerpiąc inspirację z wielu różnych gatunków muzycznych. Kubańska salsa czerpiąca z bogatej afro-kubańskiej kultury muzycznej szybko zdobyła serca miłośników gorących rytmów na całym świecie.

Szkoły tańca na Kubie


Jak Kuba długa i szeroka, na każdym kroku można spotkać świetne szkoły tańca, zarówno duże i renomowane szkoły profesjonalne, jak i małe rodzinne biznesy, oparte na pasji właścicieli. Niektóre specjalizują się w wybranym stylu, inne uczą niemal wszystkich tańców kubańskich. Kubańczycy są genialnymi nauczycielami tańca, być może dlatego, że w ich żyłach płynie muzyka.Nawet podczas krótkich wakacji na Kubie możesz zapisać się na zajęcia, by podszkolić swoje umiejętności lub zacząć stawiać pierwsze kroki pod czujnym okiem profesjonalisty. Jeśli jesteś początkującym uczniem nie martw się, że sobie nie poradzisz. Kubańczycy są niezwykle cierpliwi i potrafią w przystępny sposób przekazać całą swoją wiedzę, dostosowując się do Twojego poziomu. Umiejętności zdobyte podczas takiej lekcji warto szybko sprawdzić w praktyce i udać się do pobliskiego klubu, by przetańczyć całą noc.

Kabarety i nocne życie na Kubie


Podczas wakacji na Kubie warto zaplanować sobie wypad do jednego z licznych kabaretów, zwanych espectáculos. Jest to niepowtarzalna okazja, by z bliska przyjrzeć się pięknemu tanecznemu spektaklowi z udziałem profesjonalnych tancerzy. Skąpo odziane tancerki i ich szarmanccy partnerzy prezentują swoje niezwykłe umiejętności, przy akompaniamencie muzyki na żywo. Niektóre występy wzbogacone są także ciekawymi pokazami iluzjonistów, którzy zabawiają publiczność zmyślnymi sztuczkami.

Podczas występów można obejrzeć zarówno numery taneczne przygotowane przez pary mieszane, jak i zbiorowe numery z udziałem całego tanecznego zespołu. Silni mężczyźni pewną ręką prowadzą swoje partnerki w rytm energetycznej lub zmysłowej muzyki, a one uwodzą ich swoim tańcem i olśniewającym uśmiechem. Zresztą uwodzą nie tylko ich, bo publiczność zazwyczaj siedzi przy stolikach jak zaczarowana.Warto poświęcić wieczór i wybrać się na takie taneczne widowisko, które dostarczy Wam niesamowitych i niezapomnianych wrażeń. Najlepsze kluby znajdują się przede wszystkim w Hawanie i Santiago, ale tak naprawdę można je znaleźć wszędzie. W niektórych miejscach możecie połączyć przyjemne z pożytecznym i nie tylko obejrzeć show, ale zjeść przy tym wyśmienitą kolację.
Data Publikacji: 31.07.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Santo Domingo – zwiedzanie stolicy Dominikany. Co warto zobaczyć?Dominikana, państwo leżące na wyspie Haiti na Morzu Karaibskim, to jeden z najciekawszych krajów tego regionu. To raj na ziemi, gdzie białe plaże ciągną się kilometrami wzdłuż wybrzeża z krystalicznie czystą wodą. Dominikana zachwyca także tropikalnymi lasami i egzotyczną roślinnością, a na miłośników historii czekają architektoniczne skarby. Jednym z nich jest niewątpliwie Santo Domingo, stolica Dominikany, która jest jedną z najstarszych europejskich osad w Ameryce i odgrywała ważną rolę w kolonialnych dziejach regionu. Co warto zobaczyć w Santo Domingo? Jakie atrakcje oznaczyć na turystycznej mapie podróży?
krajobraz kierunku
Top 5 hoteli na Zakynthos Planujesz swoje wakacje na Zakynthos? Sprawdź zestawienie naszych top hoteli na tej wspaniałej wyspie!
krajobraz kierunku
Top 5 egzotycznych miejsc na świecie, w których warto przywitać Nowy RokPowoli zbliża się końcówka roku, a wraz z nią gorączkowy okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i poszukiwanie pomysłu na sylwestra. Dla jednych jest to magiczny czas, najpiękniejszy w roku, dla drugich wręcz odwrotnie - to okres, który najchętniej by przespali. Jeśli nie należysz do grona miłośników spędzania sylwestra na eleganckiej sali, w tłumie innych gości i co roku masz ten sam problem, bo nie wiesz co ze sobą zrobić w tę wyjątkową noc, to najlepszą ideą będzie zaplanowanie podróży. Nie czekaj na ostatnią chwilę i nie daj się przekonać, że jest tylko jeden sposób, by witać Nowy Rok.
krajobraz kierunku
Zimowe wakacje w Tajlandii – Boże Narodzenie oraz Nowy RokMróz, śnieg i ciepły kominek to z pewnością atrybuty, które najczęściej kojarzą się nam z okresem Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Grudzień i styczeń w Polsce potrafią być piękne. Czasami jednak zamiast białego puchu za oknem mamy pluchę i pośniegowe błoto, co nie nastraja nas zbyt świątecznie. Wówczas pojawia się kusząca myśl, by uciec przez zimą w jakieś ciepłe miejsce. Warto poznać inną perspektywę i sprawdzić, jak można obchodzić święta w inny sposób.