Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon

Dokumenty

Oferty

Maroko
Maroko

Maroko

Stolica: Rabat

Waluta: MAD

Powierzchnia: 446 550 km 2

Liczba ludności: ‍33 226 951

Dlaczego warto wyjechać na wakacje do Maroka?

Maroko jest jednym z najciekawszych krajów afrykańskich, zarówno pod względem krajobrazowym, jak i kulturowym. Znajdziemy tu majestatyczne Góry Atlas, przepiękne saharyjskie krajobrazy i wspaniałe piaszczyste plaże, położone zarówno na wybrzeżu Morza Śródziemnego, jak i Atlantyku. Jednak Maroko to nie tylko raj dla wczasowiczów – na miłośników zwiedzania czekają pełne krętych uliczek stare miasta Marrakeszu i Fezu, ruiny rzymskiego Volubilis, czy niezwykły meczet w Casablance. Bogata kultura Maroka, fantastyczna architektura i kuchnia, wspaniała pogoda plus szczypta egzotyki to przepis na niezapomniane wakacje!

Co warto wiedzieć przed wczasami w Maroko? – praktyczny przewodnik

  • Maroko leży w strefie czasowej UTC + 1. Oznacza to, że w Polsce jest godzinę później niż w Maroku.
  • Polacy jadący do Maroka na okres do 90 dni nie muszą posiadać wizy.
  • Większość mieszkańców kraju (98,7 proc.) stanowią muzułmanie.
  • Ponieważ zdarzają się przypadki zarażenia amebozą lub pasożytami przewodu pokarmowego, wodę z kranu można spożywać jedynie po przegotowaniu.
  • Językiem urzędowym kraju jest arabski, jednak w powszechnym użyciu jest też francuski. Każdy, kto zna ten język, będzie się tu czuł bardzo komfortowo – wiele nazw sklepów, restauracji itp. jest bowiem po francusku. Angielskim posługują się zazwyczaj tylko pracownicy sektora turystycznego.
  • Gniazdka elektryczne w Maroku są takie same jak w Polsce, nie ma więc potrzeby zabierania ze sobą przejściówek.
  • Nie wolno fotografować obiektów wojskowych i ambasad. Niemile widziane jest również robienie zdjęć Marokańczykom bez ich zgody.

Nie wiesz, czego się spodziewać na miejscu? Jakie czekają Cię widoki, obyczaje i zachowania. Przeczytaj na naszym blogu, co warto wiedzieć przed podróża do Maroka. Pomoże Ci to nie tylko w pakowaniu, ale również zaplanowaniu pobytu.

Szczepienia

Przed wyjazdem na wakacje do Maroka nie ma wymogu posiadania szczególnych szczepień. Zaleca się jednak szczepienie przeciwko tężcowi, durowi brzusznemu, błonicy, polio i żółtaczce pokarmowej (WZW A).

Waluta

Walutą jest dirham marokański (MAD), który dzieli się na 100 centymów. Najlepiej wziąć ze sobą euro lub dolary i wymienić na miejscu. Kantory znajdują się zarówno na lotnisku, w hotelach, jak i w miastach. Kartą można zapłacić jedynie w dużych sklepach i restauracjach. Bankomaty znajdziemy w większych miastach i kurortach.

1 EUR = 10,70 MAD

1 USD = 8,83 MAD

1 PLN = 2,36 MAD

1 MAD = 0,42 PLN

Dirham jest praktycznie niewymienialny poza Marokiem i nie wolno wywozić go z kraju, dlatego gotówkę trzeba wydać na miejscu lub wymienić na dewizy przed powrotem do Polski (potrzebny jest do tego oryginalny dowód wymiany). W wielu miejscach można płacić w euro, jednak jest to zwykle mniej korzystne niż używanie lokalnej waluty.

Pogoda w Maroku

Występują dwa typy klimatupodzwrotnikowy na północy (nad morzem śródziemnomorski) i zwrotnikowy na południu.  Duży wpływ na pogodę w Maroku ma Ocean Atlantycki, to on sprawia, że w strefie nadmorskiej temperatury są niższe niż wewnątrz kraju.

Najlepszym okresem na wczasy w Maroku jest lato, na zwiedzanie i wycieczkę na Saharę oraz na wędrówki po Górach Atlas - wiosna i jesień.

W Agadirze temperatury wynoszą w dzień 21°C w marcu i w kwietniu, 22°C w maju, 25°C w czerwcu, 27°C w lipcu i sierpniu, 26°C we wrześniu i 24°C w październiku. W nocy słupki rtęci w tych miesiącach pokazują od 13 do 17°C. Zimą temperatura wynosi 17-18°C w dzień i 7-8°C w nocy. Woda najzimniejsza jest w styczniu, lutym i marcu (16°C), w pozostałych miesiącach jej temperatura wynosi 17-21°C.

Znacznie wyższe temperatury panują wewnątrz kraju. Przykładowo w Marrakeszu latem możemy spodziewać się średnich temperatur rzędu 36-37°C w dzień i 19°C w nocy, a zimą 18-20°C w dzień i 7-9°C w nocy.

Co zobaczyć podczas urlopu w Maroku?

Wśród atrakcji w Maroku jest wiele interesujących miejsc, koniecznie jednak trzeba zobaczyć:

  • Marrakesz – najciekawsze miasto Maroka ze wspaniałym bazarem i słynnym, tętniącym życiem placem Dżamaa el Fna.
  • Fez – duchowa i religijna stolica kraju z liczącą ok. 9000 uliczek mediną i słynnymi garbarniami skór.
  • Volubilis – imponujące ruiny rzymskiego miasta.
  • Meczet Hassana II w Casablance – jedna z najokazalszych i najbardziej imponujących świątyń muzułmańskich na świecie.
  • Essaouira – jedno z najpiękniejszych miasteczek Maroka z portem, klimatyczną medyną i wspaniałymi fortyfikacjami.
  • Ouarzazate – miasto nazywane bramą do Sahary, w pobliżu znajduje się studio filmowe Atlas oraz ksar Ajt Bin Haddu, ufortyfikowana osada, gdzie kręcono, m.in. Gladiatora, Klejnot Nilu i Grę o Tron.
  • Erg Chebbi – sięgające 150 metrów wydmy, prezentujące się szczególnie pięknie o wschodzie i zachodzie słońca.
  • Kanion Todra i Wąwóz Dades – oddalone o 70 km od siebie doliny pełne wspaniałych formacji skalnych.

W zaplanowaniu zwiedzania pomogą ci wycieczki fakultatywne w Maroku. Polskojęzyczny przewodnik wprowadzi Cię w tamtejszy świat, kulturę oraz obyczaje.

Loty do Maroka

Głównym portem lotniczym Maroka jest Mohammed V International Airport (CMN) w Casablance.  Inne międzynarodowe lotniska znajdują się w Marrakeszu (RAK), Agadirze (AGA), Tangerze (TNG), Fezie (FEZ), Rabacie (RBA), Nador (NDR) i Wadżdzie (OUD).

Obecnie żadna linia lotnicza nie oferuje bezpośrednich przelotów z Polski (kiedyś takie loty miał w sprzedaży Wizzair i Ryanair), dlatego, jeśli planujemy odwiedzić Maroko, najlepiej jest skorzystać z lotu czarterowego biura podróży.

Do Agadiru można dolecieć z Warszawy (4 h 50 min), Katowic (4 h 30 min) i Poznania (4 h 35 min).

Krótka historia Maroka

Maroko ma bardzo bogatą historię, której odzwierciedleniem jest różnorodność tutejszych zabytków. Pierwsze ludy koczownicze pojawiły się tu w II tysiącleciu p.n.e., a od XII w. p.n.e. wybrzeże kraju zaczęli kolonizować Fenicjanie i kilka wieków później Kartagińczycy.

Po wojnach punickich teren ten przez krótki czas był lennem króla Mauretanii Juby II, następnie wszedł w skład Imperium Rzymskiego (I w. n.e.). W kolejnych wiekach podbili go Wandalowie (V w.), Bizantyjczycy (VI w.) i Arabowie (VII w.). Na początku XX w. ustanowiono w Maroku protektorat francuski, który trwał aż do 1956 roku, kiedy to kraj odzyskał niepodległość (pod kontrolą Hiszpanii pozostała Ceuta, Melilla i terytorium Ifni). Rok później zmienił się ustrój Maroka – sułtanat stał się królestwem.

Co zjeść w Maroku?

Na ukształtowanie się dzisiejszej kuchni marokańskiej miały wpływ rozmaite ludy, które przez wieki przewijały się przez terytorium kraju. Jest ona mieszanką kuchni berberyjskiej i arabskiej, z elementami kuchni afrykańskiej, francuskiej i hiszpańskiej. Podstawą wielu dań jest jagnięcina oraz baranina, wołowina, drób, ryby, kasze (szczególnie kuskus) i przyprawy (głównie szafran, kolendra i kumin) oraz harissa, czyli pasta z papryczek chili.

Podczas wakacji w Maroku warto spróbować następujących dań:

  • Tażin (tajine) – narodowe danie Maroka, rodzaj gulaszu mięsno-warzywnego przygotowywany w naczyniu o tej samej nazwie podawany z kuskusem.
  • Harira – pożywna zupa na bazie mięsa, pomidorów, cebuli, ciecierzycy, soczewicy i bobu przyprawiona, m.in. kuminem, kolendrą i szafranem.
  • Bessara – zupa z przetartego bobu z czosnkiem i oliwą z oliwek.
  • Pastilla – ciasto francuskie nadziewane mielonym mięsem z kurczaka, jajkiem, cebulą i migdałami posypane cynamonem i cukrem pudrem.
  • Meshvi – szaszłyki z grilla (z mięsa, ryb lub owoców morza) podawane z kuskusem, piklami i harissą.
  • Beghrir i Msemen – placki serwowane głównie na śniadanie (pierwszy z kaszy manny na słodko, drugi to naleśnik z mąki pszennej z kaszą manną).
  • Zaalouk – przypominająca pastę sałatka z bakłażanów i pomidorów z czosnkiem skropiona sokiem z cytryny.
  • Słodkości – Garn ghzel (rogi gazeli – bardzo słodkie ciastka z nadzieniem migdałowym), chebakia (sezamowe ciasteczka w kształcie róży z migdałami).
  • Berber Whiskey – herbata z miętą.

Przepisy celne

Do Maroka można wwieźć dewizy w kwocie do 100 tys. dirhamów (wyższe kwoty należy zadeklarować), 200 papierosów, litr wyrobów spirytusowych i litr wina, 150 ml perfum.

Ceny w Maroku

W sklepach: woda 1,5l 6 MAD, lokalne piwo 17 MAD, butelka wina 45-150 MAD, Coca Cola 0,5l 5,5 MAD, bagietka 3 MAD, sok pomarańczowy 1l 16 MAD.

W restauracjach: tażin 40-120 MAD, kawa 6-12 MAD, piwo 30 MAD, cola 5 MAD, lunch w taniej restauracji 30 MAD, menu obiadowe 60-100 MAD, herbata 6 MAD, kuskus warzywny 25 MAD.

Bilet autobusowy kosztuje 5 MAD. Za taksówkę zapłacimy 7 MAD opłaty początkowej i 7 MAD za kilometr.

Co zabrać na wakacje do Maroka?

Paszport ważny co najmniej do końca planowanego pobytu.

Jeśli planujemy zwiedzanie meczetu w Casablance, pamiętajmy o zabraniu odpowiedniego stroju:

  • panowie dłuższe spodnie,
  • panie chusty na głowę, skromny strój zakrywający dekolt, ramiona i łydki.

Pamiętajmy też o kremie z filtrem UV, nakryciu głowy, podstawowym zestawie leków (tabletki

przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, plastry, woda utleniona, pianka przeciwko oparzeniom słonecznym) i okularach przeciwsłonecznych.

Jakie pamiątki przywieźć z Maroku?

Produkty spożywcze: przyprawy (szafran, kurkuma, papryka, kolendra, cynamon, kmin, mieszanka przypraw ras el hanout), olej arganowy, szare wino (vin gris), daktyle, oliwki, harissa.

Produkty użytkowe: tażin, dywany, wyroby skórzane (torebki, portfele, sandały), barbusze (kapcie z miękkiej koziej skóry), kosmetyki z olejem arganowym.

Produkty dekoracyjne: wyroby z drewna tui (pudełeczka, szkatułki, szachy, misy) i metalu, ceramika, ozdobne lampy, orientalna biżuteria, dżelaba (tradycyjny strój marokański).

Różnice kulturowe

Nielegalna jest prostytucja, stosunki homoseksualne, a także posiadanie i handlowanie narkotykami.

Marokańczycy uwielbiają się targować, podczas zakupów na bazarach pamiętajmy o tym!

Ponieważ Maroko jest krajem muzułmańskim, paniom zaleca się skromniejszy strój, panom zaś odradza szorty (nie dotyczy to kurortów).

Do meczetów mogą wejść tylko muzułmanie, wyjątkiem jest Meczet Hassana II w Casablance.

W restauracjach przyjęte jest zostawianie napiwku (5-10 proc.).

Islam zabrania sprzedaży i spożywania alkoholu. Napoje wyskokowe znajdziemy wyłącznie w części supermarketów, licencjonowanych sklepach i barach.

Najważniejsze wydarzenie religijne to ramadan – miesiąc postu, który jest ruchomy względem naszego kalendarza (w 2022 od 2.04 do 1.05, w 2023 od 23.03 do 20.04). Część restauracji jest wówczas zamknięta w ciągu dnia (nie dotyczy to kurortów) i nie sprzedaje się alkoholu (przynajmniej w oficjalnych sklepach). Należy również powstrzymać się wówczas od picia, jedzenia i palenia na ulicy.

Wakacje w Maroko - gorące piaski pustyni

Kafle czy lampy w stylu marokańskim to jeden z najgorętszych ogólnoświatowych trendów wnętrzarskich. Wszechobecne w naszych domach Maroko warto jednak odwiedzić osobiście, by przekonać się, w czym tkwi sekret fascynacji krajami arabskimi. Tam znajdziemy wszystko, czego potrzeba spragnionym wrażeń turystom. Od bezkresnego, pustynnego krajobrazu Sahary, pasm wysokogórskich Atlasu, aż po niebiańskie, piaszczyste plaże nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Terytorium Maroka kryje wiele niespodzianek - ty też możesz je odkryć!

Marakesz, jak w soczewce skupia cały charakter tego północnoafrykańskiego państwa. „Czerwone miasto”, zawdzięczające swoją nazwę dawnemu budulcowi domów–glinie, pełne jest bogato zdobionych pałaców, typowych dla regionu łaźni hammam czy miejsc kultu religijnego. Zachwyci również centralnie usytuowana medyna, będąca największym i najstarszym placem stolicy, wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa kultury UNESCO.

Zabytkowa architektura robi wrażenie na wielu zwiedzających. Warto skierować swoje wakacyjne kroki ku Meczetowi Kutubijja, najstarszej szkole koranicznej w Maroku – Medresa Ben Jusufa, Grobowcowi Saadytów i przepięknemu Placowi Dżemaa el Fna. Wielu też nie oprze się urokowi Ogrodów Majorelle, w których, jak głosi legenda, sam wielki Yves Saint Laurent został zainspirowany do stworzenia słynnego zapachu Opium.

Wczasy w Maroku w gwiazdorskim stylu

Prawdziwy powiew wielkiego świata poczuć można, udając się na wakacje do największego miasta w Maroku. Mowa o Casablance, która poza kultowym filmem, którego akcja toczy się w tym właśnie miejscu, jest znane ze swej zachodnioeuropejskości. Niewielu też wie, że tutaj urodził się słynny „Leon zawodowiec”, Jean Reno.

Historyczna część miasta zaprasza natomiast do odwiedzenia monumentalnego Meczetu Hassana II, zlokalizowanego nad brzegiem oceanu i posiadającego najwyższy na całym świecie minaret. Chwilę błogiego odpoczynku w cieniu gigantycznych palm oraz koniecznie ze szklanką soku pomarańczowego w dłoni, zapewni Parc de la Ligue Arabe - największa oaza zieleni w mieście. Fani serialu „Gra o Tron” również nie będą narzekać. W dawnej portugalskiej fortecy i porcie handlowym As-Sawira umiejscowiono serialowy Astapor w Zatoce Niewolników. Jeśli chcesz, aby Twoje wczasy w Maroku były jeszcze bardziej ekscytujące, z Casablanki udaj się do stolicy, czyli miasta Rabat. Czeka tam, chociażby forteca Kazba al-Udaja, która niegdyś dzielnie broniła miasta. To i wiele innych atrakcji z pewnością warto zobaczyć bez względu na długość pobytu w Maroku.

Wycieczka na księżyc? Odwiedź Maroko!

Naprzeciw oczekiwaniom wczasowiczów marzących o kilometrach słonecznej, piaszczystej plaży, wychodzi miasto Agadir położone na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Ten największy kurort turystyczny Maroka, o plaży w kształcie półksiężyca i przebogatym życiu nocnym, zachwyca bogatą w ryby oraz owoce morza kuchnią marokańską, a także mnóstwem drzewek arganowych. To nie tylko bezcenne źródło olejku, nazywanego „płynnym złotem Maroka”, ale budząca zdumienie osobliwa jadalnia dla okolicznych kóz.

Nieziemskie odczucia towarzyszyć będą każdemu, kto skusi się na zakupy na targowisku Suki, podczas których zostanie wręcz otumaniony zapachem orientalnych przypraw, ale i feerią barw wyrobów ceramicznych, czy ręcznie tkanych dywanów. Intensywne oraz donośne negocjacje w języku arabskim otoczą Cię z każdej, możliwej strony. Na koniec tylko łyk marokańskiej herbaty zwieńczonej pianką, a mistyczny proces odkrywania Maroka zostanie zakończony powodzeniem.

Wypoczynek w Maroku - hotele w arabskim stylu

Kraje arabskie zachwycają swoim językiem, kuchnią, zabytkami oraz rękodziełami. Sprawiają, że część tej kultury chcemy zabrać ze sobą na zawsze, chociaż w niewielkim stopniu. Podczas wczasów w Maroku poznasz klimat tego kraju nie tylko w trakcie wycieczek, ale spędzając też wolny czas w hotelu. Wystrój wnętrz oraz aranżacje w 100% oddają arabski klimat. Ogrody wypełnione bujną, zieloną roślinnością powodują, że trudno oderwać od nich wzrok i nie zrobić nawet pojedynczego zdjęcia na pamiątkę. Z pełnym wyżywieniem każdego dnia zapewnisz swoim kubkom smakowym kulinarną podróż. Wysokie temperatury docierające wprost z pustynnych obszarów nie będą Ci straszne, dzięki kojącej wodzie w basenach. Podczas takiej wycieczki nie tylko poszerzysz horyzonty, ale odpoczniesz w stylu all inclusive!

Najlepsze artykuły o Maroku:

Top 6 potraw, których warto spróbować w Maroku

Top 6 potraw, których warto spróbować w Maroku

Jednym z najcudowniejszych aspektów podróżowania jest możliwość poznawania nowych smaków, przypraw i potraw; zanurzenie się w kulturę i historię odwiedzanego miejsca poprzez tradycje kulinarne tam kultywowane. Przywiezione z każdej podróży unikatowe przyprawy potrafią w nas obudzić najcudowniejsze wspomnienia, nawet po dłuższym czasie, ponieważ zapach jest niesamowitym nośnikiem emocji.

Czy Maroko jest bezpieczne?

Czy Maroko jest bezpieczne?

Maroko to coraz popularniejszy wakacyjny kierunek wśród Polaków. Wiele osób rozważających wyjazd do tego kraju obawia się jednak o swoje bezpieczeństwo. Czy słusznie? Przekonajmy się, ile jest prawdy w tych obawach?

Boże Narodzenie za granicą. Gdzie warto pojechać?

Boże Narodzenie za granicą. Gdzie warto pojechać?

Planujesz spędzić Święta zagranicą? Zobacz, gdzie warto się wybrać by spędzić wyjątkowe Święta z rodziną. Więcej na blogu r.pl

Co warto wiedzieć o Maroko? Ciekawostki

Co warto wiedzieć o Maroko? Ciekawostki

Co warto wiedzieć o Maroko? Poznaj ciekawostki z kraju zachodzącego słońca. Przeczytaj więcej na blogu r.pl.

Pogoda w Maroko – kiedy najlepiej jechać?

Pogoda w Maroko – kiedy najlepiej jechać?

Co warto wiedzieć o marokańskiej pogodzie? Sprawdź pogodę w Maroko i zaplanuj najlepszy czas na zwiedzanie tego wyjątkowego kraju wraz z biurem podróży Rainbow

Smaki kuchni arabskiej. Jakich przypraw używać aby poczuć smak orientu?

Smaki kuchni arabskiej. Jakich przypraw używać aby poczuć smak orientu?

Dowiedz się czym są główne składniki kuchni arabskiej, które składają się na pełne niesamowitego aromatu potrawy. Zainspiruj się blogiem o podróżach r.pl.

Pamiątki z podróży po Maroku

Pamiątki z podróży po Maroku

Jakie pamiątki z wakacji w Maroko warto przywieźć? Zobacz, co warto podarować rodzinie i znajomym z magicznych wakacji. Blog r.pl

Poznaj regiony Maroka:

telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem