Wczasy w Macedonii - co musisz wiedzieć?

  • O Macedonii
  • Opinie
  • Pogoda
  • Artykuły
Flaga Macedonii

Macedonia

Stolica:
Skopje
Waluta:
MKD
Powierzchnia:
25 713 km2
Liczba ludności:
2 067 471

Macedonia na wakacje. Cuda w zasięgu ręki.

Jeśli skrywasz w sobie pasję odkrywania nieznanego, a twoją drugą naturą jest otwartość na odmienne kultury, koniecznie wybierz wakacje w Macedonii. To usytuowane na Półwyspie Bałkańskim państwo jest jednym z najrzadziej odwiedzanych.  Jeśli komuś wydawałoby się, że koegzystencja wyznawców Islamu i Chrześcijaństwa jest niemożliwa, to właśnie tutaj odnajdzie ich fascynujące połączenie, zarówno w architekturze, jak i kulturze.

Jako, że Macedonia ma charakter wyżynny i górski, jest wprost stworzona dla amatorów pieszych wędrówek. Widok dziewiczej przyrody na licznych szlakach turystycznych zapiera dech w piersi i w pełni rekompensuje brak dostępu państwa do Morza. Obowiązkowym punktem na mapie wakacyjnej wyprawy na Bałkany jest Kanion Matka, ze swoimi licznymi monastyrami, kościółkami i jaskiniami. Nie może nas zabraknąć w jaskini Velo, predestynującej do miana jednego z 7 Cudów Świata. Przy okazji możemy uraczyć się regionalną kuchnią w jednej z urokliwie położonych restauracyjek.

Macedońskie wczasy w zgodzie z naturą

Godne polecenia są okolice Jeziora Ochrydzkiego. To wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, najgłębsze bałkańskie jezioro, oferuje nam duchowe przeżycia w Klasztorze św. Nauma. Estetycznie ukontentuje nas także sama lokalizacja miasta Ochryda u stóp gór Galiczica. Odwiedzając to miejsce, zostaniemy wręcza zalani bogactwem zabytków sakralnych. Selekcję wygrywa zdecydowanie Cerkiew św. Jana Teologa, ale także pobliskie miasto kamiennych posągów w Kuklicy ze swoją legendą mówiącą o zamianie gości weselnych w te skalne osobliwości.

Spragnieni aktywnego wypoczynku powinni wybrać któryś z wielu wędrownych szlaków w jednym z 3 największych parków narodowych – Parku Narodowym Mawrowo. Podczas wędrówki będzie nam dane podziwianie malowniczej okolicy jeziora, leżącego na wysokości 1220 m n.p.m. To tutaj napotkamy osobliwość w postaci zatopionej świątyni św. Mikołaja, czy klasztor, zwany Bigorskim monasterem św. Jana Chrzciciela. A wszystko to z gwarantowanym widokiem na trzy masywy górskie: najwyższy Korab, Bistra oraz Deszat.

Wakacyjnym szlakiem tajemniczej Macedonii

Odzwierciedlenie burzliwej historii Macedonii odnajdziemy w architekturze i klimacie stolicy Skopje. Kontrasty widoczne są tu na każdym kroku. Wielkomocarstwowe aspiracje Skopje z monumentalnymi złoconymi posągami zderzają się z dość biednym i zrujnowanym krajobrazem otaczających je budynków. Zmieniona obecnie nazwa Była Jugosłowiańska Republika Macedonii stanowi doskonałą definicję zawiłych losów tego państewka. Wybierając się tu na wakacje, nie można pominąć Twierdzy Skopsko Kale, będącej stanowiskiem archeologicznym, licznych cerkwi, lecz także synagogi Beit Jakow, czy wreszcie architektonicznych świadectw panowania tureckiego.


Kultury i religie zmieszane niczym składniki w narodowej macedońskiej potrawie – sałatce szopskiej. Tak można zdefiniować Macedonię. Z zewnątrz tradycyjnie, regionalnie, a w środku feeria barw i niepowtarzalny smak.


 

Opinie o Macedonii

Macedonii
6.0 /6

Macedonia jest super

Kraj bardzo tani i bardzo piękny. Nie ma problemu w płaceniu kartą i euro oraz wymianą waluty. Ludzie pozytywnie nastawieni, żyją bez pośpiechu, na pełnym luzie mimo, że jest to kraj wielu religii. Bardzo dobre regionalne jedzenie, którego warto spróbować.
Dodał(a):
Ola , Wrocław, 01.11.2020
6.0 /6

Macedonia

Przepiękny widoki, urokliwe miejsca , czysta woda w Jeziorze Ochrydzki. Kraj wart dalszego zwiedzania .
Dodał(a):
Halina, Warszawa, 07.01.2020
5.0 /6

Macedonia

Macedonia bardzo nam się podobała, widać, że jest to kraj rozwijający się lecz i zmagający z trudnościami finansowymi. Ludzie są bardzo otwarci i przyjaźni. Bez problemu można porozumieć się w j. angielskim, a czasem nawet polskim. Miasta są czyste, zadbane i nastawione na turystów poprzez np. otwarte długo sklepy i restauracje. Nie spotkaliśmy się z nachalnym nagabywaniem do zakupów, co postrzegamy jako duży plus.
Dodał(a):
Joanna i Wojciecj, Katowice, 06.01.2020
6.0 /6

Macedonia warta odkrycia

Mały bałkański kraj zdecydowanie wart zainteresowania bo ma wiele do zaoferowania.Piękne krajobrazy, ciekawą historię, smaczną kuchnię ,sympatycznych mieszkańców.
Dodał(a):
Dariusz, Poznań, 03.01.2020
5.5 /6

Macedonia i jego wizytówka Ochryd

Macedonia zostanie szczególnie przeze mnie zapamiętana za sprawą uroczego miasteczka Ochryd. Miasto Ochryd leży przy malowniczym Jeziorze Ochrydzkim, gdzie przejrzystość wody sięga 22 metrów.
Dodał(a):
Przemek, 30.10.2019
6.0 /6

Biedna ale urocza

W Macedonii warto zrobić większe zakupy bo jest tania. Centrum Skopje zachwyca, jest nieco zaniedbane ale widać, że ma potencjał.
Dodał(a):
Katarzyna, Warszawa, 25.10.2019
6.0 /6

KANION MATKA I JEZIORO OCHRYDZKIE PEREŁKI MACEDONII

DLA SPRAGNIONYCH ATRAKCJI WODNYCH POLECAM PIĘKNE I CZYSTE JEZIORO OCHRYDZKIE, A DLA AMATORÓW KAJAKÓW NIEZAPOMNIANY KANION MATKA
Dodał(a):
Krzysztof, Myślenice, 24.10.2019
4.0 /6

Macedonia

Piękne krajobrazy i wielka historia, warta obejrzenia, choć zdecydowanie zbyt krótka, by odwiedzić i zobaczyć wszystko.
Dodał(a):
ANDRZEJ, Bielsko-Biała, 16.10.2019
4.5 /6

Macedonia

Bardzo dobry klimat, sporo miejsc do zwiedzania, idealne miejsce na spacery. Polecam taksi wodne. Za kilka euro można przepłynąć z hotelu do wybranych miast przybrzeżnych i z powrotem. Bardzo ciekawe widoki.
Dodał(a):
ŁUKASZ, 11.10.2019
6.0 /6

Uwielbiam

Macedonia była najpiękniejszym krajem na planie wycieczki, chociaż podobno najbiedniejsza na Bałkanach to wydawała sie malym rajem na ziemi a miasta byly przecudowne
Dodał(a):
Klaudia, 08.10.2019
6.0 /6

Czas na Bałkany

Super, warto zwiedzić ten kraj. Przepiękne widoki, gór. Warto poznać historię tego kraju. Wspaniałych ludzi.
Dodał(a):
BOGDAN, Lublin, 06.10.2019
4.5 /6

Państwo Macedonia

Małe państwo ale z dużą przyszłością turystyczną, potrzebne jest oznakowanie szlak turystycznych tych pięknych gór. Widoczny jest problem zaśmiecenia zielonych terenów. Niespotykane w Europie tak czyste jezioro
Dodał(a):
Jan, 04.10.2019
5.5 /6

Macedonia

Ten kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu. Po wizycie całkowicie zmieniłam o nim zdanie. Nie zdawałam sobie sprawy, że ludzi są tak bardzo otwarci, język tak bardzo podobny do naszego oraz nie myślałam, że krajobraz tak zwali mnie z nóg. Polecam nie tylko na wypoczynek ale również na aktywne spędzenie czasu.
Dodał(a):
Podróżniczka, 01.10.2019
5.5 /6

Kolorowe wakacje

Do Macedonii wrócę na pewno, nie raz. Piękne widoki, mnóstwo zabytków, cudowne góry. Uprzejmi ludzie i pyszne jedzenie.
Dodał(a):
Magdalena, Warszawa, 29.09.2019
6.0 /6

Przyjazna Polakom

Najlepsza republika byłej Jugosławii. Ciekawe położenie i stosunki z sąsiadami Życzliwość wobec Polaków.
Dodał(a):
Krzysztof, Warszawa, 26.09.2019
5.5 /6

Macedonia

Piękny, bogaty w historię, której na ogół nie znamy, kraj. Mili, przyjaźni ludzie. Przepiękne widoki. Kraj jeszcze mało rozwinięty turystycznie i z tego względu jeszcze stosunkowo mały natłok turystów. Polacy są tam na ogół bardzo lubiani i traktowani'jak swoi'. Kraj stosunkowo tani ale z bardzo łatwą możliwością porozumienia się. Niestety, pewne oznaki biedy - porozrzucane śmieci, dużo bezpańskich, głodnych psów.
Dodał(a):
Anna, Warszawa, 25.09.2019
5.6/6 Ocena ogólna Macedonii

Pogoda w Macedonii

Pogoda w Macedonii charakteryzuje się długimi i ciepłymi latami oraz stosunkowo chłodnymi zimami, podczas których w górskich terenach mogą występować duże mrozy. Okres wakacyjny to najlepszy czas na zwiedzanie tego kraju, bowiem temperatury sięgają od 30°C do nawet 40°C. Temperatura i pogoda w Macedonii są zależne od wysokości terenu, co widać szczególnie zimą. Gdy termometry na nizinach wskazują ok. -1°C, słupek rtęci w górach może spadać do nawet -20°C.

Bałkany – co warto zwiedzić?

Jak zaplanować idealną wycieczkę na Bałkany? Gdzie się wybrać i jakie atrakcje odwiedzić? Dowiedz się więcej na blogu podróżniczym r.pl.

Call center
42 680 38 51 codziennie w godz. 8:00-22:00
Zostaw numer, oddzwonimy
Kontakt
Nasi konsultanci są do Państwa dyspozycji 7 dni w tygodniu callcenter@r.pl
Napisz do nas
Biura Rainbow
Odwiedź jedno z ponad 100 biur Rainbow w całej Polsce i zarezerwuj swój wymarzony urlop
Odwiedź nasz salon