Plan wycieczki

Dzień 1

Dzień 1

Zbiórka przy stanowiskach odpraw Rainbow na 2 godziny przed wylotem samolotu na poszczególnych lotniskach. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na: r.pl/rozklady. Wylot do Erywania w Armenii (możliwa przesiadka). Po przylocie późnym wieczorem, transfer do hotelu w okolicy Erywania. Czas wolny i nocleg (w tym dniu nie ma kolacji w hotelu).

Dzień 2

Dzień 2

Po śniadaniu zwiedzanie Erywania. Stolica Armenii, miasto o długiej i burzliwej historii zawdzięcza swój dzisiejszy układ architektowi Aleksandrowi Tamanianowi. Zwiedzanie zaczniemy od centralnego placu Erywania – Placu Wolności. Zbiegają się tu główne ulice miasta rozlokowanego na planie szachownicy. W okolicy skupione są najważniejsze gmachy stolicy. Niedaleko znajduje się też słynna Kaskada, której nowatorska forma architektoniczna miała oryginalnie upamiętniać 50 - tą rocznicę włączenia Armenii do ZSRR. Budowę ukończono jednak dopiero na początku XXI w., kiedy to Kaskadzie nadano formę parku - galerii rzeźby współczesnej na wolnym powietrzu. Kolejnym punktem będzie Matenadaran – muzeum i instytut badawczy manuskryptów. Jeden z najważniejszych na świecie zbiorów rękopisów stanowi obiekt dumy narodowej Ormian szczycących się przecież własnym, unikatowym alfabetem. Miłym przerywnikiem będą odwiedziny w jednej z fabryk ormiańskiego brandy połączone z degustacją i możliwością zakupu szlachetnego trunku. Po południu wizyta w kompleksie upamiętniającym Ludobójstwo Ormian z 1915r. Przejmujący pomnik i ekspozycja dokumentująca turecką zbrodnię położona jest na wzgórzu skąd rozpościera się panorama Erywania i Doliny Araratu. Kolacja i nocleg w hotelu w okolicy Erywania. (Trasa ok. 30 km)

Dzień 3

Dzień 3

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do kompleksu klasztornego Geghard (lista UNESCO), gdzie przechowywano włócznię Longinusa, którą miał być przebity bok Chrystusa. Geghard jest zespołem klasztornym z VIII w. częściowo wykutym w skale. Następnie zwiedzimy Garni; świątynia boga Mitry usytuowana na terenie dawnej letniej rezydencji króla Tiridatesa I, skąd rozciąga się przepiękna panorama na dolinę rzeki Azat. Następnie przejazd do położonego wysoko w górach jeziora Sevan zwanego Szmaragdem Armenii. Jest to drugie co do wielkości słodkowodne jezioro górskie na świecie znajdujące się na wysokości ok. 1900 m n.p.m. Zwiedzanie klasztoru Sevanawank z VIII - IX w. Tak zwany „Czarny Klasztor” był wg przekazów miejscem banicji grzesznych duchownych, do którego kobiety nie miały wstępu. Przy sprzyjającej pogodzie dla chętnych krótka wycieczka łodziami po jeziorze Sevan – dodatkowo płatna ok. 10 EUR/os. Zakwaterowanie i nocleg w hotelu w okolicach Tsahkadzor (w tym dniu obiad albo kolacja). (Trasa ok. 120 km)

Dzień 4

Dzień 4

Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu. Kontynuując podróż wzdłuż brzegów Sewanu udamy się do Noratus. Zwiedzimy tu największy zachowany cmentarz chaczkarów -charakterystycznych ormiańskich kamiennych krzyży nagrobnych. Chaczkary stanowią symbol ormiańskiej kultury. Wznoszono je na nekropoliach, ale także przy świątyniach, w miejscach pamięci. Dalej pokonując przełęcz Vorotan (2344 m n.p.m.) z widokami na masywy górskie, dotrzemy do Zorac Karer - „ormiańskiego Stonehenge”. Położone na odludziu miejsce owiane jest tajemnicą: nie wiemy kto i w jakim celu ustawił kamienny krąg. Archeolodzy w większości uważają, że kromlech z 3000 r. p.n.e, służył niegdyś jako obserwatorium astronomiczne. Konstrukcja ta jest niewątpliwie jednym z najstarszych śladów obecności człowieka w tym rejonie. Wieczorem zakwaterowanie, kolacja i nocleg w hotelu w okolicach Goris. (Trasa ok. 260 km)

Dzień 5

Dzień 5

Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu udamy się na zwiedzanie spektakularnie położonego na półce skalnej nad przepaścią średniowiecznego zespołu klasztornego Tatew. Jest to jeden z najpiękniejszych ormiańskich klasztorów, do którego dotrzemy jedną z najdłuższych na świecie kolejką linową przerzuconą nad głębokim wąwozem rzeki Worotan. Bez wątpienia jest to bardzo znane miejsce a zdjęcia Tatewu i okolic stanowią ozdobę każdego albumu o Armenii. Następnie przejedziemy w kierunku doliny Araksu, gdzie na pewnym odcinku widać aż cztery kraje jednocześnie: Armenię, Azerbejdżan, Turcję i Iran. Na ostatnim etapie trasy przy dobrej pogodzie będzie towarzyszył nam widok szczytów Araratu. Zakwaterowanie w hotelu w okolicach Erywania, kolacja i nocleg. (Trasa ok. 250 km)

Dzień 6

Dzień 6

Po śniadaniu przejazd do klasztoru Khor Virap. Zawirowania historyczne sprawiły, że dziś znajduje się on niemal na granicy z Turcją: graniczna rzeka Araks płynie zaledwie kilometr stąd. Wydawałoby się, że bez trudu z tego miejsca można wybrać się w pobliże Araratu – niestety granica pozostaje od lat zamknięta. Khor Virap to klasztor u stóp ogromnej góry Ararat, gdzie zgodnie z biblią utknęła Arka Noego. Był on początkowo miejscem uwięzienia św.Grzegorza Oświeciciela, który sprawił jednak, że ostatecznie jego prześladowca, król Tiridates III, przyjął w 301r. chrzest. W ten sposób Armenia została pierwszym państwem w historii gdzie chrześcijaństwo podniesiono do rangi religii państwowej. Z Khor Virap przejedziemy do duchowej stolicy Armenii i siedziby jej patriarchów - katedry Eczmiadzyn (oglądna z zewnątrz). Następnie odwiedzimy jeszcze ruiny katedry Zvartnoc. Najwspanialsza niegdyś świątynia Armenii przetrwała niecałe 300 lat: legła w gruzach podczas trzęsienia ziemi w 930 r. Po południu powrót do Erywania. Czas wolny na ostatnie zakupy i samodzielne spacery po mieście. Kolacja i nocleg w hotelu. (Trasa ok. 110 km)

Dzień 7

Dzień 7

Po śniadaniu przejazd do Saghmosavank, średniowiecznego „klasztoru psalmów” usytuowanego nad malowniczym kanionem rzeki Kasah. Następnie przejedziemy do unikalnego monumentu przedstawiającego litery alfabetu ormiańskiego - używanego tylko do komunikacji w Armenii. W dalszej kolejności przejazd do położonej na zboczach Aragacu twierdzy Amberd. Dzień zakończymy na jeziorem Kari, gdzie kończy się górska droga prowadząca w kierunku szczytu najwyższej góry kraju - Aragac. Powrót do hotelu. Obiadokolacja, nocleg. Trasa (ok.100 km)

Dzień 8

Wcześnie rano (w zależności od godzin przelotu) wykwaterowanie z hotelu (bez śniadania) transfer na lotnisko. Wylot do Polski (możliwa przesiadka).

Uwagi do programu

- Ww. program należy traktować ramowo i może on ulec zmianie z zachowaniem wszystkich pozycji zwiedzania.
- Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.
- Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.
- W Armenii podczas zwiedzania obiektów sakralnych , od turysty oczekiwany jest skromny ubiór: mężczyźni powinni mieć długie spodnie, kobiety sukienki /spódnice za kolana, jeżeli kobieta decyduje się na spodnie, powinny być do kostek. Wszyscy (zarówno kobiety jak i mężczyźni) powinni mieć okryte ramiona, kobiety nie powinny nosić bluzek z głębokimi dekoltami. Bardzo prosimy stosować się do powyższych wytycznych - inaczej turyści mogą nie zostać wpuszczeni do zwiedzanych obiektów.
- Uczestnicy objazdu, ze względu na przejazdy przez tereny wysokogórskie, proszeni są o zabranie ciepłych okryć oraz wygodnego obuwia bez względu na porę roku. Wiele atrakcji wymaga podejść po kamienistych drogach pod górę. Pamiętajmy, że na trasie pokonujemy odcinki przez góry, gdzie pogoda może znacznie różnić się od upalnych dolin. Przyda się cieplejsze okrycie chroniące również przed deszczem oraz krem z filtrem przeciwsłonecznym. Uwaga: nie mówimy tu o odzieży zimowej! Wystarczy cieplejsza kurtka / sweter. - dla pań bardzo przydatna będzie chusta; w wielu obiektach sakralnych od kobiet wymaga się nakrycia głowy.
- Będzie konieczność wymiany pieniędzy na lokalną walutę – ormiańskie dramy (AMD). Aktualne kursy można sprawdzić /porównać na www.xe.com.
- Lokalne bankomaty i terminale płatnicze przyjmują karty banków zagranicznych. W mniej rozwiniętych rejonach należy jednak posługiwać się gotówką.
- Działają telefony polskich operatorów GSM - pytania odnośnie opłat za usługi w roamingu prosimy kierować bezpośrednio do operatorów.
- Najpopularniejszym językiem obcym jest rosyjski
- Przy wylocie możliwa jest kontrola ikon, noży, pamiątek stylizowanych na antyki
- Każdy taki przedmiot musi mieć oficjalny certyfikat zezwalający na jego wywóz z kraju. Niektóre sklepy wydają go od razu, ale nie zawsze i nie wszędzie.
- Ze względu na odmienną florę bakteryjną zalecamy zaopatrzyć się w środki przeciw dolegliwościom żołądkowym typu Stoperan.

Dodatkowe informacje

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie:Hotele *** klasy turystycznej - położone zwykle poza centrami miast (6 rozpoczętych dób hotelowych).

Pokoje:2 - osobowe (możliwość dostawki), wszystkie z łazienkami.

Wyżywienie:śniadania kontynentalne typu bufet oraz kolacje lub obiady wg programu (bufet lub zestawy serwowane do stolików).

Do dyspozycji gościw hotelu restauracja i bar.

Wizy

Od obywateli polskich nie jest wymagana wiza przy wjeździe do Armenii. Do wjazdu na teren Armenii wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu. Obywateli innych państw niż polskie mogą obowiązywać odmienne przepisy paszportowo-wizowe.

Świadczenia

Cena obejmuje: przelot samolotem rejsowym do Armenii – Erywań (możliwa przesiadka), opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (7 rozpoczętych dób hotelowych podczas objazdu), przejazdy klimatyzowanym autokarem lub busem, wyżywienie: 6 śniadań i 6 obiadów lub kolacji, opiekę pilota i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).

Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, usług przewodnickich, napiwków, Tour Guide System - ok. 150 EUR/os płatne na miejscu; imprez fakultatywnych, dodatkowych posiłków we własnym zakresie (10-15 EUR/1 posiłek), napoi do posiłków oraz innych wydatków osobistych.

Ormiańskie Echa

Udostępnij
Dodaj do schowka
Ormiańskie Echa
Galeria (10)
Ormiańskie Echa
Ormiańskie Echa
Ormiańskie Echa
Zdjęcie mapy
Plan Wycieczki

Atuty oferty

Erywań – stolica Armenii – starsza niż Rzym • Panorama szczytów Araratu • Kaskada – galeria na otwartej przestrzeni • Matenadaran – muzeum manuskryptów • degustacja ormiańskiego brandy • Monastyr Świętej Włóczni - Geghard (UNESCO) – wykuty w skale • rejs po jeziorze Sevan (opcjonalnie) • „Czarny Klasztor” nad Szmaragdem Armenii • cmentarz chaczkarów • Klasztor Tatew - nad przepaścią • najdłuższa kolejka linowa - nad wąwozem rzeki Worotan • Zorac Karer - „ormiańskie Stonehenge”• Eczmiadzyn - najstarsza katedra na świecie • Khor Virap - klasztor z widokiem na góry Ararat
Lot

Bezpośredni

Rodzaj wyjazdu

Objazd

Termin

Potwierdzony

Transfer

W cenie

Bagaż

W cenie

Cena obejmuje: przelot samolotem rejsowym do Armenii – Erywań (możliwa przesiadka), opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (7 rozpoczętych dób hotelowych podczas objazdu), przejazdy klimatyzowanym autokarem lub busem, wyżywienie: 6 śniadań i 6 obiadów lub kolacji, opiekę pilota i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).

Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, usług przewodnickich, napiwków, Tour Guide System - ok. 150 EUR/os płatne na miejscu; imprez fakultatywnych, dodatkowych posiłków we własnym zakresie (10-15 EUR/1 posiłek), napoi do posiłków oraz innych wydatków osobistych.

Plan wycieczki

Dodatkowe informacje

Szczegóły lotu

Lecąc na wakacje z Rainbow masz zawsze w cenie:

Bagaż

rejestrowany i podręczny

Opieka

polskojęzycznego pilota

Ubezpieczenie

podstawowe

Uśmiechnięty pan na banerze
Za osobę4 026
Razem
8 052 zł
Zaliczka 25% 2 010 zł
rezerwujzablokuj miejsce na 3 dni
trwa wczytywanie
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem