Wczasy w Macedonii - co musisz wiedzieć?

  • O Macedonii
  • Opinie
  • Pogoda
  • image/svg+xml Zdjęcia
  • Artykuły
Flaga Macedonii

Macedonia

Stolica:
Skopje
Waluta:
MKD
Powierzchnia:
25 713 km2
Liczba ludności:
2 067 471

Macedonia na wakacje. Cuda w zasięgu ręki.

Jeśli skrywasz w sobie pasję odkrywania nieznanego, a twoją drugą naturą jest otwartość na odmienne kultury, koniecznie wybierz wakacje w Macedonii. To usytuowane na Półwyspie Bałkańskim państwo jest jednym z najrzadziej odwiedzanych.  Jeśli komuś wydawałoby się, że koegzystencja wyznawców Islamu i Chrześcijaństwa jest niemożliwa, to właśnie tutaj odnajdzie ich fascynujące połączenie, zarówno w architekturze, jak i kulturze.

Jako, że Macedonia ma charakter wyżynny i górski, jest wprost stworzona dla amatorów pieszych wędrówek. Widok dziewiczej przyrody na licznych szlakach turystycznych zapiera dech w piersi i w pełni rekompensuje brak dostępu państwa do Morza. Obowiązkowym punktem na mapie wakacyjnej wyprawy na Bałkany jest Kanion Matka, ze swoimi licznymi monastyrami, kościółkami i jaskiniami. Nie może nas zabraknąć w jaskini Velo, predestynującej do miana jednego z 7 Cudów Świata. Przy okazji możemy uraczyć się regionalną kuchnią w jednej z urokliwie położonych restauracyjek.

Macedońskie wczasy w zgodzie z naturą

Godne polecenia są okolice Jeziora Ochrydzkiego. To wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, najgłębsze bałkańskie jezioro, oferuje nam duchowe przeżycia w Klasztorze św. Nauma. Estetycznie ukontentuje nas także sama lokalizacja miasta Ochryda u stóp gór Galiczica. Odwiedzając to miejsce, zostaniemy wręcza zalani bogactwem zabytków sakralnych. Selekcję wygrywa zdecydowanie Cerkiew św. Jana Teologa, ale także pobliskie miasto kamiennych posągów w Kuklicy ze swoją legendą mówiącą o zamianie gości weselnych w te skalne osobliwości.

Spragnieni aktywnego wypoczynku powinni wybrać któryś z wielu wędrownych szlaków w jednym z 3 największych parków narodowych – Parku Narodowym Mawrowo. Podczas wędrówki będzie nam dane podziwianie malowniczej okolicy jeziora, leżącego na wysokości 1220 m n.p.m. To tutaj napotkamy osobliwość w postaci zatopionej świątyni św. Mikołaja, czy klasztor, zwany Bigorskim monasterem św. Jana Chrzciciela. A wszystko to z gwarantowanym widokiem na trzy masywy górskie: najwyższy Korab, Bistra oraz Deszat.

Wakacyjnym szlakiem tajemniczej Macedonii

Odzwierciedlenie burzliwej historii Macedonii odnajdziemy w architekturze i klimacie stolicy Skopje. Kontrasty widoczne są tu na każdym kroku. Wielkomocarstwowe aspiracje Skopje z monumentalnymi złoconymi posągami zderzają się z dość biednym i zrujnowanym krajobrazem otaczających je budynków. Zmieniona obecnie nazwa Była Jugosłowiańska Republika Macedonii stanowi doskonałą definicję zawiłych losów tego państewka. Wybierając się tu na wakacje, nie można pominąć Twierdzy Skopsko Kale, będącej stanowiskiem archeologicznym, licznych cerkwi, lecz także synagogi Beit Jakow, czy wreszcie architektonicznych świadectw panowania tureckiego.


Kultury i religie zmieszane niczym składniki w narodowej macedońskiej potrawie – sałatce szopskiej. Tak można zdefiniować Macedonię. Z zewnątrz tradycyjnie, regionalnie, a w środku feeria barw i niepowtarzalny smak.


 

Opinie o Macedonii

Macedonii
6.0 /6

Macedonia jest dla ludzi

Piękny , górzysty kraj wychodzący na prostą po podobnej do polskiej historii współżycia z trudnymi sąsiadami. Macedończycy są życzliwi, pomocni i raczej biedni. Jest bezpiecznie i tanio. Bardzo życzliwi dla obcokrajowców, starają się, żebyśmy dobrze się czuli. Lubią Polaków. Brak przemysłu, utrzymują się z rolnictwa i turystyki . Czyste jeziora. Czyste powietrze. Pokojowe współżycie trzech religii.
Dodał(a):
Anna, Lublin, 14.07.2019
4.5 /6

Polecam odwiedzić,

Poruszanie po Macedonii polecam autobusem na dalszych odcinkach, zaraz zakupić bilety powrotne , do tego na dworcach wykupuje sie miejscówki. Na krótkich taxi lub autostop..Warto  odwiedzić Skopje z Kanionem Matki, Bitolę czy monastyr św. Nauma.

 

Dodał(a):
Romuald, Rybnik, 21.06.2019
6.0 /6

Malowniczy i uroczy kraj.

Pomimo iż Macedonia nie jest aż tak popularna jak inne kraje bałkańskie,zaskakuje krajobrazami,serdecznością mieszkańców,dobrą kuchnią,łagodnym klimatem,niskimi cenami,ilością zabytków.To bardzo urokliwy kraj który na pewno będziemy chcieli odwiedzić jeszcze raz!!!
Dodał(a):
RAFAL, RUDA ŚLĄSKA, 11.07.2019
6.0 /6

zaskakująca Macedonia

Piękny, mały kraj. Skopje przepiękne miasto, Jezioro Ochrydzkie niesamowite- widoki, klimat, przyroda, budowle. Dla każdego znajdzie się coś, co go zachwyci i pozostanie w pamięci.  

Dodał(a):
Iwona, Lomianki, 08.06.2019
6.0 /6

Macedonia jest uroczym krajem.

Na wycieczce objazdowej spędziłam tam trzy dni nad jeziorem Ochyckim. Zwiedziliśmy Ohrid, Struge i Skopje. Zakochałam się w tym kraju, ludzie przemili i gościnni. Napewno tam wrócę
Dodał(a):
Aga W. , 15.07.2019
4.5 /6

Kraj pięknej przyrody i zabytków kultury.

Piękne jeziora, wysokie góry, głębokie kaniony pokryte bujną roślinnością wśród których schowane zabytkowe cudeńka ( niektóre wymagają odrestaurowania).
Dodał(a):
Edward, Orzesze, 04.07.2019
4.0 /6

Zależy gdzie się jedzie

Na tej wycieczce byliśmy jedynie parę godzin w stolicy oraz w Ochrydzie. Kraj nadal biedny, ale dynamicznie rozwijający się ze względu na napływających turystów. Temperatury zimowe podobne jak w Polsce, co jest ważne dla tych, którzy chcą śniegu w sylwestra - szanse na śnieg są takie same, jak w domu. 

Dodał(a):
Jagoda, Kraków, 23.01.2019
6.0 /6

Górski raj

Rzadko wystawiam 6, ale tym razem nie da się inaczej. Niezwykły kraj, przyjaźnie nastawieni mieszkańcy, nieprawdopodobna przyroda, to wszystko powoduje, iż Macedonia jest wyjątkowym miejscem nawet na Bałkanach. Dodatkowo język słowiański sprawia, że, z kłopotami, ale da się dogadać nawet po polsku (należy jedynie, kupując kurczaka, używać słowa "piletica", słowo "kurczak" po macedońsku to nic innego niż... męskie przyrodzenie). Ujmując najkrócej - Macedonia to kraj stworzony zarówno do poznania w trakcie objazdu, jak i kraj, w którym można cudownie odpocząć (chociażby nad najstarszym w Europie endemicznym jeziorem Ohryd).

Dodał(a):
Michał, ŁÓDŹ, 07.11.2018
5.5 /6

Macedonia

Przyjażni ludzie. Dobra kuchnia. Dużo atrakcji. Klimat idealny na wypoczynek. Kraj przystępny cenowo.

Dodał(a):
Marek, Rybnik, 21.10.2018
5.0 /6

Jeszcze wielke do poprawienia

Też do odkrycia przez samych Macedończyków

Dodał(a):
Jadwiga, Tarnów, 15.10.2018
6.0 /6

Macedonia

Najbardziej "spodobany" kraj z całej wycieczki ;)

Dodał(a):
Anna, 13.10.2018
6.0 /6

Piękny kraj

Mili ludzie, łatwo się porozumieć nawet po polsku. Przydatna znajomość cyrylicy do czytania wystaw sklepowych :) 

Dodał(a):
Jarosław, 12.10.2018
6.0 /6

Zaskoczenie

Olchryd - niesamowite wrażenie, kraj był mi obcy a teraz myślę o ponownym dłuższym pobycie.

Dodał(a):
Maria, 09.10.2018
6.0 /6

Bałkany Super

Piękne miejsce, pełne przyjaznych ludzi. Polecam rejs statkiem, degustację oraz wieczór Bałkański

Dodał(a):
Agnieszka , 03.10.2018
5.0 /6

Macedonia-warto odwiedzić

Piękny kraj, cudowny klimat.

Dodał(a):
ILONA, TYCHY, 25.09.2018
5.0 /6

Dlaczego Macedonia ....

Nie można ciągle tylko  tłoczyć się  latem w  Bułgarii,Chrwacji ,czy Turcji   - Macedonia ma swoisty urok   i silny  magnes  działający na   prawdziwych podróżników .

Dodał(a):
JERZY, TYCHY, 24.09.2018
5.5/6 Ocena ogólna Macedonii

Pogoda w Macedonii

Pogoda w Macedonii charakteryzuje się długimi i ciepłymi latami oraz stosunkowo chłodnymi zimami, podczas których w górskich terenach mogą występować duże mrozy. Okres wakacyjny to najlepszy czas na zwiedzanie tego kraju, bowiem temperatury sięgają od 30°C do nawet 40°C. Temperatura i pogoda w Macedonii są zależne od wysokości terenu, co widać szczególnie zimą. Gdy termometry na nizinach wskazują ok. -1°C, słupek rtęci w górach może spadać do nawet -20°C.

Bałkany – co warto zwiedzić?

Jak zaplanować idealną wycieczkę na Bałkany? Gdzie się wybrać i jakie atrakcje odwiedzić? Dowiedz się więcej na blogu podróżniczym r.pl.

Call center
42 680 38 51 codziennie w godz. 8:00-22:00
Zadzwoń
Kontakt
Nasi konsultanci do Państwa dyspozycji 7 dni w tygodniu callcenter@r.pl
Napisz do nas
Biura Rainbow
Odwiedź jedno z ponad 100 biur Rainbow w całej Polsce i zarezerwuj swój wymarzony urlop
Odwiedź nasz salon