Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

Macedonia wakacje

Macedonia
Macedonia

Macedonia

Stolica: Skopje

Waluta: MKD

Powierzchnia: 25 713 km 2

Liczba ludności: ‍2 067 471

Macedonia na wakacje. Cuda w zasięgu ręki.

Jeśli skrywasz w sobie pasję odkrywania nieznanego, a twoją drugą naturą jest otwartość na odmienne kultury, koniecznie wybierz wakacje w Macedonii. To usytuowane na Półwyspie Bałkańskim państwo jest jednym z najrzadziej odwiedzanych.  Jeśli komuś wydawałoby się, że koegzystencja wyznawców Islamu i Chrześcijaństwa jest niemożliwa, to właśnie tutaj odnajdzie ich fascynujące połączenie, zarówno w architekturze, jak i kulturze.

Jako, że Macedonia ma charakter wyżynny i górski, jest wprost stworzona dla amatorów pieszych wędrówek. Widok dziewiczej przyrody na licznych szlakach turystycznych zapiera dech w piersi i w pełni rekompensuje brak dostępu państwa do Morza. Obowiązkowym punktem na mapie wakacyjnej wyprawy na Bałkany jest Kanion Matka, ze swoimi licznymi monastyrami, kościółkami i jaskiniami. Nie może nas zabraknąć w jaskini Velo, predestynującej do miana jednego z 7 Cudów Świata. Przy okazji możemy uraczyć się regionalną kuchnią w jednej z urokliwie położonych restauracyjek.

Macedońskie wczasy w zgodzie z naturą

Godne polecenia są okolice Jeziora Ochrydzkiego. To wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, najgłębsze bałkańskie jezioro, oferuje nam duchowe przeżycia w Klasztorze św. Nauma. Estetycznie ukontentuje nas także sama lokalizacja miasta Ochryda u stóp gór Galiczica. Odwiedzając to miejsce, zostaniemy wręcza zalani bogactwem zabytków sakralnych. Selekcję wygrywa zdecydowanie Cerkiew św. Jana Teologa, ale także pobliskie miasto kamiennych posągów w Kuklicy ze swoją legendą mówiącą o zamianie gości weselnych w te skalne osobliwości.

Spragnieni aktywnego wypoczynku powinni wybrać któryś z wielu wędrownych szlaków w jednym z 3 największych parków narodowych – Parku Narodowym Mawrowo. Podczas wędrówki będzie nam dane podziwianie malowniczej okolicy jeziora, leżącego na wysokości 1220 m n.p.m. To tutaj napotkamy osobliwość w postaci zatopionej świątyni św. Mikołaja, czy klasztor, zwany Bigorskim monasterem św. Jana Chrzciciela. A wszystko to z gwarantowanym widokiem na trzy masywy górskie: najwyższy Korab, Bistra oraz Deszat.

Wakacyjnym szlakiem tajemniczej Macedonii

Odzwierciedlenie burzliwej historii Macedonii odnajdziemy w architekturze i klimacie stolicy Skopje. Kontrasty widoczne są tu na każdym kroku. Wielkomocarstwowe aspiracje Skopje z monumentalnymi złoconymi posągami zderzają się z dość biednym i zrujnowanym krajobrazem otaczających je budynków. Zmieniona obecnie nazwa Była Jugosłowiańska Republika Macedonii stanowi doskonałą definicję zawiłych losów tego państewka. Wybierając się tu na wakacje, nie można pominąć Twierdzy Skopsko Kale, będącej stanowiskiem archeologicznym, licznych cerkwi, lecz także synagogi Beit Jakow, czy wreszcie architektonicznych świadectw panowania tureckiego.


Kultury i religie zmieszane niczym składniki w narodowej macedońskiej potrawie – sałatce szopskiej. Tak można zdefiniować Macedonię. Z zewnątrz tradycyjnie, regionalnie, a w środku feeria barw i niepowtarzalny smak.


 

Najlepsze artykuły o Macedonii:

Bałkany – co warto zwiedzić?

Bałkany – co warto zwiedzić?

Jak zaplanować idealną wycieczkę na Bałkany? Gdzie się wybrać i jakie atrakcje odwiedzić? Dowiedz się więcej na blogu podróżniczym r.pl.

Opinie o Macedonii:

5.6/6

Ocena ogólna Macedonia

6.0 / 6
Pieknie i tanio

Wprawdzie nie ma morza ale jest piekne jezioro, góry i dużo innych atrakcji. Jest też to dużo tańszy kraj niż Chorwacja lub Czarnogóra, bo nie jest jeszcze tak popularny. Warto odwiedzić. Kuchnia jest też bardzo smaczna, sam Makłowicz bardzo ją chwalił.Dodał(a):
Agnieszka, Oława, 2018.07.26
6.0 / 6
widoki

Macedonia zauroczyła mnie swoim położeniem. Teren górzysty ale porośnięty zieleniąDodał(a):
Staszczyk Marta, 2018.06.14
6.0 / 6
Przyjazny kraj

Jest tu co zwiedzać. Piękne góry i jeziora. Ludzie bardzo pozytywnie nastawieni do turysów i pomocni. Nie ma tu niepotrzebnego pośpiechu. Można się potargować, ale generalnie ludzie są uczciwi.Dodał(a):
Agnieszka, Katowice, 2018.07.26
6.0 / 6
Macedonia warta odkrycia

Mały bałkański kraj zdecydowanie wart zainteresowania bo ma wiele do zaoferowania.Piękne krajobrazy, ciekawą historię, smaczną kuchnię ,sympatycznych mieszkańców.Dodał(a):
Dariusz, Poznań, 2020.01.03
6.0 / 6
Zakakująca

Fragment Macedonii wokół Jeziora Ochrydzkiego nie może zapewne reprezentować całego kraju, jest jednak urokliwym miejscemDodał(a):
Piotr , 2021.07.15
6.0 / 6
Macedonia jest dla ludzi

Piękny , górzysty kraj wychodzący na prostą po podobnej do polskiej historii współżycia z trudnymi sąsiadami. Macedończycy są życzliwi, pomocni i raczej biedni. Jest bezpiecznie i tanio. Bardzo życzliwi dla obcokrajowców, starają się, żebyśmy dobrze się czuli. Lubią Polaków. Brak przemysłu, utrzymują się z rolnictwa i turystyki . Czyste jeziora. Czyste powietrze. Pokojowe współżycie trzech religii.Dodał(a):
Anna, Lublin, 2019.07.14
6.0 / 6
Macedonia

Trochę jak powrót do przeszłości, widać ze sytuacja gospodarcza Macedonii mocno odbija się na społeczeństwie , które narzeka na swój los. Ludzie bardzo mili, otwarci. Zdecydowanie warto zobaczyć Macedonię z bliska :)Dodał(a):
Daniel, 2021.08.30
6.0 / 6
Macedonia na 5 z plusem

Piękne widoki, życzliwi ludzie, którzy bardzo lubia Polaków. W wielu miejscach można porozumieć się w języku polskim albo w angielskim.Dodał(a):
Joanna, Warszawa, 2019.08.06
6.0 / 6
Macedonia

zacytuje tylko słowa naszej rezydentki "Mały kraj o wielkim sercu" - zgadzam się z tym w 100%. Kraj bez tłumów turystów, na spokojnie można zobaczyć wiele pieknych, zabytkowych miejscDodał(a):
Kamil, 2018.08.20
6.0 / 6
Przepiękny, mały kraj.

Zakochałam się w Macedonii. Piękno Jeziora Ochrydzkiego, urokliwe miejsca w Ochrydzie a także różnorodność stolicy kraju zaskoczyły mnie bardzo pozytywnie. Można tu znaleźć idealne miejsce na wypoczynek nad wodą oraz zachwycać się cudownymi widokami gór. Do tego folklor macedoński jest bardzo urzekający.Dodał(a):
Krysia, 2019.07.24
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem