Plan wycieczki

Dzień 1

Zbiórka przy stanowisku odpraw Rainbow na 2 godz. przed wylotem samolotu. Wylot z Warszawy i przelot do USA. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na stronie: R.pl/rozklady. Przylot do Los Angeles, odprawa paszportowa zgodnie z obowiązującymi procedurami wizowymi, transfer do hotelu, odpoczynek i nocleg w aglomeracji Los Angeles.

Dzień 2

Dzień 2

Po śniadaniu, wykwaterowanie i przejazd do Santa Monica, gdzie kończy się słynna "Route 66" i gdzie można odpocząć na ławeczce z filmu "Forest Gump". Zobaczymy Beverly Hills i część L.A., gdzie usytuowane są domy gwiazd filmowych, takich jak Keanu Reeves, Courtney Cox oraz Tobey Maguire (brak możliwości jazdy po wewnętrznych ulicach dzielnicy). Znajdziemy się także przy słynnej alei gwiazd – Hollywood Boulevard z wmurowanymi pięcioramiennymi gwiazdami sław kina, muzyki i telewizji. Dalej przejdziemy do Dolby Theatre, miejsca corocznej gali wręczania Oscarów, gdzie na czerwonym dywanie spotkają się najsłynniejsze osobistości kina oraz przejdziemy pod Grauman’s Chinese Theatre gdzie znaleźć można odciski stóp i rąk kinowych sław, a także Kaczora Donalda oraz Hotel Roosevelt, miejsce gdzie po raz pierwszy wręczono nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wjedziemy także pod Griffith Observatory, skąd można zobaczyć słynne, stojące na zboczu pobliskiego wzgórza, bielejące litery "Hollywood" oraz pomnik James’a Deana. Następnie wizyta na stacji kolejowej Union Station oraz na starym mieście, dawnej misji z czasów meksykańskich. Potem przystanek przy hali koncertowej Walta Disneya i przejazd na spacer słynną ulicą „Miasta Aniołów” – Rodeo Drive, znaną z ekskluzywnych sklepów. Po południu przejazd do San Diego – położonego na granicy z Meksykiem. Zakwaterowanie w hotelu w San Diego. (Trasa ok. 260 km).

Dzień 3

Dzień 3

Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd na spacer po plaży koło słynnego hotelu Del Coronado. Następnie zwiedzanie kolonialnej starówki San Diego. Spacerując pomiędzy kolonialnymi białymi domkami pełnymi sklepików restauracji poczujemy się bardziej jak na meksykańskiej prowincji, niż w środku amerykańskiej metropolii. Po czasie wolnym przejedziemy z San Diego przez góry Peninsular Ranges do Arizony; po drodze lasy z wolna będą ustępowały miejsca pustynnej roślinności. Następnie zatrzymamy się w miejscowości Yuma, która wg Księgi Rekordów Guinnessa jest najbardziej słonecznym miejscem na świecie. Zobaczymy tutaj więzienie (z zewnątrz) uwiecznione w westernie „15:10 do Yumy".  Nocleg w hotelu w okolicy Yumy. (Trasa ok. 520 km)

Dzień 4

Dzień 4

Po śniadaniu, wykwaterowanie i przejazd w kierunku stolicy Arizony, po dojeździe zwiedzanie Phoenix. Zobaczymy (z zewnątrz) Kapitol Stanowy, Urząd Miasta, a także halę sportowej drużyny grającej w lidze NBA – Phoenix Suns oraz pobliski stadion baseballowy Chase Field. Następnie przejazd przez wzgórza porośnięte wspaniałymi kaktusami saguaro do ostoi pięknych i bogatych – niewielkiego miasta Sedona. Położone w dolinie pośród monumentalnych czerwonych skał, tzw. Red Rocks, przyciąga nie tylko turystów, ale także gwiazdy kina – swoje domy mają tutaj Johnny Depp czy Nicolas Cage. Dzień zakończymy we Flagstaff, uroczym mieście znajdującym się na historycznym szlaku „Route 66”. Nocleg w hotelu w okolicy Flagstaff. (Trasa ok. 290 km).

Dzień 5

Dzień 5

Po śniadaniu, wykwaterowanie z hotelu. Tego dnia udamy się na zwiedzanie jednego z największych cudów natury na świecie - Wielkiego Kanionu Kolorado. Ta gigantyczna „szczelina w ziemi”, którą wyżłobiła Rzeka Colorado, to jeden z najbardziej spektakularnych, zapierających dech w piersiach widoków na świecie. Dla chętnych lot helikopterem lub awionetką (w zależności od dostępności) nad Wielkim Kanionem (dodatkowo płatne, koszt ok. 290 USD/os. za ok. 25-minutowy lot). Popołudniem zatrzymamy się w najładniejszych punktach z panoramą na Kanion Kolorado, aby móc nacieszyć oczy niezwykłymi widokami. Wieczorem dotrzemy nad skraj Jeziora Powell i do celu naszej podróży, czyli miejscowości Page. Nocleg w hotelu w okolicy Page. (Trasa ok. 350 km).

Dzień 6

Dzień 6

Po śniadaniu wyjazd do słynnej Monument Valley, czyli Doliny Pomników. Nazywana tak ze względu na majestatyczność wolno stojących formacji skalnych, rozlokowanych na ogromnej przestrzeni Płaskowyżu Kolorado, znajduje się wewnątrz rezerwatu Indian Navajo, w których towarzystwie będziemy ją przemierzać w specjalnie do tego przygotowanych jeepach. Jest to olbrzymi obszar poprzecinany kanionami utworzonymi przez płynące tu rzeki. Miejsce to stało się planem dla wielu filmów, choćby westernów Johna Forda czy kultowego „Forest Gumpa”. Powrót na nocleg w hotelu okolicy Page. (Trasa ok. 260 km).

Dzień 7

Dzień 7

Po śniadaniu i wykwaterowaniu udamy się do jednego z najbardziej zadziwiających kanionów zwanego Kanionem Antylopy. W towarzystwie lokalnych przewodników z plemienia Navajo, udamy się na krótką przejażdżkę samochodami terenowymi w głąb rezerwatu, gdzie będziemy mogli podziwiać ukryte w szczelinie kanionu niesamowite formacje skalne, przypominające zastygnięte fale, morskie grzywy czy smugi dymu. Kanion Antylopy jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego malownicze formy inspirowały filmowców i fotografów i nadal są niezapomnianym wrażeniem dla turystów. Kolejną atrakcją tego dnia będzie wizyta w kompleksie wąwozów zwanych Kanionem Bryce. Słynie on z unikatowych widoków skał o zmieniających się w zależności od pory dnia kolorach, w kształcie iglic, wieżyc oraz balansujących na szczytach ogromnych głazów, które zdają się przeczyć siłom grawitacji. Zakwaterowanie w hotelu w i nocleg w Las Vegas (Trasa ok. 500 km).

Dzień 8

Dzień 8

Po śniadaniu, wykwaterowanie z hotelu. Po dniach spędzonych w otoczeniu przyrody, zadziwiającej nas swymi dziełami, dotrzemy do zupełnie odmiennego miejsca - światowej stolicy hazardu, czyli Las Vegas. Po dojeździe  czas wolny – proponujemy odwiedzenie lokalnych outletów znanych marek, gdzie na wyprzedażach można upolować fantastyczne okazje (www.premiumoutlets.com/outlet/las-vegas-north). Późnym popołudniem zwiedzanie miasta – spacer najsłynniejszą ulicą „Miasta Grzechu”, czyli The Strip. Zapraszamy do odwiedzenia najsłynniejszych kasyn Las Vegas, gdzie każdy czuje się jak milioner! Zobaczymy tu kanały Wenecji oraz uliczki Rzymu wraz z fontanną di Trevi, słynne fontanny przy Hotelu Belaggio i wiele innych. Nocleg w hotelu w Las Vegas. (Trasa ok. 150 km).

Dzień 9

Dzień 9

Po śniadaniu, wykwaterowanie i przejazd do jednego z najbardziej niesamowitych miejsc w Ameryce - Doliny Śmierci, położonej ponad 80 m poniżej poziomu morza (ze względów bezpieczeństwa wjazd do Doliny Śmierci może być niemożliwy przy anormalnych warunkach atmosferycznych (np. temperaturze powietrza powyżej 45oC, powodziach, huraganach, etc.); w takiej sytuacji zaproponujemy świadczenie zastępcze w postaci innej atrakcji). Zatrzymamy się w kilku punktach widokowych tego najbardziej niezwykłego klimatycznie i widokowo miejsca Ameryki Północnej. W punkcie widokowym - Zabriskie Point zobaczymy bajeczny świat piaskowych skał nazwany Artist's Pallete, ze względu na obecność wielu minerałów przybierają fantazyjne barwy, a także wyschnięte słone jezioro słynące z "wędrujących kamieni". W dalszej drodze zatrzymamy się w centrum turystycznym Furnace Creek oraz przy wydmach Mesquite, gdzie opuścimy Dolinę Śmierci. Przejazd w okolice gór Sierra Nevada, nocleg w okolicy Bishop. (Trasa ok. 490 km).

Dzień 10

Dzień 10

Po śniadaniu, wykwaterowanie i całodniowa wyprawa przyrodnicza. Pojedziemy do doliny Tuolumne Grove, gdzie zobaczymy sekwoje - największe drzewa na świecie. Udamy się również do jednego z najstarszych parków parodowych USA - Yosemite (UNESCO). Podziwiać tam będziemy malownicze formacje skalne wzdłuż bajkowej doliny Yosemite oraz najwyższy wodospad Ameryki, który sięga aż na wysokość 740 m. Te widoki z pewnością pozostaną na długo w naszej pamięci. (W niektórych terminach zimowych i wiosennych w związku z zamknięciem drogi SR120 – Tioga Pass Road atrakcja ta może być niedostępna; w zastępstwie proponujemy zwiedzanie stolicy Kalifornii - Sacramento). Przejazd na nocleg w okolice Manteca/Modesto. (Trasa ok. 370 km).

Dzień 11

Dzień 11

Po śniadaniu, wykwaterowanie i przejazd do San Francisco. Zwiedzanie najbardziej lubianego miasta Ameryki, gdzie znajdziemy rzędy eleganckich domów, sławną kolejkę szynowo-linową, skupiska etnicznych dzielnic i kolorowe nabrzeże. W programie m. in. słynny most Golden Gate Bridge, Alamo Square z pięknymi domkami w stylu wiktoriańskim, Fisherman’s Wharf, “najbardziej kręta uliczka na świecie” Lombard Street i Golden Gate Park. Przejazd kolejką szynowo-linową “Cable Car". Zobaczymy również pogranicze najbardziej znanej dzielnicy mniejszości seksualnych, czyli Castro i hipisowskiej komuny przy Ashbury & Haight. Wszystko to tworzy unikalną atmosferę miasta. Nasze zwiedzanie ubarwimy rejsem po zatoce, podczas którego zobaczymy z bliska słynne więzienie Alcatraz i most Golden Gate. Po południu czas wolny na spacery po mieście i zakupy przy Union Square. Nocleg i zakwaterowanie w hotelu w aglomeracji San Francisco. (Trasa ok. 150 km).

Dzień 12

Dzień 12

Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu. Przejazd przez dolinę krzemową (Silicon Valley). Zatrzymamy się w miejscu będącym symbolem ery informatycznej. Następnie przejazd do Monterey. Przejedziemy słynną prywatną trasą 17 Mile Drive – trasa ta położona jest wzdłuż majestatycznego nabrzeża, pośród pól golfowych i imponujących rezydencji – przewidziane są postoje na zdjęcia oraz odwiedzimy najsłynniejsze pole przy plaży Pebble, ufundowane przez rodzinę Samuela Morsa. Następnie udamy się do centrum Monterey. Na nabrzeżu będzie czas wolny na obserwację fok i pelikanów, dla których lokalna zatoka jest miejscem lęgowym, a także na delektowanie się prawdziwymi, świeżymi ostrygami z Pacyfiku i zupą serową z kalmarami (dodatkowo płatne). Wizyta w Kalifornii byłaby niekompletna bez skosztowania jednego z tamtejszych win. Wina kalifornijskie stanowią 90% produkcji w całej Ameryce, a jeśli Kalifornia byłaby oddzielnym państwem, zajmowałaby 4 miejsce w rankingu światowych producentów win. Wizyta w jednej z winnic w rejonie Monterey-Santa Cruz. Po degustacji przejazd do hotelu. Zakwaterowanie w okolicy Buellton/Lompoc. (Trasa ok. 480 km).

Dzień 13

Dzień 13

Po śniadaniu, wykwaterowanie z hotelu oraz przejazd do Solvang, czyli wioski duńskiej Old Danish Village – spacer. Następnie będziemy kontynuować przejazd legendarną autostradą nr 1 znaną jako „Autostrada Słońca”. Po drodze odwiedzimy Bibliotekę im. Prezydenta Reagana, położoną w dolinie Simi, gdzie znajduje się m. in. prawdziwy samolot Air Force One, którym latali prezydent Kennedy, Reagan i Bush oraz z Marine One, helikopterem prezydenckim. Dodatkowo każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie w stylu "prawdziwej pary prezydenckiej" oraz spojrzeć na odtworzony w skali 1:1 Gabinet Owalny, identyczny jak ten w Białym Domu. Przejazd do Miasta Aniołów - Los Angeles, transfer na lotnisko i wylot do Polski. (Trasa ok. 280 km).

Dzień 14

Przylot do Warszawy.

Uwagi do programu
  • Napoje alkoholowe zakupione w strefie wolnocłowej i przewożone w bagażu podręcznym, pomimo odpowiedniego opakowania są rekwirowane na lotniskach europejskich).  • Zamieszczone w ofercie opisy wycieczek fakultatywnych są podane wyłącznie informacyjnie i nie stanowią oferty handlowej. Nie gwarantujemy, że będą one wszystkie realizowane. Pełny wykaz dostępnych atrakcji fakultatywnych wraz z ich aktualnymi cenami jest dostępny u naszych rezydentów i pilotów.  • Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.  • Niezbędne są adaptery do kontaktów elektrycznych.  • Część z atrakcji może być sezonowo wyłączona ze zwiedzania.
    W przypadku zamknięcia drogi SR120, umożliwiającej przejazd do i przez Park Narodowy Yosemite (np. z powodu warunków atmosferycznych) zostanie zrealizowany program zastępczy – zwiedzanie Sacramento. Dzień otwarcia drogi można sprawdzić na stronie internetowej parku narodowego Yosemite https://www.nps.gov/yose/planyourvisit/tiogaopen.htm  • Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.

Dodatkowe informacje

Do dyspozycji gości

W hotelu najczęściej restauracja oraz bar.

Wyżywienie

Śniadania amerykańskie: składają się głównie z produktów słodkich – słodkie bułki, muffiny, pieczywo tostowe, płatki kukurydziane, owoce. Czasami dostępne są „hash browns” – placki ziemniaczane lub ziemniaki na ciepło. Rzadkością są warzywa, sery czy wędlina.

Zakwaterowanie

Hotele ***,a także ew. pensjonaty/motele *** wg kategoryzacji Rainbow o średnim standardzie (w USA nie ma oficjalnej kategoryzacji obiektów); zwykle położone poza centrami miast - (12 rozpoczętych dób hotelowych: 1 – w Los Angeles, 1 – w San Diego, 1 – w Yumy, 1 – we Flagstaff, 2 – w Page, 2– w Las Vegas, 1 – w Bishop, 1 – w Manteca/Modesto, 1 – w San Francisco, 1 – w Buellton/Lompoc).
Pokoje:2-osobowe, możliwe zakwaterowanie max. 3 os. dorosłych, ale bez dodatkowego łóżka – pokój wyposażony jest w 2 łóżka dwuosobowe (typu „queen”). Wszystkie klimatyzowane z łazienkami oraz najczęściej TV-sat.
Wyżywienie: Śniadania amerykańskie: składają się głównie z produktów słodkich – słodkie bułki, muffiny, pieczywo tostowe, płatki kukurydziane, owoce. Czasami dostępne są „hash browns” – placki ziemniaczane lub ziemniaki na ciepło. Rzadkością są warzywa, sery czy wędlina.Wizy

 

Obywatele Polski mają obowiązek posiadania ważnej ESTA bądź wizy przy wjeździe do Stanów Zjednoczonych Ameryki.

UWAGA!

ESTA nie gwarantuje otrzymania zezwolenia na wjazd do USA. Decyzję o wydaniu pozwolenia na przekroczenie granicy USA podejmuje inspektor imigracyjny w punkcie granicznym;

Nawet jeśli poprzednio obywatel Rzeczpospolitej Polskiej wjechał bez problemów do Stanów Zjednoczonych, mimo wcześniejszego przekroczenia dozwolonego czasu pobytu w USA, nie oznacza to, że będzie wpuszczony ponownie. W miarę udoskonalania i powiększania baz danych stosowanych podczas kontroli wjazdowej wzrasta prawdopodobieństwo wykrycia przez oficera imigracyjnego wcześniejszego naruszenia przepisów;

zatajenie informacji o poprzednim przedłużonym pobycie uważane jest za świadome wprowadzenie w błąd i prowadzi do dożywotniej odmowy wydania wizy;

Kto nie może starać się o autoryzację w systemie ESTA?

osoby, którym w przeszłości odmówiono wizy lub które "miały problemy mogące wpłynąć na prawo do otrzymania wizy, takie jak wyrok sądowy lub złamania prawa imigracyjnego USA”

Program ruchu bezwizowego nie obejmuje też osób, które po 1 marca 2011 roku odwiedziły Koreę Północną, Iran, Irak, Libię, Somalię, Sudan, Syrię, Jemen lub Kubę.

W przypadku braku otrzymania autoryzacji ESTA można ubiegać się o wizę w amerykańskiej ambasadzie lub konsulacie. Szczegóły (koszty, sposób aplikacji) na stronie: http://polish.poland.usembassy.gov/wizy/wizy-nieimigracyjne/jak-ubiega-si-o-wiz.html

Z posiadania ESTA zwolnione są osoby, posiadające ważną amerykańską wizę wjazdową. Posiadający wizę B1/B2 mogą zgodnie z prawem nadal podróżować do USA, wykorzystując tę wizę do ostatniego dnia jej ważności – czyt. „expiry date”.

Zgodnie z prawem można aplikować o wjazd nawet w ostatnim dniu ważności wizy, ale to urzędnik na granicy określa na ile dana osoba otrzyma prawo pobytu i to jest nadrzędne od daty ważności samej wizy.

Czas rozpatrywania ESTY przez Urząd Imigracyjny Stanów Zjednoczonych nie jest identyczny. Informujemy, iż Biuro Podróży Rainbow Tours S. A. nie ponosi odpowiedzialności za zwłokę w rozpatrzeniu wniosku o ESTA, leżącą po stronie Urzędu Imigracyjnego USA oraz za odmowę wydania ESTA, wynikającą z przyczyn niezależnych od Biura Podróży Rainbow Tours S.A.

Dla Klientów, którzy wykupili dodatkowo płatną usługę pośrednictwa w wyrobieniu ESTA, dokumenty będą do odbioru na lotnisku.  

W przypadku osób podróżujących na podstawie paszportu wydanego przez kraj inny niż Polska klienci zobligowani są do sprawdzenia w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych przepisów celnych ich obowiązujących.

Świadczenia

Cena obejmuje: przelot samolotem rejsowym z Warszawy do Los Angeles i z powrotem (możliwy przelot bezpośredni PLL LOT), opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (razem 12 rozpoczętych dób hotelowych), wyżywienie: śniadania, transfery klimatyzowanym autokarem, obsługę polskiego przedstawiciela podczas odprawy na lotnisku w Polsce, opieka polskiego pilota podczas realizacji programu i ubezpieczenie TU Europa - wariant podstawowy (NNW, KL, Assistance oraz bagaż).

Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, lokalnych przewodników, napiwków, systemu Tour Guide , itp.) - ok. 550 USD (płatne na miejscu pilotowi imprezy); przejazdów komunikacją miejską, wycieczek fakultatywnych (orientacyjne ceny w programie) oraz innych wydatków osobistych i pozostałych nie ujętych powyżej kosztów.

Kalifornia i Arizona - Wild Wild West

5.4/6 (116 opinii)

Udostępnij
Dodaj do schowka
Kalifornia i Arizona - Wild Wild West
Last Minute!
Galeria (18)
Kalifornia i Arizona - Wild Wild West
Kalifornia i Arizona - Wild Wild West
Kalifornia i Arizona - Wild Wild West
Zdjęcie mapy
Plan Wycieczki

Atuty oferty

San Francisco - Miasto nad Zatoką • symbole San Francisco – Golden Gate i Alcatraz • wybrzeże Pacyfiku • Los Angeles i Hollywood • Dolina Śmierci • Kalifornijska Brama do Meksyku – San Diego • majestatyczny Grand Canyon • Miasto Grzechu Las Vegas - najsłynniejsze kasyna świata • możliwy przelot bezpośredni PLL LOT!
Lot

Bezpośredni

Rodzaj wyjazdu

Objazd

Termin

Potwierdzony

Transfer

W cenie

Bagaż

W cenie

Cena obejmuje: przelot samolotem rejsowym z Warszawy do Los Angeles i z powrotem (możliwy przelot bezpośredni PLL LOT), opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (razem 12 rozpoczętych dób hotelowych), wyżywienie: śniadania, transfery klimatyzowanym autokarem, obsługę polskiego przedstawiciela podczas odprawy na lotnisku w Polsce, opieka polskiego pilota podczas realizacji programu i ubezpieczenie TU Europa - wariant podstawowy (NNW, KL, Assistance oraz bagaż).

Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, lokalnych przewodników, napiwków, systemu Tour Guide , itp.) - ok. 550 USD (płatne na miejscu pilotowi imprezy); przejazdów komunikacją miejską, wycieczek fakultatywnych (orientacyjne ceny w programie) oraz innych wydatków osobistych i pozostałych nie ujętych powyżej kosztów.

Plan wycieczki

Dodatkowe informacje

Szczegóły lotu

Lecąc na wakacje z Rainbow masz zawsze w cenie:

Bagaż

rejestrowany i podręczny

Opieka

polskojęzycznego pilota

Ubezpieczenie

podstawowe

Uśmiechnięty pan na banerze
Za osobę11 026
Razem
22 052 zł
rezerwuj
trwa wczytywanie

Opinie klientów

Intensywność programu
5.0
Obsługa hotelowa
3.0
Pilot
5.3
Pokój
4.0
Położenie i okolica
4.5
Program wycieczki
5.6
Rezydent
3.0
Transport
5.3
Wyżywienie
3.8
Zakwaterowanie
5.0
Opinie pochodzą od naszych Klientów, którzy odwiedzili dany hotel lub uczestniczyli w wycieczce objazdowej.

Osoba dodająca opinię musi podać dane osobowe, takie jak imię i nazwisko oraz dane dotyczące wyjazdu, czyli datę i kierunek wyjazdu lub numer rezerwacji. Dzięki tym informacjom sprawdzamy, czy autor opinii faktycznie podróżował z nami. Jeżeli dane się nie zgadzają, wówczas nie publikujemy opinii.

6.0/6

Katarzyna , Sosnowiec 12.09.2023
Termin pobytu: sierpień 2023

Wycieczka na maxa

Jeżeli ktoś lubi przyrodę to ta wycieczka jest dla niego . Miasta są przerywnikami a Las Vegas zabawą. Polecam

6.0/6

kasia 03.06.2022

idealne połączenie amerykańskiej dzikiej przyrody i wielkich miast

Świetny program, widać, że tworzony przez pasjonatów i ekspertów. Jeśli chcesz zobaczyć niesamowitą i unikalną przyrodę Stanów Zjednoczonych i odwiedzić najbardziej znane miasta Zachodniego Wybrzeża, to program dla Ciebie. Mimo dużych odległości program jest tak ułożony, że w ogóle nie odczuwa się dłuższych przejazdów- w dni kiedy robi się po 500km, stopy robione są w przepięknych miasteczkach tak żeby zobaczyć jeszcze więcej, rozprostować nogi, coś zjeść.
Pokaż więcej opinii (114)
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem