< WSTECZ
R.pl > Blog > Inne > Kiedy pojechać na urlop do Tajlandii? Pogoda, klimat i temperatury

Kiedy pojechać na urlop do Tajlandii? Pogoda, klimat i temperatury

Skrócony opis

Futurystyczne miasta i maleńkie wioski, których próżno szukać na mapie, starożytne świątynie oraz ruiny ukryte pośród tropikalnej dżungli i uliczne targi, które ożywają wraz z pierwszymi promieniami słońca i na których można zjeść jeden z najlepszych posiłków w swoim życiu. Tajlandia - jeden z najbardziej popularnych krajów Azji Południowo-Wschodniej – to kraj kontrastów, które można odkrywać przez cały rok. Kraina uśmiechów to jedno z miejsc, w którym nigdy nie będziesz się nudzić. Kiedy warto pojechać na wczasy do Tajlandii?

Sekcja 1

Klimat Tajlandii

Na pytanie jaki klimat panuje w Tajlandii trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Tajlandia leży w strefie klimatów tropikalnych - liczba mnoga jest tu jak najbardziej wskazana, ponieważ klimat tropikalny dzieli się również na kilka grup. I tak północna oraz środkowa część Tajlandii znajduje się w tzw. klimacie sawann, z dość mocno zaznaczoną porą suchą. Południowa część, znajdująca się głównie na Półwyspie Malajskim, to już klimat tropikalny monsunowy z dodatkiem tropików lasów deszczowych.Wynikiem takiego połączenia klimatycznego jest występowanie w Tajlandii nie dwóch, ale trzech pór roku – chłodnej suchej, ciepłej suchej i deszczowej. Co więcej, pory te w różnych prowincjach kraju, występują w różnych okresach, co w praktyce oznacza, że bez względu na porę roku, z pewnością znajdziemy w Tajlandii jakieś miejsce, w którym jest ciepło i nie ma deszczu albo jest go bardzo niewiele. Innymi słowy – Tajlandia jest krajem, w którym dobrą pogodę znajdziemy przez cały rok. Wystarczy jedynie wybrać odpowiedni region na miejsce wypoczynku.

Pogoda i temperatury w Tajlandii

Tajlandia wciąż jest kierunkiem wybieranym głównie na jesienno-zimowe wakacje. Dzieje się tak, ponieważ od października do lutego, praktycznie w całym kraju średnia dzienna temperatura oscyluje w granicach 26°C a do tego opady praktycznie nie występują. Jeżeli zależy nam na wypoczynku na jednej z pięknych tajskich plaż, trudno o lepszą porę wyjazdu. Tak jest do marca – później średnia miesięczna temperatura dość gwałtownie rośnie, i może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza – coś dla tych, którzy chcą doświadczyć prawdziwych tropików. Polska jesień i zima to też doskonały czas na wybór wycieczki objazdowej po Tajlandii, podczas której można zwiedzić między innymi klimatyczny Bangkok z jego największymi atrakcjami: świątynią Złotego Buddy, rynkiem kwiatowym w Chinatown czy Pałacem Królewskim.  

Tym co często odstrasza turystów przed wyjazdem do Tajlandii w okresie wakacyjnym jest pora deszczowa – zapominają oni jednak, że nie wszędzie pada. Stosunkowo mocne opady występują w Bangkoku i na Phuket, na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego, ale już na Koh Samui w Zatoce Tajlandzkiej pogoda sprzyja wypoczynkowi. Tam deszcze pojawią się dopiero w październiku i listopadzie – ale wciąż nie oznacza to, że cały wypoczynek spędzimy w deszczu. Będzie po prostu cieplej i bardziej wilgotno. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spędzić rajskie wakacje w Tajlandii także w lipcu lub sierpniu.

Ogólnie, na południowych wyspach opadów jest zdecydowanie mniej, niż na wschodzie kraju i tam, nawet podczas pory deszczowej czeka nas wiele słonecznych dni. Jest to doskonała wiadomość dla tych osób, które nie przepadają za tłumami na plażach lub w ośrodkach wczasowych. W dodatku ceny są wówczas niższe, a atrakcje turystyczne jeszcze bardziej dostępne. To także najlepszy moment by skorzystać z ofert wakacji last minute w Tajlandii.

Jakie ubrania zabrać ze sobą do Tajlandii?

Tajlandia to kraj dający nieskończone możliwości wypoczynku. Jednych przyciągają tamtejsze kameralne plaże z których roztacza się wspaniały widok na błękitne morze upstrzone malowniczymi skałami – niektóre z nich mają wysokość nawet kilku metrów. Inni wolą zaszyć się w tropikalnym lesie i skupić na duchowym wymiarze podróży – odwiedzać świątynie przepełnione atmosferą spokoju i sacrum. Jeszcze innych pociąga nowoczesna odsłona kraju – tętniący życiem Bangkok i pozostałe metropolie, w których nie sposób się nudzić – bez względu na porę dnia czy porę roku. To, jakie ubrania zamierzamy zabrać ze sobą na urlop, zależy od tego gdzie, kiedy i w jakim celu jedziemy do Tajlandii. Jeżeli nasze wakacje mają być klasycznym odpoczynkiem, sprawdźmy, w którym regionie tego kraju panują najlepsze warunki i spakujmy typowo letnią, plażową garderobę. Jeżeli chcemy poznać Tajlandię nieco lepiej, mamy zamiar przemieszczać się w różne regiony, pamiętajmy o tym żeby wziąć coś cieplejszego i oczywiście płaszcz przeciwdeszczowy. Bez względu na to kiedy i po co jedziemy do Tajlandii, koniecznie spakujmy dobry krem przeciwsłoneczny z mocnym filtrem. Słońca nie brakuje tam bowiem przez cały rok.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 4.00/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy