Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem?
Włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego jest pełne urokliwych nadmorskich miasteczek i lokalnych zabytków. Pyszna kawa, włoskie specjały i nadmorskie bulwary gwarantowane - sprawdź!
Filtry
Popularne
Wyżywienie
Liczba dni
Typ wyjazdu
Cena
Standard hotelu
Ocena klientów
Udogodnienia w hotelu
Rodzaj pokoju
Udogodnienia w pokoju
Rodzaj hotelu
Odległość hotelu od lotniska
Tematyka
Sezon
Dokumenty
Oferty
Włochy
Region: Kalabria
Waluta: EUR
Powierzchnia: 15 079 km 2
Liczba ludności: 2 009 027
Ze względu na piękne plaże i ciepły klimat, Kalabria jest często nazywana Karaibami Europy, a tutejsze widoki zapierają dech w piersiach – spora część wschodniego wybrzeża to wysokie klify, skąd rozpościerają się fantastyczne widoki. Region słynie też z bogatej, sięgającej czasów starożytnych greków historii, przepysznego jedzenia, opartego przede wszystkim na lokalnych płodach rolnych, wyśmienitych win i nietuzinkowych deserów. Czegóż trzeba więcej, by spędzić udany urlop we Włoszech?
W Kalabrii panuje klimat śródziemnomorski, charakteryzujący się ciepłymi i suchymi latami oraz łagodnymi zimami. W ciągu roku notuje się tu średnio 2475 godzin słonecznych.
Średnie temperatury w Kalabrii wynoszą w dzień: 24°C w maju, 29°C w czerwcu, 32°C w lipcu i w sierpniu, 28°C we wrześniu; temperatury w nocy w tym okresie zazwyczaj przekraczają 20°C. Wiosną i jesienią słupki rtęci pokazują 17-20°C w dzień i 10-12°C w nocy, zimą natomiast ok. 15°C w dzień i 8-10°C w nocy.
Średnia temperatura wody: 18-19°C w maju, 22-23°C w czerwcu, 25-26°C w lipcu i w sierpniu, 24-25°C we wrześniu.
Najlepszym okresem na wypoczynek i plażowanie w tym regionie są miesiące letnie, okresy sprzyjające zwiedzaniu i aktywnej turystyce to wiosna i jesień.
Podczas pobytu warto sprawdzić ofertę wycieczek fakultatywnych w Kalabrii i wybrać się na całodniowe zwiedzanie Taorminy – sycylijskiej perły czy też rejs po wyspach Liparyjskich.
Głównym lotniskiem w Kalabrii jest Port Lotniczy Lamezia Terme (SUF), położony w środkowej części tego regionu, przy wybrzeżu Morza Tyrreńskiego.
Z Polski można tam dotrzeć tanimi liniami lotniczymi (z Krakowa, Warszawy) oraz samolotami wyczarterowanymi przez biura podróży.
Rainbow oferuje bezpośrednie przeloty z Katowic i Warszawy. Lot trwa mniej więcej 2h15min.
Fritto misto – różne rodzaje owoców morza i małych rybek w cieście, smażone na głębokim oleju.
Fileja – najsłynniejszy, spiralny makaron Kalabrii, którego kształt uzyskuje się przez nawijanie ciasta na metalowe pręty.
Involtini di pesce spada – grillowane kawałki miecznika nadziewanego mieszkanką sera, pesto i tartej bułki.
Peperoncino – niewielkie i bardzo pikantne czerwone papryczki, które są symbolem tego regionu. Dodawane do wielu potraw – sosów, pizzy, spaghetti.
Nduja di Spilinga – pikantna kiełbasa z dodatkiem peperoncino.
Czerwona cebula z Tropei – hodowana na powulkanicznej ziemi, charakteryzuje się wyraźnym posmakiem słodyczy. Stosowana do większości potraw duszonych i gotowanych, ale też jest częstym składnikiem sałatek.
Pizza – w Kalabrii często z dodatkiem peperoncino bądź też pikantnej kiełbasy Nduja.
Focaccia – domowe pieczywo przypominające ciasto do pizzy z dodatkami (np. oliwą z oliwek, suszonymi pomidorami, oliwkami).
Tartufo di Pizzo – deser lodowy, popularny w całej Kalabrii, który wywodzi się z miejscowości Pizzo.
Vecchio Amaro del Capo – aromatyczny likier składający się ze smaków wielu owoców i przypraw.
Cirò – rodzaj tutejszego wina, wytwarzanego ze szczepu gaglioppo, uważanego za jeden z najstarszych na świecie, który pochodzi z terenów dzisiejszej Grecji, a w Kalabrii uprawia się go od VI w. p.n.e.
Produkty spożywcze – suszone (bądź mielone) peperoncino, wino Cirò, czerwona cebula z Tropei, pikantne kiełbasy Nduja, grappa (wódka z winogron), makarony Fileja, suszone pomidory w zalewie, suszone figi, pesto, oliwa z oliwek (Kalabria produkuje jedną trzecią włoskiej oliwy z oliwek), likier Vecchio Amaro del Capo, nalewki (np. pomarańczowa, figowa), zioła (tymianek, rozmaryn).
Produkty codziennego użytku – wyroby skórzane (paski, portfele, torebki, buty), filiżanki do espresso, wyroby z drewna oliwkowego (deski, łyżki), kawiarka, gadżety piłkarskie (szaliki, koszulki).
Produkty dekoracyjne – wyroby z drewna, ceramiki i gliny, makatki i ozdoby z motywem peperoncino.