wypoczynek

Wczasy w Paraty - co musisz wiedzieć?

  • O Paraty
  • Opinie
  • Pogoda
  • Artykuły

Paraty

Wakacje w Paraty

Kolorowe Paraty – wakacje na brazylijskim wybrzeżu

Położone nad zatoką, nieopodal Rio de Janeiro, miasteczko Paraty to dawna portugalska kolonia, skryta pośród zielonych wzgórz. Swoją malowniczość zawdzięcza nie tylko położeniu, ale przede wszystkim architekturze. Pełne kolorowych domów, kościołów i sklepów Paraty to perła brazylijskiego wybrzeża i architektury kolonialnej. Niespełna kilka godzin jazdy autokarem z Rio de Janeiro dzieli Was od przeniesienia się do zupełnie innego, barwnego świata. Brukowane ulice Paraty, otoczone kolonialną zabudową, wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nic dziwnego, gdyż nie sposób oderwać od nich wzroku. Wczasy w Paraty to także szansa, aby poznać historię tego miejsca, a ta nie zawsze była tak kolorowa.

Wczasy w Paraty – trudna historia

Paraty to portugalska kolonia, powstała na trasie tzw. Złotego Szlaku, którym przewożono tytoń, kawę i złoto przez Rio de Janeiro do Lizbony. Historia Paraty nieodzownie wiąże się z niewolnictwem i tysiącami ludzi przywożonych tu z Afryki. W miasteczku do dziś przetrwały trzy kościoły z czasów kolonialnych: jeden dla afrykańskich niewolników, jeden dla wyzwolonych Mulatów oraz jeden dla białych przedstawicieli elity. Wyzysk jednych oznaczał zysk drugich, dlatego Paraty szybko się rozwijało. Tętniący życiem port przyciągał bogaczy budujących tu swoje eleganckie domy i kościoły, Wiele z nich zresztą przetrwało do dziś. Wkrótce jednak w Paraty zaczęli pojawiać się piraci, napadający na transporty towarów. Dlatego też musiano pomyśleć nad alternatywną trasą. W pierwszej połowie XVII w. Paraty straciło na znaczeniu. O tym, jak i o wielu innych historiach dowiecie się podczas wakacji w Paraty.

Wakacje w Paraty – Co robić w czasie wolnym?

Paraty to świetne miejsce, aby nauczyć się nurkować. W miasteczku działa kilka szkółek i wypożyczalni sprzętu. Wakacje tu to oczywiście również świetna okazja, aby poleniuchować na plaży, cieszyć się słońcem i piękną opalenizną. Warto wybrać się kawałek również kawałek dalej, do oddalonych o kilkanaście-kilkadziesiąt kilometrów plaż: Trinidade i Lula. Oczywiście na szczególną uwagę zasługuje również historyczne centrum Paraty, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Opinie o Paraty

Paraty
4.0 /6

Kolonialne, bajkowe Paraty

Paraty to bajka. Cudowna, kolonialna zabudowa. Odnosi się wrażenie, jakby czas stanąl tu w miejscu. To miejscowośc, którą chce się kontemplować, w której turysta może czuć się dobrze...jest spokojnie, sielsko, anielsko. 

Dodał(a):
Rafał Travelfan, Inowrocław, 01.04.2019
4.5 /6

Piekne Paraty

same miasta mało ciekawe
Dodał(a):
Anonim, 17.12.2017
4.3/6 Ocena ogólna Paraty

Pogoda w Paraty

W regionie Paraty panuje klimat równikowy, w którym temperatury są podobne właściwie przez cały rok. W najchłodniejszym lipcu oscylują zwykle na poziomie ok. 23°C, a najcieplejszym styczniu wzrastają średnio do 28°C. Słupek rtęci często jednak wzrasta do ponad 30°C. Paraty to region, w którym występują także bardzo częste i obfite opady deszczu. Najwyższe z nich przypadają zwykle na grudzień, styczeń i luty.

Rozmowa z Tonym Kososkim, autorem książki “Nie każdy Brazylijczyk tańczy sambę” (Wydawnictwo Muza, 2016).

Brazylia to kraj często postrzegany przez stereotypy. Zobacz, jak to niezwykłe państwo potrafi zaskakiwać, czytając naszą rozmowę z podróżnikiem, autorem książki “Nie każdy Brazylijczyk tańczy sambę”, Tonym Kososkim.