Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

Kosovo wakacje

Kosovo
Kosovo

Kosovo

Stolica: Prisztina

Waluta: EUR

Powierzchnia: 10 887 km 2

Liczba ludności: ‍1 870 981

Wakacje w najmłodszym państwie Europy – witajcie w Kosowie

Założone w lutym 2008 roku, uznane przez 100 z 193 państw świata i 23 z 27 krajów UE, Kosowo to niezwykle młoda republika, będąca niegdyś Serbską prowincją. Różnice etniczne były jednak w tym rejonie od zawsze tak duże, iż ciężko było Kosowianom tworzyć wspólnotę z Serbami. Sytuacja Kosowa na arenie międzynarodowej jest wciąż dość skomplikowana. Pomimo ogłoszenia przez republikę niepodległości 17 lutego 2008 roku, część państw uważa, że z prawnego punktu widzenia Kosowo nadal wchodzi w skład Serbii. Od 1999 Kosowo znajduje się pod międzynarodową administracją pod auspicjami ONZ (na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244, która stwierdza we wstępie, że Kosowo jest częścią Serbii do czasu ostatecznego ustalenia jego statusu). Zdaniem wielu politologów europejskich, rozpad Jugosławii wymagał przyznania niepodległości Kosowu. Wciąż jednak istnieje wiele obaw, iż Kosowianie, razem z Albańczykami i Macedończykami mogą dążyć do wywrócenia porządku na Bałkanach. Z drugiej strony wakacje w Kosowie to okazja, aby przekonać się, iż Kosowianie to bardzo serdeczny, ciepły i pomocny naród.

 

Malownicze krajobrazy – wczasy w Kosowie

Jeżeli lubicie górskie wycieczki, wybierzcie się koniecznie w rejon Gór Przeklętych i Kanionu Rugova. Góry przeklęte, prowadzące do granicy z Czarnogórą i Albanią, to część tzw. Alp Albańskich. Piękne formacje skalne zapierają dech w piersiach zapadając na długo w pamięć. Krajobraz Kosowa to nie tylko malownicze góry, ale także miasteczka u ich podnóża. Jednym z nich jest Prizren, uznawany za najpiękniejszą miejscowość w Kosowie. Charakteryzująca się niezwykle ciekawą historią miasteczko położone jest u stóp gór Szar.

Kawa w Pristinie – wakacje w Kosowie


Wczasy w Kosowie to oczywiście również okazja, aby odwiedzić stolicę tego kraju – Pristinę. Będąca największym miastem Kosowa, nie jest typową europejską metropolią. Jednak pomimo niewielkich rozmiarów, Pristina tętni życiem, zachęcając do eksplorowania miasta i korzystania z jej atrakcji. Zwiedzanie stolicy nie jest skomplikowane. Wszystkie najważniejsze punkty miasta lezą stosunkowo blisko siebie. Na pewno warto wybrać się na tutejszy deptak, przejść się starą częścią miasta, zobaczyć kosmiczny budynek biblioteki oraz charakterystyczny napis newborn. W Pristinie nie ma zbyt wielu muzeów. Jeżeli jednak od oglądania eksponatów, wolicie spontaniczne interakcje z żywymi ludźmi, Kosowo i Pristina są wymarzonym kierunkiem dla Was.

Opinie o Kosovie:

4.7/6

Ocena ogólna Kosovo

6.0 / 6
Kosowo, Macedonia, Czarnogóra i Albania

Z czterech krajów tylko Albania wydaje mi się nieco mniej atrakcyjna. Pozostałę zasługują na najwyższą notę.Dodał(a):
Maciej, Warszawa, 2018.10.22
5.0 / 6
Prizren

Urokliwe miasteczko o innym obliczu po zmierzchu i innym za dnia.Dodał(a):
Gdańsk, 2018.08.18
5.0 / 6
Kosovo

W Kosovie widzieliśmy sporo ciekawych obiektów architektonicznych. Bardzo fajne było miasteczko Prizren, chyba najfajniejsze miejsce jakie zwiedzaliśmy w Kosovie.Dodał(a):
Karolina, Katowice, 2021.10.13
5.0 / 6
Jescze w tyle

Ludzie życzliwi,ale ....Dodał(a):
Jadwiga, Tarnów, 2018.10.15
4.0 / 6
Kraj na drodze do samodzielności

Trudna historia Kosowa widoczna jest prawie na każdym kroku. Wciąż jeszcze spotkać można pojady wojskowe ONZ, w tym Polaków pełniących misję w siłach pokojowych. Dobrze przyglądając się widać też jeszcze niezasklepione rany po niedawnej wojnie. Rany zarówno w budynkach (choć Kosowianie robią wszystko, aby były jak najmniej widoczne), jak i w mentalności. Mimo to jednak, podchodząc z uśmiechem i otwartym sercem do mieszkańców, spotyka się zawsze z tym samym, a ponadto z ciekawością i niesłychaną życzliwością. Kraj, który na pewno warto odwiedzić. Dziś jeszcze uwarunkowania polityczne (nie zakończony konflikt z Serbią) i społeczne (problemy mniejszościowe) nie pozwalają poznać kraju tak, jak można byłoby to zrobić. Ale myślę, że to tylko kwestia czasu...Dodał(a):
Michał, ŁÓDŹ, 2018.11.07
4.0 / 6
Teraz Kosovo

Państwo młode, tanie ,raczej brudne ale otwarte na turystów,ktorych jeszcze nie ma zbyt dużo. Stolica Prisztina to dla mnie najmniej ciekawy punkt wycieczki ale może wart zobaczenia dla wyrobienia sobie opinii, przyroda piękna jak to na BałkanachDodał(a):
Grzegorz, Chrzanów, 2019.08.27
3.0 / 6
Kosovo- rzeczywistość.

Warte krótkiego odwiedzenia, aby swoje wyobrażenia zderzyć z rzeczywistością, która jest bardzo zaskakująca.Dodał(a):
Tomek, Ewa, 2018.07.03
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem