Plan wycieczki

Dzień 1

Zbiórka na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie przy stanowisku odpraw Rainbow na 2 godziny przed wylotem. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na: R.pl/rozklady. Przelot na Madagaskar z przesiadką w jednym z portów europejskich. Zakwaterowanie w hotelu.

Dzień 2

Dzień 2

Po śniadaniu przejazd w kierunku południowym do Antsirabe. Miasto Antsirabe jest znane jako najchłodniejsze miejsce na Madagaskarze. Nazywane jest malgaskim Vichy, ze względu na znajdujące się tam wody termalne. Zobaczymy Kolumnę Niepodległości, kolonialny dworzec kolejowy, skąd niegdyś wyjeżdżał słynny viko-viko wynalazek firmy Micheline (krzyżówka autobusu z pociągiem). W trakcie zwiedzania możliwość przejażdżki słynnym „puss puss”, rykszą ciągniętą przez człowieka (płatne dodatkowo bezpośrednio u rykszarza). Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg. Trasa ok. 170 km.

Dzień 3

Dzień 3

Po śniadaniu przejazd przez typowy krajobraz gór i wschodnio-malgaski, bujny las deszczowy. Po drodze mijać będziemy wioski z typowymi trano gasy – domami lokalnej ludności charakterystycznymi dla centralnej części wyspy, położonymi wśród licznych, malowniczych pól ryżowych, kaskadowo ułożonych na zboczach. Po drodze zatrzymamy się w malowniczej miejscowości Ambositra, która słynie z wyrobów z drewna. Do wyrobu praktycznych misek, skrzynek i szachów oraz ozdobnych figurek używają najczęściej drewna palisandrowego. Czas na zakupy lokalnego rękodzieła, z którego słynie Madagaskar. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w ok. Ranomafana. Trasa ok. 260 km.

Dzień 4

Dzień 4

Po śniadaniu wizyta w Parku Narodowym Ranomafana – wpisanym na listę UNESCO w ramach lasów deszczowych Atisinanana. Jego teren stanowią wilgotne lasy równikowe. Powodem objęcia ochroną tego obszaru było odkrycie, uznawanego już prawie za całkowicie wymarły, gatunku lemura maki złoty. Występowanie tego zwierzęcia jest ściśle związane z obecnością specyficznych gatunków bambusów o dużej zawartości cyjanku, którego dzienna dawka z pożywienia tego lemura jest zabójcza dla innych zwierząt. Na terenie parku występuje 12 innych endemicznych gatunków lemurów, najczęściej widzianymi są: maki rudy, wari, lepilemur drobnozębny, sifaka Edwardsa, lemur brązowy i lemuria rdzawoczelna. Spotkać można też tenreka – kretojeża – niewielkie owadożerne zwierzątko; oraz 12 gatunków. Kameleon to wyjątkowy gad, który słynie ze zdolności chwytania ofiar językiem dwukrotnie dłuższym niż jego ciało oraz możliwości zmiany barwy pod wpływem natężenia światła, temperatury, co jest formą komunikacji z innymi osobnikami. Wbrew obiegowej opinii nie jest to związane z chęcią upodobnienia do otoczenia. Przejazd w okolice Parku Narodowego Isalo. Obiadokolacja i nocleg. (Trasa ok. 350 km).

Dzień 5

Dzień 5

Po śniadaniu wizyta w Parku Narodowym Isalo, który jest najczęściej odwiedzanym parkiem na Madagaskarze, utworzonym w 1962 r. i obejmującym ponad 80 tys. ha. Podczas trekkingu po parku (ok. 3,5-4 godz.) niezwykle malowniczym kanionem uformowanym z piaskowców, wyrzeźbionym przez deszcz, wiatr i słońce, będziemy wypatrywać lemurów katta, sifaki, lemura brązowego i lemurka myszatego. W Isalo występują również różne przykłady endemicznej fauny i flory: iguany, jaszczurki, kameleony, żółwie, a także pachypodium, aloesy i żyworódki. Na terenie parku proponujemy kąpiel w naturalnym basenie u podnóża Wodospadu Nimf. Po południu możliwość odpoczynku w hotelu lub przejazd do Zombitse. W drodze do Parku Narodowego Zombitse, mijać będziemy miasteczko Ilakaka, które od 1998 uchodzi za światową stolicę szafirów, ze względu na odkryte tam ich największe złoża. W parku Zombitse zobaczymy niesamowite baobaby, z których słynie Madagaskar oraz endemiczną dla tego regionu florę i faunę. Teren parku obejmuje suchy las, bagna oraz sawannę. Powodem założenia parku była wyjątkowa różnorodność biologiczna, a przede wszystkim występowanie dużej liczby rzadko spotykanych gatunków ptaków np. madagaskarniczka reliktowego. W parku możemy spotkać zagrożony wyginięciem gatunek lemura sifaka. Obiadokolacja i nocleg w okolicach Parku Narodowego Isalo. (Trasa ok. 200 km).

Dzień 6

Dzień 6

Po śniadaniu przejazd w kierunku Fiaranantsoa. Po drodze zatrzymamy się w lokalnej wiosce ludności Bara lub Betsileo. Zobaczymy jak żyją na co dzień mieszkańcy zachodniej południowej części wyspy. Następnie odwiedzimy rezerwat Anja, gdzie obserwować będziemy lemura katta jednego z najbardziej rozpoznawalnych gatunków, wyróżniającego się naziemnym trybem życia i charakterystycznym ubarwieniem ciała i ogona. Lemur katta został wypromowany przez bohatera cyklu filmów anonimowanych Madagaskar – popularnego króla Juliana. Tu również możliwość obserwowania różnych gatunków kameleona. Po południu przejazd, gdzie od czasów kolonialnych jest uprawiana winorośl. Tradycja produkcji wina jest kontynuowana przez Malgaszy do dnia dzisiejszego, specjalnością jest wino szare. o drodze zatrzymamy się na degustację wina w okolicach lokalnej winnicy. Obiadokolacja i nocleg w ok. Fianaratsoa (Trasa ok. 300 km).

Dzień 7

Dzień 7

Po wczesnym śniadaniu przejazd do Antsirabe. Następnie odwiedzimy lokalną manufakturę, gdzie od lat rogi krów zebu przerabia się na przedmioty sztuki użytkowej, ale też prawdziwe dzieła sztuki. Z kolei podczas wizyty w manufakturze miniatur przekonamy się również, że kreatywność lokalnych mieszkańców w kwestii wykorzystania odpadów nie ma granic. Przejazd do Antananarywy Obiadokolacja i nocleg. (Trasa ok. 400 km).

Dzień 8

Dzień 8

Po śniadaniu przejazd do regionu Andasibe. Udamy się w kierunku wschodnim jednym z głównych szlaków wyspy, będziemy oglądać typowo wyżynny krajobraz, malowniczo zabarwiony rudą ziemią, polami ryżowymi i roślinnością tropikalną. Fakultatywna wizyta w Rezerwacie Peyrieras, jedynym miejscu podczas naszego objazdu gdzie możemy z bliska obserwować lemury z gatunku sifaka biało-kasztanowa. Liczne kameleony oraz gekony (dodatkowo płatne ok. 20 EUR/os.). Następnie po drodze miniemy miejscowość Moramanga, która w 1947 r. stanowiła jeden z najważniejszych bastionów oporu malgaskiego przeciwko władzy kolonialnej Francuzów. Fakultatywnie wizyta w Rezerwacie Vakôna na wyspie lemurów – tutaj lemury przyzwyczajone do kontaktu z ludźmi, chętnie podchodzą aby pozować do zdjęcia (dodatkowo płatne ok. 20 EUR/os.). Zakwaterowanie, kolacja. Po kolacji spacer w celu podpatrywania nocnych gatunków zwierząt. Nocleg w regionie Andasibe (Trasa ok. 300 150 km).

Dzień 9

Dzień 9

Dzień rozpoczniemy wczesnym śniadaniem i propozycją fakultatywnej wizyty w Parku Narodowym Mantadia (ok. 5 godz.). Wycieczka do Parku Narodowego Mantadia to jedyna okazja by zobaczyć unikalny las pierwotny - las, który nie został poddany bezpośrednim ani też pośrednim modyfikacjom ze strony człowieka, czyli las nietknięty ludzką ingerencją (pierwotny ekosystem leśny). To także okazja zobaczenia w naturalnym środowisku wyjątkowych gatunków lemurów krytycznie zagrożonych wymarciem. Przejazd do parku samochodami terenowymi (ok. 1,5 godziny) oraz safari po lesie pierwotnym (dodatkowo płatne ok. 60 EUR/os.). Po południu wizyta w Rezerwacie Specjalnym Analamazaotra, który stanowi część lasów obszaru Andasibe. Rejony wschodnie znane są wśród miłośników przyrody jako Kraj Indirisów. Ten największy z lemurów zwany przez miejscowych Babakoto – co tłumaczy się jako „Ojciec lub Przodek” - wyróżnia się niesamowitym sposobem porozumiewania się śpiewem, który może nieść się nawet na odległość 4 km. Lasy deszczowe Madagaskaru kryją ponadto rzadki gatunek lemura sifakę diademową (Propithecus diadema) oraz jeden z najciekawszych gatunków chrząszcza – żyrafkę madagaskarską. Ten niewielki owad charakteryzuje się wydłużonym przedpleczem (niby-szyją) i czerwonym ubarwieniem pokryw skrzydeł. Powrót do hotelu, kolacja.

Dzień 10

Dzień 10

Po śniadaniu będziemy kontynuować podróż w kierunku wybrzeża. Po drodze podziwiać będziemy bujne lasy wyżyn i wybrzeża malgaskiego. Na pierwszy plan wybija się słynne drzewo podróżników-Rawenala madagascariensis – czyli pielgrzan madagaskarski o charakterystycznym kształcie przypominającym wachlarz, który malgaskie linie lotnicze wybrały jako swój symbol. Tamtejszy region obfituje w egzotyczne drzewa owocowe – liczi, drzewo bochenkowe o największych owocach na świecie oraz papaja, mango i graviola. Przejazd do miejscowości Toamasina - kolonialnego miasta i zarazem znanego i największego portu i punktu handlowego kraju. Centrum miasta jest zbudowane na piaszczystym półwyspie, tworząc nadmorską promenadę. Miasto znane jest również z szerokich alei, wzdłuż których rosną palmy oraz z kolorowego bazaru ulicznego Bazary Be, specjalizującego się w egzotycznych przyprawach oraz lokalnym rękodziele. Dalsza podróż w kierunku Foulpointe. Zakwaterowanie i obiadokolacja (ok. 280 km).

Dzień 11

Dzień 11

Dzień wolny na odpoczynek na wybrzeżu , nad Oceanem Indyjskim. Dzień możemy przeznaczyć na kąpiele w ocenie i słoneczne na szerokiej, piaszczystej plaży. Lokalną atrakcją jest możliwość przepłynięcia pirogą – niewielką łódką wydrążoną z pnia i napędzaną pagajem (wiosłem o jednym piórze). Smakoszy owoców morza ucieszy możliwość zamówienia smakowitej langusty bezpośrednio u miejscowego rybaka. Dla chętnych – proponujemy zwiedzanie lokalnego fortu, zbudowanego w XIX w. przez króla Radamę I, jako część sieci fortyfikacji broniącej wybrzeża (wszystkie atrakcje dodatkowo płatne). Wieczorem z plaży można obserwować niebo, a na nim charakterystyczne konstelacje dla tej części świata. Obiadokolacja w hotelu. Nocleg.

Dzień 12

Dzień 12

Po śniadaniu przejedziemy do Toamasiny, skąd wypłyniemy w kierunku rezerwatu Palmarium przez część kanału Pangalanes. Cały region to ciąg naturalnych rzek i ręcznie wykopanych kanałów stanowiących jedno z największych osiągnięć inżynieryjnych Francuzów na Madagaskarze. Zdecydowali się oni połączyć sztucznymi kanałami jeziora wschodniej części wyspy pomiędzy miejscowością Toamasina a Farafangana na długości 650 km. Wielu podróżników uważa to miejsce za najpiękniejsze na Madagaskarze. Zakwaterowanie. Po zapadnięciu zmroku wyruszymy łodzią na poszukiwanie kolejnego endemicznego gatunku Aj-aj czyli palczaka madagaskarskiego. Jego cechą charakterystyczną jest długi palec środkowy, który służy do poszukiwania i wydłubywania pokarmu. Kolacja i nocleg w pięknym rezerwacie Palmarium. (Trasa ok. 50 km drogą i ok. 3 godz. transfer łodzią motorową).

Dzień 13

Dzień 13

Śniadanie a następnie oddamy się słynnemu malgaskiemu mora, mora, czyli powoli, powoli. Z pewnością podczas pobytu na wyspie przynajmniej raz usłyszymy te słowa z ust typowego Malgasza. Jest to swoisty rodzaj funkcjonowania rdzennych wyspiarzy. Ponadto zwiedzimy lokalną atrakcję jaką jest park Palmarium. Park zamieszkuje 6 gatunków lemurów żyjących na powierzchni ok. 50 ha. Po zapadnięciu zmroku wyruszymy łodzią na poszukiwanie kolejnego endemicznego gatunku Aye Aye czyli palczaka madagaskarskiego. Jego cechą charakterystyczną jest długi palec środkowy, który służy do poszukiwania i wydłubywania pokarmu. Obiadokolacja i nocleg w rezerwacie Palmarium.

Dzień 14

Dzień 14

Śniadanie, powrót do Antananarivo. Od rana rejs łodzią motorową do miejscowości Manambato (ok 14), przepłyniemy między innymi jezioro Rasoabe; dalej kontynuujemy podróż drogą lądową. Obiadokolacja i nocleg w hotelu (Trasa ok. 1h - łodzią i 260km - lądem).

Dzień 15

Dzień 15

Po śniadaniu wizyta na Królewskim Wzgórzu Ambohimanga – uznawanym za duchową stolicę Madagaskaru, które wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest ważnym symbolem tożsamości narodowej Malgaszy. Wjazd na wzgórze królewskie, górujące nad miastem ze wspaniałym panoramicznym widokiem na stolicę i okalające ją wzgórza. Tam znajduje się najbardziej charakterystyczny i znany budynek – Rova -Pałac Królowej, wpisany na listę UNESCO. Pagórkowata okolica, w której leży Tana (potoczna nazwa Antananarivo) jest pełna kontrastów. Czerwone, gliniane domy, kościoły na szczytach wzgórz, kręte uliczki i gwarne stragany, stojące naprzeciw nowoczesnych budynków i sklepów sprawiają, że Antananarivo jest jedną z najciekawszych stolic Afryki. Odwiedzimy też lokalny market Analakely okrzyknięty niegdyś największym targowiskiem na świecie. Oprócz oryginalnego rękodzielnictwa, będzie na pewno możliwość zakupu ciekawych przypraw, w tym cennej wanilii. Obiadokolacja i czas na odpoczynek w hotelu. Wieczorem transfer na lotnisko i lot do Polski.

Dzień 16

Przylot do Polski według rozkładu z przesiadką w jednym z portów europejskich.

Uwagi do programu

- Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.
- Wycieczka nie jest rekomendowana dla osób słabych kondycyjnie, małych dzieci, młodzieży, osób cierpiących na chorobę morską lokomocyjną oraz inne przewlekłe choroby. Prosimy o zabranie niewielkich, wygodnych do przenoszenia bagaży, butów trekkingowych, klapek aby móc przejść kilka kroków po wodzie, wygodnych ubrań wraz z zawiązywanym pod brodą nakryciem głowy, kremów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem. Niniejszy program obejmuje zwiedzanie miejsc niekomercyjnych, w związku z tym niektóre punkty programu możemy realizować z podziałem na mniejsze grupy. Madagaskar to jeden z najrzadziej odwiedzanych przez turystów kraj świata. Wszystkie drogi na wyspie są w złym stanie technicznym. Madagaskar cechuje przede wszystkim dziewicza przyroda, w większości miejsc nie tknięta cywilizacją.
- Szczepienia: nie są wymagane. Zaleca się szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B, durowi brzusznemu oraz błonicy i tężcowi.
- Madagaskar znajduje się w strefie występowania malarii. Zalecana jest ochrona przed komarami: używanie sprawdzonych i skutecznych repelentów oraz chemioprofilaktyka przeciwmalaryczna.
- Przejazd odbywa się niewielkim 20-miejscowym busem. Łączny dystans przejazdów podczas wycieczki: ok. 2500 km.
- Grupy są niewielkie i liczą ok. 15-18 osób.

Dodatkowe informacje

Zakwaterowanie

Hotele/Logde o standardzie *** - Lodge położone na terenach lub w pobliżu parków narodowych.

Hotele na objeździe nie mają klasyfikacji turystycznej. Pokoje wyposażone są w podstawowe wygody: łazienkę, czystą wypraną pościel, świeże ręczniki, mydło, papier toaletowy, toalety (kompaktu) w stylu europejskim. Hotele mogą nie posiadać klimatyzacji.

Wizy

Wiza na Madagaskar
Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy i musi posiadać minimum jedną wolną stronę.
Wyrabia się ją po przylocie na lotnisku w Antananarywie. Koszt ok 45 EUR

Świadczenia

Cena obejmuje: przelot samolotem rejsowym do Antananarywy i do Warszawy (z przesiadką w jednym z portów europejskich), opłaty lotniskowe, zakwaterowanie w hotelach lub lodgach o standardzie *** 14 rozpoczętych dób hotelowych (wyżywienie: śniadania i obiadokolacje), transfery busem, opiekę polskiego pilota, program turystyczny j.w. oraz ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL i bagaż).

Cena nie obejmuje: kosztu wizy (ok. 45 EUR/os.), kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, lokalnych przewodników, napiwków, systemu Tour Guide (kwota ok. 340 EUR/os. płatna pilotowi imprezy), zakupu wycieczek fakultatywnych wymienionych w programie, oraz dodatkowych posiłków nie wliczonych w cenę imprezy turystycznej i innych wydatków osobistych.

Natura Lemura
Natura Lemura
Natura Lemura
Natura Lemura
Natura Lemura
Natura Lemura
Natura Lemura
Natura Lemura
Natura Lemura
Natura Lemura
Natura Lemura
Natura Lemura
Natura Lemura
Natura Lemura
1 / 14

5.2/6 (51 opinii)

Natura Lemura

Za osobę11 246
Razem
22 492 zł
Zaliczka 10% 2 240 zł
rezerwujzablokuj miejsce na 4 dni
trwa wczytywanie
Zdjęcie mapy

Cena obejmuje: przelot samolotem rejsowym do Antananarywy i do Warszawy (z przesiadką w jednym z portów europejskich), opłaty lotniskowe, zakwaterowanie w hotelach lub lodgach o standardzie *** 14 rozpoczętych dób hotelowych (wyżywienie: śniadania i obiadokolacje), transfery busem, opiekę polskiego pilota, program turystyczny j.w. oraz ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL i bagaż).

Cena nie obejmuje: kosztu wizy (ok. 45 EUR/os.), kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, lokalnych przewodników, napiwków, systemu Tour Guide (kwota ok. 340 EUR/os. płatna pilotowi imprezy), zakupu wycieczek fakultatywnych wymienionych w programie, oraz dodatkowych posiłków nie wliczonych w cenę imprezy turystycznej i innych wydatków osobistych.

Atuty oferty

Antananarywa - stolica Madagaskaru • jezioro Ampitabe • największe lemury Indris i kameleony olbrzymie • lemury Aye Aye • bogactwo lasów deszczowych • wypoczynek na czerwonej wyspie
Rodzaj wyjazdu

Objazd

Transfer

W cenie

Bagaż

W cenie

Plan wycieczki

Dodatkowe informacje

Szczegóły lotu

Opinie

Opinie o Natura Lemura

5.2 / 651 opinii
Intensywność programu
5.2
Pilot
5.4
Program wycieczki
5.3
Transport
4.2
Wyżywienie
5.0
Zakwaterowanie
5.0
Opinie pochodzą od naszych Klientów, którzy odwiedzili dany hotel lub uczestniczyli w wycieczce objazdowej.

Osoba dodająca opinię musi podać dane osobowe, takie jak imię i nazwisko oraz dane dotyczące wyjazdu, czyli datę i kierunek wyjazdu lub numer rezerwacji. Dzięki tym informacjom sprawdzamy, czy autor opinii faktycznie podróżował z nami. Jeżeli dane się nie zgadzają, wówczas nie publikujemy opinii.

6.0/6

Witold, GDYNIA 09.01.2019

Fantastyczna wycieczka

Byliśmy na Madagaskarze w grudniu,pora deszczowa nie przeszkodziła nam w niczym,bo padało nocą głównie.Pilot,pan Kamil-fantastyczny,dbał o nas,o nasze dobre samopoczucie podczas długich przejazdów,umilał je ciekawymi opowieściami..Profesjonalny,przemiły,idealny.Kierowca-super.Drogi nie tak złe jak myśleliśmy.Ale na Naturę Lemura jedzie się aby zobaczyć zwierzęta i tych widzieliśmy bez liku:lemury,kameleony no i ptaki,które nas-moją rodzinę-bardzo interesują.Z bliska i z daleka lemury są urocze!!Jedzenie bardzo smaczne i zdrowe.Uwaga!Ludność jest bardzo biedna,wiele wiosek nie ma bieżącej wody ani elektryczności,jeśli pojedziecie zabierzcie dla dzieci klapeczki,majtki,koszulki,przybory szkolne,spineczki do włosów....radości będzie sporo.Polecam,sama bym chętnie pojechała jeszcze raz.
Pokaż więcej opinii (50)

Lecąc na wakacje z Rainbow masz zawsze w cenie:

Bagaż

rejestrowany i podręczny

Opieka

polskojęzycznego pilota

Ubezpieczenie

podstawowe

Uśmiechnięty pan na banerze

Inne wycieczki dostępne w tym samym regionie

telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem