Chichén Itzá w Meksyku. Zwiedzanie i ciekawostki na temat miasta Majów
Lecisz na wakacje do Meksyku? Musisz zwiedzić Chichén Itzá! Poznaj historię, ciekawostki oraz główne atrakcje tego miejsca.
Znaleziono 26 ofert
Riviera Maya to ucieleśnienie marzeń o niezapomnianym urlopie. Ciągnący się na długości 150 km region pełen białych piaszczystych oblewanych wodami Morza Karaibskiego plaż, parków przyrody, podwodnych jaskiń, niesamowitych stanowisk archeologicznych i eleganckich hoteli, to istny turystyczny raj. Wczasy All inclusive w Riviera Maya to doskonała okazja do spędzenia błogiego urlopu w pięknym hotelu z cudownym widokiem i dostępem do plaży. Jest to znakomite miejsce do kąpieli słonecznych i nurkowania, ale nie będą zawiedzeni również ci, którzy, nad wypoczynek na plaży, przedkładają zwiedzanie i aktywny wypoczynek.
Riviera Maya leży w strefie klimatu tropikalnego, a wysokie temperatury odczuwalne są tu przez cały rok. Wyróżnia się dwie pory roku – suchą, trwającą od listopada do kwietnia z opadami rzędu 40-95 mm miesięcznie i deszczową, od czerwca do października, kiedy notuje się 120-235 mm deszczu. Słupki rtęci pokazują 28-29°C w dzień i 19-20°C w nocy w porze suchej i 32-33°C w dzień i 22-23°C w nocy w porze deszczowej.
Temperatura wody jest odpowiednia do kąpieli przez cały rok i wynosi 26-29°C.
Najlepszym okresem na wizytę na Riviera Maya są miesiące od grudnia do maja.
Podczas wypoczynku w tej części Meksyku warto również skorzystać z oferty wycieczek fakultatywnych na Riwierze Majów, a w szczególności zwiedzania strefy archeologicznej Tulum, całodniowego wyjazdu do Mexico City, czy wyprawy do dżungli.
Lotniskiem obsługującym Rivierę Maya jest Cancún International Airport (CUN) usytuowane 50 km na północ od Playa del Carmen.
Obecnie żadne linie lotnicze nie oferują bezpośrednich lotów do Meksyku, dlatego warto skorzystać z lotów czarterowanych przez biura podróży – z Rainbow do Cancún można polecieć z Warszawy, Katowic i Poznania (lot trwa ok. 11 godzin).
Tacos de Cochinita Pibil – tortilla z marynowanym mięsem warchlaka.
Sopa de lima – cytrusowy rosół gotowany na mięsie z kminkiem, czosnkiem, ostrą papryką i oregano.
Salbutes – tortilla z puree z fasoli z dodatkiem mięsa, cebuli, kolendry, awokado i pikantnym sosem habanero.
Ceviche ze ślimakami – sałatka ze ślimakami morskimi, awokado, kolendrą, cebulą i pomidorem.
Tikin Xic – ryba marynowana w miąższu owocu arnoty, pieprzu, kminku, goździkach i soli, zawinięta w liść bananowca.
Poc Chuc – kotlety wieprzowe marynowane w soku pomarańczowym, serwowane zwykle z cebulą, ryżem, fasolą i awokado.
Pozole – gęsta zupa z ziaren kukurydzy z mięsem wieprzowym lub drobiowym.
Empanada – pieróg z ciasta kukurydzianego z nadzieniem (np. z mięsa, sera, pomidorów, galaretki owocowej).
Produkty spożywcze – alkohol (tequila, mezcal, Xtabentun – likier anyżowy z rumem i miodem), kawa, sosy mole, ostre papryczki i sosy, czekolada, pasta Achiote, wanilia, hibiskus, cajeta (toffi z koziego mleka).
Produkty użytkowe – wyroby ze skóry (torebki, portfele), kapelusze panama, ręcznie wykonana ceramika (talerze, kubki, misy), płyty z lokalną muzyką.
Produkty dekoracyjne – wyroby związane z kulturą prekolumbijską (kalendarz Majów), lokalne rękodzieło (maski, bransoletki, naszyjniki), sombrero.