Plan wycieczki

Dzień 1

Dzień 1

Zbiórka przy stanowiskach odpraw Rainbow na 2 godziny przed wylotem samolotu na poszczególnych lotniskach. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na: r.pl/rozklady. Wylot do Skopje samolotem rejsowym. Po przylocie nocleg w Skopje. Zakwaterowanie w hotelu, czas na odpoczynek; kolacja (fakultatywnie) i nocleg.

Dzień 2

Dzień 2

Po śniadaniu przejazd do Grecji, do Werginy (lista UNESCO), gdzie zobaczymy niesamowity kurhan-muzeum, kryjący w sobie królewskie grobowce władców Macedonii, między innymi Filipa II oraz jednej z jego żon, pochodzące z IV w p.n.e. Niebanalna forma tego podziemnego muzeum i zachwycające zbiory wyróżniają to ciekawe miejsce. Najcenniejszymi znaleziskami są nie tylko groby kopułowe, ale również bogactwo przedmiotów, z którymi chowano zmarłych oraz liczne malowidła zdobiące ściany kurhanu. Następnie udamy się do Salonik, drugiego co do wielkości miasta Grecji, nazywanego często grecką stolicą mody. Zobaczymy słynną Białą Wieżę, plac Arystotelesa, Łuk Galeriusza. Przez miasto wiedzie arteria, która w starożytności stanowiła część słynnej Via Egnatia. Czas wolny na spacer po salonickiej promenadzie, zakupy i wyśmienitą kawę po grecku. Zakwaterowanie w hotelu w Salonikach lub okolicy; kolacja (fakultatywnie) i nocleg. (trasa ok. 300 km ).

Dzień 3

Dzień 3

Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd w kierunku Macedonii i regionu Demir Kapija, słynącego na całych Bałkanach z wyśmienitych, światowej klasy win. Degustacja doskonałych trunków z tego regionu w miejscowej winiarni to obowiązkowy punkt programu. W Stobi zwiedzimy stanowisko archeologiczne, ukazujące pozostałości miasta, które pełniło ważną funkcję handlową i militarną, położone w miejscu, gdzie rzeka Crna wpada do Wardaru. Znaleźć tu można niezwykłe mozaiki, pałace, kasyno, bazyliki, synagogę oraz więzienie…Następnie zwiedzanie Kratova, miasta położonego na kraterze wygasłego wulkanu, dawnego centrum wydobycia złota i srebra. Kratovo słynie ze swych mostów i wież oraz oryginalnej architektury. Wciąż jeszcze nieskomercjalizowane, cieszy swoją naturalnością i oryginalnością. Zakwaterowanie w hotelu w Kratovie; W tym dniu nie ma fakultatywnej kolacji w hotelu. Możliwość skorzystania z opcjonalnej kolacji bałkańskiej. Cały region Bałkanów słynie ze swojego niesamowitego folkloru, muzyki i doskonałego jedzenia. W niewielu miejscach na świecie jeszcze sztuka ludowa jest tak żywa jak tutaj, w Macedonii. To nie relikt przeszłości, to się dzieje tu i teraz. Taniec, śpiew to nieodłączny element lokalnej kultury. Zakosztujmy takiej atmosfery i my! Przy wspólnym stole, przy rytmach bałkańskiej muzyki. (dodatkowo płatne, ok 40 EUR/os.). Nocleg. (trasa ok. 260 km ).

Dzień 4

Dzień 4

Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Kuklic, magicznego miejsca, gdzie jak mówi legenda dawno temu na orszak ślubny została rzucona klątwa, która zamieniła wszystkich w kamienne posągi… Miejsce chronione przez Ministerstwo Środowiska jako unikatowe, bo powstałe w wyniku milionów lat erozji. Zwiedzanie Skopje – stolicy Macedonii na które spojrzymy z góry! Wjazd kolejką linową na wzgórze Vodno, na szczycie którego stoi największy chrześcijański krzyż na świecie. Piękna panorama pozwoli nam zapoznać się z topografią miasta, którego zwiedzanie rozpoczniemy później od twierdzy Kale. W przeszłości była to prawdopodobnie siedziba Justyniana I. Następnie przejazd na największą czarsziję w Europie, gdzie w labiryncie uliczek zobaczymy orientalne budowle z okresu panowania tureckiego, takie jak największy w kraju meczet Mustafy Paszy oraz karawanseraj Suli An. Podziwiać będziemy również rezultat projektu „Skopje 2014” - współczesnej aranżacji nowej części centrum miasta. Zobaczymy połączenie historycznych elementów, takich jak Kamienny Most, z nowymi budynkami stylizowanymi na klasyczne oraz pomniki symbolizujące postaci i zdarzenia znaczące dla historii Macedonii. Skopje to również miasto rodzinne Matki Teresy, zobaczymy Dom Pamięci jej poświęcony. Zwiedzanie obejmie także Muzeum Miejskie, w którym zobaczymy najstarszy odnaleziony w Macedonii i jeden z najstarszych na świecie artefakt - Adama z Govrlevo. Jego wiek szacuje się na ponad 7000 lat.. kolacja (fakultatywnie) i nocleg w Skopje. (trasa ok. 100 km ).

Dzień 5

Dzień 5

Po wczesnym śniadaniu, wykwaterowanie i przejazd do Kanionu Matka - najpiękniejszego w Macedonii, utworzonego na rzece Treska w pobliżu Skopje. Rejs łódkami, zwiedzanie jaskini oraz dla chętnych cerkwi św. Andrzeja z XIV . Następnie udamy się do wsi Galicznik - położonej wysoko w górach Parku Narodowego Mavrovo. Położona na zboczach górskich wieś słynie nie tylko z niezwykłych, malowniczych krajobrazów, ale także z organizowanej tutaj macedońskiej „svadby”, czyli wesela. W ten jedyny dzień w roku muzyka niesie się z gór, aż po Jezioro Ochrydzkie. To również tutaj wyrabia się „belo sirenje” – najsłynniejszy macedoński ser wciąż produkowany domowym sposobem. Dla nas będzie to dzień pełen aktywności na świeżym powietrzu – sami wydoimy kozę, zrobimy słynny, biały ser według wskazówek mieszkańca Galicznika. Ponadto odwiedzimy muzeum, gdzie zapoznamy się z tradycją lokalnych wesel, strojami ludowymi i rzemiosłem. Na koniec wizyty zaproponujemy posiłek w plenerze, który będzie szczególną okazją do spróbowania zdrowej, tutejszej kuchni – delikatnego jagnięcego mięsa, lokalnego sera, tradycyjnego jogurtu, sałatki ze wspaniałymi macedońskimi pomidorami i miejscowej, wyśmienitej rakiji. Wieś znajduje się w górach, więc mogą wystąpić wahania temperatury. Zakwaterowanie w hotelu w Ochrydzie lub okolicy; kolacja (fakultatywnie) i nocleg. (trasa ok.200 km ).

Dzień 6

Dzień 6

Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Galicica i nad Jezioro Prespańskie, gdzie będziemy mieli czas na relaks nad wodą, a przy odrobinie szczęścia zobaczymy mieszkające tam pelikany. W Bitoli odwiedzimy cerkiew św. Dimitrija ze słynnym rzeźbionym w drewnie ikonostasem. Główną ulicą Szirok Sokak, przejdziemy do placu z pomnikiem Filipa II Macedońskiego z wieżą zegarową i meczetami z XVI w. (Evi i Isak); zwiedzimy także dawne greckie miasto Heraclaea Lincaestis z fragmentami świątyń oraz pięknymi mozaikami. Odwiedzimy również etno muzeum Podmocani, gdzie zaskoczy nas niesamowita i bogata prywatna kolekcja strojów ludowych. Przejazd do hotelu w Ochrydzie lub okolicy; kolacja (fakultatywnie) i nocleg.(trasa ok. 140 km ).

Dzień 7

Dzień 7

Śniadanie w hotelu, następnie spacer po Ochrydzie - najsłynniejszym macedońskim mieście na Bałkanach, którego niezliczone cenne zabytki i niesamowite widoki na jezioro będą nam towarzyszyły do wczesnego popołudnia. Odwiedzimy cerkiew św. Bogurodzicy Perivlepta z przepięknymi i doskonale zachowanymi freskami, antyczny teatr oraz Plaosznik, niezwykle miejsce, ważne dla Słowian, gdzie powstał pierwszy uniwersytet w Europie. Zwiedzanie zakończymy podziwianiem cerkiewki św. Jovana Kaneo, usytuowanej na wysokim klifie, ponad wodami jeziora. Po południu czas wolny na plażowanie i kąpiel w Jeziorze Ochrydzkim. Dla chętnych możliwość skorzystania z wycieczki fakultatywnej (dodatkowo płatnej, ok. 50 EUR/os.) – rejsu statkiem po Jeziorze Ochrydzkim do Świętego Nauma. W bogatym programie wycieczki zaproponujemy między innymi: zwiedzanie cerkwi, której budowę rozpoczął sam św. Naum w 900 r., prezentację znanych na całym świecie ochrydzkich pereł i oryginalnego sposobu ich powstawania (możliwość zakupu) oraz degustację miejscowych specjałów. Na zakończenie wycieczki relaks w rezerwacie przyrody rzeki Czarny Drim, po źródłach której przepłyniemy łódkami. Powrót do hotelu; kolacja (fakultatywnie) i nocleg. (trasa ok. 30 km ).

Dzień 8

Po śniadaniu, wykwaterowanie z hotelu i transfer na lotnisko w Skopje, wylot samolotem rejsowym.

Uwagi do programu

- Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.
- Pilot nie oprowadza po miastach i obiektach muzealnych.
- Panie są proszone o wzięcie chusty do nakrycia głowy (wejście do cerkwi/meczetu).
Ważne - Obywatele polscy mogą uczestniczyć w wycieczce na podstawie dowodu/paszportu z odpowiednim terminem ważności.
NOWOŚĆ - obsługa grupy w systemie TOUR GUIDE. Jest to bezprzewodowy system oprowadzania grup, umożliwiający Klientowi wygodny sposób zwiedzania. Przeczytaj więcej o tour guide.

Atrakcje pokazane na mapie oraz Street View służą jedynie celom poglądowym i nie zawsze będą zwiedzane w formie w jakiej prezentuje je Google. Wstępy przewidziane są wyłącznie do tych atrakcji, przy których jednoznacznie odnotowano to w programie katalogowym imprezy.

Dodatkowe informacje

Zakwaterowanie

Hotele *** klasy turystycznej - położone zwykle poza centrami miast (7 rozpoczętych dób hotelowych).

Pokoje: 2 - osobowe (możliwość dostawki), wszystkie z łazienkami.

Do dyspozycji gości: w hotelu restauracja i bar.

Wyżywienie: śniadania kontynentalne typu bufet, za dopłatą 6 obiadokolacji (bufet lub zestawy serwowane do stolików), napoje dodatkowo płatne.

Wizy

Do wjazdu na teren Macedonii wymagany jest dowód lub paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu. UWAGA!!! powyższe informacje odnoszą się do obywateli polskich. Obywateli pozostałych państw mogą obowiązywać odmienne przepisy paszportowe lub wizowe.

Świadczenia

Cena obejmuje: przelot samolotem rejsowym do Skopje, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie 7 rozpoczętych dób hotelowych, wszystkie transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, wyżywienie: 7 śniadań, opiekę pilota, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL,Assistance i bagaż).

Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat rezerwacyjnych, lokalnych przewodników, napiwków i systemu Tour Guide (kwota ok. 145 EUR/os. płatne pilotowi na miejscu); obiadokolacji, dodatkowych posiłków, opłaty klimatycznej ok. 1-1,5 EUR/dzień/os. płatne w hotelach, oraz innych wydatków osobistych.

Uwaga: Możliwa dopłata do obiadokolacji (6) w systemie rezerwacyjnym (napoje dodatkowo płatne).

 

.

Co nas łączy, co nas dzieli
Last Minute!
Co nas łączy, co nas dzieli
Co nas łączy, co nas dzieli
Co nas łączy, co nas dzieli
Co nas łączy, co nas dzieli
Co nas łączy, co nas dzieli
Co nas łączy, co nas dzieli
Co nas łączy, co nas dzieli
Co nas łączy, co nas dzieli
Co nas łączy, co nas dzieli
Co nas łączy, co nas dzieli
1 / 11

5.2/6 (25 opinii)

Co nas łączy, co nas dzieli

Za osobę2 329
Razem
4 658 zł
rezerwuj
trwa wczytywanie
Zdjęcie mapy

Cena obejmuje: przelot samolotem rejsowym do Skopje, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie 7 rozpoczętych dób hotelowych, wszystkie transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, wyżywienie: 7 śniadań, opiekę pilota, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL,Assistance i bagaż).

Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat rezerwacyjnych, lokalnych przewodników, napiwków i systemu Tour Guide (kwota ok. 145 EUR/os. płatne pilotowi na miejscu); obiadokolacji, dodatkowych posiłków, opłaty klimatycznej ok. 1-1,5 EUR/dzień/os. płatne w hotelach, oraz innych wydatków osobistych.

Uwaga: Możliwa dopłata do obiadokolacji (6) w systemie rezerwacyjnym (napoje dodatkowo płatne).

 

.

Atuty oferty

Saloniki - księżniczka zatoki Thermaikos • Wergina • Jezioro Ochrydzkie - najstarsze w Europie • Ochryd - perła nad jeziorem • Kanion Matka • Skopje– stolica Macedonii i dom Matki Teresy •Park Narodowy Mavrovo • wioska Galicznik - esencja macedońskiego folkloru • Park Narodowy Galicica i Jezioro Prespańskie • Kratovo - na kraterze wulkanu • Demir Kapija - kraina wina •Czas na plażowanie nad jeziorem Ochrydzkim
Lot

Bezpośredni

Rodzaj wyjazdu

Objazd + wypoczynek

Termin

Potwierdzony

Transfer

W cenie

Bagaż

W cenie

Plan wycieczki

Dodatkowe informacje

Szczegóły lotu

Opinie

Intensywność programu
4.3
Pilot
5.8
Program wycieczki
5.6
Transport
5.3
Wyżywienie
4.4
Zakwaterowanie
4.0
Opinie pochodzą od naszych Klientów, którzy odwiedzili dany hotel lub uczestniczyli w wycieczce objazdowej.

Osoba dodająca opinię musi podać dane osobowe, takie jak imię i nazwisko oraz dane dotyczące wyjazdu, czyli datę i kierunek wyjazdu lub numer rezerwacji. Dzięki tym informacjom sprawdzamy, czy autor opinii faktycznie podróżował z nami. Jeżeli dane się nie zgadzają, wówczas nie publikujemy opinii.

6.0/6

Aleksandra, Warszawa 13.06.2018

Świetny pomysł na spokojną i piękną wyprawę

Aby poznać Bałkany najlepiej wybrać się do poszczególnych krajów je tworzących - a nie wszędzie "na raz". Wycieczka pozwala w miarę w pełni poznać Macedonię - szczególnie w połączeniu z opowieściami Pani Małgosi - rewelacyjnego przewodnika z pasją, wiedzą hisoryczną & wyjątkowo praktyczną, urokiem własnym i niezwykłymi umiejętnościami kierowania grupą. Macedonia to nieduży kraj, jeszcze bardzo naturalny, nieskomercjalizowany, szczerze lubiący Polaków - podróż po nim była czystą przyjenością ukoronowaną na wycieczce do św. Nauma (zdecydowanie to powinien być element programu a nie "udawany" fakultet na który jedzie 95% wycieczki). Minus za (1) brak odwiedzenia Pelli... choćby na chwilkę... byłoby to piękne dopełnienie odwiedzenia Ajgaj i tematyki całej wycieczki, (2) hotel w pobliżu Salonik - jak to Grecy, niewiele od siebie dali, (3) hotel w pobliżu Ochrydy za Strugą (aż 4 noce, bez noclegu w okolicach Bitoli, bardzo powtarzalne, typowo hotelowe jedzenie... nie do wyobrażenia na potencjał kraju). Wielki plus za przewodników (szczególnie dla damko-męskiej pary ;), niesamowity hotel Kratovie i dorzucenie do wycieczki Werginy ;) Organizacja po stronie biura bez zarzutu.
Pokaż więcej opinii (24)

Lecąc na wakacje z Rainbow masz zawsze w cenie:

Bagaż

rejestrowany i podręczny

Opieka

polskojęzycznego pilota

Ubezpieczenie

podstawowe

Uśmiechnięty pan na banerze
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem