Tradycyjne rodzaje tańców na słonecznej Kubie

Kuba to świetny wybór na wakacje. Zwłaszcza, jeśli szukasz wyjątkowej rozrywki, słonecznych plaż, interesującej kultury i przyjaznych mieszkańców. Dodajmy do tego miłość Kubańczyków do tańca i muzyki, a otrzymamy niezwykłą mieszankę, która zapewni nam wakacje marzeń. Na Kubie znajdziesz niezliczoną ilość miejsc w których możesz sam zapisać się na lekcję, bądź po prostu obserwować tańczących ludzi. Taneczne umiejętności Kubańczyków i ich płynne ruchy sprawiają, że nie można oderwać od nich oczu.
Kubańska muzyka to żywiołowa mieszanka rytmów pochodzenia afrykańskiego i hiszpańskiego. Atmosferę, jaka panuje w kubańskich klubach tanecznych nie sposób opisać słowami, to trzeba zobaczyć na własne oczy. Taniec jest nierozerwalnie związany z kubańską kulturą. Pary tancerzy potrafią godzinami tańczyć w rytm szybkiej i dynamicznej muzyki. Latynoamerykańskie rytmy rozpalają zmysły i wyobraźnię. Na Kubie taniec jest ważną częścią życia, to sposób na wyrażenie radości i zmysłowości, odskocznia od szarej codzienności. Każdy turysta przyjeżdżający na tę karaibską wyspę powinien poznać taneczną stronę Kuby, która robi spektakularne wrażenie.

Tańce wywodzące się z Kuby


Lista tańców, których korzenie są na Kubie wydaje się nie mieć końca; mambo, bolero, rumba i wiele innych. Nawet jeśli nie lubisz tańczyć, to podczas swych kubańskich wakacji powinieneś zobaczyć choć jeden występ. A jeśli uwielbiasz taniec, to zanurz się w tym niezwykłym spektaklu i tańcz razem z Kubańczykami. Oto kilka spośród kubańskich tańców, których nazwy musisz znać:




1. Habanera – jeden z najbardziej popularnych kubańskich tańców tradycyjnych. Jego korzenie sięgają XIX w. Habanera ma charakterystyczny rytm zbliżony do tanga. Ten styl różni się od innych popularnych kubańskich tańców, gdyż jest raczej powolny i delikatny. Jest także dużo bardziej zachowawczy i subtelny niż reszta tanecznej latynoskiej rodziny.

2. Danzon – narodowy taniec, który zrodził się na tanecznych parkietach Hawany i Matanzas, a także dał początek wielu innym stylom, między innymi mambo i cha-cha-cha. Pierwotnie Danzon to był elegancki i subtelny taniec towarzyski, który z czasem przybrał formę bardziej żywiołową.

3. Rumba – nazywana jest tańcem namiętności, wraz ze zniesieniem niewolnictwa na Kubie w roku 1886 byli niewolnicy tworzyli małe podmiejskie społeczności (solares), gdzie w niedzielę po mszy spotykali się, by wspólnie grać swoje plemienne melodie i wspominać odległe ojczyzny. Kubańska rumba znacznie różni się od rumby znanej z turniejów tańca towarzyskiego, jest w dużej mierze improwizowana i spontaniczna. Nie musisz nawet znać żadnych kroków, wsłuchaj się w rytm wybijany przez muzyków na bębnach conga i daj się ponieść muzyce wygrywanej na tradycyjnym instrumencie zwanym clavesami.

4. Son – to kolejny taniec ludowy, który narodził się w kubańskiej prowincji Oriente z połączenia muzyki hiszpańskiej i afrykańskich rytmów. Trafił do Hawany w latach 20. ubiegłego wieku, ale był zakazany w miejscach publicznych jako niemoralny. Początkowo muzykę son grały sekstety, złożone z dwóch wokalistów, grających także na marakasach i clavesach oraz z 4 muzyków, grających na tresie, gitarze, bongosach i na basie. W latach 30. XX w. do zespołów dołączyły trąbki, by w kolejnych dekadach son było już grane przez całe orkiestry z sekcją dętą i instrumentami perkusyjnymi. To między innymi z połączenia son i rumby w Hawanie powstała kubańska odmiana salsy. Son to taniec niezwykle energetyczny, który cechuje bardzo precyzyjną pracą stóp i gwałtownymi pauzami, które podkreślają dramatyzm tańca.

5. Mambo – wywodzące się bezpośrednio ze swingu i kubańskiego danzon, mambo narodziło się w latach 30. XX wieku i stało się pierwszym kubańskim tańcem, który zrobił światową karierę. Jest to taniec swobodny, pełen radości i luzu, z bardzo charakterystycznym i uwodzicielskim ruchem bioder. Kubańczycy mają mambo we krwi, tutaj nawet uliczny tancerz może zawstydzić niejednego europejskiego zawodowego tancerza.

6. Salsa – to stosunkowo młody styl, który narodził się w Nowym Jorku w latach 70. XX wieku z połączenia son, mambo, rumby i jazzu. Przez lata salsa ewoluowała, rozwijała się czerpiąc inspirację z wielu różnych gatunków muzycznych. Kubańska salsa czerpiąca z bogatej afro-kubańskiej kultury muzycznej szybko zdobyła serca miłośników gorących rytmów na całym świecie.

Szkoły tańca na Kubie


Jak Kuba długa i szeroka, na każdym kroku można spotkać świetne szkoły tańca, zarówno duże i renomowane szkoły profesjonalne, jak i małe rodzinne biznesy, oparte na pasji właścicieli. Niektóre specjalizują się w wybranym stylu, inne uczą niemal wszystkich tańców kubańskich. Kubańczycy są genialnymi nauczycielami tańca, być może dlatego, że w ich żyłach płynie muzyka.



Nawet podczas krótkich wakacji na Kubie możesz zapisać się na zajęcia, by podszkolić swoje umiejętności lub zacząć stawiać pierwsze kroki pod czujnym okiem profesjonalisty. Jeśli jesteś początkującym uczniem nie martw się, że sobie nie poradzisz. Kubańczycy są niezwykle cierpliwi i potrafią w przystępny sposób przekazać całą swoją wiedzę, dostosowując się do Twojego poziomu. Umiejętności zdobyte podczas takiej lekcji warto szybko sprawdzić w praktyce i udać się do pobliskiego klubu, by przetańczyć całą noc.

Polecane wycieczki

Kabarety i nocne życie na Kubie


Podczas wakacji na Kubie warto zaplanować sobie wypad do jednego z licznych kabaretów, zwanych espectáculos. Jest to niepowtarzalna okazja, by z bliska przyjrzeć się pięknemu tanecznemu spektaklowi z udziałem profesjonalnych tancerzy. Skąpo odziane tancerki i ich szarmanccy partnerzy prezentują swoje niezwykłe umiejętności, przy akompaniamencie muzyki na żywo. Niektóre występy wzbogacone są także ciekawymi pokazami iluzjonistów, którzy zabawiają publiczność zmyślnymi sztuczkami.

Podczas występów można obejrzeć zarówno numery taneczne przygotowane przez pary mieszane, jak i zbiorowe numery z udziałem całego tanecznego zespołu. Silni mężczyźni pewną ręką prowadzą swoje partnerki w rytm energetycznej lub zmysłowej muzyki, a one uwodzą ich swoim tańcem i olśniewającym uśmiechem. Zresztą uwodzą nie tylko ich, bo publiczność zazwyczaj siedzi przy stolikach jak zaczarowana.



Warto poświęcić wieczór i wybrać się na takie taneczne widowisko, które dostarczy Wam niesamowitych i niezapomnianych wrażeń. Najlepsze kluby znajdują się przede wszystkim w Hawanie i Santiago, ale tak naprawdę można je znaleźć wszędzie. W niektórych miejscach możecie połączyć przyjemne z pożytecznym i nie tylko obejrzeć show, ale zjeść przy tym wyśmienitą kolację.
Data Publikacji: 31.07.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Aborygeni - rdzenni mieszkańcy Australii, czyli najstarsza kultura świataAborygen – łac. ab origine – znaczy od początku. Ci pierwsi mieszkańcy Australii byli tam bowiem niemal od zarania dziejów, a przynajmniej dziejów tego najbardziej oddalonego od Polski, pustynnego kraju. Mimo że obecnie żyje ich zaledwie około 900 tysięcy i stanowią niewiele ponad 3% ludności całej Australii, to niegdyś mieszkali tam zupełnie sami. W kompletnej izolacji, odcięci od całej reszty świata, na tym kontynencie-wyspie wytworzyli unikalną kulturę, która trwa niezmieniona nieprzerwanie od, bagatela, 60 tysięcy lat! Dla porównania – cywilizacja chińska trwa od zaledwie 5 tysięcy lat i wiemy o niej całkiem sporo... a ile wiesz o Aborygenach?
krajobraz kierunku
Polonia w Stanach Zjednoczonych – historia, ciekawostki, liczbyPolaków spotkać można na niemal każdym krańcu świata. Stany Zjednoczone to jednak miejsce szczególne, bo tutejsza Polonia liczy ponad 10 milionów osób. To 3% całego narodu amerykańskiego. Polskich symboli i śladów jest w USA niemało. Pomnik Polaka stoi naprzeciwko Białego Domu w Waszyngtonie. To Polak, jako jedna z zaledwie ośmiu osób na świecie, dostał honorowe obywatelstwo USA. Polskie pochodzenie ma amerykańska Perfekcyjna Pani Domu. Polacy zorganizowali pierwszy strajk na kontynencie amerykańskim, a nawet to Polak dokonał zamachu na prezydenta USA! Historia Polonii w Ameryce jest starsza niż same Stany Zjednoczone, a zaczęła się niepozornie.
krajobraz kierunku
Portugalskie ślady w regionie GoaGoa, niewielki stan na południowym zachodzie Indii, przez wieki była ważnym centrum portugalskiej obecności w Azji. Ślady Portugalczyków na Goa można odnaleźć w architekturze, kulturze, religii i kuchni regionu. To sprawia, że wyróżnia się on na mapie Indii unikalnymi tradycjami i jest niezwykle interesujące dla przyjezdnych. Historia portugalskiego panowania na Goi rozpoczęła się w 1510 roku, kiedy Afonso de Albuquerque zdobył region, wcześniej należący do hinduskiego królestwa. Portugalczycy zamienili Goa w swoją kolonię (część tzw. Indii Portugalskich), która stała się ważnym punktem na ich handlowej drodze do Indii i Azji Południowo-Wschodniej. Stare Goa było pierwszą portugalską zdobyczą terytorialną w Azji i ostatecznie stało się stolicą całej azjatyckiej części imperium. Portugalczycy władali Goa przez 450 lat, aż do 1961 r., kiedy to wojska indyjskie siłą wyparły stamtąd Europejczyków
krajobraz kierunku
Kanał Sueski – świadek wielkiej historiiHistoria Kanału Sueskiego jest na tyle burzliwa i barwna, że śmiało mogłaby się stać podstawą pasjonującego filmu. Czy może lepiej – serialu. Jest w niej miejsce na antyczne początki całego przedsięwzięcia, wielkie marzenia, wielką politykę, wielkie pieniądze, wojny, a nawet niezwykłą historię miłosną.