Kubańska muzyka to żywiołowa mieszanka rytmów pochodzenia afrykańskiego i hiszpańskiego. Atmosferę, jaka panuje w kubańskich klubach tanecznych nie sposób opisać słowami, to trzeba zobaczyć na własne oczy. Taniec jest nierozerwalnie związany z kubańską kulturą. Pary tancerzy potrafią godzinami tańczyć w rytm szybkiej i dynamicznej muzyki. Latynoamerykańskie rytmy rozpalają zmysły i wyobraźnię. Na Kubie taniec jest ważną częścią życia, to sposób na wyrażenie radości i zmysłowości, odskocznia od szarej codzienności. Każdy turysta przyjeżdżający na tę karaibską wyspę powinien poznać taneczną stronę Kuby, która robi spektakularne wrażenie.
Tańce wywodzące się z Kuby
Lista tańców, których korzenie są na Kubie wydaje się nie mieć końca; mambo, bolero, rumba i wiele innych. Nawet jeśli nie lubisz tańczyć, to podczas swych kubańskich wakacji powinieneś zobaczyć choć jeden występ. A jeśli uwielbiasz taniec, to zanurz się w tym niezwykłym spektaklu i tańcz razem z Kubańczykami. Oto kilka spośród kubańskich tańców, których nazwy musisz znać:
1. Habanera – jeden z najbardziej popularnych kubańskich tańców tradycyjnych. Jego korzenie sięgają XIX w. Habanera ma charakterystyczny rytm zbliżony do tanga. Ten styl różni się od innych popularnych kubańskich tańców, gdyż jest raczej powolny i delikatny. Jest także dużo bardziej zachowawczy i subtelny niż reszta tanecznej latynoskiej rodziny.
2. Danzon – narodowy taniec, który zrodził się na tanecznych parkietach Hawany i Matanzas, a także dał początek wielu innym stylom, między innymi mambo i cha-cha-cha. Pierwotnie Danzon to był elegancki i subtelny taniec towarzyski, który z czasem przybrał formę bardziej żywiołową.
3. Rumba – nazywana jest tańcem namiętności, wraz ze zniesieniem niewolnictwa na Kubie w roku 1886 byli niewolnicy tworzyli małe podmiejskie społeczności (solares), gdzie w niedzielę po mszy spotykali się, by wspólnie grać swoje plemienne melodie i wspominać odległe ojczyzny. Kubańska rumba znacznie różni się od rumby znanej z turniejów tańca towarzyskiego, jest w dużej mierze improwizowana i spontaniczna. Nie musisz nawet znać żadnych kroków, wsłuchaj się w rytm wybijany przez muzyków na bębnach conga i daj się ponieść muzyce wygrywanej na tradycyjnym instrumencie zwanym clavesami.
4. Son – to kolejny taniec ludowy, który narodził się w kubańskiej prowincji Oriente z połączenia muzyki hiszpańskiej i afrykańskich rytmów. Trafił do Hawany w latach 20. ubiegłego wieku, ale był zakazany w miejscach publicznych jako niemoralny. Początkowo muzykę son grały sekstety, złożone z dwóch wokalistów, grających także na marakasach i clavesach oraz z 4 muzyków, grających na tresie, gitarze, bongosach i na basie. W latach 30. XX w. do zespołów dołączyły trąbki, by w kolejnych dekadach son było już grane przez całe orkiestry z sekcją dętą i instrumentami perkusyjnymi. To między innymi z połączenia son i rumby w Hawanie powstała kubańska odmiana salsy. Son to taniec niezwykle energetyczny, który cechuje bardzo precyzyjną pracą stóp i gwałtownymi pauzami, które podkreślają dramatyzm tańca.
5. Mambo – wywodzące się bezpośrednio ze swingu i kubańskiego danzon, mambo narodziło się w latach 30. XX wieku i stało się pierwszym kubańskim tańcem, który zrobił światową karierę. Jest to taniec swobodny, pełen radości i luzu, z bardzo charakterystycznym i uwodzicielskim ruchem bioder. Kubańczycy mają mambo we krwi, tutaj nawet uliczny tancerz może zawstydzić niejednego europejskiego zawodowego tancerza.
6. Salsa – to stosunkowo młody styl, który narodził się w Nowym Jorku w latach 70. XX wieku z połączenia son, mambo, rumby i jazzu. Przez lata salsa ewoluowała, rozwijała się czerpiąc inspirację z wielu różnych gatunków muzycznych. Kubańska salsa czerpiąca z bogatej afro-kubańskiej kultury muzycznej szybko zdobyła serca miłośników gorących rytmów na całym świecie.
Szkoły tańca na Kubie
Jak Kuba długa i szeroka, na każdym kroku można spotkać świetne szkoły tańca, zarówno duże i renomowane szkoły profesjonalne, jak i małe rodzinne biznesy, oparte na pasji właścicieli. Niektóre specjalizują się w wybranym stylu, inne uczą niemal wszystkich tańców kubańskich. Kubańczycy są genialnymi nauczycielami tańca, być może dlatego, że w ich żyłach płynie muzyka.
Nawet podczas krótkich wakacji na Kubie możesz zapisać się na zajęcia, by podszkolić swoje umiejętności lub zacząć stawiać pierwsze kroki pod czujnym okiem profesjonalisty. Jeśli jesteś początkującym uczniem nie martw się, że sobie nie poradzisz. Kubańczycy są niezwykle cierpliwi i potrafią w przystępny sposób przekazać całą swoją wiedzę, dostosowując się do Twojego poziomu. Umiejętności zdobyte podczas takiej lekcji warto szybko sprawdzić w praktyce i udać się do pobliskiego klubu, by przetańczyć całą noc.