Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

Kobieta z lornetką

Dla tak zawężonych kryteriów nie znaleźliśmy ofert.

Możesz usunąć część kryteriów wyszukiwania i spróbować ponownie.

Poniżej znajdziesz wycieczki o zbliżonych kryteriach wyszukiwania

Kobieta z lornetką

Poniżej znajdziesz wycieczki o zbliżonych kryteriach wyszukiwania

5.1/6  (29 ocen)
Bestseller
Last Minute!
Zenith (ex. Marlin Beach)
Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg
23.07.2024 (4 dni / 3 noclegi)inne terminy
Warszawa Chopin
All inclusive
1 960zł/os.
4.4/6  (255 ocen)
Last Minute!
Hacienda Beach
Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg - Sozopol
23.07.2024 (4 dni / 3 noclegi)inne terminy
Warszawa Chopin
All inclusive
2 080zł/os.
4.3/6  (209 ocen)
Bestseller
Last Minute!
Primorsko Del Sol
Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg
23.07.2024 (4 dni / 3 noclegi)inne terminy
Warszawa Chopin
All inclusive
2 080zł/os.
5.3/6  (10 ocen)
Last Minute!
Mirador Maspalomas by Dunas
Wypoczynek • Hiszpania: Gran Canaria
23.07.2024 (9 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
All inclusive
3 125zł/os.
5.4/6  (262 oceny)
Last Minute!
Abora Continental
Wypoczynek • Hiszpania: Gran Canaria
23.07.2024 (9 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
All inclusive
3 275zł/os.
3.9/6  (219 ocen)
Last Minute!
Montenegro
Wypoczynek • Czarnogóra: Bar - Budva
23.07.2024 (15 dni / 14 noclegów)inne terminy
Gdańsk
HB Plus
3 278zł/os.
6.0/6  (5 ocen)
Last Minute!
Lopesan Villa del Conde Resort & Thalasso
Wypoczynek • Hiszpania: Gran Canaria
23.07.2024 (9 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
Śniadania
3 493zł/os.
5.0/6  (1 ocena)
Last Minute!
Suites & Villas by Dunas
Wypoczynek • Hiszpania: Gran Canaria
23.07.2024 (9 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
Śniadania i obiadokolacje
3 643zł/os.
6.0/6  (5 ocen)
Last Minute!
Don Gregory by Dunas
Wypoczynek • Hiszpania: Gran Canaria
23.07.2024 (9 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
Śniadania i obiadokolacje
4 497zł/os.
Jordania
Jordania

Jordania

Stolica: Amman

Waluta: JOD

Powierzchnia: 88 794 km 2

Liczba ludności: ‍6 388 000

Dlaczego warto wyjechać na wakacje do Jordanii?

Jordania to kraj znajdujący się na przecięciu starożytnych szlaków handlowych – w dawnych czasach tutejszą pustynię przemierzali kupcy z cennymi ładunkami mirry, złota i kadzidła. Na przestrzeni wieków osiedlały się tu rozmaite ludy, tworząc niesamowite budowle, których pozostałości możemy zobaczyć do dziś.

Najsłynniejszą atrakcją Jordanii jest bez wątpienia Petra, wykuta częściowo w skałach, pozostająca do dziś jednym z najbardziej niezwykłych miejsc stworzonych ręką człowieka. Jordania jednak ma do zaoferowania znacznie więcej ciekawych atrakcji, takich jak niesamowite ruiny rzymskiego miasta Dżarasz, średniowieczne zamki np. Ajlun i Karak oraz kilka ważnych miejsc związanych z chrześcijaństwem jak Góra Nebo czy miejsce chrztu Chrystusa. W Jordanii znajdą też coś dla siebie miłośnicy natury i pięknych krajobrazów – czeka tu na nich wspaniała pustynia Wadi Rum i malownicza Droga Królewska, a na koniec niezwykła kąpiel w najbardziej zasolonym jeziorze świata, czyli Morzu Martwym.

Jordania to jeden z najbezpieczniejszych arabskich krajów świata z interesującą historią, bogatą kulturą i znakomitą kuchnią, którego niesamowite atrakcje z pewnością nikogo nie rozczarują! Wakacje all inclusive w Jordanii to opcja dla najbardziej wymagających turystów, którzy chcą w pełni skorzystać z uroków urlopowej destynacji pozwalającej oderwać się od życia codziennego.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem na wczasy do Jordanii? – praktyczny przewodnik

 • Jordania to kraj o powierzchni 88 tys. km² położony na Bliskim Wschodzie, sąsiadujący z Izraelem, Palestyną, Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską.
 • Oficjalna nazwa kraju to Haszymidzkie Królestwo Jordanii. Na jego czele od 1999 r. stoi król Abdullah II wywodzący się z dynastii Haszymidów.
 • Mieszka tu ponad 10 mln osób, w większości są to Arabowie (głównie potomkowie Beduinów, Palestyńczycy, Syryjczycy i Irakijczycy). Dominującą religią w kraju jest islam sunnicki.
 • Stolicą Jordanii jest położony w jej północnej części Amman.
 • Językiem urzędowym kraju jest arabski, ale w większych miastach i w okolicach największych atrakcji turystycznych można również porozumieć się po angielsku. Napisy w miejscach publicznych, np. na znakach drogowych są zwykle dwujęzyczne.
 • 80 proc. kraju to pustynia, a główne ośrodki miejskie, do których należą, oprócz Ammanu, Irbid, As Salt, Dżarasz i Zarqa, znajdują się w północnej części Jordanii. Południowa i centralna część kraju jest znacznie mniej zurbanizowana – do głównych miast tych rejonów należą Ma’an, Kerak i położona nad Morzem Czerwonym Akaba.
 • Większość kraju jest położona na płaskowyżu na wysokości 700-1200 m, najwyższym szczytem Jordanii jest Dżabal Umm ad Dami (1854 m n.p.m.), znajdujący się w Górach asz-Szara.
 • Obywatele polscy muszą posiadać wizę i paszport ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju. Jeśli udajemy się do Jordanii w celach turystycznych na okres do 1 miesiąca, wizę można otrzymać na granicy, a jej koszt to 40 JOD. Przy opuszczaniu kraju przejściem lądowym należy uiścić opłatę wyjazdową w wysokości 10 JOD.
 • Gniazdka elektryczne są typu brytyjskiego (3 prostokątne bolce), dlatego warto zabrać ze sobą przejściówkę.
 • Woda z kranu nie nadaje się do picia, bez problemów natomiast można używać jej do mycia zębów i przygotowywania herbaty czy kawy.

Szczepienia przed urlopem w Jordanii

Przy wjeździe do kraju nie ma obowiązku posiadania szczególnych szczepień. Zaleca się natomiast szczepienie przeciwko durowi brzusznemu, tężcowi, błonicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.

Waluta

Walutą kraju jest dinar jordański (JOD), który dzieli się na 100 piastrów (ale, co ciekawe, miejscowi mówią na nie filsy). Do 1992 r. panował stary, 4. stopniowy system waluty, który obejmował też dirhamy i filsy (1 dinar = 10 dirhamów lub 100 piastrów, lub 1.000 filsów), czego pozostałością do dziś jest fakt, że w sklepach nadal podaje się ceny z 3 miejscami po przecinku (np. zapis 1,350 JOD oznacza 1 dinara i 35 piastrów).

Najlepiej wziąć ze sobą dolary amerykańskie lub euro i wymienić na miejscu w jednym z licznych kantorów. W miejscach turystycznych często przyjmowane są również dolary i euro (tylko banknoty). Kartą można zapłacić tylko w większych hotelach, sklepach i restauracjach. Bankomaty znajdziemy wyłącznie w dużych miastach.

1 EUR = 0,80 JOD

1 USD = 0,73 JOD

1 PLN = 0,17 JOD

1 JOD = 5,72 PLN

Pogoda podczas wakacji w Jordanii

W Jordanii dominuje klimat podzwrotnikowy suchy. Ze względu na położenie kraju na płaskowyżu, zimy są tu dość chłodne, a lata gorące, jednak nie bardzo upalne (wyjątek stanowią obszary znajdujące się na lub pod poziomem morza, np. Dolina Jordanu i wybrzeże Morza Czerwonego, gdzie temperatury latem wzrastają w dzień do ok. 40°C w ciągu dnia, a zimą wynoszą 20-22°C).

Słupki rtęci w Ammanie pokazują zimą 13-15°C w dzień i 4-6°C w nocy, wiosną i jesienią 18-27°C w dzień i 11-15°C w nocy, latem natomiast 31-33°C w dzień i 18-20°C w nocy.

Roczna suma opadów atmosferycznych w Ammanie to tylko 245 mm, deszcze występują głównie zimą, latem nie pada wcale. W Akabie deszcze praktycznie się nie zdarzają.

Temperatura wody w Morzu Czerwonym to 21-23°C zimą, 23-25°C wiosną, 26-28°C latem i 27-28°C jesienią.

Najlepszą porą na wizytę w Jordanii jest wiosna, szczególnie kwiecień i maj oraz jesień, zwłaszcza październik.

Co zobaczyć na wakacjach w Jordanii?

Jordania to przede wszystkim kraj pustynny, lecz pełen przepięknych świątyń, starodawnych miast, które przypominają o bogatej przeszłości, zamków, fortec czy pałaców. Wśród najważniejszych zabytków Jordanii nie może zabraknąć takich punktów jak:

 • Petra – owiane tajemnicą miasto Nabatejczyków, gdzie możemy podziwiać wykute w skałach grobowce i świątynie, z których najsłynniejszy jest el Chazne Firaun (Skarbiec Faraona). Do miasta prowadzi malowniczy wąwóz as-Siq.
 • Wadi Rum – jedna z najpiękniejszych pustyń świata, zwana Księżycową Doliną. Można podziwiać tu przepiękne formacje skalne, piaskowe wydmy i liczne kaniony. Podczas walk z Turkami, na pustyni miał swoją kwaterę główną książę Fajsal i Lawrence z Arabii.
 • Dżarasz – znakomicie zachowane ruiny rzymskiego miasta ze wspaniałym forum, ulicą Cardo, świątynią Artemidy, Łukiem Hadriana, hipodromem, teatrem i kościołami z okresu wczesnego chrześcijaństwa.
 • Góra Nebo – miejsce, z którego po wędrówce po pustyni Mojżesz ujrzał Ziemię Obiecaną. Dziś na szczycie znajduje się zrekonstruowany kościół bizantyjski z przepięknymi mozaikami. Przy ładnej pogodzie z platformy widokowej roztacza się wspaniały widok na Dolinę Jordanu i Góry Judzkie.
 • Madaba – miasto słynące od czasów bizantyjskich z wyrobu kamiennych mozaik. Największą atrakcją tego miejsca jest znajdująca się wewnątrz kościoła św. Jerzego mapa Ziemi Świętej pochodząca z VI w.
 • Morze Martwe – najbardziej zasolone jezioro świata, którego woda, bogata w rozmaite minerały, ma właściwości zdrowotne (kąpiel tu jest szczególnie polecana osobom chorym na łuszczycę). Dodatkową atrakcją tego miejsca jest fakt, że można tu bez ruchu leżeć na wodzie, nawet czytając gazetę!
 • Amman – jedno z najstarszych stale zamieszkałych miast świata ze znajdującą się na wzgórzu tzw. cytadelą, gdzie możemy zobaczyć pozostałości zabudowań z okresów rzymskiego, bizantyjskiego i umajadzkiego.
 • Zamek w Karaku – imponujących rozmiarów zamek krzyżowców zbudowany na skarpie, w którym rezydował m.in. Renald z Châtillon.
 • Zamek Ajlun – zamek zbudowany w XII w. przez kuzyna Saladyna – Izz al-Dina Usama, który miał kontrolować główne drogi handlowe i pielgrzymkowe do Jerozolimy, Kairu, Damaszku i Mekki.
 • Mukawir – ruiny fortecy, w której wedle tradycji, został ścięty św. Jan Chrzciciel, usytuowany na wzgórzu o wysokości 1.100 m, vis a vis Morza Martwego.
 • Al-Magaths (zwane również Betanią za Jordanem) – domniemane miejsce chrztu Chrystusa.
 • Qasr Amra – pałac zbudowany na początku VIII w. przez umajadzkiego kalifa Walida I, stanowiący jeden z najważniejszych przykładów architektury i sztuki wczesnego islamu. Do dziś możemy tu zobaczyć przepiękne freski, najsłynniejsze przedstawiają niebo i zodiak pośród 35 konstelacji.

Zainteresowała Cię Petra, Wadi Rum albo nietypowe Morze Martwe? A może marzysz o arabskiej uczcie i przejażdżce quadami po pustyni? To tylko jedne z propozycji wycieczek fakultatywnych w Jordanii, z których możesz skorzystać podczas swoich wakacji.

Loty na wczasy do Jordanii

Głównym międzynarodowym lotniskiem Jordanii jest Queen Alia International Airport (AMM), usytuowane 30 km na południe od Ammanu. Można tam polecieć bezpośrednio z Modlina i Krakowa. Lot trwa niecałe 3 godziny.

Alternatywą jest skorzystanie z lotu czarterowanego przez biura podróży do Akaby (AQJ).

Krótka historia Jordanii

W czasach starożytnych na terenie Jordanii istniały 3 wielkie królestwa – Ammonitów, Moabitów i Edomitów, które w toku dziejów stały się wasalami kolejno Izraela, Asyrii, Babilonii i Persji.  W VI w. p.n.e. na południu kraju, w Edomie, osiedlił się niegdyś koczowniczy lud zajmujący się handlem karawanowym – Nabatejczycy (to im zawdzięczamy powstanie Petry). W IV w. p.n.e. Jordanię (z wyjątkiem państwa Nabatejskiego) podbił Aleksander Macedoński, a później już cały obszar kraju Rzymianie. Od VI do XVI w. tymi terenami władały dynastie muzułmańskie, a przez następne 400 lat Turcy osmańscy.

W 1916 r. wybuchła Rewolta Arabska, która miała na celu obalenie tureckiej władzy. Po pierwszej wojnie światowej europejskie mocarstwa zdecydowały o podziale Bliskiego Wschodu między swoje strefy wpływów – Jordania, zwana Transjordanią, trafiła wówczas pod kontrolę brytyjską. Kraj uzyskał niepodległość w 1946 r. Od 1948 r. Jordania kontrolowała Zachodni Brzeg i wschodnią Jerozolimę, które jednak straciła 19 lat później na rzecz Izraela, przyjmując w konsekwencji wielu uchodźców palestyńskich. W 1970 r. wybuchła wojna domowa między rządem jordańskim a organizacją palestyńską al-Fatah, która została krwawo stłumiona przez króla, a władze al Fatah zostały wydalone z kraju (wydarzenie to przeszło do historii jako „czarny wrzesień”).

Co zjeść na urlopie w Jordanii?

Falafel – kulki z ciecierzycy z przyprawami smażone w głębokim tłuszczu.

Mutabal – pasta z pieczonego bakłażana.

Hummus – pasta z gotowanej ciecierzycy z oliwą z oliwek i cytryną.

Warak enab – nadziewane ryżem i mielonym mięsem liście winogron.

Kousa Mahshi – nadziewane ryżem i mielonym mięsem małe cukinie.

Tabbouleh – sałatka z kaszą bulgur, pomidorem, ogórkiem, drobno posiekaną miętą i pietruszką oraz cebulą.

Sałatka arabska – sałatka z pomidorów, ogórków i cebuli.

Ful medames – pasta z bobu z oliwą z oliwek.

Manakish – podobny do pizzy placek z różnymi dodatkami, np. z labaneh i zatarem.

Mujadara – ryż z soczewicą i przyprawami posypany orzeszkami piniowymi.

Shoarma – tutejsza nazwa kebaba, skrawki mięsa drobiowego lub baraniego, najczęściej włożone wraz z różnymi warzywami w chlebek o nazwie pita.

Shish kebab – szaszłyki z mielonej jagnięciny.

Mansaf – uznawany za narodowe danie kraju, ryż podawany z jagnięciną i jogurtem z koziego mleka, zwanym jameed.

Maqluba – ryż gotowany z mięsem i przyprawami.

Hareesh – pieczony deser z kaszy manny, kokosa, jogurtu i migdałów.

Knafeh – ciasto kadayif przełożone serem.

Przepisy celne

Do Jordanii można wwieźć 200 papierosów i litr napojów alkoholowych (podobne ilości dotyczą też wywozu). Zakazany jest wwóz dronów (trzeba uzyskać specjalne pozwolenie), narkotyków, materiałów pornograficznych i broni.

Ceny w Jordanii

W sklepach – woda 0,40 JOD, lokalne piwo 3,70 JOD, banany 1,10 JOD/kg, papierosy 2,40 JOD, puszka coli 0,5 JOD, oliwki 6 JOD/kg, kawa 5-6 JOD/kg,

W restauracjach – kawa 1,60 JOD, cola 0,38 JOD, frytki 1,80 JOD, hummus 1,5-2 JOD, falafel 4 JOD, shoarma 3-5 JOD, mansaf 7 JOD, nadziewane cukinie 4 JOD, shish kebab 5,50 JOD, tabbouleh 1,5 JOD, sałatka arabska 1,25 JOD.

Litr benzyny kosztuje ok. 1 JOD, bilet autobusowy miejski 0,5 JOD, taksówka 0,35 JOD opłaty początkowej i 0,50 JOD za kilometr.

Co zabrać na wakacje do Jordanii?

Paszport ważny min. 6 miesięcy od dnia wjazdu do kraju.

Nakrycie głowy, krem z filtrem UV, podstawowy zestaw leków (tabletki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, plastry, woda utleniona, pianka na oparzenia słoneczne).

Jeśli planujemy zwiedzanie miejsc sakralnych, pamiętajmy też o odpowiednim stroju (zakryte ramiona i kolana).

Dodatkowe informacje dotyczącego tego, co warto wiedzieć przed wyjazdem do Jordanii, możesz przeczytać na blogu przed podróżą.

Jakie pamiątki przywieźć z wczasów Jordanii?

Produkty spożywcze – baklava, daktyle, oliwki, oliwa z oliwek, chałwa, kawa, przyprawy np. zatar (mieszanka przypraw na bazie tymianku) i kmin rzymski, labaneh.

Produkty użytkowe – tygielek do parzenia kawy, kefija (chusta na głowę), tradycyjny arabski strój (galabija dla mężczyzn i abaja dla kobiet), kohl (kredka do oczu), biżuteria beduińska (kolczyki, pierścionki, naszyjniki), kosmetyki i sól z Morza Martwego.

Produkty dekoracyjne – mozaiki, szisza i tytoń do sziszy, gadżety związane z Petrą (magnesy, breloczki, miniaturki budowli), ryciny z Petry Davida Robertsa (angielskiego XIX-wiecznego podróżnika).

Różnice kulturowe

Jordańczycy uwielbiają się targować, pamiętajmy o tym podczas zakupów na bazarach!

Ponieważ Jordania jest krajem muzułmańskim, paniom zaleca się skromniejszy strój, panom zaś odradza szorty (nie dotyczy to głównych atrakcji turystycznych niezwiązanych z religią).

W restauracjach i hotelach przyjęte jest zostawianie napiwku (bakszyszu).

Lewa ręka uważana jest za nieczystą i nie używa się jej podczas spożywania posiłków.

Najlepsze artykuły o Jordanii:

Orientalne wakacje zimą

Orientalne wakacje zimą

Poznaj niezwykłe kraje orientu i jedź zimą w wymarzoną podróż. Jordania, Liban czy Izrael to ciekawe kierunki nawet na krótszy wyjazd. Sprawdź czym mogą zachwycić Cię te miejsca!

TOP 5 zabytków w Jordanii

TOP 5 zabytków w Jordanii

Poznaj 5 najciekawszych zabytków, które musisz zobaczyć w czasie pobytu w Jordanii na blogu r.pl

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Jordanii?

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Jordanii?

Jordania to stosunkowo niewielki kraj, który zaskakuje niezwykłą wprost gościnnością, śladami fascynującej historii starożytnej, bogatym dziedzictwem kulturowym oraz licznymi miejscami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Opinie o Jordanii:

5.4/6

Ocena ogólna Jordania

6.0 / 6
Moje zauroczenie

Niewielkie państwo ....białe miasta i wioski dają poczucie estetyki.....Pustynia Wadi Rum,Petra ,Dżarasz ...piękne- trzeba to zobaczyć ...Dodał(a):
Agnieszka i Mirek, 2019.07.19
6.0 / 6
Jordania - kraj, który zachwyca

Nie wiedziałam, że Jordania jest tak pięknym krajem. Słyszałam o Petrze, ale zachwyciła mnie pustynia Wadi Rum oraz pozostałości monumentalnych budowli Heroda Wielkiego. Zdecydowanie warto!Dodał(a):
Karolina, 2019.12.16
6.0 / 6
super

Nic dodać nic ująć. Wszystko zgodne z opisem i programem wycieczki poza pierwszy hotelem w Szarmie po przylocie z Warszawy. Pilotka Agnieszka na objazdówce z Szarm El Szejk po Jordanii i Izraelu z olbrzymią wiedzą i niezłym temperamentem.Godna polecenia. Genialny i trochę ekstrawagandzki przewodnik w Izraelu Pan Andrzej. Pobyt na odpoczynku w Hotelu Sultan garden w zasadzie b/u. Zamiast 2 pokoi zaproponowali nam na 5 osób/rodzina/ apartament 3 pokojowy z 2 łazienkami i super obsługą i to był strzał w 10. Jedzenie super nawet z przesadą. Polecamy serdecznie.Dodał(a):
Ryszard P., 2019.10.17
6.0 / 6
Petra i Wadi Rum

Dla tych 2-óch obszarów warto odwiedzić Jordanię. Przepiękne unikalne miejsca, które zostały wpisane na listę UNESCO.Dodał(a):
Sławomir, Wrocław, 2019.12.01
6.0 / 6
Petra i Dżerasz

Najpiękniejsze miejsca, naprawdę warto zwiedzić. Kolorowe skały, kolorowy wąwóz, "Skarbiec Faraona" i "Klasztor" na długo pozostaną w mojej pamięci.Dodał(a):
Jolanta, Olsztyn, 2020.02.12
6.0 / 6
Jordania warta zachodu

Serdecznie polecam. Kraj ciekawy i zaskakujący, pełen atrakcji i ciekawych miejsc, które należy a wręcz należy zobaczyć.Dodał(a):
Cezary Maciej, Toruń, 2020.03.10
6.0 / 6
Jordania wspaniała Petra

Państwo otwarte na turystów i piękne widoki, które warto zobaczyć.Dodał(a):
Anna, 2018.04.10
6.0 / 6
Osobliwości

Osobliwe miejsca w Jordanii to Wadi Rum i Petra. Obydwa wpisane na listę UNESCO i faktycznie warte obejrzenia jako osobliwości w tym państwieDodał(a):
Jerzy Tomasz, KRAKÓW, 2019.10.04
6.0 / 6
Cudownie

Pustynia Wadi Rum najpiękniejsze miejsca na ziemi. Przejazd samochodami po pustyni to ogromne przeżycie.Dodał(a):
Mateusz Mirosław, Kochanówka, 2019.07.12
6.0 / 6
Sabach alcher Jordania .

Panstwo typowo arabskie takie jak np Egipt czy Tunezja.Ma swoje wady ale i zalety.Do wad moge zaliczyc sklonnosc arabow do balaganiarstwa,a nawet braku higieny.Ale jest tam drozej niz np w Egipcie gdyz diner jordanski to okolo 5 naszych zlotych.1 dolar USA to 0.71 dinara jordanskiego.Dodał(a):
RYSZARD, BYTOM, 2019.03.30
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem