Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon

Dokumenty

Oferty

Paraty
Paraty

Brazylia

Region: Paraty

Waluta: BRL

Powierzchnia: 929 km2

Liczba ludności: ‍37 575

Wakacje w Paraty

Kolorowe Paraty – wakacje na brazylijskim wybrzeżu

Położone nad zatoką, nieopodal Rio de Janeiro, miasteczko Paraty to dawna portugalska kolonia, skryta pośród zielonych wzgórz. Swoją malowniczość zawdzięcza nie tylko położeniu, ale przede wszystkim architekturze. Pełne kolorowych domów, kościołów i sklepów Paraty to perła brazylijskiego wybrzeża i architektury kolonialnej. Niespełna kilka godzin jazdy autokarem z Rio de Janeiro dzieli Was od przeniesienia się do zupełnie innego, barwnego świata. Brukowane ulice Paraty, otoczone kolonialną zabudową, wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nic dziwnego, gdyż nie sposób oderwać od nich wzroku. Wczasy w Paraty to także szansa, aby poznać historię tego miejsca, a ta nie zawsze była tak kolorowa.

Wczasy w Paraty – trudna historia

Paraty to portugalska kolonia, powstała na trasie tzw. Złotego Szlaku, którym przewożono tytoń, kawę i złoto przez Rio de Janeiro do Lizbony. Historia Paraty nieodzownie wiąże się z niewolnictwem i tysiącami ludzi przywożonych tu z Afryki. W miasteczku do dziś przetrwały trzy kościoły z czasów kolonialnych: jeden dla afrykańskich niewolników, jeden dla wyzwolonych Mulatów oraz jeden dla białych przedstawicieli elity. Wyzysk jednych oznaczał zysk drugich, dlatego Paraty szybko się rozwijało. Tętniący życiem port przyciągał bogaczy budujących tu swoje eleganckie domy i kościoły, Wiele z nich zresztą przetrwało do dziś. Wkrótce jednak w Paraty zaczęli pojawiać się piraci, napadający na transporty towarów. Dlatego też musiano pomyśleć nad alternatywną trasą. W pierwszej połowie XVII w. Paraty straciło na znaczeniu. O tym, jak i o wielu innych historiach dowiecie się podczas wakacji w Paraty.

Wakacje w Paraty – Co robić w czasie wolnym?

Paraty to świetne miejsce, aby nauczyć się nurkować. W miasteczku działa kilka szkółek i wypożyczalni sprzętu. Wakacje tu to oczywiście również świetna okazja, aby poleniuchować na plaży, cieszyć się słońcem i piękną opalenizną. Warto wybrać się kawałek również kawałek dalej, do oddalonych o kilkanaście-kilkadziesiąt kilometrów plaż: Trinidade i Lula. Oczywiście na szczególną uwagę zasługuje również historyczne centrum Paraty, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Najlepsze artykuły o Paraty:

Rozmowa z Tonym Kososkim, autorem książki “Nie każdy Brazylijczyk tańczy sambę” (Wydawnictwo Muza, 2016).

Rozmowa z Tonym Kososkim, autorem książki “Nie każdy Brazylijczyk tańczy sambę” (Wydawnictwo Muza, 2016).

Brazylia to kraj często postrzegany przez stereotypy. Zobacz, jak to niezwykłe państwo potrafi zaskakiwać, czytając naszą rozmowę z podróżnikiem, autorem książki “Nie każdy Brazylijczyk tańczy sambę”, Tonym Kososkim.

Opinie o Paraty:

4.3/6

Ocena ogólna Paraty

4.0 / 6
Piekne Paraty

same miasta mało ciekaweDodał(a):
BRAK, 2017.12.17
4.0 / 6
Kolonialne, bajkowe Paraty

Paraty to bajka. Cudowna, kolonialna zabudowa. Odnosi się wrażenie, jakby czas stanąl tu w miejscu. To miejscowośc, którą chce się kontemplować, w której turysta może czuć się dobrze...jest spokojnie, sielsko, anielsko. Dodał(a):
Rafał TravelfanPL, Inowrocław, 2019.04.01
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem