ikona-burger
napis-rainbow
ikona-Ukrainaikona-telefon
Atrakcje na świecie

TOP 5 zabytków w Jordanii

Jordania często nazywana jest klejnotem Bliskiego Wschodu i każdy, kto ją odwiedza szybko rozumie, dlaczego. Położona w sąsiedztwie państw takich jak Syria, Arabia Saudyjska, Irak i Izrael, jest dużo bardziej liberalna, postępowa i bezpieczna niż niektórzy z jej sąsiadów. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy chcą rozpocząć odkrywanie Bliskiego Wschodu. Wycieczki do Jordanii oferują niepowtarzalną możliwość odwiedzenia starożytnych miast, podziwiania wspaniałych granitowych klifów na pustyni, a nawet pływania w Morzu Martwym. Oto zaledwie kilka z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Jordanii:
Petra

To jedno z wielkich miast starożytnego świata, tajemnicze i przepiękne, które zdecydowanie zasługuje na zaszczytne miejsce w rankingu najciekawszych miejsc do odwiedzenia. Od 2007 r. Petra zaliczana jest do nowych Siedmiu Cudów Świata. Całe miasto zostało wykute w skale, a prowadzi do niego tylko jedna droga wiodąca przez wąski wąwóz As-Sik. Petra, utworzona ponad 2000 lat temu przez Nabatejczyków, była ważnym punktem na Szlaku Jedwabnym wiodącym z Europy do Chin i Indii. W średniowieczu miasto w wyniku licznych trzęsień ziemi zostało opuszczone i stopniowo popadało w ruinę. Petra została ponownie odkryta dla świata zachodniego dopiero w 1812 roku. W Petrze znajduje się wiele ciekawych budowli, w tym najbardziej chyba znana Al-Chazna zwana przez Beduinów „Skarbcem Faraona”. Ta piętrowa budowla powstała ok I-II w. p.n.e., a jej przeznaczenie nie jest do końca znane. Część historyków i archeologów jest zdania, że był to grobowiec któregoś z władców Petry i jego małżonki, lecz nie brakuje również opinii, że była to świątynia ku czci jednego z bogów. Inne ciekawe budowle warte uwagi to nabatejski teatr – jeden z największych obiektów w Petrze, mogący pomieścić kilka tysięcy widzów, świątynia boga Duszary i liczne grobowce królewskie.Wadi Rum

Na obszarach pustynnych niekiedy występują suche formy dolinne, które w czasie pory deszczowej wypełniają się wodą, tworząc niekiedy wartkie, szerokie, długie i kręte rzeki. Największą tego typu formą w Jordanii jest położona w południowej części kraju Wadi Rum, pustynna dolina znana z zapierającej dech w piersiach scenerii. W okresie prehistorycznym obszar, znajdujący się zaledwie godzinę drogi od Ammanu, był zamieszkiwany przez wiele różnych kultur, w tym nabatejską, które pozostawiły po sobie ślad w postaci naskalnych malunków, petroglifów i świątyń. Obecnie żyją tu jedynie grupy Beduinów. Wadi Rum nie wygląda jak typowa pustynia, zamiast rozległych wydm znajdziesz tutaj piaskowcowe góry i wysokie granitowe klify, a krajobraz zdaniem wielu przypomina powierzchnię Księżyca. Największą atrakcją Wadi Rum są unikatowe formacje skalne i pozostałości po starożytnych kulturach.Góra Nebo

W zachodniej części Jordanii, w niewielkiej odległości od Morza Martwego, znajduje się Góra Nebo, skąd biblijny Mojżesz miał zobaczyć Ziemię Obiecaną, do której jednak nie było mu dane wkroczyć z plemionami izraelskimi. Już u zarania chrześcijaństwa na szczycie góry powstało sanktuarium poświęcone Mojżeszowi, które działa do dziś pod opieką zakonu franciszkanów. Znajduje się tu również park archeologiczny. Ze szczytu Góry Nebo rozciąga się fantastyczny widok na dolinę Jordanu i pobliską Ziemię Świętą, a przy dobrej widoczności w oddali można dostrzec mury Jerycha i Jerozolimy.Amman

Amman jest stolicą kraju, a także największym miastem, najważniejszym ośrodkiem kulturowym i handlowym. Jest to również jedno z najstarszych zamieszkałych miast na świecie. Pierwsi osadnicy pojawili się tu już w czasach neolitu, około 8500 r. p.n.e. Na przestrzeni wieków miasto zamieszkiwali między innymi Asyryjczycy, Persowie, Macedończycy i Rzymianie, a ślady ich bytności są tu widoczne na każdym kroku. Dziś ta kwitnąca metropolia jest jednym z najbardziej liberalnych miast na Bliskim Wschodzie. W samym sercu Ammanu znajduje się teatr rzymski, największy tego typu obiekt w Jordanii, zbudowany w II w. n.e., który mógł pomieścić 6000 widzów. Do innych ważnych zabytków z czasów rzymskich należy świątynia Herkulesa, zbudowana w trakcie panowania Marka Aureliusza, w jej pobliżu znajduje się Muzeum Archeologiczne, w którym można podziwiać bogatą kolekcję zabytków z całego obszaru Jordanii. Warto również odwiedzić wzniesioną w VIII w., pod panowaniem arabskim, cytadelę otoczoną potężnymi murami i kilka meczetów.Dżerasz

Położone ok 50 km na północ od Ammanu Dżerasz jest jednym z najlepiej zachowanych na świecie rzymskich miast z okresu starożytności. Miasto powstało około 6500 lat temu i było ważnym punktem na starożytnym szlaku handlowym. Zabudowania miasta, dzięki suchemu klimatowi, przetrwały w dużej mierze w niezmienionej formie, co pozawala odwiedzającym podziwiać kunszt starożytnych budowniczych. Stanowisko archeologiczne obejmuje wiele ciekawych zabytków, w tym świątynie Artemidy i Zeusa, dwa teatry rzymskie (północny i południowy), hipodrom i kompleks łaźni rzymskich. Są tu także ruiny kościołów wczesnochrześcijańskich z ciekawymi mozaikami i Brama Południowa, zbudowana w formie łuku triumfalnego. Warto również odwiedzić tutejsze Muzeum Archeologiczne, które może poszczycić się niezwykle bogatą kolekcją artefaktów i przedmiotów codziennego użytku, ukazującą powstanie i rozwój Dżerasz na przestrzeni wieków.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 03.06.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
5.0/6  2 oceny
Objazd + wypoczynek • Jordania
Wypoczynek • Jordania: Aqaba
zdjęcie-oferty
5.5/6  23 oceny
Wypoczynek • Jordania: Aqaba
Wypoczynek • Jordania: Morze Martwe

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Atrakcje Władysławowa i okolic, które warto zobaczyć

Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Miasto słynie ze swoich plaż, które latem każdego roku przyciągają tu rzesze spragnionych słońca turystów. Jeśli dodać do tego liczne atrakcje, z których gro przeznaczona jest dla najmłodszych, oraz dogodne położenie: blisko stąd na Hel i do Trójmiasta - i ciekawą, wartą odwiedzenia okolicę, to mamy wymarzone miejsce na rodzinne wakacje nad Bałtykiem! Sprawdźmy jakie atrakcje turystyczne skrywa Władysławowo i co szczególnie warto zobaczyć w jego okolicach.
krajobraz-kierunku

Przewodnik po Lesbos. Atrakcje i najciekawsze miejsca greckiej wyspy

Lesbos to wyspa poetki Safony. Chociaż administracyjnie należy do Grecji, praktycznie na każdym kroku spotykamy tu ślady historii tureckiej. To również wyspa wulkaniczna, gdzie możemy podziwiać drugi na świecie skamieniały las (wpisany na listę UNESCO!) zaraz po skamieniałym lesie w Arizonie. Gdy zaczniemy przeglądać internet w poszukiwaniu największych atrakcji na Lesbos, przede wszystkim ukaże nam się miejscowość Sigri - znajduje się tu Muzeum Skamieniałego Lasu, oraz miejscowość Molivos, która jest jednym z najbardziej bajkowych miejsc w całej Grecji. Molivos kojarzona jest z zabytkową twierdzą, na którą koniecznie musisz się wspiąć, żeby móc podziwiać niezwykłą panoramę północnej strony wyspy Lesbos! Molivos to również malownicze tawerny i ouzeria, gdzie możesz sączyć lokalne drinki mając wrażenie bycia zawieszonym na wysokich skałach. Spójrz w dół, a zobaczysz niespokojną taflę Morza Egejskiego. Jednak najważniejszą miejscowością na wyspie Lesbos jest oczywiście stolica, czyli miasteczko Mitilini. Od wieków były to wrota między wschodem a zachodem, przypominające wręcz do złudzenia magiczną szafę z Kronik Narni, dzięki czemu stolica wyspy ma niesamowicie bogatą historię. Wiesz że nazwa Mitilini to nazwa nie tylko stolicy, ale też druga nazwa wyspy Lesbos? Tak nazywają ją Grecy, a ma to związek z fascynującą mitologią wyspy. Dziś jednak chcielibyśmy zaznajomić Cię z nieznanymi zakątkami wyspy Lesbos, również takimi, o których informacji nie znajdziesz w przewodnikach lub internecie. Na pytanie, co zobaczyć podczas wakacji na Lesbos, odpowiadamy: zobacz to, czego nie widzieli inni!
krajobraz-kierunku

11 największych atrakcji Gran Canarii. Co warto zobaczyć?

Gran Canaria jest pełna atrakcji, dzięki którym nie da się nudzić nawet przez chwilę podczas pobytu na wyspie. Wprost zachwyca nietypową roślinnością, zapiera dech w piersiach na krętych i górzystych trasach, napełnia spokojem i z pewnością nie warto kojarzyć jej wyłącznie z opalaniem i błogim nicnierobieniem. Ten artykuł pomoże Ci poznać wyspę poprzez jej najciekawsze i najpiękniejsze miejsca. Wyrusz z nami w podróż po Gran Canarii szlakiem nieturystycznym, nieoczywistym i pełnym wzniesień. Przedstawiamy jedenaście przystanków, które w trakcie Twojej wyprawy pozwolą Ci uchwycić charakter wyspy w jej wielobarwnej naturze. Gotowi na wakacje na Gran Canarii? W takim razie zaczynamy wspólne zwiedzanie i odkrywanie najpiękniejszych miejsc, które szczególnie warto zobaczyć!
krajobraz-kierunku

11 zabytków i atrakcji Mexico City - co warto zobaczyć w stolicy Meksyku

Miasto Meksyk to jedna z największych metropolii świata. Pełna kontrastów stolica jednocześnie przytłacza i fascynuje. Prekolumbijskie ruiny stykają się tu z nowoczesną zabudową, chrześcijańskie sanktuaria współistnieją z azteckimi świątyniami a z zakorkowanymi alejami sąsiaduje największy park świata. Mexico City to miasto jedyne w swoim rodzaju, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Co warto zobaczyć w stolicy Meksyku i jakie atrakcje oraz zabytki są szczególnie warte polecenia? Zabieramy Was na wycieczkę po Mexico City! A jeśli chcecie zobaczyć te atrakcje na własne oczy i poczuć niesamowity klimat kraju, koniecznie postawcie na wczasy w Meksyku – gwarantujemy, że ten wyjazd zostanie w Waszej pamięci na bardzo długo.