Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon

Dokumenty

Oferty

Peloponez
Peloponez

Grecja

Region: Peloponez

Waluta: EUR

Powierzchnia: 21 400 km 2

Liczba ludności: ‍1 100 071

Dlaczego warto wyjechać na Peloponez?

Półwysep Peloponez to bez wątpienia jedna z najbardziej interesujących części Grecji. To miejsce to nie lada gratka szczególnie dla miłośników mitologii i historii, ale nie powinien się też martwić ten, kto na wakacjach nad zwiedzanie przedkłada piękne widoki, spacery urokliwymi uliczkami małych miasteczek czy chociażby relaks na plaży i morskie kąpiele. Spokojnie, podczas wczasów na Peloponezie będzie miał okazję doświadczyć również i tego, bo to zupełnie unikatowe połączenie malowniczości greckich wysp z bogatą spuścizną historyczną, charakterystyczną dla Grecji kontynentalnej. Wczasy All inclusive na Peloponezie docenią zarówno osoby, które lubią wypoczywać rozkoszując się wszystkimi dostępnymi wygodami, jak i ci, którzy chcą trochę pozwiedzać. Podczas pobytu można skorzystać również z licznych ofert wycieczek fakultatywnych i połączyć ze sobą różne formy spędzania wolnego czasu

Co warto wiedzieć przed wylotem na Peloponez?

  • Walutą obowiązującą w Grecji jest euro.
  • Grecja leży w Unii Europejskiej i w Strefie Schengen, do wjazdu wystarczy dowód osobisty (nie trzeba brać paszportu). Warto zabrać natomiast Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
  • Grecy są typowymi południowcami, a więc czas płynie tu o wiele wolniej. Jednym z podstawowych zwrotów jest siga, siga oznaczający powoli, bez pośpiechu.
  • Na Peloponezie mieszka ok. 1,1 mln osób, a największe miasta to Patras, Kalamata, Korynt i Tripoli.
  • Wnętrze Peloponezu stanowią góry (najwyższy szczyt położony w paśmie gór Tajget mierzy 2.407 m n.p.m.) poprzecinane malowniczymi dolinami, natomiast dla wybrzeża charakterystyczne są liczne zatoki wżynające się głęboko w ląd, w których zlokalizowane są piękne plaże.

Pogoda na Peloponezie

Peloponez jest jednym z najcieplejszych regionów Grecji – średnia dzienna temperatura to 23°C. W przeważającej części półwysep leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, charakteryzującego się ciepłymi i suchymi latami oraz łagodnymi zimami. Sezon turystyczny trwa od wiosny do jesieni; w kwietniu i maju oraz we wrześniu i październiku temperatury sprzyjają zwiedzaniu. Słupki rtęci pokazują wówczas od 19 do 28°C. Najgorętszymi miesiącami są lipiec i sierpień – temperatura oscyluje wówczas bądź przekracza 30°C.  Woda w morzu najcieplejsza jest w sierpniu i wrześniu (ok. 24°C). Lata na Peloponezie są zwykle suche – padać zaczyna dopiero w październiku, a największa suma opadów przypada na grudzień.

Co zobaczyć na Peloponezie?

Region obfituje w miejsca warte odwiedzenia, do najciekawszych atrakcji Peloponezu należą:

  • Mykeny – ruiny starożytnego miasta z fragmentami murów cyklopowych, okręgami grobowymi, pozostałościami pałacu, cysterny i dwóch świątyń władców mykeńskich oraz słynną Lwią Bramą.
  • Epidauros – pozostałości miasta będącego w starożytności centrum kultu boga sztuki lekarskiej Asklepiosa, dziś możemy tu zobaczyć wspaniale zachowany teatr z III w. p.n.e., słynący ze swojej akustyki.
  • Korynt – niegdyś trzecie co do ważności (po Atenach i Sparcie) greckie polis, z dzielnicą garncarzy, czyli Keramejkos, fontannami Pejrene i Glauki, agorą z mównicą, na której miał przemawiać św. Paweł oraz świątynią Apollina z VI w. p.n.e., w której do dziś przetrwało 7 z 38 kolumn.
  • Kanał Koryncki – ukończony pod koniec XIX w. kanał łączący Zatokę Korynckiej Morza Jońskiego z Zatoką Sarońską Morza Egejskiego.
  • Nafplio – urokliwe 10-tysięczne miasteczko nazywane przez Wenecjan, którzy przez jakiś czas sprawowali nad nim kontrolę, Neapolem Lewantu.
  • Olimpia – miejsce, gdzie w starożytności odbywały się igrzyska z ruinami Świątyni Zeusa, w której stał kiedyś posąg tego boga dłuta Fidiasza, zaliczany do siedmiu cudów świata starożytnego, pozostałościami Świątyni Hery, gimnazjonu, palestry, Filipejonu czy stadionu.
  • Mistra – doskonale zachowane średniowieczne miasto z XIII-wieczną Katedrą Mitrópolis, licznymi klasztorami i kościołami.
  • Monemvasia – miasteczko zwane Gibraltarem Wschodu, gdzie na zwiedzających czeka dolne miasto ze swoim labiryntem malowniczych uliczek i kilkoma bizantyjskimi kościołami i górne gdzie można podziwiać, oprócz pięknego widoku, ruiny wcześniejszych zabudowań Monemvasii.
  • Plaże – Peloponez ma również do zaoferowania turystom całą masę plaż i to zarówno na północy (Lakopetra), wschodzie (Skafidia, Kakovatos), południu (Voidokilia, Skoutari, Divari, Kalamata, Methoni i Simos na Elafonisos), jak i zachodzie półwyspu (Karathonas, Tolo, Astros).

Loty na Peloponez

Główne lotniska Peloponezu to Araxos Airport (GPA) w pobliżu Partas oraz Kalamata International Airport (KLX). Obecnie żadne linie lotnicze nie oferują bezpośrednich połączeń na Peloponez, jeśli więc chcemy odwiedzić to niezwykłe miejsce, warto skorzystać z samolotu czarterowanego w sezonie letnim przez biuro podróży. Z Rainbow można polecieć do Kalamaty z Warszawy – lot trwa niecałe 3 godziny.

Co zjeść na Peloponezie?

Grecka kuchnia należy do najsmaczniejszych, a zarazem najzdrowszych na świecie. Oparta jest przede wszystkim na warzywach, oliwie, rybach i owocach morza oraz stosunkowo niewielkiej ilości mięsa. Będąc na Półwyspie Peloponez, koniecznie trzeba spróbować następujących przysmaków:

  • Mezedes – przekąski podawane przed głównym daniem. W skład najczęściej wchodzą ser feta, oliwki (najlepiej różnego rodzaju) przyprawione i polane oliwą, podane z pieczywem.
  • Saganaki – zapiekany ser z mieszanki mleka krowiego i koziego.
  • Tzatziki – sałatka à la mizeria, drobno starte świeże ogórki, z czosnkiem, gęstym jogurtem, odrobiną soli, polane oliwą.
  • Fasolada – jedna z najpopularniejszych zup w tutejszej kuchni, na bazie białej fasoli, pomidorów, przypraw i oliwy.
  • Dolmades – gołąbki z farszem z mielonego mięsa i ryżu z dużą ilością przypraw, serwowane z aromatycznym sosem.
  • Musaka – zapiekane danie z mielonego mięsa, bakłażanów i sosu beszamelowego.
  • Keftedes – pulpety z mięsa mielonego w sosie pomidorowym.
  • Loukoumades – greckie pączki z ciasta drożdżowego, polane syropem oraz posypane orzechami lub cynamonem.
  • Cafe frappe – zmrożona, spieniona kawa z dodatkiem mleka i skruszonego lodu.
  • Retsina – wino aromatyzowane dodatkiem żywicy sosny.
  • Ouzo – grecki alkohol o smaku anyżowym.

Jakie pamiątki przywieźć z Peloponezu?

Produkty spożywcze – oliwki, oliwa z oliwek, ser feta, kawa, miód tymiankowy, zioła (oregano, tymianek), ze słodyczy: loukoumi, baklava, z alkoholi: retzina, ouzo, metaxa.

Produkty dekoracyjne – breloki czy magnesy z mati (niebieskim talizmanem przypominającym oko), komboloi (sznur koralików podobny do różańca).

Przedmioty codziennego użytku – kosmetyki na bazie oliwy z oliwek, haftowane ściereczki i obrusy, wyroby ceramiczne.

Więcej o pamiątkach z Grecji, które warto przywieźć wracając z wczasów na Peloponezie znajdziesz na naszym blogu.

Najlepsze artykuły o Peloponezie:

"Wszystkie wakacje możemy spędzać w Grecji" – wywiad z Robertem Gawlińskim

"Wszystkie wakacje możemy spędzać w Grecji" – wywiad z Robertem Gawlińskim

Dlaczego rodzina Gawlińskich tak lubi spędzać czasy w Grecji? Czy Grecy muzykują spontanicznie? Co obecnie robi wokalista zespołu Wilki w Grecji? Jakie są jego plany?

telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem