wypoczynek

Wczasy w Macedonii - co musisz wiedzieć?

  • O Macedonii
  • Opinie
  • Pogoda
  • Artykuły
Flaga Macedonii

Macedonia

Stolica:
Skopje
Waluta:
MKD
Powierzchnia:
25 713 km2
Liczba ludności:
2 067 471

Macedonia na wakacje. Cuda w zasięgu ręki.

Jeśli skrywasz w sobie pasję odkrywania nieznanego, a twoją drugą naturą jest otwartość na odmienne kultury, koniecznie wybierz wakacje w Macedonii. To usytuowane na Półwyspie Bałkańskim państwo jest jednym z najrzadziej odwiedzanych.  Jeśli komuś wydawałoby się, że koegzystencja wyznawców Islamu i Chrześcijaństwa jest niemożliwa, to właśnie tutaj odnajdzie ich fascynujące połączenie, zarówno w architekturze, jak i kulturze.

Jako, że Macedonia ma charakter wyżynny i górski, jest wprost stworzona dla amatorów pieszych wędrówek. Widok dziewiczej przyrody na licznych szlakach turystycznych zapiera dech w piersi i w pełni rekompensuje brak dostępu państwa do Morza. Obowiązkowym punktem na mapie wakacyjnej wyprawy na Bałkany jest Kanion Matka, ze swoimi licznymi monastyrami, kościółkami i jaskiniami. Nie może nas zabraknąć w jaskini Velo, predestynującej do miana jednego z 7 Cudów Świata. Przy okazji możemy uraczyć się regionalną kuchnią w jednej z urokliwie położonych restauracyjek.

Macedońskie wczasy w zgodzie z naturą

Godne polecenia są okolice Jeziora Ochrydzkiego. To wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, najgłębsze bałkańskie jezioro, oferuje nam duchowe przeżycia w Klasztorze św. Nauma. Estetycznie ukontentuje nas także sama lokalizacja miasta Ochryda u stóp gór Galiczica. Odwiedzając to miejsce, zostaniemy wręcza zalani bogactwem zabytków sakralnych. Selekcję wygrywa zdecydowanie Cerkiew św. Jana Teologa, ale także pobliskie miasto kamiennych posągów w Kuklicy ze swoją legendą mówiącą o zamianie gości weselnych w te skalne osobliwości.

Spragnieni aktywnego wypoczynku powinni wybrać któryś z wielu wędrownych szlaków w jednym z 3 największych parków narodowych – Parku Narodowym Mawrowo. Podczas wędrówki będzie nam dane podziwianie malowniczej okolicy jeziora, leżącego na wysokości 1220 m n.p.m. To tutaj napotkamy osobliwość w postaci zatopionej świątyni św. Mikołaja, czy klasztor, zwany Bigorskim monasterem św. Jana Chrzciciela. A wszystko to z gwarantowanym widokiem na trzy masywy górskie: najwyższy Korab, Bistra oraz Deszat.

Wakacyjnym szlakiem tajemniczej Macedonii

Odzwierciedlenie burzliwej historii Macedonii odnajdziemy w architekturze i klimacie stolicy Skopje. Kontrasty widoczne są tu na każdym kroku. Wielkomocarstwowe aspiracje Skopje z monumentalnymi złoconymi posągami zderzają się z dość biednym i zrujnowanym krajobrazem otaczających je budynków. Zmieniona obecnie nazwa Była Jugosłowiańska Republika Macedonii stanowi doskonałą definicję zawiłych losów tego państewka. Wybierając się tu na wakacje, nie można pominąć Twierdzy Skopsko Kale, będącej stanowiskiem archeologicznym, licznych cerkwi, lecz także synagogi Beit Jakow, czy wreszcie architektonicznych świadectw panowania tureckiego.


Kultury i religie zmieszane niczym składniki w narodowej macedońskiej potrawie – sałatce szopskiej. Tak można zdefiniować Macedonię. Z zewnątrz tradycyjnie, regionalnie, a w środku feeria barw i niepowtarzalny smak.


 

Opinie o Macedonii

Macedonii
6.0 /6

Macedonia

Macedonia warta zobaczenia i mnóstwo do zwiedzania. Bardzo fajne wycieczki do Skopje gdzie jest co oglądać i podziwiać i przejazd przez góry które widoki są nie zapomniane. Można odwiedzić muzeum Matki Teresy a miasto bardzo urokliwe i warte do zwiedzania i podziwiania.
Dodał(a):
GRZEGORZ, Piekary Śląskie, 30.07.2021
6.0 /6

Góry dookoła

Kraj w którym przeważają góry, a najpiękniejsze jest to że można kąpać się w jeziorze z widokiem na góry 🙂 ludzie są mili. Jedzenie nam nie odpowiadało. Oprócz pięknych widoków niestety widać wokoło pełno śmieci zostawionych przez ludzi...
Dodał(a):
Weronika, -, 27.07.2021
6.0 /6

Piekny kraj

Mimo długiego przejazdu z Tirany, oraz krótkiego oczekiwania na granicy - WARTO. Kraj zupełnie inny niż Albania, przekroczenie granicy to jak teleportacja do innej rzeczywistości. Niewiarygodne, że dwa kraje mogą się tak mocno różnić.
Dodał(a):
super wyprawa, 17.08.2021
6.0 /6

Macedonia

Trochę jak powrót do przeszłości, widać ze sytuacja gospodarcza Macedonii mocno odbija się na społeczeństwie , które narzeka na swój los. Ludzie bardzo mili, otwarci. Zdecydowanie warto zobaczyć Macedonię z bliska :)
Dodał(a):
Daniel, 30.08.2021
6.0 /6

Piękny, nieodkryty jeszcze kraj

Piękny kraj, który nie jest jeszcze tak dobrze znany Polakom. Ciekawa i burzliwa historia, wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. W szczególności turystyczne malowniczo położone w górach Jezioro Ochrydzkie. Polecam!
Dodał(a):
Agnieszka, Sieradz, 23.08.2021
5.0 /6

Macedonia

Miejsce bardzo ładne. Przepiękne widoki, jak z pocztówek. Niestety brudne i o to powinno zadbać państwo. Jadąc tam należy wziąć pod uwagę, że prawie wszędzie w każdym miejscu znajduje się jakieś wysypisko śmieci.
Dodał(a):
Marcin, 21.09.2021
6.0 /6

Perełka

Jestem zachwycona Macedonią. To piękny i przyjazny kraj, szczególnie dla Polaków. Niesamowite krajobrazy i piękna pogoda. Zdrowe podejście do covida, bez tej całej farsy, którą obserwujemy m.in w UE.
Dodał(a):
Katarzyna, 28.07.2021
6.0 /6

Zakątek Bałkanów wart odwiedzenia

Bogata historia i piękne krajobrazy sprawiły, że Macedonia znajduje się na jednej z wyższych pozycji mojej prywatnej listy krajów, które mnie zachwycają :) Przystępne ceny również są dużym plusem.
Dodał(a):
Ostatni turnus Gosi, Katowice, 26.08.2021
4.0 /6

Przyjemny kraj

Sympatyczni ludzie, przystępne ceny. Kraj zaśmiecony. Pojęcie ekologii jest całkowicie obce temu społeczeństwu. Uwaga na sklep bezcłowy na lotnisku ceny minimum 2x wyższe niż w marketach.
Dodał(a):
Witold, ŁÓDŹ, 23.09.2021
5.5 /6

kulinarna i widokowa uczta

Bardzo fajna wycieczka do Ochrydy, widoki zapierające dech w piersiach. Rejs do źródeł rzeki - gdzie można podglądać kormorany , do tego stół z lokalnymi specjalnościami.
Dodał(a):
Katarzyna, Lublin, 07.09.2021
5.0 /6

Uroczy Kraj

Macedonia - Uroczy Kraj, rejon Ochrydzki szczególnie i to co najważniejsze mieszkańcy bardzo polakom przyjaźni i przewodnicy w Skopie i nad Ochrydem super!!!
Dodał(a):
Mieczysław, Grodzisk Mazowiecki, 23.09.2021
5.0 /6

Macedonia dla turysty

Piękny kraj,nieco opóźniony cywilizacyjnie, ale z punktu widzenia turysty, to może być atrakcja. Bardzo sympatyczni ludzi, autentycznie lubiący Polaków.
Dodał(a):
Grzesiek, Kraków, 20.08.2021
6.0 /6

Macedonia we wrześniu

Macedonia, piękne miejsce, warte odwiedzenia a Ochryda to perełka Bałkanów. Skopje, miasto pomników i wspaniałych budowli, pamiętających średniowiecze.
Dodał(a):
Jacek, Otwock, 23.09.2021
5.5 /6

Pięknie ale...

Macedonia jest piękna, ale ludzie nie dbają o czystość. Skopje, cudowne miasto, tyle tam ciekawych budowli, jednak zmorą są wszędzie leżące śmieci
Dodał(a):
Waldek , 05.08.2021
6.0 /6

wspaniały dzień w Ohrydzie

Byliśmy w Macedonii jedynie dzień, ale jezioro Ohryd bardzo mi się podobał, rejs stateczkiem po jeziorze i łódką po rzecze jest wspaniały.
Dodał(a):
Liza, Warszawa, 09.09.2021
4.5 /6

Ochryda

Jeśli lubicie bałkańskie klimaty i kuchnię musicie odwiedzić ten kraj. Bogata i trudna historia zbudowała ten kraj. Warto tu przyjechać.
Dodał(a):
Małgorzata, Kraśnik, 02.09.2021
5.5/6 Ocena ogólna Macedonii

Pogoda w Macedonii

Pogoda w Macedonii charakteryzuje się długimi i ciepłymi latami oraz stosunkowo chłodnymi zimami, podczas których w górskich terenach mogą występować duże mrozy. Okres wakacyjny to najlepszy czas na zwiedzanie tego kraju, bowiem temperatury sięgają od 30°C do nawet 40°C. Temperatura i pogoda w Macedonii są zależne od wysokości terenu, co widać szczególnie zimą. Gdy termometry na nizinach wskazują ok. -1°C, słupek rtęci w górach może spadać do nawet -20°C.

Bałkany – co warto zwiedzić?

Jak zaplanować idealną wycieczkę na Bałkany? Gdzie się wybrać i jakie atrakcje odwiedzić? Dowiedz się więcej na blogu podróżniczym r.pl.